Telewizor nie działa po przerwie w dostawie prądu — co robić

Awaria zasilania to niewielka, ale wciąż bardzo nieprzyjemna niedogodność współczesnego życia. Niestety, jeśli mieszkasz na obszarze o słabej infrastrukturze sieci energetycznej lub burzliwym klimacie, przerwy w dostawie prądu mogą występować częściej niż ludzie mieszkający na innych obszarach.

Telewizor nie działa po przerwie w dostawie prądu — co robić

Największym ryzykiem przerwy w dostawie prądu jest potencjalna szkoda, jaką może wyrządzić twoim urządzeniom elektronicznym. Twój telewizor, lodówka, pralka i inne urządzenia gospodarstwa domowego mogą mieć problemy z ponownym włączeniem po awarii. W tym artykule przyjrzymy się, co zrobić, gdy telewizor nie uruchamia się po awarii zasilania.

Rodzaje przerw w zasilaniu

Awaria zasilania może nastąpić z wielu powodów, najprawdopodobniej z powodu awarii jednego lub więcej elementów wzdłuż linii energetycznej. Może to być spowodowane awarią elektrowni lub gdzieś bliżej Ciebie.

Zasadniczo przyczyny awarii można podzielić na dwie kategorie: utrata zasilania (usterka trwała, przerwa w dostawie prądu, przerwa w zasilaniu) oraz przytłaczający wzrost mocy. Trwała usterka ma miejsce z powodu usterki wzdłuż linii zasilającej, a zasilanie włączy się automatycznie, gdy sytuacja zostanie usunięta. Brownout charakteryzuje się spadkiem napięcia. Jeżeli napięcie całkowicie spadnie, to jest to blackout – całkowita utrata mocy.

Przepięcie ma miejsce, gdy napięcie w jednym z elementów sieci przeciąża go, przerywając w ten sposób łańcuch dostaw.

Co robić po awarii?

Jeśli telewizor nie działa prawidłowo lub nie włącza się w ogóle po przerwie w dostawie prądu, przed skontaktowaniem się z serwisantem lub przejściem online w celu zakupu nowego telewizora możesz wypróbować kilka rzeczy.

Odłącz telewizor i wykonaj drenaż zasilania

Pierwszym sposobem działania, który powinieneś wypróbować, jest cykl rozładowania zasilania w telewizorze.

 1. Odłącz telewizor od źródła zasilania.
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 10-30 sekund, spowoduje to wyczerpanie pozostałej energii z telewizora.
 3. Teraz ponownie podłącz telewizor do źródła zasilania i spróbuj go włączyć. Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować powtórzyć powyższe kroki, a następnie pozostawić telewizor odłączony na kilka godzin. Niektóre elementy elektroniczne mogą po pewnym czasie się zresetować.
 4. Mamy nadzieję, że rozwiąże to Twoje problemy, jeśli telewizor działa, ale nie prawidłowo, nadszedł czas, aby przejść do drugiego sposobu działania.

Przywróć domyślne ustawienia fabryczne

Telewizor zjechał z linii produkcyjnej z fabrycznymi ustawieniami domyślnymi. Przed rozpoczęciem procesu resetowania odłącz kabel koncentryczny od telewizora, jeśli korzystasz z tego połączenia (najprawdopodobniej jest podłączony do portu „Coax” lub „Ant”).

 1. Po odłączeniu dekodera telewizji kablowej/satelitarnej naciśnij przycisk Przycisk zasilania aby włączyć telewizor.
 2. Teraz naciśnij Przycisk MENU aby otworzyć menu główne telewizora.
 3. Po wejściu do menu głównego przejdź do Ustawienia lub Ustawienia systemowe. Rzeczywista nazwa opcji różni się w zależności od producenta, ale procedura jest w dużej mierze taka sama.
 4. Następnie wybierz Opcje lub Zaawansowane opcje. Ponownie nazwa opcji zależy od marki i modelu telewizora.
 5. Następnie przejdź do Reset do ustawień fabrycznych/domyślne ustawienia fabryczne opcję i wybierz ją.
 6. Menu pokaże ci Tak nie podpowiedź; wybierać tak.
 7. W razie potrzeby potwierdź przywracanie ustawień fabrycznych, naciskając ok lub Przycisk Enter na telewizorze.
 8. Gdy ekran stanie się czarny, a telewizor ponownie wyświetli ekran menu głównego, podłącz ponownie kabel koncentryczny i włącz telewizor.

Co się stanie, jeśli telewizor w ogóle się nie włącza?

Jeśli telewizor nie włącza się po przerwie w dostawie prądu, nawet po odłączeniu i ponownym podłączeniu, najprawdopodobniej nastąpiła awaria sekcji regulacji zasilania. Jeśli jesteś pod ręką z obwodami elektrycznymi, możesz sam się tym przyjrzeć. Znajdziesz go albo na płycie głównej, albo osobnym w zasilaczu.

Najczęstszym sposobem na to jest wymiana całej płytki, ponieważ większość ludzi nie jest zbyt poręczna z lutownicą i multimetrem. Biorąc pod uwagę, że niektóre części zamienne są trudne do znalezienia na wolnym rynku, nawet jeśli zaniesiesz je do centrum serwisowego, najprawdopodobniej zamiast tego wymienią całą płytę i wyślą wadliwą do naprawy w innym miejscu.

Jeśli masz pewność, że potrafisz diagnozować i naprawiać elementy elektryczne na płytce drukowanej, zacznij od sprawdzenia kondensatorów pod kątem charakterystycznych oznak zużycia, takich jak wybrzuszenia wierzchołków, powinny być płaskie, oznaki wycieku lub ślady wypalenia na tablica. Sprawdź obie strony płytki drukowanej pod kątem uszkodzeń lub słabych połączeń lutowanych, takich jak pęknięcia, przebarwienia lub inne oznaki zużycia.

Po wizualnym zbadaniu kondensatorów na płytce drukowanej, sprawdź ciągłość tranzystorów na radiatorach, odbywa się to za pomocą multimetru. Biorąc pod uwagę ekstremalne ciepło, na które są narażone i same wytwarzają, tranzystory są prawdopodobnie przyczyną wadliwego zasilania telewizora.

Jak temu zapobiec w przyszłości?

Przerwy w dostawie prądu są uciążliwe i mogą potencjalnie uszkodzić lub zniszczyć urządzenia gospodarstwa domowego. Jeśli mieszkasz w obszarze o niestabilnym napięciu lub częstych przerwach w dostawie prądu, możesz rozważyć inwestycję w jednostkę UPS (Uninterruptible Power Supply).

Wniosek

Choć bardzo nieprzyjemne, przerwy w dostawie prądu można rozwiązywać na wiele sposobów. W większości przypadków wystarczy ponownie podłączyć telewizor lub przywrócić ustawienia fabryczne. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci uruchomić telewizor po awarii lub przynajmniej wskazać ci właściwy kierunek. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się zostawić ich w sekcji komentarzy poniżej.