Jak używać laptopa jako komputera stacjonarnego?

Laptopy świetnie nadają się do pracy w ruchu. Przenośny i potężny, nie ma powodu, aby go nie posiadać. Ale jeśli chcesz zadomowić się w zaciszu domowego biura, praca na laptopie może sprawić, że poczujesz się jak w pokoju hotelowym.

Jak używać laptopa jako komputera stacjonarnego?

Możesz chcieć skorzystać z dużego wyświetlacza, pełnowymiarowej klawiatury i odpowiedniej myszy. Ale po co wydawać pieniądze na inną maszynę, skoro Twój laptop może obsłużyć wszystkie Twoje potrzeby obliczeniowe? Rozwiązaniem jest używanie laptopa tak, jakby był komputerem stacjonarnym, i skonfigurowanie konfiguracji, która może łatwo przełączać się między nimi. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Pierwsze kroki

Na początek możesz poświęcić kilka minut na przeanalizowanie swojego obszaru roboczego i tego, czego możesz potrzebować. Samo używanie laptopa jako komputera stacjonarnego to coś więcej niż tylko podłączenie zewnętrznego monitora i włączenie urządzeń.

Aby stworzyć prawdziwą konfigurację pulpitu, będziesz potrzebować niewielkiej pomocy niektórych urządzeń peryferyjnych i sprytnych gadżetów. Rozważ również to; czy chcesz, aby ten laptop pozostał nieruchomy? A może wolisz szybko go spakować, gdy musisz podróżować z laptopem?

Tak czy inaczej, jest kilka rzeczy, których potrzebujesz.

Będziesz potrzebować:

  1. Stacja dokująca do laptopa
  2. Klawiatura i mysz
  3. Podstawka pod laptopa (opcjonalnie)
  4. Monitor zewnętrzny (opcjonalnie)

Być może masz już biurko, ale potrzebujesz też odpowiedniej przestrzeni do pracy.

Użyj laptopa jako komputera stacjonarnego – broń wyboru

Nowoczesne laptopy są prawie tak wydajne, jak komputery stacjonarne. Mogą być dostarczane z taką samą ilością pamięci RAM, porównywalnymi procesorami, a także z oddzielnymi procesorami graficznymi. Nie ma powodu, dla którego nie można go używać jako pulpitu. Musisz tylko sprawić, by było trochę wygodniej. Właśnie tam wkraczają te akcesoria.

Pamięć RAM ma często taką samą lub podobną prędkość i może być określona w podobnych ilościach do komputerów stacjonarnych. Laptop Core i7 z 16 GB pamięci RAM z łatwością poradzi sobie z komputerem stacjonarnym o tej samej lub podobnej specyfikacji.

Jeśli potrzebujesz większej mocy graficznej, eGPU (zewnętrzna jednostka przetwarzania grafiki) może zapewnić wiarygodną grę lub grafikę do zgodnego laptopa. To zewnętrzne pudełko zawierające kartę graficzną i zasilacz. Najnowsze wersje eGPU, takie jak Razer Core, Alienware Graphics Amplifier lub ASUS ROG XG Station 2, zapewniają wydajność w grach na komputerze stacjonarnym w dołączanym pudełku.

Jeśli jesteś wystarczająco obeznany z technologią, możesz dodać więcej pamięci RAM do swojego laptopa.

Stacja dokująca do laptopa

Stacja dokująca do laptopa jest niezbędna, ponieważ zapewnia zasilanie i łączność z laptopem. Zazwyczaj są dostarczane z portem LAN, USB, DVI, zasilaniem, dźwiękiem i innymi w zależności od potrzeb. Podłączasz do niego laptopa, a następnie podłączasz wszystko inne do stacji dokującej. Laptop wskakuje na swoje miejsce i jesteś gotowy do pracy.

Na Amazon znajdziesz doskonałą stację dokującą do laptopa.

Istnieją trzy główne rodzaje stacji dokujących do laptopów. Wciskany, który obsługuje tylną część laptopa, wtykowy, który znajduje się tuż za nim, a także taki, który może również służyć jako podstawka pod laptopa. Istnieją setki stacji dokujących odpowiednich dla wszystkich rodzajów laptopów.

Twoim głównym priorytetem będzie uzyskanie takiego, który jest kompatybilny z Twoją marką i modelem laptopa. Nie wszystkie stacje dokujące do laptopów będą działać ze wszystkimi komputerami. Kupując stację dokującą do laptopa, przed zakupem upewnij się, że będzie ona współpracować z Twoim modelem laptopa. Nie są tanie.

Klawiatura i mysz

Jeśli korzystasz z laptopa przez jakiś czas, prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do ciasnych ograniczeń jego klawiatury. Wykonuje swoją pracę, ale nie jest ani wygodny, ani łatwy w użyciu. To samo można powiedzieć o gładziku. To dobre rozwiązanie do przenoszenia, ale po co go używać, gdy nie musisz?

Jak używać laptopa jako komputera stacjonarnego-2

Jedną z największych zalet używania laptopa jako komputera stacjonarnego jest to, że umożliwia korzystanie z pełnowymiarowej, profesjonalnej klawiatury z zaawansowanymi reakcjami dotykowymi, takiej jak bardzo popularna klawiatura Das Keyboard 4, która wykorzystuje przełączniki klawiszy Cherry MX, które uwielbiają maszynistki . Możesz też korzystać z sieci bezprzewodowej, aby utrzymać porządek. Nie ma rzeczywistej różnicy w wydajności między tymi dwoma. Sieć bezprzewodowa wygląda bardziej schludnie, ale wymaga baterii.

Przewodowy nie wymaga baterii. Oba mogą korzystać z jednego lub dwóch gniazd USB dla klucza sprzętowego Bluetooth lub połączeń przewodowych. Bardziej zaawansowane klawiatury zwykle zawierają dodatkowe porty USB, dzięki czemu można ich używać jako koncentratora do podłączania urządzeń peryferyjnych. Jeśli twój laptop ma Bluetooth, klawiatura i mysz mogą być w stanie połączyć się bezpośrednio, zamiast używać klucza sprzętowego.

Jak używać laptopa jako komputera stacjonarnego-3

Stojak na laptopa

Podstawka pod laptopa jest raczej fajna niż niezbędna. Wiele zależy od używanego biurka, wysokości siedziska, preferowanej ergonomii i tego, czy korzystasz z monitora komputerowego, czy nie. Stojak jest niezbędny, ponieważ podnosi cały laptop z biurka i zapewnia solidną podstawę do korzystania z zewnętrznego monitora i ukrywa kable. Dodatkową korzyścią jest to, że stoiska te można znaleźć za niską cenę na Amazon.

Jeśli używasz oddzielnego wyświetlacza, w zależności od możliwości graficznych laptopa, podstawka pod laptopa może również umożliwić ustawienie laptopa jako dodatkowego wyświetlacza, znacznie zwiększając powierzchnię ekranu (świetnie jest umieścić film na laptopie, aby z boku podczas pracy na głównym wyświetlaczu).

Stojaki na laptopy występują w różnych wariantach smakowych. Stojaki Basic mają miejsce, w którym można wsunąć laptopa i umieścić na nim monitor. Dostępne są również podstawki, które unoszą i odchylają laptopa, dzięki czemu nie potrzebujesz monitora ani zewnętrznej klawiatury. Niektóre stojaki utrzymują laptopa pionowo, aby zaoszczędzić miejsce na biurku. Każdy z nich ma swoje własne zastosowania w zależności od konfiguracji.

Monitor zewnętrzny

Monitor zewnętrzny jest całkowicie opcjonalny, ale zapewnia korzyści związane z jakością życia. Przyzwoity monitor komputerowy kosztuje mniej niż większy laptop, więc to dobra inwestycja. Pamiętaj, że jeśli masz odpowiednie porty HDMI, możesz nawet użyć telewizora jako dodatkowego monitora.

W połączeniu ze stacją dokującą do laptopa, o której wspomnieliśmy wcześniej, drugi monitor można podłączyć bezpośrednio i połączyć się automatycznie. Jeśli masz podstawkę pod laptopa, oba monitory (ekran laptopa i monitor zewnętrzny) będą znajdować się na poziomie oczu, dzięki czemu konfiguracja będzie bardziej zbliżona do komputera stacjonarnego.

Amazon ma kilka całkiem fajnych monitorów pomocniczych zaprojektowanych specjalnie dla laptopów, ale jeśli chcesz szybko odłączyć i iść, możesz rozważyć standardowy monitor z prostą konfiguracją HDMI.

Po podłączeniu dodatkowego monitora musisz skonfigurować ustawienia, aby Twoje dwa ekrany współpracowały ze sobą bezbłędnie. Aby to zrobić, po prostu otwórz Ustawienia systemu i kliknij „Wyświetlacze”. Następnie kliknij opcję „Wykryj”. Następnie kliknij „Powiel ekrany”, aby monitor zewnętrzny pasował do ekranu laptopa. Lub kliknij „Rozszerz”, aby oddzielić dwa monitory, gdzie możesz przeciągać strony internetowe.

Kładąc wszystko razem

Aby używać laptopa jako komputera stacjonarnego, wystarczy podłączyć laptopa do stacji dokującej, klawiaturę i mysz, a następnie rozpocząć pracę. Jeśli używasz stojaka i monitora zewnętrznego, nie wymagają one konfiguracji po ich wstępnej konfiguracji. Po prostu działają.

Zrób to dobrze, a wszystko, co musisz zrobić, to włożyć laptopa do stacji dokującej. Wszystkie zalety komputera stacjonarnego z dodatkową premią w postaci możliwości zabrania go w dowolne miejsce!