Jak przetłumaczyć dokument PDF

W ciągu ostatnich trzydziestu lat pliki PDF (Portable Document Format) przeszły z czegoś, o czym nikt nigdy nie słyszał, do najpopularniejszego formatu dokumentów na świecie. Dokumenty PDF są samowystarczalne, elastyczne, kompatybilne z różnymi platformami i stosunkowo mało zajmujące; możesz wyświetlić plik PDF nawet na bardzo podstawowym sprzęcie, takim jak niedrogi smartfon.

Jak przetłumaczyć dokument PDF

Najlepsze w dokumentach PDF jest to, że wyglądają tak samo bez względu na urządzenie, którego używasz do przeglądania dokumentu – plik PDF w telefonie będzie wyglądał tak samo, jak plik PDF na Twoim wysokiej klasy pulpicie. Nawet przeglądarki internetowe mogą odczytywać pliki PDF, dzięki czemu są one niemal uniwersalne pod względem dostępności z urządzeń z dostępem do Internetu. Format PDF jest bardzo zbliżony do formatu uniwersalnego.

Jednak ta niezależność od platformy nie dotyczy ludzkich języków; PDF w języku angielskim może czytać tylko ktoś, kto zna angielski. Jeśli pracujesz z dokumentami lub tworzysz dokumenty i chcesz przetłumaczyć plik PDF na inny język, istnieją trzy podstawowe podejścia do tego. Możesz wynająć ludzkiego tłumacza, aby przekonwertować dokument na nowy język, możesz użyć komercyjnego oprogramowania do przetłumaczenia go lub możesz skorzystać z usługi Tłumacz Google, aby to zrobić.

W tym artykule TechJunkie pokażę, jak zacząć korzystać z różnych metod tłumaczenia dokumentu PDF z jednego języka na inny.

Przetłumacz plik PDF z pomocą profesjonalnego tłumacza

Jeśli masz plik źródłowy, który został użyty do utworzenia pliku PDF, możesz skorzystać z usługi tłumaczenia innej firmy, aby przekonwertować dokument na żądany język, a następnie zapisać lub wydrukować jako plik PDF. W zależności od tego, jakiego lub ile języków potrzebujesz, może to być najdokładniejszy sposób uzyskania dokładnego tłumaczenia. Tłumaczenie wykonane przez człowieka jest zwykle lepsze niż tłumaczenie maszynowe, zwłaszcza w przypadku tekstów skomplikowanych.

Znalezienie tłumacza nie jest trudne; w Internecie jest wiele profesjonalnych firm tłumaczeniowych, a także możesz zajrzeć na strony freelancerów, takie jak Upwork. Możesz wysłać prośbę o tłumaczenie, a freelancerzy będą licytować pracę. Korzystałem z Upwork zarówno jako dostawca, jak i klient i mogę zaświadczyć o jego skuteczności. Niektórzy bardzo utalentowani ludzie otrzymują stamtąd pracę, więc warto rozważyć zatrudnienie niezależnego tłumacza.

Jeśli potrzebujesz przetłumaczyć plik PDF do użytku profesjonalnego lub prezentacji, najlepszym rozwiązaniem może być wykonanie tego ręcznie. To oczywiście działałoby najlepiej na etapie tworzenia, zanim dokument zostanie przekształcony w plik PDF, ale może również działać później. To po prostu oznacza trochę więcej pracy dla tłumacza i trochę większy wydatek dla Ciebie.

Jak przetłumaczyć plik PDF2

Przetłumacz plik PDF za pomocą oprogramowania

Jeśli często musisz tłumaczyć pliki PDF, możesz zainwestować w profesjonalne oprogramowanie do tłumaczenia lub usługę, która zrobi to za Ciebie. Jeśli potrzebujesz tego tylko od czasu do czasu, bezpłatna usługa może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Jedną z takich usług do okazjonalnego użytku jest DocTranslator. Jest to bezpłatna, internetowa usługa zarządzania dokumentami, która może przetłumaczyć plik PDF na dowolny ze 109 języków. DocTranslator jest prowadzony przez wolontariuszy i obsługiwany przez Tłumacza Google, nie wymaga żadnych opłat, ale darowizna na tę stronę jest zdecydowanie warta przekazania.

Jeśli masz plik źródłowy Microsoft Word, możesz użyć programu Microsoft Translator for Word, aby przetłumaczyć dokument, a następnie przekonwertować go do formatu PDF. Jeśli nie masz pliku źródłowego w programie Word, możesz przekonwertować plik PDF na dokument programu Word i przetłumaczyć go, a następnie przekonwertować z powrotem. Narzędzia do tłumaczenia słów są całkiem dobre, ale nie wykonają tak dobrej pracy, jak zrobiliby to tłumacze. Masz jednak tę zaletę, że jeśli dokument jest prawidłowo sformatowany w programie Word, przetłumaczony dokument powinien zachować układ i formatowanie.

Ta metoda może działać dobrze w przypadku profesjonalnych dokumentów lub prezentacji, ale musisz zaufać oprogramowaniu, aby uzyskać prawidłowe tłumaczenie. W przypadku dokumentów wewnętrznych lub osobistych nie powinno to stanowić problemu.

Jak przetłumaczyć plik PDF3

Przetłumacz plik PDF za pomocą Tłumacza Google

Tłumacz Google to potężna wielojęzyczna usługa tłumaczeniowa oferowana przez Google za pośrednictwem interfejsu internetowego, aplikacji na iPhone'a i iPada, aplikacji na Androida oraz interfejsu API, który umożliwia programistom internetowym integrowanie usług tłumaczeniowych z ich stronami internetowymi i aplikacjami internetowymi. Tłumacz Google wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, aby stale ulepszać swoje możliwości tłumaczenia.

Tłumacz Google jest bezpłatny i szybki. Minusem jest to, że Tłumacz Google nie honoruje układu ani projektu i nie może działać z długimi plikami PDF. Jeśli masz plik źródłowy i nie masz programu Word, byłaby to bardzo realna opcja tłumaczenia małych plików PDF. Jeśli masz plik PDF, przed przesłaniem musisz zdecydować, czy chcesz zachować układ, czy nie.

Oto instrukcje dotyczące tłumaczenia pliku PDF za pomocą aplikacji internetowej Tłumacza Google:

  1. Przejdź do Tłumacza Google.
  2. Kliknij na Dokumenty patka.
  3. Następnie wybierz dokument do przesłania z komputera.
  4. Uderzyć Tłumaczyć i poczekaj na zakończenie procesu. Może to potrwać kilka minut w zależności od rozmiaru pliku. Obserwuj postęp w lewym dolnym rogu przeglądarki, aby upewnić się, że działa.
  5. Pobierz przetłumaczony plik, przechodząc najpierw do Historia i klikając Zapisać. Następnie możesz łatwo wyeksportować dokument do Arkuszy Google, klikając Zapisane oraz Eksportuj do Arkuszy Google.

Pamiętaj, że musisz być zalogowany, aby pobrać przetłumaczony plik, w przeciwnym razie otrzymasz stronę internetową z przetłumaczonym plikiem PDF.

Możesz także uzyskać dostęp do Tłumacza Google z Dokumentów Google, więc jeśli masz już dokument na Dysku Google, po prostu otwórz go przez Dokumenty i wybierz Tłumaczyć z górnego menu.

Tłumacz Google notorycznie trafia na chybił trafił, jeśli chodzi o dokładność tłumaczenia. Biorąc pod uwagę, że jest to darmowa aplikacja, nie powinniśmy zbyt głośno narzekać, ale jest to trochę problem, jeśli przygotowujesz dokumenty do publikacji lub prezentacji. To powiedziawszy, Tłumacz Google dokonał ogromnych ulepszeń w ostatnich latach i nadal się poprawia.

Która metoda tłumaczenia plików PDF powinna być używana, zależy od tego, co robisz z dokumentem. Tłumaczenie ręczne jest czasochłonne i kosztuje, ale powinno być znacznie dokładniejsze niż tłumaczenie maszynowe – dokumenty o znaczeniu krytycznym dla biznesu prawdopodobnie powinny iść tą drogą. Korzystanie z oprogramowania takiego jak Tłumacz Microsoft dla Worda lub Tłumacz Google może nie być tak dokładne, ale jest bezpłatne (jeśli masz Word 365) i szybkie, co może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, przydatne może być również Jak przetłumaczyć arkusz kalkulacyjny Arkuszy Google za pomocą Tłumacza Google,

Czy masz inne metody na uzyskanie świetnych tłumaczeń dokumentów PDF? Daj nam znać w komentarzach poniżej!