Jak włączyć lub wyłączyć napisy w telewizorze Sony (2021)

Masz więc zupełnie nowy inteligentny telewizor Sony? Świetnie, będziesz mógł oglądać ulubione filmy na krystalicznie czystym ekranie Ultra HD! Jedną z najlepszych rzeczy jest to, że istnieją dziesiątki ustawień związanych z odtwarzaniem wideo na telewizorze Sony, co pozwala dostosować wrażenia do własnych potrzeb.

Jak włączyć lub wyłączyć napisy w telewizorze Sony (2021)

Ten artykuł skupia się na włączaniu i wyłączaniu napisów (CC), aby uzyskać napisy do swoich filmów. Sony sprawiło, że włączanie/wyłączanie CC jest wyjątkowo łatwe. Ale jeśli po prostu klikniesz przycisk CC na pilocie, napisy mogą się nie odtwarzać. Dlatego warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom i menu.

„Napisy kodowane dostarczone przez…”

Dostępność i ustawienia napisów kodowanych zależą od urządzenia, którego używasz jako źródła wideo. Na przykład telewizor może być podłączony do dekodera satelitarnego, telewizji kablowej, urządzenia Amazon Fire Stick/TV lub Apple TV. W przypadku połączenia za pomocą kabla lub dekodera należy użyć menu urządzenia, a nie telewizora, aby włączyć/włączyć CC. Oto jak to zrobić:

Przejdź do menu urządzenia, przejdź do Ustawienia, a następnie wybierz Opcje. Znajdź Preferencje w Opcjach i kliknij Opcje TV. Poniższe menu powinno zawierać napisy, kliknij je i upewnij się, że jest włączone.

Ci, którzy mają połączenie kompozytowe typu RCA (żółty kabel), mogą włączyć CC za pomocą menu telewizora Sony. Chociaż nadal zaleca się robienie tego również na dekoderze i kablu.

Porada eksperta: Pozostaw CC włączony, niezależnie od urządzenia do przesyłania strumieniowego/odtwarzania wideo podłączonego do telewizora Sony. Możesz go łatwo wyłączyć za pomocą pilota, gdy rozpocznie się odtwarzanie.

Menu telewizora Sony

Telewizory Sony obsługują zarówno cyfrowe, jak i analogowe CC, na wypadek gdyby nie korzystasz z dekodera lub kabla. Obie opcje są dostępne w ustawieniach telewizora. Ale dokładny zarys i menu mogą się nieznacznie różnić w zależności od dokładnego modelu, który posiadasz. Poniższe wyjaśnienia powinny pomóc w przejściu do właściwej sekcji w większości modeli.

Jak włączyć lub wyłączyć telewizory Sony z napisami?

Cyfrowe napisy kodowane

Uruchom menu telewizora, wybierz Preferencje i przejdź do Konfiguracja — to jedna z opcji po prawej stronie. Zejdź do napisów kodowanych (CC) w głównym oknie i wybierz Caption Vision. Ta opcja może być Zaawansowana lub Podstawowa i są dostępne dwie dodatkowe funkcje.

Możesz wybrać Digital CC: CC1 lub Digital CC Opcje: „As broadcast” i w większości przypadków każda z nich działa dobrze. Ale jeśli znajdziesz jedną lepszą od drugiej, podziel się swoimi preferencjami z resztą społeczności TechJunkie w sekcji komentarzy poniżej.

Należy pamiętać, że Digital CC umożliwia zmianę koloru i rozmiaru czcionki, a także typu tekstu. Menu jest oczywiście dostępne w sekcji Napisy kodowane (CC).

Analogowe napisy kodowane

W przypadku analogowego CC profil CC1 współpracuje z większością usług przesyłania strumieniowego/nadawania wideo. Jeśli nie, możesz również wypróbować opcje CC2, CC3 i CC4. Jeśli chodzi o inne ustawienia, muszą być sformatowane jako CC Display: ON i Analog CC1 (lub dowolny inny profil).

Jaka jest więc różnica między analogowym a cyfrowym CC? Analogowy CC może wyświetlać tylko biały tekst na czarnym tle, podczas gdy cyfrowy CC umożliwia dostosowanie napisów. A według Federalnej Komisji Łączności (FCC) dystrybutorzy powinni zapewnić sprzęt, który obsługuje oba formaty.

Notatka: CC w Sony Bravia jest w sekcji Ułatwienia dostępu, ale w innych modelach może znajdować się w innym menu.

Pilot do telewizora Sony

Po włączeniu CC w telewizorze i dekoderze/kablu powinno być możliwe łatwe włączanie i wyłączanie napisów za pomocą pilota Sony. Lokalizacja przycisku CC może się różnić w zależności od posiadanego modelu. Ale zwykle jest w dolnej części pilota, tuż pod klawiszami głośności i kanałów.

Sony TV Jak włączyć lub wyłączyć napisy?

Naciśnij przycisk raz, aby włączyć CC. Możesz zostać poproszony o potwierdzenie w wyskakującym okienku. Naciśnij ponownie, jeśli chcesz go wyłączyć.

Rzeczy do zapamiętania

Niektórzy nadawcy HDTV nie wysyłają sygnału CC, co oznacza, że ​​nie będzie działać bez względu na to, co zrobisz. Jeśli tak, skontaktuj się z dostawcą, aby dowiedzieć się, jak uzyskać napisy. Ponadto istnieją również stacje telewizyjne, które nie nadają CC. W tym przypadku prawie nic nie możesz zrobić.

Gdy CC jest włączone, możesz doświadczyć opóźnienia w napisach podczas przełączania między kanałami. Niektóre urządzenia do przesyłania strumieniowego/multimediów mogą w ogóle nie obsługiwać CC. Aby obejść ten problem, podłącz urządzenie do telewizora Sony za pomocą kabla S-video lub kabla kompozytowego i włącz CC w menu telewizora.

Użyj przycisku Home na pilocie, aby uzyskać dostęp do menu CC i wprowadzić niezbędne zmiany.

Babcia lubi duże napisy

Biorąc pod uwagę funkcje CC zapewniane przez Sony, nie powinieneś mieć żadnych problemów z konfiguracją napisów. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie chodzi tylko o telewizor. Na przykład, jeśli oglądasz filmy na swoim Sony za pośrednictwem Apple TV, musisz włączyć CC na obu urządzeniach i upewnić się, że wideo zawiera napisy.