Jak wyświetlić użycie GPU w macOS za pomocą Monitora aktywności

Wiele komputerów Mac zawiera wiele procesorów graficznych, łącząc zintegrowaną grafikę znajdującą się w większości procesorów Intela z mocniejszymi dedykowanymi procesorami graficznymi firmy NVIDIA lub AMD.

Jak wyświetlić użycie GPU w macOS za pomocą Monitora aktywności

Teraz, dzięki włączeniu Thunderbolt 3 w linii komputerów Mac firmy Apple i wsparciu w najnowszych wersjach systemu macOS, prawie każdy nowy właściciel komputera Mac może Dodaj procesor graficzny do komputera Mac za pośrednictwem zewnętrznej obudowy Thunderbolt.

W przeciwieństwie do CPU (Central Processing Unit), GPU (Graphics Processing Unit) odnosi się do karty graficznej i procesów wewnętrznego systemu komputera. Zrozum, że procesory graficzne Apple Mac i Macbook mogą się różnić w zależności od modelu.

W przypadku wielu procesorów graficznych często warto wiedzieć, który z nich działa w danym momencie i jak bardzo każdy z nich jest używany. Istnieje wiele aplikacji i narzędzi innych firm, które mogą dostarczyć te informacje, ale jeśli potrzebujesz tylko podstawowych danych na temat użycia GPU, wbudowane narzędzie Monitor aktywności w Macu jest tutaj, aby pomóc.

Wyświetlanie użycia procesora GPU na komputerze Mac

Przeglądanie wykorzystania GPU nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dostęp do Monitora aktywności, który pokazuje dane analityczne, jest prosty.

 1. Uzyskaj dostęp do „Findera” znajdującego się w lewym dolnym rogu Docka (wygląda jak pół niebieska, pół biała twarz)

 2. Tam pojawi się okno, a po lewej stronie zobaczysz „Aplikacje”

 3. U dołu folderu Aplikacje kliknij Narzędzia (niebieski folder)

 4. Kliknij „Monitor aktywności”

Użycie procesora graficznego Mac w Monitorze aktywności

 1. Aby wyświetlić użycie GPU w systemie macOS, najpierw uruchom Monitor aktywności. Możesz go znaleźć w domyślnej lokalizacji (Aplikacje> Narzędzia) lub wyszukując go za pomocą Spotlight.

 2. Gdy Monitor aktywności jest otwarty i wybrany jako aktywna aplikacja, wybierz Okno > Historia GPU z paska menu u góry ekranu lub naciśnij skrót klawiaturowy Polecenie-4.

 3. Otworzy się nowe okno o nazwie Historia GPU, który wyświetla historię wykorzystania każdego GPU aktualnie dostępnego na komputerze Mac. Możesz kliknąć i przeciągnąć małą kropkę między każdym wykresem, aby zmienić jego rozmiar.

 4. Okno użycia GPU domyślnie pozostanie zawsze na wierzchu, ale możesz zmienić to zachowanie, wybierając Okno > Zachowaj okna procesora na wierzchu z paska menu.

Okno historii GPU nie jest jedynym przydatnym wyświetlaczem dostępnym za pośrednictwem Monitora aktywności. Dostępne są podobne okna do pokazywania zarówno bieżącego wykorzystania procesora (Polecenie-2) i historia użycia procesora (Polecenie-3).

Podobnie jak w przypadku okna Historia GPU, możesz przełączać status „zawsze na wierzchu” tych okien za pomocą menu rozwijanego Windows na pasku menu.

Możliwość monitorowania wykorzystania GPU w systemie macOS jest przydatna nie tylko do sprawdzania, w jaki sposób praca jest podzielona między wiele procesorów graficznych, ale może również pomóc w rozwiązywaniu problemów. Na przykład może pokazać, kiedy twój procesor graficzny jest opodatkowany, podczas gdy nie powinien być oparty na aktualnie uruchomionych aplikacjach.

Narzędzia innych firm, takie jak iStat Menus, mogą wyświetlać więcej informacji o stanie procesora graficznego, takich jak wykorzystanie pamięci graficznej i temperatura, ale w celu prostego monitorowania nie szukaj dalej niż Monitor aktywności.

Sprawdzanie GPU – inne metody

Wielu użytkowników zgłosiło, że Historia GPU nie pojawia się w zakładce "Okno" podczas patrzenia na Monitor aktywności. Korzystanie z tych samych metod, co powyżej, aby uzyskać dostęp do Monitora aktywności; kliknij kartę „Energia”, aby uzyskać dostęp do GPU.

Jeśli chcesz sprawdzić, którą kartę graficzną aktualnie używasz, również jest proste:

 1. Kliknij symbol „Jabłko” w prawym górnym rogu ekranu

 2. Wybierz pierwszą wyświetloną opcję; „O tym Macu”

 3. Zobaczysz „Grafikę”, a obok tego będzie aktualnie uruchomiona karta graficzna

Należy wspomnieć, że niektóre modele komputerów Mac i Macbook mają tylko jeden procesor graficzny, taki jak lekki Macbook Air.

Monitor aktywności i zdrowie komputera Mac

Jednym ze sposobów na zawężenie problemów z komputerem jest sprawdzenie Monitora aktywności. Niezależnie od tego, czy jest to procesor, czy GPU, procesy działające w tle komputera będą wykazywać oznaki nieprawidłowego działania na tych kartach.

Objawy, takie jak przegrzanie, mogą być związane z GPU. Przechodząc do Monitora aktywności, możesz zobaczyć, jak procesy wpływają na energię komputera Mac. Oprócz obecnego wpływu energii i średniego wpływu; użytkownicy mogą zobaczyć, które aplikacje są kompatybilne z App Nap (po otwarciu zużywa bardzo mało energii), a także te, które uniemożliwiają uśpienie urządzenia.

Jeśli zauważysz, że aplikacja jest nadmiernie używana, może to oznaczać problem. Niezależnie od tego, czy jest to złośliwe oprogramowanie, czy po prostu usterka, sprawdzenie procesora graficznego systemu może wskazać problem.

Aplikacja korzystająca z wyższego GPU skróci żywotność baterii komputera Mac. Takie jak; aplikacja może mieć problem i wymagać wymuszenia zamknięcia i ponownego uruchomienia lub odinstalowania w zależności od tego, do czego chcesz jej używać.