Jak wektorować istniejący obraz (2021)

Grafika wektorowa jest wykorzystywana w logotypach, ilustracjach, a także obrazach. Chociaż może to nie być oczywiste dla osób, które nie zajmują się edycją zdjęć, obrazy wektorowe odgrywają kluczową rolę w projektowaniu stron internetowych, projektowaniu graficznym i marketingu komercyjnym. W większości obrazy wektorowe są tworzone od podstaw. Możesz jednak spróbować przekonwertować dowolny obraz na obraz wektorowy.

Jak wektorować istniejący obraz (2021)

Bitmapy i obrazy wektorowe

Aby w pełni zrozumieć, jak „wektoryzować” obraz, musisz zrozumieć różnicę między obrazami bitmapowymi i wektorowymi.

Obrazy bitmapowe

Często spotykane i wystarczająco podstawowe, aby zacząć, obrazy bitmapowe są wyrażane za pomocą, cóż, bitmapy (.JPEG, .PNG). Oznacza to, że do wyświetlania obrazu używają pikseli w kolumnach i rzędach o różnych kolorach i różnych odcieniach tego samego koloru. Dodaj dużą liczbę maleńkich pikseli, a uzyskasz wyraźny obraz. Im mniejsze piksele, tym wyraźniejszy obraz.

To jednak powoduje, że obrazy bitmapowe są zależne od rozdzielczości. Za każdym razem, gdy spróbujesz zmienić rozmiar obrazu, jakość się zmieni. Nie jest to idealne rozwiązanie do projektowania stron internetowych i grafiki. Na przykład, gdy trzeba wielokrotnie zmieniać rozmiar obrazu (warstwy itp.), To samo dotyczy marketingu komercyjnego.

Obrazy wektorowe

Cały punkt obrazów wektorowych polega na rozwiązaniu zależności rozdzielczości. Ponieważ są oparte na ścieżce, obrazy wektorowe można łatwo skalować. Oznacza to, że składają się z równań matematycznych, co oznacza, że ​​obraz zasadniczo składa się z ciągów danych, które program komputerowy może rozpoznać i wyświetlić. Mimo że w pełni skalowalne i łatwe do edycji, obrazy wektorowe nigdy nie wyglądają fotorealistycznie. Z drugiej strony, komponenty i kształty obrazów wektorowych można przerabiać i zmieniać ich rozmiar bez niszczenia/niszczenia obrazu.

Konwersja do obrazów wektorowych

Aby zamienić obraz bitmapowy w obraz wektorowy, będziesz musiał użyć oprogramowania do edycji wideo lub obrazu. Przede wszystkim Adobe Illustrator to edytor grafiki wektorowej, z którego możesz korzystać, ale możesz także wektoryzować obraz za pomocą Photoshopa i Gimp + Inkscape, a także wielu innych programów do edycji zdjęć.

Ilustrator

Program Illustrator został opracowany przez firmę Adobe specjalnie dla obrazów wektorowych. Chociaż jest powszechnie używany do tworzenia obrazów wektorowych od podstaw, może również pomóc w przekształceniu obrazu bitmapowego w wektor. Wektoryzacja obrazów w programie Adobe Illustrator jest dość prosta.

Najpierw otwórz mapę bitową, którą chcesz przekonwertować w programie Illustrator. Teraz przejdź do Śledzenie na żywo opcja znajdująca się w Panelu sterowania. Przejdź do Ustawienia wstępne i opcje śledzenia i wejdź do menu. Istniejące opcje pozwalają wybrać ustawienie, którego chcesz użyć do „wektoryzacji” obrazu. Możesz stworzyć inną ścieżkę dla każdego koloru. Aby to zrobić, kliknij Zwiększać w opcjach.

Wróć do menu Tracing Presets and Options i przejdź do Opcje śledzenia. Stąd możesz dostosować każdą ścieżkę i jej ustawienia, takie jak Plama, Tryb, oraz Próg. Teraz po prostu kliknij Zapowiedź a zobaczysz, jak zmiany wpływają na właśnie utworzony obraz wektorowy. Zmodyfikuj ścieżki i baw się ustawieniami, aż uzyskasz obraz wektorowy, który odpowiada Twoim potrzebom.

Photoshop

Domyślnie Photoshop jest narzędziem używanym do manipulowania obrazami bitmapowymi. Biorąc to pod uwagę, Photoshop może rzeczywiście wektoryzować obrazy. Może to nie być tak proste i proste, jak w przypadku korzystania z programu Illustrator, ale jest to możliwe.

Otwórz dany obraz w Photoshopie. Następnie przejdź do Okno menu, a następnie do Ścieżki. Na pasku opcji będziesz mieć do wyboru trzy narzędzia: Długopis (dla linii prostych), Bezier (dla krzywych) i Dowolna forma (rysunek odręczny). Użyj Magnetyczny długopis narzędzie do śledzenia przejść jasności i kolorów na obrazie.

Na początek narysuj ścieżki wektorowe, aż zobaczysz prześledzone konwersje kształtów i ścieżek w obrazach na ekranie. naciskać Wchodzić aby zakończyć ścieżkę. Użyj Duży namiot, Lasso, oraz Magiczna różdżka narzędzia do wyboru pozostałych ścieżek. Aby dokonać wyboru ścieżki wektorowej, przejdź do Ścieżki panel i wybierz Utwórz ścieżkę roboczą.

Teraz musisz ustawić tolerancję na ścieżki. Im mniejsze są poziomy tolerancji ścieżki, tym ściślej ścieżka będzie przylegać do wszystkiego, co namierzyłeś. Użyj dużych poziomów, aby uzyskać płynne przejścia. Uważaj jednak, jeśli nie nazwiesz każdej ścieżki i zaakceptujesz jej domyślną nazwę, każda nowa akcja zastąpi poprzednią podczas rysowania wektorów.

Na koniec wyeksportuj ścieżki wektorowe utworzone z programu Photoshop do programu Illustrator. Zrób to, klikając Plik ->Eksport ->Ścieżki do programu Illustrator.

Gimp + Inkscape

Gimp to bezpłatne narzędzie do edycji zdjęć o otwartym kodzie źródłowym. Inkscape to również darmowy i open-source edytor grafiki wektorowej.

kordonek

Najpierw otwórz zdjęcie w Gimp i przejdź do Wybierz prostokąt narzędzie. Nakreśl część obrazu, którą chcesz zwektoryzować za pomocą tego narzędzia. Przejdź do Obraz menu, a następnie kliknij Przytnij do zaznaczenia. Spowoduje to usunięcie wszystkiego wokół wybranego obszaru. Wróć do menu Obraz i kliknij Autocrop „dokręcić rzeczy”.

Teraz wyeksportuj plik do Inkscape. Zrób to, przechodząc do Gimp's Plik menu w głównym górnym pasku narzędzi i zaznaczając Eksportuj jako. Nie zmieniaj żadnych ustawień eksportu.

Teraz załaduj plik w Inkscape, kliknij obraz, aby go wybrać, przejdź do Ścieżka menu i kliknij Bitmapa śledzenia. W oknie, które się otworzy, wprowadź preferowane ustawienia i kliknij Aktualizacja. Kliknij przycisk Aktualizuj po każdej zmianie w tym oknie i kliknij ok po zakończeniu. Aby dokonać dokładniejszych regulacji, wybierz Edytuj ścieżki według węzłów narzędzie i wypróbuj Przerwij ścieżkę narzędzie, jeśli jakiekolwiek węzły wymagają oddzielenia.

Inkscape

Na koniec zapisz obraz jako plik wektorowy i to wszystko!

Wektoryzacja obrazów

Niezależnie od tego, do czego potrzebujesz obrazu wektorowego, istnieją narzędzia, które mogą Ci pomóc. Chociaż Adobe Illustrator i Photoshop są najpotężniejsze, bezpłatna alternatywa Gimp + Inkscape może być równie wydajna, jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy.

Jakiego narzędzia używasz do wektoryzacji obrazów? Czy zawsze zaczynasz od zera? Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej.