Jak korzystać z zielonego ekranu w iMovie

Zapytaj dowolnego profesjonalnego edytora wideo lub producenta o iMovie, a na pewno uśmiechnie się do Ciebie. Tak, iMovie nie jest Final Cut Pro ani Adobe Premiere, ale to darmowe oprogramowanie do edycji szybko dogania swoich starszych braci.

Jak korzystać z zielonego ekranu w iMovie

Jeśli dopiero zaczynasz moczyć stopy, iMovie jest idealnym narzędziem do nauki podstaw edycji wideo. Nie tylko to, ale także zawiera kilka wymyślnych narzędzi. Zielony ekran to najnowszy dodatek, który działa w iMovie na macOS i iOS. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak korzystać z tego narzędzia.

Zielony ekran iMovie – macOS

W tym samouczku założono, że nagrałeś już klip przed zielonym lub niebieskim ekranem i przesłałeś go na oś czasu iMovie. Oczywiście inne klipy, których chcesz użyć, również muszą znajdować się na osi czasu.

Jeśli nie wiesz, każde tło o jednolitym kolorze, świetle i przezroczystości powinno wystarczyć. Ale najłatwiej pracuje się z zielonym i niebieskim i są to jedyne kolory, które iMovie dobrze rozpoznaje.

Krok 1

Podnieś wideo z zielonego ekranu z osi czasu i umieść je nad innym klipem. Aby być dokładnym, musi znajdować się nad klipem, który chcesz nałożyć na zielony ekran. Jest to prosta czynność typu „przeciągnij i upuść” i należy zwolnić przycisk myszy, gdy pojawi się mała ikona plusa.

imovie

Krok 2

Gdy to zrobisz, nad oknem podglądu po prawej stronie pojawią się kontrolki nakładki. Kliknij/dotknij ikony Ustawienia nakładki wideo, aby wyświetlić więcej elementów sterujących.

przekrojowy

Wybierz rozwijane okno po lewej stronie i sprawdź funkcję Zielony/niebieski ekran.

Krok 3

Menu Zielony/niebieski ekran umożliwia zmianę miękkości wideo, a także dwa narzędzia do czyszczenia. Najlepiej byłoby, gdybyś za pierwszym razem trafił w najlepsze miejsce, ale opanowanie tych narzędzi wymaga dużo praktyki.

Strojenie

Zielony ekran iMovie działa poprzez usunięcie dominującego koloru z ramki. Analizuje klatkę, w której znajduje się głowica odtwarzania (pionowa linia z kropką pośrodku). Jest to podobne do klatek kluczowych w profesjonalnym oprogramowaniu do edycji.

Czasami ramka głowicy odtwarzania może nie działać z resztą wideo i zielony ekran wygląda na zepsuty. Jeśli tak się stanie, musisz przesunąć głowicę i ponownie użyć efektu zielonego ekranu. Odbywa się to poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie klipu zielonego ekranu. Przy tym możesz również wydłużyć lub skrócić klip.

Wyrównanie dokładnej klatki zarówno w górnym, jak i dolnym klipie może zająć trochę czasu. Pomaga, jeśli całkowicie rozwiniesz oba filmy na osi czasu.

Filtry

Suwak Miękkość wskazuje krawędzie nałożonego klipu. Przeciągnięcie suwaka w prawo sprawia, że ​​krawędzie są gładsze i oba klipy wyglądają bardziej jednolicie.

Opcja Przytnij pomaga wyizolować główny obiekt na pierwszym planie. To rzecz lub osoba znajdująca się przed zielonym ekranem. Chwyć to narzędzie i przesuń je po sekcjach zielonego ekranu, aby obiekt zmieszał się z nałożonym klipem.

zielony ekran

Dostępna jest również opcja Oczyszczanie/Gumka. Pozwala to usunąć wszelkie resztki zielonego ekranu, które nie powinny znajdować się w końcowym filmie.

Notatka: Najpierw należy wyregulować miękkość. Jeśli zrobisz to po użyciu opcji czyszczenia, tło zostanie zresetowane i będziesz musiał je ponownie wybrać/dostosować.

Zielony ekran iMovie – iOS

Technika zielonego ekranu jest dość podobna w aplikacji na iOS. Jednak ogólny układ jest inny, więc warto przyjrzeć się bliżej, jak korzystać z tej funkcji. Ale zanim zaczniesz, upewnij się, że Twój iPhone/iPad ma najnowszą wersję iMovie.

Krok 1

Najpierw zaimportuj wideo z zielonego ekranu, a następnie dotknij ikony plusa, aby dodać multimedia, które chcesz nałożyć na zielony ekran. Może to być obraz, inny klip lub jakiś rodzaj ruchomej grafiki.

Ponownie klip z zielonego ekranu znajduje się na górze, a drugi film/obraz na dole. Łatwiej to zrobić i wprowadzić poprawki w orientacji poziomej.

Krok 2

Po wybraniu drugiego klipu/obrazu dotknij trzech poziomych kropek, aby uzyskać dostęp do menu Więcej. W tym miejscu określasz, w jaki sposób chcesz dodać multimedia, a menu zawiera zielony / niebieski ekran jako jedną z opcji.

dodać jako

Krok 3

W przeciwieństwie do aplikacji macOS, mobilna wersja iMovie nie ma opcji mieszania ani filtrów wygładzających. Jedyne, co możesz zrobić, to dotknąć koloru, aby był przezroczysty. Jest to ograniczenie, ale można go obejść.

Upewnij się, że wideo na zielonym ekranie i media, które nakładasz, mają mniej więcej takie same błyskawice. Pomaga, jeśli mają ten sam format, liczbę klatek na sekundę i rozmiar. Podczas naszych testów nałożone obrazy działały lepiej niż filmy. To powiedziawszy, nie jest również niemożliwe nałożenie klipu.

Cyfrowy magik

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, Apple ciężko pracowało, aby zielony ekran i oprogramowanie do edycji były dostępne dla wszystkich. Nauczenie się korzystania z zielonego ekranu wymaga trochę praktyki, ale próba i błędy to połowa zabawy, jeśli chodzi o oprogramowanie do edycji.

Dlaczego chcesz tworzyć filmy na zielonym ekranie? Czy zakładasz kanał YouTube? Czy opublikowałeś już jeden lub więcej swoich filmów na zielonym ekranie w Internecie i chcesz podzielić się nimi z resztą społeczności? Daj nam znać w komentarzach poniżej.