Jak przetłumaczyć arkusz kalkulacyjny Google za pomocą Tłumacza Google

Arkusze Google to wygodna platforma z mnóstwem wbudowanych funkcji. Jedna z tych funkcji umożliwia tłumaczenie zawartości komórek arkusza kalkulacyjnego na inny język.

Jak przetłumaczyć arkusz kalkulacyjny Google za pomocą Tłumacza Google

Możesz tłumaczyć dowolne słowo w Arkuszach Google, wykrywać języki i tworzyć listy słownictwa. W tym artykule dowiesz się, jak to wszystko zrobić.

Tłumaczenie komórek w Arkuszach Google

Aby przetłumaczyć dowolne słowo w arkuszu kalkulacyjnym Google, musisz wykonać następujące czynności:

 1. Otwórz arkusz kalkulacyjny Google.

 2. Wpisz dowolne słowo w komórce, zdecydowaliśmy się napisać kota w komórce A1.

 3. Teraz kliknij inną komórkę, B2 w tym przykładzie.

 4. Następnie wpisz „=tłumaczgoogle”. Gdy zaczniesz pisać, opcja „googletranslate” powinna automatycznie pojawić się w menu rozwijanym. Zamiast pisać, możesz również kliknąć na Funkcje na pasku narzędzi, a następnie wybierz Google > Tłumacz Google z menu rozwijanego.

 5. Kliknij tłumacz Google. Kod (tekst, [język_źródłowy], [język_docelowy]) pojawi się.

 6. Do tekst, wybierz komórkę ze słowem, które chcesz przetłumaczyć. Na przykład, A1. Alternatywnie możesz kliknąć tę komórkę, a program napisze ją za Ciebie.

 7. Do [język źródłowy], wybierz język napisanego słowa. Jeśli chcesz przetłumaczyć słowo „kot”, wpisz „en” (z angielskiego).

 8. Do [język docelowy], wybierz język, na który chcesz tłumaczyć. Na przykład możesz wpisać „es” dla hiszpańskiego lub „it” dla włoskiego. Pamiętaj, aby zawsze pisać kody języków w cudzysłowie. W przeciwnym razie otrzymasz błąd w kodzie.

 9. naciskać Wchodzić, powinieneś zobaczyć tłumaczenie słowa źródłowego.

Arkusze Google obsługują te same kody językowe, co Tłumacz Google. Jeśli opcja języka istnieje w Tłumaczu Google, możesz jej użyć w arkuszu kalkulacyjnym Google. Aby zobaczyć wszystkie dostępne języki, powinieneś spojrzeć na listę języków obsługiwanych przez Tłumacza Google. Tutaj możesz nauczyć się kodów dla wszystkich obsługiwanych języków.

Na przykład, jeśli chcesz tłumaczyć z angielskiego na japoński, użyj następującego kodu dla swojej komórki:

=googletranslate (tekst, „en”, „ja”)

Prosty!

Tworzenie listy słownictwa za pomocą Arkuszy Google

Jeśli chcesz przetłumaczyć wiele słów z jednego języka na inny, możesz utworzyć „listę słownictwa” w arkuszu kalkulacyjnym Google. Proces jest podobny do opisanego powyżej.

Oto, co musisz zrobić:

 1. Utwórz dwie kolumny w swoim arkuszu. Użyjemy kolumny A dla znanych słów i kolumny B dla tłumaczeń.
 2. w A1 możesz wpisać: „angielski” i w B1 wpisz język, na który chcesz tłumaczyć. Na przykład „hiszpański”.
 3. W komórce B2, wpisz kod: =googletranslate (A2, „en”, „es”). Możesz zmienić kody języków w zależności od tego, co chcesz przetłumaczyć. Program napisze #VALUE! w celi, bo jeszcze nic nie napisałeś A2.

 4. w A2, napisz dowolne słowo, które chciałbyś przetłumaczyć. Jak tylko skończysz pisać, tłumaczenie powinno pojawić się w komórce B2 komórka.
 5. Przeciągnij mysz w róg B2 aż zobaczysz mały krzyż. Następnie kliknij i przeciągnij w dół B3, B4, B5itp.

 6. Teraz możesz wpisać dowolne słowo A3 a dostaniesz tłumaczenie w B3. To samo dotyczy A4 do B4, A5 do B5, itd., aż przetłumaczysz wszystkie słowa, które chcesz.

Możesz nawet dodać kolejną kolumnę z innym językiem. Powiedzmy, że chcesz przetłumaczyć to samo, ale na włoski. w C1, wpisujesz „włoski”. Nie jest to konieczne, ale pomoże ci to zmienić i uporządkować kolumny.

Kod dla C2 byłoby '=googletranslate (A2, „en”, „to”). Kliknij w prawym dolnym rogu tej komórki i przeciągnij ją w dół. Słowa zostaną automatycznie przetłumaczone.

Wykrywanie języków w Arkuszach Google

Możesz połączyć dwie różne funkcje – wykrywanie języka i Tłumacza Google. Dzięki temu nie musisz znać języka, z którego tłumaczysz.

 1. W pierwszym wierszu wpisz słowo lub frazę z innego języka.
 2. W innej komórce zacznij pisać „=wykryjjęzyk” a gdy funkcja się pojawi, kliknij ją.

 3. Funkcja jest podobna do poprzedniej. Do tekst, możesz albo wpisać nazwę komórki (A2) lub kliknij go.
 4. naciskać Wchodzić. Gdy to zrobisz, zobaczysz w komórce kod języka.

Na przykład, jeśli wpiszesz „=wykryjjęzyk, A2”, a tekst w A2 to „gato”, Google wykryje hiszpański. Ponieważ Google działa w kodach językowych, komórka zamiast tego powie „es”. Możesz również użyć metody przeciągania, aby powtórzyć proces dla każdego wiersza.

Używaj prostych fraz

Pamiętaj, aby podczas tłumaczenia w Arkuszach Google używać tylko prostych fraz. Jeśli korzystałeś już wcześniej z Tłumacza Google, wiesz, że bardziej złożone frazy nie zawsze są trafne. Spróbuj uprościć swoje słowa i pomysły, abyś mógł w pełni korzystać z tych funkcji.

Tłumaczenie Arkuszy Google

Dzięki bezpośredniemu dostępowi do Tłumacza Google możesz szybko zidentyfikować i przetłumaczyć tysiące słów. Możliwość wykonywania tych funkcji tłumaczeniowych zapewnia duży potencjał właścicielom małych firm, studentom i wszystkim, którzy tego potrzebują.