Jak wyświetlić ukryte pliki na komputerach Mac Catalina, Mojave i innych?

Bezpieczeństwo to główny powód, dla którego niektóre pliki są ukryte na komputerze Mac. Co więcej, podstawowe dane muszą pozostać nienaruszone, aby system działał płynnie. Podobnie jak kompatybilne, ale ukryte rozdzielczości zewnętrznych wyświetlaczy na Macu, podstawowe pliki systemu operacyjnego są również domyślnie niewidoczne. Oczywiście pliki usług zainstalowanych aplikacji, pliki systemowe, pamięci podręczne, dzienniki i preferencje są ukryte.

Jak wyświetlić ukryte pliki na komputerach Mac Catalina, Mojave i innych?

Nie trzeba dodawać, że przypadkowe usunięcie plików systemowych może zagrozić systemowi operacyjnemu, więc dlaczego miałbyś chcieć ujawniać ukryte pliki? Dostęp do tych plików umożliwia usunięcie pozostałych danych z aplikacji, które już usunąłeś. Możesz wyczyścić pamięć podręczną, wykonać kopię zapasową zakładek przeglądarki i rozwiązać problemy z aplikacjami.

Istnieje kilka sposobów przeglądania ukrytych plików na komputerze Mac. Ten artykuł zawiera krótki przewodnik dla każdego z nich, zakładając, że używasz systemu macOS Mojave.

Opcja nr 1: Użyj Findera Mac OS X

Finder to prawdopodobnie najszybsza i najłatwiejsza metoda przeglądania ukrytych plików. Oprócz macOS Catalina działa również na Mojave i większości innych stosunkowo nowych iteracji systemu operacyjnego.

 1. otwarty "Znalazca" i przejdź do swojego „Macintosh HD” teczka. Są dwa sposoby, aby to znaleźć.

  Metoda 1: Kliknij „Idź”, a następnie „Komputer”.

  Metoda 2: Kliknij "[Twoje imię tutaj] [Twój Mac wpisz tutaj]" w lewej kolumnie pod "Lokalizacje", na przykład "Steve's Macbook Pro.

 2. Po wejściu do właściwego folderu naciśnij „polecenie + zmiana + okres” na klawiaturze, aby ukryte pliki były widoczne. Jeśli chcesz ponownie ukryć pliki, po prostu naciśnij klawisze jeszcze raz, a znikną.

Sztuczka działa również w przypadku folderów aplikacji i dokumentów. Jeśli chcesz uzyskać bezpośredni dostęp do plików biblioteki, przytrzymaj klawisz Alt przed wybraniem "Iść" menu.

Rzeczy do zapamiętania

Po ujawnieniu plików Twój pulpit może zostać zagracony różnymi plikami systemowymi i niektórymi automatycznie zapisanymi dokumentami. Dobrą wiadomością jest to, że możesz natknąć się na pliki, które Twoim zdaniem zostały utracone na dobre, jeśli Twój Mac się zawiesi.

Nie zapomnij ponownie ukryć plików po zakończeniu, aby uniknąć przypadkowego zepsucia systemu.

Opcja nr 2: użyj terminala

Możesz korzystać z wierszy poleceń w terminalu Mac, aby bezpośrednio sterować systemem. Niektórzy użytkownicy czują się nieco onieśmieleni Terminalem, ale nie jest to tak przerażające, jak się wydaje. Uruchamianie skryptów jest łatwe i możesz szybko cofnąć działania. Ponadto, jeśli wpiszesz coś nie tak, polecenie nie zostanie wykonane.

 1. naciskać „polecenie + spacja”, następnie wpisz „ter” bez cudzysłowów w wyszukiwaniu Spotlight. naciskać "powrót" lub wybierz "Terminal" z listy.

 2. W środku wprowadź następujące skrypty (w kolejności, bez cudzysłowów) w wierszu poleceń:

  defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles TRUE

  Killall Finder

 3. Aby ukryć pliki po zakończeniu, po prostu postępuj zgodnie z powyższymi skryptami, z wyjątkiem zamień „PRAWDA” na „FAŁSZ” i naciśnij Enter.

Zgrabna sztuczka

Z Finderem lub Terminalem zasadniczo robisz to samo. Jednak Terminal jest nieco lepszy, ponieważ pozwala ukryć określone foldery i pliki.

Uruchom Terminal i wpisz Chflagi ukryte w wierszu poleceń, a następnie naciśnij spację. Chwyć plik lub folder, który chcesz ukryć, i upuść go w oknie Terminala, aby odsłonić ścieżki. Aby je ukryć, po prostu naciśnij Return.

wyświetl ukryte pliki w systemie Mac

Aby odsłonić ukryte pliki i foldery, użyj Chflagi nie są ukryte polecenie zamiast Chflagi ukryte. Niemniej jednak te polecenia nie są tajemnicą. Istnieje możliwość, że ktoś inny może ujawnić Twoje pliki za pomocą tej samej sztuczki, dlatego niektórzy użytkownicy wolą aplikacje innych firm.

Opcja nr 3: Użyj oprogramowania do zarządzania plikami

Jeśli z jakiegoś powodu nie czujesz się komfortowo podczas korzystania z Terminala lub Findera, istnieją aplikacje innych firm, które sprawiają, że cały proces jest całkiem prosty. W tym artykule Wózek widłowy oraz Dowódca zostały wybrane, ponieważ działają podobnie do aplikacji natywnych.

Dowódca

DCommander działa na MacOS X 10.10 lub nowszym i został zaprojektowany jako wszechstronny menedżer plików. Posiada interfejs z dwoma panelami, dzięki czemu przenoszenie plików jest łatwe i pozwala zachować zakładki zarówno w źródle, jak i miejscu docelowym plików.

Aplikacja ma Pokaż pliki systemowe na pasku narzędzi, ale musisz go włączyć ręcznie. Aplikacja oferuje również kilka zaawansowanych funkcji dla zaawansowanych użytkowników i jest ładnie zapakowana w intuicyjne karty i wyskakujące okienka.

Wózek widłowy

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, Forklift może być najlepszą opcją. Ta aplikacja wygląda i działa podobnie do Findera na Macu, więc zarządzanie plikami i folderami oraz ich ujawnianie może być łatwiejsze.

Aby wyświetlić ukryte pliki, wybierz Pogląd," następnie „Opcje przeglądania” na dole menu. Zaznacz pole przed "Pokaż ukryte pliki" opcja i możesz iść. Podobnie jak DCommander, Forklift ma interfejs z dwoma panelami i umożliwia zaawansowane zarządzanie plikami, takie jak przesyłanie między serwerami i aplikacjami.

W rzeczywistości nie potrzebujesz żadnego oprogramowania innych firm, jeśli chcesz ujawnić pliki w celu szybkich napraw. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na aplikacje innych firm, czy na oprogramowanie natywne, powinieneś być bardzo ostrożny i unikać manipulowania plikami systemowymi. Pamiętaj, że istnieją inne sposoby czyszczenia pamięci podręcznej lub tworzenia kopii zapasowych na komputerze Mac bez ujawniania niezbędnych plików.

I znowu, jeśli zdecydujesz się wyświetlić ukryte pliki, ważne jest, aby ukryć je po zakończeniu.