Najlepszy kanał Wi-Fi 5 GHz dla Twojego routera [grudzień 2020 r.]

Dla większości ludzi całe WiFi może wydawać się takie samo. Dopóki twój router jest prawidłowo podłączony do Internetu, sieć jest siecią, umożliwiającą strumieniowanie Netflix, sprawdzanie Facebooka, wysyłanie e-maili i wszystko inne, wokół czego zbudowałeś swoje życie online. Osoby, które wiedzą, są jednak świadome, że wiele technologii dotyczy sieci i w zależności od tego, jak skonfigurujesz sprzęt sygnału Wi-Fi oraz oprogramowania, możesz poprawić swoje wrażenia dzięki szybszym prędkościom i bardziej niezawodnym połączeniom.

Najlepszy kanał Wi-Fi 5 GHz dla Twojego routera [grudzień 2020 r.]

Pasma Wi-Fi mają duży wpływ na sposób działania Twojej sieci. Pasmo Wi-Fi 5 GHz - które, aby być absolutnie jasne, bardzo różni się od wdrażania sieci 5G, które promuje Twój operator - jest znacznie lepsze niż pasmo 2,4 GHz, z którego korzystał wyłącznie Twój router. Jest szybszy, może przesyłać znacznie więcej danych w krótszym czasie i ma więcej dostępnych kanałów. To sprawia, że ​​dostrojenie routera jest nie tylko możliwością, ale wręcz koniecznością.

Wybór odpowiedniego kanału nie jest tak prosty, jak wybranie opcji domyślnej. Wiele uwagi poświęca się wybraniu odpowiedniego kanału dla sieci 5GHz, a jeśli jesteś gotowy, aby wybrać odpowiedni dla siebie, trafiłeś do właściwego przewodnika.

Kanały na 5GHz

Podczas gdy stara sieć 2,4 GHz ma tylko trzy dostępne kanały, bardziej nowoczesna sieć 5 GHz ma znacznie ponad 20 kanałów. Kanały o częstotliwości 5GHz podzielone są na cztery pasma przeznaczone dla różnych typów użytkowników. Oto krótkie podsumowanie każdego zakresu, zanim przejdziemy do procesu selekcji i rozważań.

UNII-1

Począwszy od dołu, najniższe cztery kanały o częstotliwości 5 GHz są zbiorczo określane jako pasmo UNII-1. Kanały 36, 40, 44 i 48 tworzą listę. To pasmo obejmuje częstotliwości od 5150 MHz do 5250 MHz. Zdecydowana większość urządzeń działa na jednym z tych czterech kanałów. Przeznaczone są do ogólnego użytku domowego i w każdej chwili masz do nich swobodny dostęp.

Chociaż te kanały są często najpopularniejszym wyborem dla użytkowników, co prowadzi do pewnego zatłoczenia, jest ku temu powód. Są to zdecydowanie najlepsze kanały do ​​wykorzystania w domu i istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka przeciążenia sieci. Upewnij się, że używasz bezpiecznego hasła, aby trzymać z dala niechcianych gości, i rozważ odłączenie urządzeń, których nie używasz.

UNII-2

Sekcja UNII-2 zawiera również cztery kanały – 52, 56, 60 i 64. Zajmują one pasma od 5250 MHz do 5350 MHz. Ten zakres jest również określany jako UNII-2A. Zakres UNII-2B mieści się w zakresie od 5350 MHz do 5470 MHz. Zakres UNII-2C/UNII-2 Extended znajduje się między 5470 MHz a 5725 MHz. Ten zakres obejmuje kanały od 100 do 140. Aby móc korzystać z tego zakresu, Twoje urządzenie musi być wyposażone w dynamiczny wybór częstotliwości (DFS) i kontrolę mocy nadawania (TPC). Dzięki temu nie koliduje ze stacjami pogodowymi, radarami i urządzeniami wojskowymi.

Kanał Wi-Fi na 5GHz

UNII-3

Zakres UNII-3 lub UNII- Upper wynosi od 5725 MHz do 5850 MHz. Zawiera następujące kanały: 149, 153, 157, 161 i 165. Ze względu na nakładanie się częstotliwości wyznaczonych dla pasma ISM (przemysłowego, naukowego i medycznego) jest często określany jako UNII-3/ISM zakres. Będziesz musiał mieć SPF i TPC na swoim urządzeniu, jeśli zamierzasz korzystać z kanałów z tego zakresu.

UNII-4

Najwyższy region nazywa się UNII-4 lub DSRC/ITS. DSCR oznacza dedykowaną usługę komunikacji krótkiego zasięgu. Kanał 165 jest najniższy w tym regionie. Kanały z tego zakresu są zarezerwowane dla licencjonowanych radioamatorów i DSRC. Nie zaleca się korzystania z tych kanałów, nawet jeśli Twoje urządzenie może z nich korzystać.

Co powinienem wziąć pod uwagę?

Mając pełne zrozumienie działania tych kanałów o przepustowości 5 GHz, nadszedł czas, aby wybrać najlepszy. Chociaż kanały UNII-1 są uważane za najlepsze dla większości konsumentów, jest wiele do rozważenia, zanim zamkniesz swój kanał. Oto, co musisz wziąć pod uwagę, od wielkości domu po interferencję otaczających anten.

Ingerencja

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną spowolnienia Internetu i zawieszonych stron są zakłócenia. Istnieją dwa rodzaje zakłóceń – zakłócenia pochodzące z innych urządzeń Wi-Fi oraz zakłócenia pochodzące z innych urządzeń elektronicznych, które nie korzystają z Wi-Fi. Na przykład możesz mieć urządzenia, które mogą zakłócać sygnał Wi-Fi, mimo że urządzenia nie korzystają z sygnału Wi-Fi.

Kanały UNII-2 i UNII-2 Extended mają najniższy poziom zakłóceń ze wszystkich. Są to kanały od 52 do 140. Jednak do nich potrzebujesz TCP i DFS. Następnie urządzenia korzystające z kanałów UNII-1 w większości nie są w stanie generować sygnałów, które mogą powodować silne zakłócenia. Dlatego plasują się nisko w tabeli interferencji.

Kanały z zakresu UNII-3 mają zwykle największe problemy z zakłóceniami. Podobnie jak w przypadku kanałów UNII-2, będziesz potrzebować TCP i DFS, aby z nich korzystać.

Najlepszy kanał Wi-Fi 5 GHz

Ruch na kanale

Następnie przed podłączeniem zastanów się, jaki jest ruch na kanale. Jeśli nie ma wielu użytkowników, może to być dobra opcja. Jeśli jednak zakłócenia są silne, lepiej będzie na zajętym kanale ze słabymi zakłóceniami. Dlatego seria UNII-1 wydaje się być najlepszym wyborem.

W zatłoczonych dzielnicach warto zbadać każdy dostępny kanał i przejść do tego o najmniejszym natężeniu ruchu. Jeśli sytuacja jest wyjątkowo zła, możesz skoordynować współpracę z sąsiadami.

Lokalizacja

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, powinieneś znać przepisy i regulacje dotyczące korzystania z kanałów 5GHz. W większości krajów, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, kanały UNII-1 są zalecane do użytku ogólnego. W USA można używać kanałów z widm UNII-2 i UNII-3, ale obowiązują pewne ograniczenia. Ponieważ gama UNII-3 pozwala na mocniejsze urządzenia, jest bardziej prawdopodobne, że otrzymasz silne zakłócenia, jeśli zdecydujesz się na kanał UNII-3.

DFS

W Stanach Zjednoczonych i wielu innych częściach świata będziesz potrzebować dynamicznego wyboru częstotliwości, jeśli chcesz podłączyć się do kanału UNII-2 lub UNII-2E. DFS nasłuchuje radarów i pozwoli ci podłączyć się do kanału tylko wtedy, gdy nie ma na nim radarów. Zazwyczaj czas skanowania wynosi 30 sekund.

Jaki jest werdykt?

Szukając najlepszego kanału 5GHz dla swojego urządzenia, powinieneś wybrać kanał o niskich zakłóceniach i małym ruchu. Jeśli wybierasz się gdziekolwiek powyżej zakresu UNII-1, zaleca się mieć DFS i TCP na swoim urządzeniu. I znowu, jeśli nie potrzebujesz szybszego niż 450 do 600 Mb / s, które oferuje 2,4 GHz, przejście na 5 GHz może nie być warte kłopotów.

Czy zmieniłeś Wi-Fi z 2,4 GHz na 5 GHz? Czy zauważyłeś różnicę? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej!