Temperatury pracy sprzętu komputerowego – jak gorąco jest za gorąco? Jak zimno jest za zimno?

Komputery w dzisiejszych czasach są tak ogólnie niezawodne, że po prostu ignorujemy pytanie, czy otaczające środowisko jest tym, w którym komputer może lub powinien działać. Zwłaszcza, gdy mówimy o środowisku biurowym, zwykle zakładamy po prostu, że jeśli możemy być w pokoju, to prawdopodobnie komputer też jest w porządku. Nie jest to straszne założenie na początek, ale są pewne wyjątki. Jeśli chcesz, aby Twój sprzęt działał długo i dobrze działał, to uwzględnienie czynników środowiskowych jest czymś, co powinieneś zrobić.

Ogólna zasada dotycząca komputerów stacjonarnych lub serwerów: im zimniej, tym lepiej działa. Istnieją wyjątki dla ekstremalnych temperatur; patrz poniżej. Dzieje się tak, ponieważ komputer wytwarza dużo ciepła, a gromadzenie się ciepła jest szkodliwe dla komponentów i może w rzeczywistości prowadzić do awarii systemu. Jednak to gromadzenie się ciepła jest bardzo lokalne – nawet źle zaprojektowana maszyna z tendencją do szybkiego przegrzewania pozostanie chłodna, jeśli zostanie umieszczona w zimnym pomieszczeniu. (Każdy, kto kiedykolwiek był w serwerowni, wie, że klimatyzacja jest na ogół podkręcana właśnie z tego powodu.) Niektórzy lubią żartować, że komputer działa najlepiej z „mroźną rosą”. Powodem, dla którego to żart, jest to, że kondensacja w jakiejkolwiek formie, która jest fizycznie na komputer jest oczywiście zły, ponieważ woda i prąd nie mieszają się.

Ogólna zasada dotycząca monitorów komputerowych (zarówno płaskich, jak i staromodnych CRT): Działają najlepiej w temperaturze pokojowej (22,2 C) i poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Ogólna zasada dotycząca laptopów i tabletów jest taka, że ​​są one takie same jak komputery stacjonarne, z wyjątkiem tego, że zazwyczaj można znaleźć co najmniej jedno miejsce na urządzeniu przenośnym, które jest cieplejsze niż reszta urządzenia po pewnym czasie pracy. Różni się lokalizacją w zależności od modelu, a najgorętsze miejsce to zwykle miejsce, w którym znajduje się procesor. Najlepszą ochroną przed przegrzaniem laptopa jest upewnienie się, że wentylator jest czysty, jeśli taki istnieje. Rozpylanie sprayu do usuwania kurzu lekko na wentylatorze, gdy laptop jest WYŁĄCZONY (oczywiście) to zazwyczaj jedyny sposób, aby go wyczyścić. Jeśli otwory wentylacyjne są wystarczająco grube, możesz również użyć bawełnianego wacika (w tym celu należy zdjąć laptopa). Tablety są prawie zawsze projektowane tak, aby emitować wystarczająco dużo ciepła, aby przegrzanie nie stanowiło problemu.

Jak radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych temperatur

Zimno (komputer): Jeśli jakikolwiek komputer znajduje się w bardzo zimnym otoczeniu i pokrył się szronem, wytrzyj, co możesz z obudowy, NIE włączaj urządzenia. Umieść go w cieplejszym otoczeniu i pozostaw na dobre 20 lub 30 minut, aby ogrzał się do temperatury pokojowej przed włączeniem. Jeśli nie ma mrozu, komputer powinien działać bez zarzutu, bez względu na to, jak jest zimno. (Jeśli możesz wytrzymać bez zimowego płaszcza, maszyna jest w porządku.)

Zimno (laptop): Jeśli laptop jest wystarczająco zimny, klawiatura może zacząć się zwijać (dosłownie) w rogach, a touchpad w ogóle nie będzie działać, ponieważ czujnik po prostu nie będzie działał w tej temperaturze. Przed włączeniem należy najpierw pozwolić urządzeniu rozgrzać się do temperatury pokojowej w stanie wyłączonym, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia komponentów. Ponadto możesz zauważyć, że trudno jest otworzyć z powodu zimnego „wyginania” zawiasów. Jeśli po otwarciu pokrywy laptopa usłyszysz odgłosy trzaskania/tarcia, ZATRZYMAJ SIĘ. Zamknij pokrywę i poczekaj, aż zawiasy „odgięły się” przed ponownym otwarciem.

Zimno (monitor CRT): Jeśli nie ma na nim szronu, CRT można zwykle zasilać nawet w najzimniejszych temperaturach. Ekran będzie pokazywał bardzo przyćmiony obraz, dopóki lampa się nie nagrzeje.

Zimno (monitor LCD): Monitory LCD są zazwyczaj bardzo wyrozumiałe, jeśli chodzi o zimno. Jednak gdy jest na nim szron, przed włączeniem należy pozwolić mu dostosować się do temperatury pokojowej, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych kondensacją. Zauważysz również przyciemniony obraz po uruchomieniu, ponieważ żarówki podświetlenia jeszcze się nie nagrzały.

Ciepło (komputer): W sytuacji ekstremalnego upału można najpierw otworzyć obudowę, aby „przewietrzyć” przez około 10 minut, a następnie zamknąć obudowę i uruchomić komputer. Niektórzy uważają, że otwarta obudowa nie chłodzi jej lepiej, ponieważ przepływ powietrza z wentylatorów jest bez znaczenia, gdy obudowa jest otwarta. Inni zwracają uwagę, że cały system jest wystawiony na działanie temperatury otoczenia przy otwartej obudowie. Sprowadza się to do konstrukcji przepływu powietrza z wentylatorów oraz temperatury otoczenia. W gorącym miejscu prawdopodobnie najlepiej jest trzymać walizkę zamkniętą. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno lub zimno, lepiej pominąć sprawę. Jednak otwarte skrzynki są narażone na znacznie więcej kurzu (nie wspominając o potencjalnej katastrofie rozlanego napoju).

Ciepło (laptop): Taka sama sytuacja jak w przypadku komputera stacjonarnego. Otwórz pokrywkę, pozostaw ją i dostosuj do temperatury pokojowej przed włączeniem. Będziesz wiedział, że jest gotowy do włączenia, jeśli dotkniesz ekranu LCD i nie będzie on gorący w dłoni. W przeciwnym razie poczekaj, aż ostygnie. Zwykle szybko się ochładza.

Ciepło (monitor CRT): Zwykle nie ma niebezpieczeństwa uruchomienia monitora CRT, nawet jeśli został trochę „ugotowany” z powodu ekstremalnego ciepła. Jeśli jednak obudowa trzymająca rurkę jest gorąca, przed włączeniem należy poczekać, aż ostygnie.

Ciepło (monitor LCD): Ekrany LCD będą działać nawet w najbardziej ekstremalnym upale, ponieważ na początku nie wytwarzają tak dużo ciepła. Na co należy uważać, to wypaczenie obudowy ekranu. Ale to jest rzadko spotykany i w zasadzie nigdy się nie dzieje, chyba że środowisko jest tak gorące, że zaczyna się wypaczać uformowany plastik.

Przedstawię ci to w ten sposób: jeśli jesteś w środowisku wystarczająco gorącym, aby wypaczyć plastik, ty nie powinno tam być, nie mówiąc już o komputerze.

Temperatury „poziomu ostrzegawczego”:

Temperatura otoczenia poniżej 35 F/1,7 C: Ogólnie rzecz biorąc, w tym momencie jest zbyt zimno, aby działać. Jesteś niebezpiecznie bliski zamrożenia i wtedy fizyczne właściwości sprzętu komputerowego zmieniają się przez wyginanie (zazwyczaj). Po prostu nie jest dobrym pomysłem operowanie komputerem poniżej tego znaku.

Temperatura otoczenia powyżej 90 F / 32,2 C: Rzadko byłoby operować w tej temperaturze, ponieważ pociłbyś się obficie po prostu siedząc tam, ale niektórzy to robią. Twoje monitory i urządzenia peryferyjne będą działać dobrze, ale komputer zacznie działać jak piekarnik. Każde powietrze, które tam przepływa, jest również ciepłe (lub ewentualnie gorące), co w tym momencie nie pomaga zbytnio go ochłodzić.

Uwagi końcowe

Będą tacy, którzy zaciekle nie zgodzą się ze mną co do tego, co jest zbyt gorące/zimne na temperatury pracy komputera, ponieważ nie wziąłem pod uwagę innych czynników, takich jak wysokość i wilgotność. I tak, wiem, że obaj liczą się w dużym stopniu. Jeśli chcesz dodać komentarz dotyczący wysokości/wilgotności, bądź moim gościem.

Temperaturę bardzo łatwo odrzucić, ponieważ większość z nas nie myśli o niej, jeśli chodzi o komputery. Po prostu zakładamy, że nie ma to znaczenia, jeśli tak jest. Tak długo, jak wiesz, kiedy i kiedy nie obsługiwać komputera w oparciu o temperaturę, powinieneś być w porządku.

Należy również pamiętać, że cały sprzęt komputerowy i laptopy mają specyfikacje określające minimalną i maksymalną temperaturę pracy – i zazwyczaj są one w 100% dokładne.