Jak włączyć lub naprawić Bluetooth w systemie Windows 10?

Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z pary słuchawek Bluetooth, przesyłać pliki, czy bezprzewodowo łączyć się z telefonem, musisz wiedzieć, jak uzyskać dostęp do Bluetooth na komputerze oprócz telefonu. Włączenie Bluetooth w Windows 10 jest bardzo proste i łatwe. Jednak mogą wystąpić pewne błędy, co sprawia, że ​​wszystko jest problematyczne. Oto jak włączyć lub naprawić Bluetooth w systemie Windows 10.

Jak aktywować Bluetooth w Windows 10

Jeśli Twój komputer ma funkcję Bluetooth, system Windows 10 automatycznie ją obsługuje. Jeśli masz urządzenie i nie wyświetla się, oto jak je aktywować.

Opcja nr 1: Włączanie Bluetooth w ustawieniach

 1. Kliknij Windows „Menu Start” ikonę, a następnie wybierz „Ustawienia”.

 2. W menu Ustawienia wybierz "Urządzenia," a następnie kliknij „Bluetooth i inne urządzenia”.

 3. Przełącz „Bluetooth”możliwość "Na." Twoja funkcja Bluetooth systemu Windows 10 powinna być teraz aktywna.

Opcja nr 2: Włączanie Bluetooth za pomocą klawiatury

 1. Spójrz na „Bluetooth” na klawiaturze i kliknij ją, aby włączyć Bluetooth.

 2. Jeśli ikona pojawia się w klawiszach funkcyjnych u góry, może być konieczne naciśnięcie i przytrzymanie przycisku „Fn” najpierw przycisk, a następnie „Bluetooth” klucz. Ten scenariusz zależy od aktualnej konfiguracji klawiatury komputera.

Parowanie z urządzeniami

Funkcja Bluetooth nie wprowadza żadnych zmian na komputerze, poza zużywaniem baterii. Daje jednak możliwość połączenia z różnymi urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth, takimi jak słuchawki, wkładki douszne, komputery PC, smartfony i zegarki fitness.

Podłączenie komputera do urządzenia Bluetooth jest tak proste, jak znalezienie go na liście w menu „Bluetooth i inne urządzenia”. Oczywiście urządzenie musi być ustawione w tryb parowania i musi być wykrywalne. Szczegółowe informacje na temat sparowania dowolnego urządzenia Bluetooth można znaleźć w jego instrukcji obsługi - cóż, prawie.

Aby połączyć się z urządzeniem, kliknij je na liście wykrytych produktów Bluetooth, a następnie wybierz "Połączyć." Link powinien zostać szybko nawiązany.

Rozwiązywanie problemów

Niestety, wiadomo, że funkcja Bluetooth na komputerach z systemem Windows 10 działa. Chociaż wcześniej wspomniane metody są oficjalne i są najprostszym sposobem włączenia Bluetooth, czasami nie działają. Najszybszym sposobem działania jest ponowne uruchomienie urządzenia. Po ponownym uruchomieniu komputera spróbuj ponownie włączyć funkcję Bluetooth.

Czy Twój komputer obsługuje Bluetooth?

Windows 10 jak włączyć bluetooth

Jeśli do tej pory nic nie działało, spróbuj użyć „Menedżera urządzeń”, aby sprawdzić, czy Bluetooth jest na liście. Pamiętaj, że Twój komputer może obsługiwać funkcję Bluetooth i nadal nie pojawiać się na liście urządzeń. Ten scenariusz ma miejsce, gdy nie ma skonfigurowanego sterownika Bluetooth dla zewnętrznej karty lub elementu wewnętrznego. Jednak wewnętrzne urządzenia Bluetooth są zazwyczaj wykrywane, niezależnie od tego, czy są zainstalowane, czy nie.

 1. Kliknij pasek wyszukiwania Cortany i wpisz "Menadżer urządzeń," i wybierz go z listy.

 2. Poszukaj wpisów Bluetooth w „Menedżerze urządzeń”. Jeśli je widzisz, komputer obsługuje technologię Bluetooth, ale może nie działać poprawnie. Lokalizacje Bluetooth w „Menedżerze urządzeń” obejmują Bluetooth, karty sieciowe i inne urządzenia. Jeśli pozycji i sterownika nie ma na liście, przejdź do kroku 3.

 3. Jak wcześniej wspomniano, Twój komputer może nadal obsługiwać Bluetooth i nie wyświetlać go w Menedżerze urządzeń. W takim przypadku musisz zainstalować odpowiedni sterownik.

Jeśli znajdziesz urządzenie Bluetooth w Menedżerze urządzeń i nadal nie możesz go włączyć, problem leży gdzie indziej.

Zaktualizuj sterownik Bluetooth

Zawsze, gdy funkcja na komputerze z systemem Windows nie działa, należy zawsze szukać aktualizacji. Podobnie jak większość komponentów, adaptery Bluetooth wymagają oprogramowania do działania, a aktualizacje systemu Windows 10 łamią sterowniki urządzeń i funkcjonalność.

Sterowniki są aktualizowane ręcznie lub automatycznie. Metoda ręczna może być trochę żmudna, ale załatwi sprawę. Po prostu dowiedz się, z jakiego urządzenia Bluetooth korzysta Twój komputer (z Menedżera urządzeń). Następnie wyszukaj nazwę urządzenia i pobierz sterowniki z oficjalnej strony internetowej.

Alternatywnie możesz pobrać program innej firmy, który automatycznie pobierze brakujące sterowniki na komputer. Usługi te są często płatnymi opcjami. Należy jednak zachować ostrożność, wybierając oprogramowanie innej firmy. Niektóre programy są bardziej skłonne do zainstalowania niewłaściwego sterownika. Wykonaj kopię zapasową sterowników systemowych (przynajmniej) przed użyciem oprogramowania do aktualizacji składników systemu.

Po zainstalowaniu sterowników (w taki czy inny sposób), uruchom ponownie komputer i spróbuj ponownie włączyć Bluetooth.

Ponowne włączanie oprogramowania Bluetooth

Czasami pojawiają się błędy systemowe, które powodują, że komponenty przestają działać poprawnie. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku komponentów Bluetooth, a najlepszym sposobem działania jest nadanie urządzeniom „pobudki”. Przejdź do Menedżera urządzeń i znajdź swój komponent Bluetooth. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyłącz urządzenie. Teraz ponownie kliknij wpis prawym przyciskiem myszy i wybierz Włącz urządzenie. Uruchom ponownie komputer i spróbuj ponownie włączyć Bluetooth.

Jeśli włączanie i wyłączanie nie rozwiąże problemu z Bluetooth, spróbuj zamiast tego odinstalować sterownik. Czasami nowa instalacja to wszystko, czego potrzebuje urządzenie. Nie martw się, ponieważ nie zepsuje to urządzenia ani nie sprawi, że zniknie z listy, chyba że zdecydujesz się usunąć sterownik.

Usługa wsparcia Bluetooth

Teraz będziemy musieli sięgnąć nieco głębiej. Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie zadziałało, czas użyć funkcji „Uruchom”.

 1. Przytrzymaj „Okna” klawisz i naciśnij "R" aby wyświetlić okno „Uruchom”.

 2. Rodzaj „usługi.msc” bez cudzysłowów w polu poleceń, a następnie naciśnij "Wchodzić" lub kliknij "OK."

 3. Pojawi się nowe okno z listą wpisów. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Usługa wsparcia Bluetooth” i wybierz "Początek." Jeśli nie możesz kliknąć opcji Start, wybierz „Uruchom ponownie”.

 4. Jeśli nie chcesz powtarzać powyższego procesu za każdym razem, gdy uruchamiasz komputer, musisz wykonać jeszcze jeden krok. W oknie „Usługi” kliknij„Usługa wsparcia Bluetooth” Ponownie. Nawigować do „Typ uruchomienia znaleźć w zakładce „Ogólne” i wybrać "Automatyczny." Kliknij "Zastosować" i wtedy "OK" Jeśli potrzebne.

Co jeszcze może spowodować awarię Bluetooth?

Chociaż jedna lub więcej z powyższych metod ogólnie rozwiązuje problemy z Bluetooth w systemie Windows 10, istnieje niewielka szansa, że ​​nadal masz problemy z uruchomieniem Bluetooth. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z producentem lub sprzedawcą. Jeśli nie, zakup adaptera USB Bluetooth powinien pomóc.

Czasami wystarczy zapomnieć o zainstalowaniu lub odpowiednim ponownym podłączeniu płyty/urządzenia Bluetooth podczas demontażu laptopa lub komputera stacjonarnego, czy to w celu czyszczenia, czy naprawy. Ten scenariusz spowodowałby, że Bluetooth zniknąłby z Menedżera urządzeń i nie działał.

Włączanie Bluetooth

System profili Bluetooth umożliwia obsługę szerokiej gamy typów sprzętu

Bluetooth to prosta funkcja na komputerach z systemem Windows. Jednak zwykle tak nie jest. Wiele rzeczy może się nie udać, od problemów ze sprzętem po oprogramowanie. Zanim zrobisz cokolwiek innego, sprawdź w pierwszej kolejności, czy Twój komputer obsługuje Bluetooth (wiele starszych nie obsługuje) i zaktualizuj oprogramowanie. Najprawdopodobniej przynajmniej jedna z metod powinna działać.