Jak działa system rankingowy Valorant – wyjaśnienie rankingów

Jeśli kochasz gry wieloosobowe FPS i masz pasję rywalizacji na milę, czas wskoczyć do konkurencyjnego trybu rankingowego Valorant. Ta strzelanka FPS 5 na 5 miała wszystko, czego gracz mógł chcieć, gdy została po raz pierwszy uruchomiona, ale teraz Riot Games uczyniło ją jeszcze lepszą.

Udało Ci się osiągnąć mistrzostwo ze swoimi ulubionymi agentami. Teraz nadszedł czas, aby zobaczyć, kto jest naprawdę najlepszy w społeczności. Wykorzystaj swoje umiejętności w starciu z osobami o podobnych poglądach i wspinaj się na szczyty regionalnych rankingów. Prawo do przechwałek jest gotowe do wzięcia – jeśli odważysz się podjąć wyzwanie.

Ale zanim wskoczysz do rywalizacji, musisz uzbroić się w odrobinę wiedzy o systemie rankingowym.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa system rankingowy Valorant, jak awansować w rankingach i jak wpływają na ranking czyny gry.

System rang Valorant – przegląd

System rankingowy Valorant jest nieco mylący, szczególnie dla nowicjuszy. System jest podobny do innych systemów rankingowych dla wielu graczy, z pewnymi kluczowymi różnicami, które są unikalne w Riot Games.

Na początek nie możesz po prostu wskoczyć do trybu rywalizacji/rankingu pod wpływem kaprysu. Musisz ukończyć 10 meczów bez oceny, aby odblokować tryb rywalizacji w grze. Kiedy ten nowy tryb został uruchomiony po raz pierwszy, gracze musieli ukończyć tylko 20 gier bez oceny, aby go odblokować. Ponieważ kończenie gier jest łatwiejsze niż kończenie meczów, trolle i smerfy zalały dopasowane zawody i stworzyły mnóstwo problemów.

Odpowiedzią Riot Games na potencjalnie problematycznych graczy było „podniesienie” wymagań odblokowywania w postaci ukończonych meczów. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale ukończenie meczów wymaga dużo więcej poświęcenia i zaangażowania niż tylko wskoczenie do kilku łatwych meczów.

Po ukończeniu wymaganych 10 zwycięstw w meczach bez oceny musisz rozegrać pięć meczów klasyfikacyjnych. Mecze o miejsca pomagają grze określić, od czego powinieneś zacząć w systemie rankingowym.

Zanim zaczniesz stresować się meczami o miejsca, nie martw się. Nawet jeśli przegrasz mecz, gra bierze również pod uwagę twoje wyniki, a nie tylko to, czy wygrasz, czy przegrasz mecz klasyfikacyjny. Valorant bierze również pod uwagę twoje poprzednie 10 wygranych bez oceny podczas określania twojej rangi.

Rangi i poziomy

W systemie rankingowym Valorant istnieje osiem rang lub dywizji:

 • Żelazo
 • Brązowy
 • Srebro
 • Złoto
 • Platyna
 • Diament
 • Nieśmiertelny
 • Radiant (wcześniej nazywany „Valorant”)

Pierwsze sześć rang ma również trzy stopnie lub podrangi, przez które musisz przejść, aby przejść do następnej rangi. Ostatnie dwie rangi, Immortal i Radiant, mają tylko jeden poziom. W Valorant jest w sumie 20 rang, z wyłączeniem nierankingowych.

Większość graczy zaczyna od rangi Żelaza, chociaż ich wyniki podczas meczów kwalifikacyjnych mogą umieścić ich na wyższym rankingu i poziomie. Na przykład wyjątkowi gracze mogą pominąć cztery poziomy i zobaczyć swoją początkową rangę na Bronze 2.

Możliwe jest również pomijanie rang i poziomów podczas rywalizacji w trybie rywalizacji. Wszystko zależy od twojego MMR lub rankingu matchmakingu, wydajności i fragów (zabójstw) w meczu. Konsekwencja jest kluczowa, jeśli masz oko na pomijanie szeregów. Idź na dużą serię zwycięstw, zdobądź kilka MVP, a możesz szybciej awansować w rankingach.

Wymaga to dużo poświęcenia i cierpliwości, ale jeśli dobrze sobie radzisz i wygrywasz mecze, możesz w końcu znaleźć się na szczycie rankingów. Dwie najwyższe pozycje w systemie Valorant są zarezerwowane dla najlepszych z najlepszych. Tylko 500 graczy w regionie osiągnie rangę Świetlistych, podczas gdy ranga Immortal jest zarezerwowana dla najlepszych 1% w każdym regionie.

Zanik rankingu

Niektóre gry online dla wielu graczy zachęcają graczy do regularnego logowania, wprowadzając mechanikę „zanikania rankingu”. W innych grach, jeśli gracz nie rywalizuje przez określony czas, jego pozycja w grze zaczyna się pogarszać.

Valorant nie ma mechanizmu zanikania rangi, więc możesz robić sobie przerwy w grze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli jednak spędziłeś zbyt dużo czasu poza grą, być może będziesz musiał zagrać w grę kwalifikacyjną, aby przywrócić swoją rangę. Gra kwalifikacyjna pomaga określić twój poziom umiejętności po długiej nieobecności i czy nadal możesz rywalizować na swoim ostatnim stopniu.

Z punktu widzenia konkurencji ma to sens. Riot Games chce mieć pewność, że zostaniesz umieszczony w meczach odpowiednich do Twojego poziomu umiejętności. Ukończenie gry kwalifikacyjnej, zanim wrócisz do gry, również może ci pomóc. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest powrót do trybu rywalizacji tylko po to, aby dowiedzieć się, że jesteś trochę zardzewiały i przesadzony.

Regionalne rankingi

Ciekawi Cię, jak wypadasz na tle innych graczy w Twoim regionie?

Odcinek 2 Valorant wprowadził nową funkcję dla rywalizujących graczy: regionalne rankingi. Tabele wyników wyświetlają twoją rangę i ocenę rangi, a także niektóre dane osobowe, takie jak identyfikator Riot i karta gracza. Jeśli wolisz być trochę bardziej anonimowy podczas rywalizacji, zawsze możesz zmienić swoje dane osobowe na „Tajny agent”.

Niestety, po rozpoczęciu trybu rywalizacji nie będziesz w stanie zobaczyć, jak zajmujesz miejsce w regionalnych rankingach. Najpierw musisz zagrać w co najmniej 50 gier konkurencyjnych. Aby utrzymać swoje miejsce na planszy, musisz poświęcić trochę czasu na grę i rozegrać przynajmniej jedną konkurencyjną grę tygodniowo.

Jak wspomniano wcześniej, twoja pozycja nie spadnie, ale nie pojawisz się również na tablicy wyników, jeśli znikniesz na kilka tygodni.

Sprawdzanie historii meczów

Uzyskanie wglądu w swoje poprzednie mecze może pomóc ci określić, co robisz dobrze i gdzie wszystko idzie nie tak, gdy wspinasz się po szczeblach. Sprawdź poniższe kroki, aby uzyskać dostęp do historii meczów:

 1. Przejdź do głównego pulpitu gry.
 2. Naciśnij zakładkę „Kariera” znajdującą się u góry ekranu.
 3. Sprawdź informacje o ostatnich 10 meczach.

Będziesz mógł zobaczyć statystyki, takie jak wygrane i przegrane, a także zabójstwa, rośliny z kolcami, asysty i pierwsza krew. Jeśli jesteś typem gracza, który lubi trochę meta, ta informacja jest nieoceniona dla zrozumienia i optymalizacji wyników meczu.

Jako bonus możesz również zobaczyć, jak inni gracze radzili sobie w tym samym meczu. Po prostu wybierz grę i sprawdź szczegóły.

Objaśnienie oceny matchmakingu (MMR)

Twoja ocena matchmakingu lub MMR to jedna z najważniejszych liczb, których nigdy nie zobaczysz w trybie rywalizacji. To sposób, w jaki jesteś dopasowywany do innych graczy w trybie rywalizacji. Jeśli wyobrażasz sobie gigantyczną drabinę, Twój MMR reprezentuje Twój szczebel w tej drabinie.

Według Riot Games, dwóch graczy nigdy nie będzie dzieliło tego samego szczebla lub miejsca w drabince. Każdy mecz określa, czy awansujesz w rankingu MMR, czy zostaniesz „zepchnięty przez innych”. Jest to po prostu ocena, która pomaga w grze dopasować cię do graczy na podobnym poziomie i jest oddzielona od twojej RR lub oceny rangi.

Objaśnienie rankingu (RR)

Twoja ocena rankingowa to liczba punktów, które otrzymujesz po każdej konkurencyjnej grze. Zdobywasz punkty RR na podstawie wygranych w zawodach i ogólnej wydajności w meczu, szczególnie na niższych poziomach.

Aby przejść do następnego poziomu, musisz zgromadzić 100 punktów RR. Przydział punktów różni się w zależności od gry, ale generalnie rozkład wygląda tak:

 • Wygrane: 10 – 50 RR, 5+ RR dla rang diamentowych i wyższych
 • Straty: Minus 0 – 30 RR, 50 RR maks. spadek dla rang diamentowych i wyższych
 • Losowania: 20 RR (na podstawie wyników) dla rang Żelazo – Diament

Uważaj jednak, ponieważ możesz zostać zdegradowany do poprzedniego poziomu, jeśli nie otrzymasz punktów RR w grze. Jeśli zostaniesz zdegradowany, Valorant ma „ochronę przed degradacją” dla graczy, dzięki której nie spadniesz poniżej 80 RR dla nowo zdegradowanej rangi.

Dobrą wiadomością jest to, że powrót do poprzedniej rangi zajmie ci tylko 20 RR, ale złą wiadomością jest to, że zostałeś zdegradowany w pierwszej kolejności.

MMR a RR

Twoje MMR i RR to oddzielne systemy punktacji w Valorant. Jedna pomaga grze dopasować cię do odpowiednich graczy, a druga określa twoją rangę wydajności w trybie rywalizacji.

Oto, gdzie robi się trochę zagmatwany:

Riot Games stara się tworzyć idealne mecze, które pasują do twojego zestawu umiejętności, ale mają tylko „pomysł”, jak dobrze sobie poradzisz. Ten „pomysł” to Twoja ocena dopasowania. Patrząc zarówno na Twój MMR, jak i RR, gracze są umieszczani na dolnym końcu ich szacowania rangi za tworzenie meczów, aby Cię przetestować.

Jeśli konsekwentnie „zdajesz” test lub wygrywasz, udowadniasz, że należysz wyżej na tej metaforycznej drabinie i zostaniesz dopasowany do graczy bliższych Twojemu poziomowi wydajności. Zobaczysz również różnicę w swoich punktach RR.

Gdy wygrasz, zdobędziesz więcej punktów, a gdy przegrasz, stracisz mniej. Wszystkie te dodatkowe punkty RR idą w kierunku przygotowania Cię do przejścia na wyższy koniec oceny rangi, którą system stworzył dla Ciebie.

Riot Games ostatecznie chce, aby wszyscy gracze szli w kierunku „konwergencji” pod względem wyników MMR i RR. Idealnie, twój RR będzie odzwierciedlał twój poziom wydajności, a twój MMR pozwoli ci udowodnić, że należysz do tej rangi.

Wspinaj się po szczeblach umiejętnością, a nie grą

Kuszące jest granie w tak wiele gier, jak to możliwe, aby „gruntować” sobie drogę na szczyt rankingów, ale tak nie działa system rankingowy. Podczas gdy gra kładzie nacisk na „wygrane”, patrzą również na w jaki sposób wygrywasz i umiejętności, które pokazałeś podczas meczów. Jeśli chcesz awansować w systemie rankingowym Valorant, liczy się jakość, a nie ilość.

Jak długo zajmuje przejście z jednej rangi do następnej w trybie rankingowym Valorant? Opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej.