System nie może znaleźć określonego pliku – 0x80070002 – Jak to naprawić

„System nie może znaleźć określonego pliku” to jeden z najczęściej pojawiających się komunikatów o błędach w systemach operacyjnych Windows. Chociaż często pojawia się w poprzednich wersjach, ten komunikat o błędzie jest szczególnie powszechny w systemie Windows 10.

System nie może znaleźć określonego pliku — 0x80070002 — Jak to naprawić

Najczęstszym kodem błędu związanym z tym komunikatem jest 0x80070002. Oczywiście kod może się różnić w zależności od rodzaju awarii, specyfikacji systemu operacyjnego i innych okoliczności.

Na szczęście istnieje wiele rozwiązań tego problemu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z komunikatem o błędzie „System nie może znaleźć określonego pliku”.

Co powoduje błąd

Najpierw przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych przyczyn tego błędu. Typowe przyczyny to nieprawidłowe klucze rejestru, problemy z połączeniem, brak partycji systemowej w trybie offline, uszkodzone lub brakujące pliki systemowe, uszkodzone lub brakujące pliki oprogramowania, złe ustawienia uprawnień do plików, błędy dysku, brakujące pliki sterowników i wiele innych.

Przeskanuj swój komputer za pomocą oprogramowania antywirusowego

Przyczyną tego błędu może być wirus lub inne zagrożenie, takie jak złośliwe oprogramowanie lub cyberatak. Aby to sprawdzić, uruchom skanowanie antywirusowe. Jeśli pojawią się jakiekolwiek uszkodzone pliki, złośliwa zawartość lub niepotrzebne pliki, wyczyść je. Z drugiej strony, jeśli skanowanie nie znajdzie przyczyny problemu, powinieneś wypróbować następną metodę.

Sprawdź pliki dziennika systemowego

Gdy masz pewność, że komputer jest czysty i nie zawiera wirusów ani innych złośliwych plików, możesz przejść do sprawdzania plików dziennika systemowego, aby znaleźć plik sterownika, który powoduje problem. Oto jak to zrobić.

 1. Kliknij dwukrotnie „Mój komputer”.
 2. Otwórz partycję systemową (zwykle „C”).
 3. Kliknij dwukrotnie folder „Windows”.
 4. Kliknij dwukrotnie folder „inf”.
 5. Wyszukaj plik „setupapi.dev” lub „setupapi.dev.log”. Otwórz go podwójnym kliknięciem.
 6. Naciśnij jednocześnie klawisze „CTRL” + „F”.
 7. Po otwarciu okna „Znajdź” wyszukaj „nie można znaleźć pliku” i kliknij przycisk „Znajdź następny”.
 8. Po zlokalizowaniu brakującego pliku skopiuj go i wklej do folderu „inf”.
 9. Zainstaluj ponownie sterownik.
 10. Uruchom ponownie komputer.

Zainstaluj sterownik za pomocą pliku .inf

Jeśli błąd nadal występuje po pobraniu i zainstalowaniu sterowników ze strony producenta, możesz spróbować zainstalować je za pomocą pliku .inf. Oto jak to działa.

 1. Przeglądaj swój komputer w poszukiwaniu pliku sterownika.
 2. Wyodrębnij plik. Możesz użyć dowolnego zainstalowanego programu do kompresji/rozpakowywania.
 3. Znajdź plik „.inf” w wyodrębnionym folderze. Jeśli istnieje wiele plików .inf, poszukaj pliku z „Typem” ustawionym na „Informacje o konfiguracji”.
 4. Kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Zainstaluj” z menu rozwijanego.
 5. Plik powinien zainstalować się bez problemu. Jednak nie każdy plik .inf można zainstalować w ten sposób. W takim przypadku zobaczysz komunikat o błędzie informujący, że wybrany plik nie obsługuje tego typu instalacji. Jeśli tak się stanie, wypróbuj następną metodę.

Odinstaluj/ponownie zainstaluj sterownik

Odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterownika może załatwić sprawę, jeśli poprzednia metoda nie powiodła się. Aby to zrobić, wykonaj czynności opisane poniżej.

 1. Naciśnij klawisz „Win”, aby otworzyć menu „Start”.
 2. Wyszukaj „Menedżer urządzeń” w polu wyszukiwania.
 3. Kliknij link „Menedżer urządzeń” na liście wyników.
 4. Po otwarciu Menedżera urządzeń rozwiń kategorię urządzenia, które chcesz odinstalować.
 5. Znajdź urządzenie i kliknij je prawym przyciskiem myszy.
 6. Wybierz opcję „Odinstaluj” z menu rozwijanego.
 7. Potwierdź swój wybór, klikając przycisk „OK”.
 8. Zainstaluj sterownik jeszcze raz.
 9. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem nadal występuje.

Spróbuj zmienić swój rejestr

Niektórzy użytkownicy rozwiązali ten problem, zmieniając klucze rejestru na swoich komputerach. Aby to zrobić, wykonaj czynności opisane poniżej.

 1. Naciśnij jednocześnie klawisze „Win” i „R”, aby uruchomić okno „Uruchom”.
 2. Gdy pojawi się okienko, wpisz „regedit” w polu tekstowym i naciśnij „Enter”.
 3. Powinieneś wykonać kopię zapasową rejestru, aby móc go przywrócić, jeśli coś pójdzie nie tak. Kliknij kartę „Plik” i kliknij „Eksportuj…”. W sekcji „Eksportuj zakres” wybierz „Wszystko”. Kliknij „Zapisz”, aby zapisać kopię zapasową rejestru.
 4. Po usunięciu kopii zapasowej użyj lewego panelu okna Edytora rejestru, aby przejść do tej lokalizacji: HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersion.
 5. Znajdź klucz „RunOnce”. Jeśli nie istnieje, utwórz go, klikając prawym przyciskiem myszy "CurrentVersion" i wybierając "Nowy", a następnie "Klucz" z menu rozwijanego. Upewnij się, że nazwałeś nowy klucz „RunOnce”.
 6. Przejdź do „HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersion w lewym panelu i sprawdź, czy jest tam klucz „RunOnce”. Jeśli jest ujemny, stwórz go jeszcze raz.
 7. Zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer.

Ostatnie słowo

Nieprzyjemny błąd „System nie może znaleźć określonego pliku” jest z pewnością uciążliwy, ale można go dość szybko rozwiązać za pomocą metod opisanych w tym artykule. Oczywiście, jeśli nie czujesz się komfortowo majstrując przy sterownikach i rejestrach, powinieneś zabrać swój komputer do profesjonalisty.