Wszystko, co musisz wiedzieć o routerze Verizon FIOS

Verizon FIOS to zastrzeżony system, który wymaga użycia routera dostarczonego przez firmę za opłatą. Chociaż jest to niepożądany ruch dla wielu klientów, niektórzy zaprzyjaźnili się z nową usługą i nie mają nic przeciwko płaceniu dodatkowych 10 USD miesięcznie lub 149 USD opłaty z góry za sprzęt. Ale co dostajesz za swoje pieniądze? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o routerze Verizon FIOS.

Wszystko, co musisz wiedzieć o routerze Verizon FIOS

Router Quantum Gateway (G1100) Verizon FIOS to ich najnowsza oferta do podłączenia domu do kabla. Jest często określany jako najbardziej zaawansowany router, co nie jest do końca prawdą, ale brzmi dobrze. Niezależnie od tego, czy jest najbardziej zaawansowany, czy nie, działa dobrze, oferuje dobre prędkości Wi-Fi i jest stosunkowo łatwy w administrowaniu.

Możesz wypożyczyć router Verizon FIOS od Verizon za dodatkowe 10 USD miesięcznie lub kupić go od nich za 149 USD. Możesz także kupić jeden z Amazon za około 100 USD.

Internet FIOS

Internet FIOS to światłowody, obecnie najszybsze połączenie, jakie możemy uzyskać. Kontrakty są zawarte na rok lub dwa lata, więc uważaj, aby wybrać właściwy. Kontrakty dwuletnie są trochę tańsze, ale jesteś związany na całe 24 miesiące.

Istnieją również dodatkowe opłaty za instalację i konfigurację oraz wypożyczenie routera, jeśli go nie kupisz. Jeśli kupisz lub wypożyczysz router w firmie Verizon, spodziewaj się również zapłaty za wysyłkę.

Istnieją również opłaty za wcześniejsze zakończenie, które stają się płatne po 30-dniowym okresie oczekiwania. Opłaty też są wysokie, do 165 USD, jeśli chcesz anulować wcześniej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o routerze Verizon FIOS2

Router Verizon FIOS

Choć reklamowany jako „najbardziej zaawansowany router”, tak nie jest. Nie jest jednak źle. Posiada dwuzakresowe Wi-Fi, gigabitowy przewodowy Ethernet i dwurdzeniowy procesor. Oferuje wiarygodne prędkości bezprzewodowe i zawiera zaporę ogniową, DNSMasq-DHCP i inne fajne sztuczki. To, czego nie ma, to QoS ani naprawdę skuteczna zapora ogniowa.

Wydaje się, że podstawowe funkcje routera działają dobrze. Ja go nie mam, ale kumpel ma i mówi, że poza regularnymi restartami nie musiał nic robić ze swoim od sześciu miesięcy. Ma jednak obawy. Zapora ma zwyczaj arbitralnego blokowania normalnego ruchu, a port zarządzania Verizon pozostaje na stałe otwarty bez żadnego realnego bezpieczeństwa.

Drobnym problemem jest również możliwość zmiany domyślnej nazwy użytkownika. Jest to najbardziej podstawowy aspekt bezpieczeństwa w sieci, ale router Verizon FIOS nie pozwoli ci tego zrobić. Przynajmniej jeszcze nie.

Z punktu widzenia maniaków DNSMasq-DHCP nie jest najbardziej stabilny. BIND DHCP jest preferowany, ale nie masz wyboru. Proste ponowne uruchomienie zwykle rozwiązuje problemy z DHCP, jeśli się pojawią.

Jak połączyć się z routerem Verizon FIOS

Kiedy facet od kabla był i podłączał twój router, będziesz chciał się pobawić.

  1. Otwórz przeglądarkę i skieruj ją na 192.168.1.1. Powinien pojawić się ekran logowania routera.
  2. Wprowadź wartości domyślne, które będą admin dla nazwy użytkownika i hasła z naklejki na boku routera.
  3. Natychmiast zmień hasło. Wybierz opcję Zmień hasło administratora z menu po lewej stronie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o routerze Verizon FIOS3

Jak rozwiązywać problemy z Wi-Fi z routerem Verizon FIOS

Jednym z problemów, które widziałem z pierwszej ręki z routerem Verizon FIOS, jest uzyskanie przyzwoitego sygnału Wi-Fi. Nawet w niewielkim domu sygnał wydaje się zanikać bardzo szybko i wymaga trochę pracy, aby utrzymać go na stabilnym poziomie i uzyskać dobry zasięg.

Router Verizon FIOS wykorzystuje Wi-Fi AC, ale tylko przy 1350 Mb/s, więc prędkość nie jest porównywalna z nowszymi routerami D-Link lub Linksys. Niemniej jednak powinien być wystarczająco szybki dla większości zastosowań.

Jeśli masz problemy z uzyskaniem dobrego sygnału Wi-Fi z routera Verizon FIOS, wypróbuj jedną z tych dwóch sztuczek.

Przenieś router

Poprawka nie jest w żaden sposób ograniczona do tego routera i zajmuje tylko około godziny. Sygnały Wi-Fi są nadawane w kształcie kuli, chyba że router ma anteny. Jeśli masz słaby sygnał, przenieś router na środek domu, z dala od innych urządzeń elektronicznych. Jeśli to nie zadziała, spróbuj zmienić kanał transmisji, odsuwając go od klimatyzacji, centralnego ogrzewania lub innych dużych urządzeń. Idź dalej, aż uzyskasz dobry sygnał. Zwykle to wystarczy, aby poprawić odbiór.

Możesz użyć aplikacji Wi-Fi, aby zobaczyć, jakie zakłócenia, jeśli w ogóle, pochodzą z sąsiednich routerów i wybrać kanał z dala od nich. Często może to wystarczyć, aby całkowicie zmienić twoje wrażenia.

W przeciwnym razie kup przedłużacz sieci i umieść go tam, gdzie sygnał jest najsłabszy. Są bardzo przydatne do rozciągania sieci Wi-Fi lub do wzmacniania sygnału w obszarach, do których sam router nie może dotrzeć. Kosztują zaledwie 20 USD i mogą być świetną inwestycją dla większych domów lub starszych z grubszymi ścianami.

Dodatkowe środki ostrożności

Jeśli otrzymasz router Verizon FIOS, musisz zdawać sobie sprawę ze słabości dołączonej zapory. Pozostawienie otwartego portu serwisowego na stałe jest błędem popełnionym przez firmę Verizon, który pozostawia łatwo dostępne tylne drzwi do Twojej sieci.

Aby w pełni chronić swoją sieć domową, nie powinieneś polegać na samej zaporze routera, która zapewni Ci bezpieczeństwo. Zainstaluj zapory programowe na każdym podłączonym urządzeniu, aby uzyskać dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Zmień domyślne hasło na routerze i miej oko na wszelkie nieautoryzowane zmiany. Chociaż nie było żadnych doniesień o hackach, o których wiem, nie oznacza to, że się nie zdarzyły lub nie nastąpią.

Router Verizon FIOS to przyzwoity router za te pieniądze i zapewni wiarygodną obsługę i dostęp do Wi-Fi. O wiele taniej jest kupić od Amazona lub gdzieś, niż wypożyczyć lub kupić od Verizon. Zastrzeżenie polega na tym, że będziesz wyłącznie odpowiedzialny za jego konserwację i naprawę. Tak długo, jak zachowasz wyżej wymienione środki ostrożności, router powinien zapewniać wierną obsługę przez wiele lat, zapewniając łączność.

Masz jakieś wskazówki lub historie dotyczące routera Verizon FIOS? Opowiedz nam o nich poniżej, jeśli tak.