Jak wyświetlić współrzędne w grze Minecraft (2021)

Minecraft to niezwykle popularna gra, która znacznie ewoluowała w ciągu ostatniej dekady. Przeszedł wiele aktualizacji i, co ważniejsze, udostępniono oszałamiającą liczbę modów.

Przy tak wielu rzeczach do zrobienia znajomość geografii mapy jest często kluczowa, zwłaszcza jeśli robisz projekt budowlany. Tutaj zaczynają się współrzędne. Jeśli robisz coś wielkiego w Minecrafcie, będziesz potrzebować swoich XYZ.

Dlaczego potrzebujesz współrzędnych?

Świat Minecrafta jest ogromny. Technicznie rzecz biorąc, jest prawie nieskończenie rozległy (przynajmniej w Bedrock Edition), ponieważ świat jest generowany losowo, gdy gracz przez niego podróżuje. Jest mnóstwo terenów do chodzenia, ale możesz też kopać pod ziemią i latać po niebie.

Istnieje niezliczona ilość interesujących miejsc w całym świecie Minecraft, w tym wszystko, od światowego spawnu (gdzie odradzasz się, gdy zaczynasz po raz pierwszy), wiosek, rezydencji, zrujnowanych portali, pustynnych świątyń i wielu innych. Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy, które gracz może zrobić ze współrzędnymi w Minecrafcie, jest robienie notatek o tym, gdzie znajdują się te interesujące miejsca.

Tworzenie realistycznych obiektów w Minecrafcie jest bardzo popularne i istnieje wiele imponujących przykładów. Te jednak byłyby niemożliwe do zaplanowania i wykonania bez prawidłowych współrzędnych w świecie Minecrafta. Powiedzmy, że chcesz zbudować ogromny statek piracki. Budowanie na małą skalę jest stosunkowo łatwe; po prostu policz swoje kostki i na przykład zbuduj dom. Projekty, takie jak ogromny żaglowiec, będą wymagały planowania, a bez współrzędnych trudno będzie to rozgryźć. Na szczęście są one dostępne w Minecrafcie, ale domyślnie nie. Musisz je włączyć, aby zobaczyć dosłowny duży obraz.

jak zobaczyć współrzędne

Jak działają współrzędne Minecraft

Jak każda trójwymiarowa przestrzeń, Minecraft ma trzy współrzędne, X, Y i Z. Dzięki tym trzem możesz dokładnie określić dokładną lokalizację dowolnej konkretnej kostki w świecie Minecraft. Oto, co określa każda z tych trzech współrzędnych.

  1. Współrzędna X określa Twoją pozycję wschód/zachód na mapie. Jeśli wartość jest dodatnia, oznacza to, że dana pozycja znajduje się na wschód od centralnej części mapy. Wartość ujemna określa pozycję na Zachodzie.
  2. Współrzędna Y określa Twoją pionową pozycję na mapie. Im bardziej poruszasz się w górę, tym bardziej dodatnia wartość wzrośnie. Ewentualnie, im bardziej zbliżasz się do podłoża skalnego, wartość spada. Poziom morza zawsze będzie na poziomie Y=64.
  3. Współrzędna Z określa Twoją pozycję na mapie południe/północ. Gdy przesuniesz swoją pozycję na południe, dodatnia wartość wzrośnie. Idź na północ, a liczby staną się ujemne.

Istnieją dwa rodzaje pozycji współrzędnych: pozycja bezwzględna i pozycja względna.

  1. Współrzędna bezwzględna reprezentuje konkretną lokalizację w grze Minecraft. Jeśli widzisz liczby 65, 239, 54, współrzędne te odnoszą się do określonej lokalizacji, która znajduje się 65 przecznic na wschód, 239 przecznic nad poziomem morza i 54 przecznice na południe od centralnego punktu mapy.
  2. Współrzędna względna jest zapisywana przez „~”. Jeśli widzisz liczby ~3, ~1, ~2, oznacza to pozycję, która znajduje się 3 przecznice na wschód, 1 przecznicę w górę i 2 przecznice na południe od Twojej obecnej pozycji.

Znajdowanie współrzędnych XYZ

Istnieją różne metody znajdowania aktualnych współrzędnych podczas gry w Minecrafta, w zależności od tego, czy grasz w wydanie Bedrock czy Java.

Edycja Bedrock

Niezwykle łatwo jest znaleźć swoje aktualne współrzędne podczas grania w Bedrock Edition - jest na to ustawienie! Wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź do menu ustawień.
  2. Wybierz „Gra”.
  3. Przewiń w dół i włącz wybór opcji „Pokaż współrzędne”.

Twoje aktualne współrzędne będą stale wyświetlane w lewym górnym rogu ekranu. Zmieniają się one w miarę poruszania się, dzięki czemu jest to niezwykle przydatne w nawigacji.

Wersja Java

Niestety nie ma prostego ustawienia włączania współrzędnych w Java Edition Minecraft. Jednak nadal bardzo łatwo jest znaleźć swoje aktualne współrzędne. Gdy jesteś w grze, po prostu naciśnij i przytrzymaj klawisz F3 (FN + F3 na Macu), aby wyświetlić ekran wypełniony różnego rodzaju informacjami tekstowymi o Twojej grze i świecie. Zawarte w tych informacjach po lewej stronie ekranu w pobliżu centrum jest Twoja aktualna lokalizacja we współrzędnych.

Wykorzystanie współrzędnych

Oprócz tego, że budowanie dużych obiektów jest znacznie prostsze, współrzędne umożliwiają ustalanie interesujących miejsc. Łatwo się zgubić w Minecrafcie, a próba znalezienia drogi powrotnej do interesującego miejsca może być koszmarem. Dodatkowo, jeśli zdarzy ci się odrodzić, jeszcze trudniej będzie ci znaleźć drogę powrotną do interesującego cię miejsca.

Ponadto współrzędne są używane podczas udostępniania nasion poziomów, aby wskazywać innym osobom, gdzie można znaleźć rzeczy. Jest to bardzo wygodne dla YouTuberów, którzy często wykonują streamy z Minecrafta lub osób, które tworzą samouczki.

Współrzędne są również wykorzystywane do teleportacji. Pomogą ci, gdy chcesz zip z punktu A do punktu B bez dodatkowych kłopotów i marnowania czasu. Aby teleportować się do dokładnej lokalizacji, wprowadź ustawienia i upewnij się, że wybrano opcję „Cheats: ON”, naciśnij T na klawiaturze, aby otworzyć okno czatu. W przypadku edycji kieszonkowej dotknij przycisku czatu w górnej części ekranu. W przypadku edycji Xbox One i Nintendo Switch okno czatu jest aktywowane przez naciśnięcie Prawidłowy na D-Padzie i naciskając odpowiednio strzałkę w prawo na kontrolerze. Rodzaj teleportuj [twoja nazwa użytkownika] x y z, gdzie X, Y i Z należy zastąpić dokładnymi współrzędnymi miejsca docelowego. Pamiętaj, że w Twojej nazwie użytkownika rozróżniana jest wielkość liter.

zobacz współrzędne w minecrafcie

Współrzędne są niezbędne

Jeśli grasz w podstawową grę Minecraft, cały dreszczyk emocji może polegać na zagubieniu się i odkrywaniu ogromnego świata. Jeśli jednak podchodzisz do gry z innej perspektywy – modów itp. – będziesz chciał mieć do dyspozycji współrzędne.

Czy kiedykolwiek używałeś współrzędnych w Minecrafcie? Do czego ich używasz? Zapraszam do omawiania wszystkiego, co dotyczy Minecrafta w sekcji komentarzy.