Jak dostosować jakość wideo w serwisie Netflix

Dla fanów filmów, programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych po prostu nie ma zamiennika dla Netflix. Pierwotnie internetowa usługa wypożyczania płyt DVD, Netflix pomogła zapoczątkować erę rozrywki strumieniowej. Ponieważ wojna między firmami medialnymi staje się coraz gorętsza, firma pozostaje niezbędną aplikacją do przesyłania strumieniowego dla większości ludzi.

Jednym ze sposobów, w jaki Netflix pomaga zmienić sposób korzystania z multimediów, jest ułatwienie oglądania filmów w wyższej jakości. Wideo w wysokiej rozdzielczości stało się standardem od połowy 2000 roku, ale dzięki zawartości 4K i Ultra HD nasze ulubione programy i filmy stają się coraz ostrzejsze.

Zrozumienie swoich opcji

Koncepcja transmisji i nagrań HD wynika z rozdzielczości oglądanego filmu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wideo, zapewniając więcej szczegółów w każdym ujęciu. Materiał filmowy w standardowej rozdzielczości jest zwykle wyświetlany w rozdzielczości 480p lub 640×480. Pierwszy zestaw liczb mierzy piksele poziome, a następny zestaw opisuje piksele pionowe. Przy rozdzielczości 720p wideo domyślnie staje się szerokoekranowe, z rozdzielczością 1280x720p.

Rozdzielczość 4K to znacząca poprawa w stosunku do 1080p. To pierwszy prawdziwy postęp w domowych telewizorach od piętnastu lat, a jeśli chcesz zainwestować pieniądze w ulepszenie swoich treści, naprawdę możesz uzyskać niesamowite, podobne do kina wrażenia we własnym domu.

Jak można sobie wyobrazić, wiodąca usługa przesyłania strumieniowego na całym świecie, Netflix bardzo poważnie traktuje rozdzielczość wideo. Oferują one szereg opcji, od strumieni o standardowej rozdzielczości aż po strumienie Ultra HD o wyższej rozdzielczości, co ułatwia oglądanie wideo w najbardziej pożądanej rozdzielczości.

Niestety, Netflix nie radzi sobie dobrze z reklamowaniem tych zmian rozdzielczości w swoich ustawieniach. Na przykład w przeciwieństwie do YouTube, w odtwarzaczu wideo nie ma opcji, która ułatwiałaby wybór rozdzielczości wideo. Istnieje wiele niedostatecznie reklamowanych rzeczy, które możesz zrobić z Netflix.

Jeśli jednak chcesz osobiście kontrolować swoje ustawienia, nie masz szczęścia. Netflix oferuje pewną kontrolę w panelu ustawień menu, ale może to nie być od razu widoczne, gdy się rozejrzysz. Jeśli chcesz kontrolować jakość swoich strumieni — albo w celu poprawienia jakości tak bardzo, jak to tylko możliwe, albo obniżenia jakości usług danych z ograniczeniami — możesz. Oto jak zmienić jakość wideo w serwisie Netflix.

Netflix na komputerze, telewizorze Smart TV lub dekoderze

Chociaż streaming Netflix na laptopie stał się czymś, co robią głównie studenci i ogólnie młodsi użytkownicy, pozostaje niezwykle popularny zarówno na dekoderach, jak i telewizorach smart.

Załaduj Netflix w przeglądarce komputera i wybierz swój profil. Opcje przesyłania strumieniowego zostaną zsynchronizowane z samym Twoim profilem, ponieważ znajdują się w opcjach profilu w ustawieniach. Dlatego upewnij się, że wybierasz (lub przełączasz) właściwy profil przed nurkowaniem.

W ustawieniach konta możesz wyświetlić opcje płatności, swój adres e-mail w serwisie Netflix, modyfikować plan i płatności i wiele więcej.

Aby zmodyfikować opcje odtwarzania:

 1. Po zalogowaniu się do odpowiedniego profilu kliknij ikonę w prawym górnym rogu.

 2. Kliknij „Konto” z menu.

 3. Przewiń w dół sekcję Profil i kontrola rodzicielska

 4. Kliknij profil, dla którego chcesz zmienić ustawienia.

 5. Znajdź „Ustawienia odtwarzania” i dotknij „Zmień”, które znajduje się bezpośrednio po prawej stronie.

 6. Wybierz żądane opcje i kliknij „Zapisz

Istnieje możliwość włączenia lub wyłączenia automatycznego odtwarzania w Netflix, główną część wyświetlacza zajmują opcje kontrolowania rozdzielczości, z jaką będą odtwarzane ulubione filmy Netflix Originals.

Domyślnie Netflix ustawia to na Auto w każdym profilu, co oznacza, że ​​wideo będzie się automatycznie przełączać w zależności od jakości urządzenia internetowego. Jeśli nie możesz obsługiwać wystarczająco szybkiego połączenia, nie możesz odtwarzać wideo HD, a Netflix automatycznie obniży rozdzielczość. Dla większości ludzi jest to solidny kompromis, który przez większość czasu pokazuje jakość HD i zapewnia oglądanie biblioteki treści Netflix w standardowej rozdzielczości na wolniejszych połączeniach internetowych.

Dla tych, którzy chcą, aby ich jakość wideo była zawsze jak najwyższa, wybierz opcję „Wysoka”. W zależności od planu jest to przesyłanie strumieniowe w rozdzielczości 720p/1080p lub 4K Ultra-HD i zużywa sporą ilość danych na godzinę (3 GB na godzinę przesyłania strumieniowego w przypadku wideo 1080p, 7 GB na godzinę w przypadku wideo 4K).

Jeśli chcesz zaoszczędzić na zużyciu danych, rozważ obniżenie jakości transmisji. Średnia opcja strumieniuje w „standardowej” jakości wideo, którą oszacowaliśmy na około 480p i zużywa tylko około 700 MB na godzinę.

Nie zalecamy przełączania na Niski, ponieważ jest to DUŻY spadek jakości (do 240p na najwolniejszych połączeniach), ale jeśli naprawdę potrzebujesz zapisać jak najwięcej danych, jest to dobry sposób, aby to zrobić. Niska jakość kosztuje tylko streamerów około 300 MB na godzinę.

Notatka że zmiana tych opcji na stronie internetowej dotyczy tylko Twojego komputera lub strumieni telewizyjnych, nie zmieni to Twoich strumieni na urządzeniach mobilnych. Aby to zrobić, musisz zmienić ustawienia na swoim telefonie lub tablecie. Podobnie warto zauważyć, że te opcje wpływają tylko na Twój profil. Jeśli chcesz zaoszczędzić na danych przez każdy profilu na swoim koncie, będziesz musiał to zmienić ręcznie, jeden po drugim, dla każdego konta.

Aktualizacja do 4K

Chociaż Netflix obsługuje odtwarzanie HD na wszystkich kontach, nie możesz przesyłać strumieniowo 4K na najbardziej podstawowym planie oferowane przez Netflix. Chociaż prawie każdy Netflix Original jest nagrywany i przesyłany strumieniowo w 4K, a wiele filmów ma również opcję przesyłania strumieniowego w 4K, musisz zaktualizować swoje konto Netflix aby faktycznie przesyłać strumieniowo pliki o wyższej rozdzielczości.

Aby uaktualnić swoje konto, wróć do opcji konta i poszukaj opcji „Szczegóły planu” na środku strony. Tutaj znajdziesz zarówno swoje plany przesyłania strumieniowego, jak i opcje planu DVD.

Jeśli na przykład korzystasz z planu transmisji strumieniowej Standard, obok planu zobaczysz małą ikonę HD, ale nie opcję 4K. Oznacza to, że przesyłasz strumieniowo tylko w jakości HD, a nie 4K Ultra-HD. Wybierz „Zmień plan” z tej opcji, aby otworzyć menu wyboru planu. Od maja 2020 r. Netflix oferuje obecnie 3 różne poziomy:

 • Podstawowy: umożliwia strumieniowanie w standardowej rozdzielczości na jednym ekranie za 8,99 USD miesięcznie.
 • Standard: najpopularniejszy plan, który umożliwia strumieniowanie w rozdzielczości 1080p i dwa jednoczesne strumienie. Ten plan kosztuje obecnie 12,99 USD miesięcznie.
 • Premium: obejmuje obsługę Ultra-HD i możliwość jednoczesnego przesyłania strumieniowego na czterech wyświetlaczach za 15,99 USD miesięcznie.

Jeśli szukasz najlepszej jakości, jaką Netflix ma do zaoferowania, będziesz musiał zapłacić 15,99 USD miesięcznie. Jest drogi, ale o to prosi Netflix, jeśli chodzi o strumienie w wysokiej rozdzielczości. Alternatywnie, pozostanie na planie 1080p pozwala zaoszczędzić 36 USD rocznie, a jeśli nie masz wyświetlacza 4K, zdecydowanie lepiej będzie trzymać tę zmianę w kieszeni.

Netflix na Twoim smartfonie

OK, więc zmieniłeś opcje na pulpicie i w polu przesyłania strumieniowego, aby obraz był wyraźny i czysty. Tymczasem masz do czynienia z zupełnie innym problemem na swoim smartfonie: limity danych.

Nawet nieograniczone plany za pośrednictwem operatorów w Stanach Zjednoczonych mają „miękki” limit, ograniczający prędkość danych po określonej ilości strumieniowania w ruchu. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoje dane — lub chcesz zmienić sposób, w jaki Twój telefon pobiera treści Netflix do odtwarzania w trybie offline — mamy na to również przewodnik. Przyjrzyjmy się bliżej każdej opcji.

Opcje przesyłania strumieniowego

Otwórz aplikację na urządzeniu z systemem Android lub iOS i poszukaj paska menu u dołu ekranu. Po prawej stronie wyświetlacza zobaczysz opcję dla "Jeszcze." Kliknij i poszukaj Ustawienia aplikacji na dole listy i dotknij tej opcji. Aplikacja Ustawienia pozwala wybrać dokładnie to, co chcesz w aplikacji, a pierwszą dostępną opcją jest prawdopodobnie ta, której większość ludzi szuka: odtwarzanie w rozdzielczości wideo.

Opcje tutaj są bardzo różne od tych, które zwykle zapewnia Netflix. W przeciwieństwie do standardowego wyboru opcji przesyłania strumieniowego w normalnych ustawieniach odtwarzania powyżej, Netflix na platformach mobilnych koncentruje się na zmianie odtwarzania urządzenia wokół danych.

Po wybraniu opcji odtwarzania wideo zobaczysz menu oznaczone „Wykorzystanie danych komórkowych”. Domyślnie ta opcja jest ustawiona z włączoną opcją „Automatycznie”. Jeśli jednak chcesz, możesz to zmienić, po prostu wyłączając zaznaczenie, a następnie wybierając jedną z trzech opcji z poniższej listy:

 • Tylko Wi-Fi: Całkowicie blokuje możliwość przesyłania strumieniowego w sieciach komórkowych.
 • Oszczędzaj dane: obniża jakość strumienia, aby oszczędzać dane w tym procesie.
 • Maksymalna ilość danych: przesyła strumieniowo maksymalną jakość wideo dozwoloną przez dostawcę usług.

Powodem, dla którego ta opcja nie pozwala zmienić rzeczywistej jakości wideo strumieni na urządzeniu mobilnym, są te same nieograniczone plany, o których wspomnieliśmy powyżej. Każdy operator w Stanach Zjednoczonych ogranicza teraz przesyłanie strumieniowe wideo w swoich sieciach, co oznacza, że ​​będziesz musiał poradzić sobie z ograniczeniami przesyłania strumieniowego wideo z urządzeń mobilnych.

O ile nam wiadomo, żaden dostawca usług mobilnych nie pozwala na transmisję strumieniową wyższą niż 1080p w swojej sieci; wielu ogranicza to tylko do strumieni wideo 480p lub 720p, w zależności od operatora i planu. Będziesz chciał skontaktować się z operatorem i konkretnym planem, aby sprawdzić, czy jest to odradzanie się z czegoś, co ma związek z twoją własną siecią i czy możesz uaktualnić swój plan w celu uzyskania lepszej jakości.

Opcje pobierania

Lista opcji na urządzeniu mobilnym zawiera nie tylko możliwość zmiany opcji przesyłania strumieniowego podczas odtwarzania, ale także możliwość zmiany jakości pobrań zapisanych na urządzeniu.

 1. Zaloguj się do aplikacji Netflix i wybierz swój profil

 2. Znajdź trzy poziome linie w prawym dolnym rogu i dotknij ich

 3. Stuknij w „Ustawienia aplikacji”

 4. Dotknij „Dane komórkowe”

 5. Przełączaj się między jedną z czterech odpowiednich opcji pobierania

W przeciwieństwie do opcji przesyłania strumieniowego, powód, dla którego chcesz zmienić opcje pobierania w serwisie Netflix, sprowadza się do możliwości zaoszczędzenia miejsca na urządzeniu. Jeśli planujesz podróż samolotem lub długie wakacje, zechcesz w pełni wykorzystać prawdopodobnie ograniczone miejsce na dane w telefonie.

W menu Ustawienia aplikacji możesz wybrać dwie opcje, aby wybrać poziom jakości treści:

 • Standard: pobieranie w standardowej rozdzielczości. Jeśli oglądasz wideo na telefonie, prawdopodobnie wszystko będzie dobrze, jeśli wybierzesz tę opcję. Ponieważ oglądasz na wyświetlaczu nie większym niż sześć cali, różnica w jakości jest w najlepszym razie znikoma. Jednak dla tych, którzy oglądają na iPadzie lub innym tablecie, ten poziom jakości może być nieco rozczarowujący.
 • Wysoki: to ustawienie zajmuje więcej miejsca i pobieranie trwa dłużej, ale wygląda znacznie lepiej na ekranie. Rozdzielczość wynosi około 720p lub więcej, choć może nie wyglądać tak ostro, jak standardowe pobieranie z iTunes lub innego sklepu internetowego.

Ostatecznie prawdopodobnie lepiej pozostawić telefon w trybie standardowym, a tablet w trybie wysokim. Te opcje to najlepszy sposób na zmaksymalizowanie wrażeń podczas przesyłania strumieniowego.