Jak wyłączyć Time Machine na komputerze Mac?

Time Machine to wbudowana funkcja, która regularnie tworzy kopie zapasowe danych. Obejmuje to zdjęcia, filmy, aplikacje, dokumenty, a nawet e-maile. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał ponownie zainstalować system macOS, nie musisz się martwić utratą ważnych plików. Możesz prawie przywrócić cały komputer za pomocą aplikacji Time Machine.

Jak wyłączyć Time Machine na komputerze Mac?

Jednak ponieważ program jest tak dokładny, pliki kopii zapasowej mogą szybko przeciążyć dysk zewnętrzny. Możesz zwolnić część tego miejsca i przełączyć się na ręczne tworzenie kopii zapasowych. W tym artykule pokażemy, jak wyłączyć Time Machine za pomocą aplikacji lub sprytnego polecenia terminala.

Opcja 1: Wyłącz wszystkie kopie zapasowe za pomocą aplikacji Time Machine

Na początek możesz spróbować wyłączyć Time Machine za pomocą aplikacji. W ten sposób automatycznie przestanie tworzyć kopie zapasowe plików, ale nadal będziesz mógł to zrobić ręcznie. To całkiem proste i wymaga tylko kilku prostych kroków:

 1. Otwórz „Preferencje systemowe” na komputerze Mac. Przesuń kursor do lewego górnego rogu ekranu i kliknij ikonę Apple. Następnie wybierz „Preferencje systemowe” z rozwijanej listy. Możesz także użyć Docka i kliknąć ikonę "Preferencje systemowe".

 2. Znajdź ikonę Time Machine u dołu okna. Kliknij dwukrotnie, aby uruchomić aplikację.

 3. Pojawi się nowe okno. Wyłącz Time Machine, klikając duży suwak po lewej stronie.

Po wyłączeniu Time Machine nie będzie już automatycznie tworzyć kopii zapasowych plików. Jednak w ten sposób nie zwolnisz miejsca na dysku zewnętrznym. Musisz to zrobić ręcznie, usuwając pliki w aplikacji. Oto jak:

 1. Przejdź do paska menu i kliknij ikonę Time Machine. Jeśli go tam nie ma, kliknij ikonę Apple i przejdź do „Preferencji systemowych”.

 2. Przejrzyj kategorie w panelu po lewej stronie. Time Machine rozdziela pliki kopii zapasowej według formatu (np. Zdjęcia, Aplikacje). Kliknij folder zawierający pliki, które chcesz usunąć.
 3. Wybierz, przeciągając kursor nad plikami, które chcesz usunąć. Kliknij małą ikonę koła zębatego na pasku menu powyżej.
 4. Wybierz „Usuń wszystkie kopie zapasowe _ elementów” z listy rozwijanej.

Możesz także użyć Findera do usunięcia starych plików kopii zapasowej:

 1. Otwórz Finder, klikając ikonę w lewym dolnym rogu Docka.

 2. Wybierz folder z kopiami zapasowymi Time Machine z lewego paska bocznego. Może to być zewnętrzny dysk twardy lub karta pamięci, w zależności od tego, co zostało użyte jako dysk kopii zapasowej.
 3. Kliknij dwukrotnie folder „Backup.backupdb”, aby uzyskać dostęp do plików. Są posortowane według daty utworzenia, od najstarszego do najnowszego.
 4. Wybierz pliki i kliknij je, przytrzymując CMND, aby otworzyć okno opcji. Możesz to również zrobić, dotykając touchpada dwoma palcami.
 5. Wybierz „Przenieś do kosza” z listy opcji.
 6. Wróć do Docka i otwórz folder Kosza. Użyj polecenia „CTRL + kliknięcie”, aby wyświetlić opcje. Jeśli chcesz trwale usunąć pliki, wybierz „Opróżnij kosz”. Jeśli chcesz je jeszcze raz przejrzeć, kliknij „Otwórz”.

Opcja 2: Użyj terminala, aby wyłączyć kopie zapasowe Time Machine

Jak widać, interfejs Time Machine jest dość prosty. Możesz z łatwością wyłączyć aplikację, a nawet usunąć niepotrzebne pliki kopii zapasowej, aby zwolnić miejsce. Ale co się stanie, jeśli pracujesz na zdalnym komputerze Mac lub chcesz uruchomić kilka skryptów?

Aplikacja Terminal to wbudowane narzędzie wiersza poleceń dla urządzeń Apple. Możesz go znaleźć w folderze Aplikacje w Finderze lub za pomocą wyszukiwania Spotlight. Oprócz standardowych poleceń możesz także użyć Terminala do wyłączenia kopii zapasowych Time Machine. Jest to trochę trudniejsze niż poprzednia metoda, więc upewnij się, że dokładnie wykonałeś następujące kroki:

 1. Naciśnij „CMD + spacja”, aby otworzyć menu Spotlight.

 2. Wpisz „Terminal” w oknie dialogowym i naciśnij „Enter”. Po wprowadzeniu kilku pierwszych liter Spotlight wyświetli listę wyników wyszukiwania. Możesz również wybrać aplikację z tego miejsca.

 3. Wyczyść miejsce i wpisz „sudo tmutil disable”. Upewnij się, że dysk zewnętrzny jest podłączony przed wprowadzeniem polecenia.

Ponieważ polecenie tmutil wymaga uprawnień administratora, będziesz musiał również użyć polecenia sudo. Po uruchomieniu polecenia prawdopodobnie zostaniesz poproszony o podanie hasła, więc nie zdziw się.

Jeśli chcesz tylko zatrzymać określoną kopię zapasową Time Machine, możesz również użyć Terminala:

 1. Naciśnij „CMD + spacja”.

 2. Wpisz „Terminal” i naciśnij „Enter”.

 3. Usuń tekst i wpisz tmutil stopbackup.

Dostępna jest również linia poleceń, która pozwala wykluczyć określone foldery z kopii zapasowych Time Machine:

 1. Naciśnij „CMND + spacja”.

 2. Otwórz Terminal i wejdź sudo tmutil addexclusion.
 3. Dodaj nazwę folderu po poleceniu. Tylko upewnij się, że używasz „~ /” jako przedrostka. Na przykład, jeśli nie chcesz, aby Time Machine tworzył kopie zapasowe pobranych plików, wpisz: sudo tmutil addexclusion ~/Pobieranie.

Można śmiało powiedzieć, że możesz używać Terminala do wykonywania prawie wszystkich zadań związanych z tworzeniem kopii zapasowych. Oto kilka poleceń Time Machine, które mogą się przydać:

 • Aby uzyskać dostęp do listy wszystkich kopii zapasowych, użyj: kopie zapasowe listy tmutil.
 • Aby zobaczyć, gdzie kopie zapasowe są przechowywane na komputerze zdalnym, użyj: tmutil informacje o miejscu docelowym.
 • Aby rozpocząć tworzenie kopii zapasowej, użyj: tmutil startbackup
 • Aby usunąć stare pliki, użyj: sudo rm –rf ~/.Kosz/.

Jeśli ostatnie polecenie nie działa, może to być spowodowane tym, że Terminal nie ma pełnego dostępu do dysku zewnętrznego. Będziesz musiał tymczasowo zezwolić na zakończenie procesu:

 1. Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu.

 2. Wybierz "Preferencje systemowe" z listy rozwijanej.

 3. Przejdź do „Bezpieczeństwo i prywatność” i otwórz zakładkę „Prywatność”.

 4. Z panelu po lewej stronie wybierz „Pełny dostęp do dysku”.

 5. Stuknij ikonę kłódki w lewym dolnym rogu. Wprowadź swój Touch ID w wyskakującym okienku.

 6. Kliknij mały przycisk „+”, aby dodać aplikację Terminal.

Często zadawane pytania dotyczące tworzenia kopii zapasowych Time Machine

Czy istnieje różnica między wyłączeniem a wyłączeniem Time Machine?

Poza semantyką nie ma między nimi dużej różnicy wyłączanie oraz wyłączanie Wehikuł czasu. Różnica polega na metodzie, co oznacza, czy używasz aplikacji, czy polecenia terminala, aby zapobiec automatycznym tworzeniu kopii zapasowych.

Większość użytkowników skłania się ku pierwszej opcji, ponieważ jest to prostsze. Chociaż nie ma nic z natury niebezpiecznego w korzystaniu z wierszy poleceń, jest to nieco bardziej wymagające.

Tak czy inaczej, masz możliwość ręcznego tworzenia kopii zapasowych plików. Wszystko, czego potrzebujesz, to dysk zewnętrzny lub USB z dużą ilością miejsca do przechowywania i gotowe. Wystarczy wykonać te proste kroki:

1. Otwórz Finder i wybierz „Preferencje”.

2. Przewiń do sekcji „Dyski twarde” i zaznacz małe pole, aby wyświetlić element na pulpicie.

3. Utwórz nowy folder na dysku kopii zapasowej dla plików kopii zapasowej.

4. Otwórz dysk komputera lokalnego i wybierz folder „Użytkownicy”.

5. Przeciągnij kursor na pliki, których kopię zapasową chcesz utworzyć, i przenieś je do folderu na dysku zewnętrznym.

6. Poczekaj kilka sekund, aż proces się zakończy. Czas może się różnić w zależności od rozmiaru i ilości plików.

Jak usunąć migawki Time Machine, aby zaoszczędzić miejsce?

Migawki są dostępne, ponieważ Time Machine nie zawsze jest podłączony do głównego dysku kopii zapasowej. Ponieważ aplikacja używa dysków zewnętrznych lub kart pamięci flash do przechowywania plików, zwykle nie są one podłączone przez całą dobę. Po rozłączeniu Time Machine utworzy listę oczekujących kopii zapasowych, wykonując migawki poszczególnych plików.

Chociaż ten system jest bardzo wydajny, jest również głównym winowajcą przepełnienia przestrzeni dyskowej. Na szczęście możesz usunąć migawki z komputera za pomocą polecenia Terminal. Oto jak:

1. Uruchom Terminal za pomocą skrótu klawiaturowego „CMND + spacja”.

2. Wpisz następujące polecenie: tmutil listlokalnezdjęcia /. Upewnij się, że trafiłeś spację przed ukośnikiem.

3. Zobaczysz listę migawek. Skopiuj informacje i wyczyść pole.

4. Wpisz „”sudo tmutil deletelocalsnapshots„” i dodaj konkretną datę na końcu.

Musisz powtórzyć te kroki dla każdej migawki, więc może to być trochę nużące. Możesz jednak całkowicie uniknąć migawek za pomocą prostego polecenia Terminala:

1. Naciśnij „polecenie + spacja”, aby uruchomić menu Spotlight.

2. Wpisz: sudo tmutil wyłącz lokalnie w polu.

3. Wpisz poświadczenia administratora systemu w wyskakującym okienku.

Jeśli wszystkie te polecenia są dla Ciebie zbyt wymagające, nie martw się. Istnieje wiele aplikacji innych firm do usuwania migawek. Zalecamy pobranie CleanMyMAc X ze sklepu Mac App Store. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do czyszczenia systemu macOS i jest dostępne za darmo.

Powrót do kopii zapasowych z Time Machine

Chociaż Time Machine jest niezawodnym narzędziem, może po prostu być zbyt wiarygodny. Nikt tak naprawdę nie poradzi sobie z taką ilością kopii zapasowych i lokalnych migawek. Na szczęście możesz po prostu wyłączyć aplikację i przejść do tworzenia ręcznych kopii zapasowych.

Można to zrobić na dwa sposoby. Preferowaną metodą dla większości jest używanie aplikacji Time Machine do wyłączania automatycznych kopii zapasowych i usuwania spiętrzonych plików. Istnieje jednak szeroka gama poleceń terminala, które mogą wykonywać większość, jeśli nie wszystkie, zadania związane z zarządzaniem. Sprowadza się to do osobistych preferencji, więc wypróbuj obie opcje.

Jak robisz kopie zapasowe? Jakie masz doświadczenia z poleceniami terminala? Skomentuj poniżej i powiedz nam, czy istnieje inny sposób na wyłączenie Time Machine.