Jak wyłączyć VPN?

W dzisiejszych czasach przeglądania sieci VPN jest absolutnie niezbędny do zachowania bezpieczeństwa w Internecie. VPN lub wirtualna sieć prywatna to narzędzie do ochrony prywatności, które zasadniczo kładzie płaszcz anonimowości wokół osobistego korzystania z Internetu. Sieci VPN nie zapewniają całkowitej odporności na śledzenie lub szpiegowanie, ale stanowią ogromny element w murze prywatności osobistej. Więc jeśli go nie masz, naprawdę powinieneś – ale jeśli go masz i z jakiegoś powodu musisz go wyłączyć, możesz nie wiedzieć, jak to zrobić. Ten artykuł zawiera krótki samouczek dotyczący wyłączania VPN w systemach Windows, Android, iOS i Mac OS X.

Jak wyłączyć VPN?

W naszych przykładach będziemy używać ExpressVPN, ponieważ jest niezawodny, łatwy w użyciu i szeroko stosowany. Ale instrukcje są zasadniczo takie same dla każdej sieci VPN, z której będziesz korzystać.

Wyłącz VPN w systemie Windows

Aby tymczasowo wyłączyć VPN w systemie Windows, użyj tej samej metody, której używasz do połączenia. Jeśli korzystasz z aplikacji dostawcy, rozłączasz się przy użyciu tej aplikacji. Jeśli łączysz się przez Windows, rozłączasz się przez Windows.

 1. Wybierz strzałkę w górę obok zegara na pasku zadań systemu Windows, aby uzyskać dostęp do uruchomionych procesów.

 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy swoją aplikację VPN i wybierz Odłącz.

 3. W razie potrzeby potwierdź.

Dokładne kroki różnią się w zależności od dostawcy, ale z reguły klika się prawym przyciskiem myszy dowolny program na liście, aby uzyskać dostęp do poleceń. Odłączenie powinno być jednym z nich.

Alternatywnie użyj aplikacji Windows VPN.

 1. Wybierz ikonę powiadomienia w dymku po prawej stronie zegara systemu Windows.

 2. Wybierać Rozłączyć się w sieci VPN.

Na koniec możesz odłączyć VPN za pomocą dedykowanej aplikacji Windows.

 1. Kliknij swoją aplikację VPN na pasku zadań.

 2. Kliknij ikonę zasilania, aby odłączyć VPN.

Jak widać, odłączenie VPN na komputerze jest dość proste. Przy tak wielu sposobach łączenia i rozłączania jest to zadanie, które nie powinno kolidować z innymi zadaniami.

Wyłącz VPN w Androidzie

Android natywnie nie obsługuje VPN, więc użytkownicy zazwyczaj korzystają z aplikacji dostawcy dostarczanej przez ich dostawcę usług VPN. Masz kilka opcji odłączenia VPN na urządzeniu z Androidem.

Pierwsza zalecana przez nas metoda umożliwia kontynuowanie pracy wielozadaniowej bez opuszczania innej aplikacji w celu wyszukania aplikacji ExpressVPN. Oto jak:

 1. Przesuń palcem w dół z górnej części ekranu.
 2. Zobaczysz uruchomioną sieć VPN. Dotknij go.

 3. Stuknij ikonę zasilania, aby ją odłączyć.

Inną opcją jest przejście bezpośrednio do aplikacji.

 1. Wybierz aplikację na ekranie głównym Androida.
 2. Wybierz z menu opcję Rozłącz.

Powinien to być prosty proces. Wybranie aplikacji powinno natychmiast dać Ci możliwość wyłączenia VPN.

W przeciwnym razie:

 1. Otwórz Ustawienia urządzenia i dotknij Znajomości.

 2. Wybierać Więcej połączeńUstawienia na dole strony.

 3. Wybierz VPN i dotknij Rozłączyć się.

Wyłącz VPN w iOS

Podobnie jak w przypadku Androida, najszybszym sposobem na uzyskanie dostępu do Internetu za pomocą VPN na iPhonie jest skorzystanie z aplikacji dostawcy. Możesz skonfigurować iOS, aby go uruchamiał, ale aplikacja jest szybsza. Aplikacja zwykle konfiguruje Twoje urządzenie do korzystania z VPN, a wszystko jest zrobione za Ciebie.

Aby go wyłączyć:

 1. Wybierz Ustawienia na ekranie głównym.
 2. Wyłącz przełącznik obok VPN.

Oczywiście możesz również otworzyć aplikację VPN na telefonie i nacisnąć przycisk zasilania, aby ją również odłączyć.

Ten proces jest mniej więcej taki sam, niezależnie od tego, czy korzystasz z aplikacji VPN, czy też samodzielnie ją skonfigurowałeś.

Wyłącz VPN w Mac OS X

Mac OS X ma również możliwość korzystania z VPN, co sprawia, że ​​bezpieczny system operacyjny jest tylko trochę bezpieczniejszy. Podobnie jak w systemie Windows, możesz używać aplikacji do kontrolowania sieci VPN lub korzystania z ustawień sieciowych w systemie Mac OS X.

 1. Wybierz aplikację VPN na pulpicie OS X lub w Docku.
 2. Kliknij ikonę zasilania, aby odłączyć VPN.

Gdy ExpressVPN jest aktywny i podłączony na Twoim Macu, możesz go odłączyć za pomocą ikony menu u góry ekranu. Oto jak:

 1. W prawym górnym rogu komputera Mac kliknij ikonę VPN.

 2. Kliknij Rozłączyć się.

Możesz także kliknąć Pokaż ExpressVPN w tym menu, aby uzyskać dostęp do większej liczby ustawień i otworzyć aplikację na komputerze Mac.

Większość aplikacji VPN używa słowa „Rozłącz”, ale to może się zmienić. Wykorzystaj swój osąd tutaj. Niektóre aplikacje VPN mogą dodawać opcję menu w górnym menu na pulpicie; jeśli masz to, możesz wybrać menu zamiast doku. Wynik jest taki sam.

Jeśli skonfigurowałeś VPN przez MAC OS X, a nie przez aplikację, zrób tak:

 1. Wybierz ikonę menu Apple w lewym górnym rogu pulpitu.
 2. Wybierz Preferencje systemowe i sieć.

 3. Wybierz połączenie VPN w lewym panelu okna Sieć.

 4. Wybierz Odłącz.

Rozsądne jest, aby Twoja sieć VPN działała przez cały czas w trybie online. Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli jesteś użytkownikiem laptopa lub telefonu komórkowego, który często odwiedza hotspoty Wi-Fi lub sieci publiczne. VPN oferuje warstwę bezpieczeństwa, której nawet najbardziej zahartowany haker będzie miał trudności z penetracją!