Jak domyślnie używać trybu zwykłego tekstu TextEdit w systemie Mac OS X?

TextEdit to darmowy edytor tekstu, który od dawna jest częścią systemów operacyjnych Macintosh (pierwotnie został stworzony dla systemu operacyjnego NeXTSTEP i trafił do Apple w ramach przejęcia NeXT i jego oprogramowania, które wkrótce stało się podstawą OS X). Pomimo stosunkowo podstawowego interfejsu TextEdit stał się potężną aplikacją, która z łatwością radzi sobie z większością prostych wymagań dotyczących przetwarzania tekstu. TextEdit jest w stanie zaoferować te możliwości dzięki solidnej obsłudze formatowania tekstu sformatowanego, która pozwala użytkownikom zmieniać czcionki, rozmiary, kolory i nie tylko — w istocie większość tego, o czym myśli większość konsumentów, gdy wyobrażają sobie bardziej zaawansowane aplikacje do przetwarzania tekstu, takie jak jako Apple Pages i Microsoft Word.

textedit-sformatowany-tekst

TextEdit oferuje zaawansowane opcje formatowania tekstu sformatowanego

Jak domyślnie używać trybu zwykłego tekstu TextEdit w systemie Mac OS X?

Ale czasami najlepiej jest użyć trybu zwykłego tekstu TextEdit, który eliminuje całe formatowanie i, jak zgadłeś, tworzy tylko zwykły tekst. Może to być przydatne do usuwania formatowania z kopiowanego tekstu, pracy z kodem lub zmniejszania złożoności i rozmiarów plików dokumentów, które nie potrzebują zalet formatowania tekstu sformatowanego.

Konwertuj sformatowany tekst na zwykły tekst w TextEdit

TextEdit domyślnie otwiera nowy dokument w trybie tekstu sformatowanego, ale możesz łatwo przekonwertować dokument na zwykły tekst w dowolnym momencie. Aby to zrobić, upewnij się, że dokument, który chcesz przekonwertować, jest otwarty i zaznaczony, a następnie przejdź do Format > Utwórz zwykły tekst na pasku menu TextEdit. Możesz też użyć skrótu klawiaturowego Shift-Command-T.

textedit-utwórz-zwykły-tekst

Otrzymasz okno potwierdzenia z ostrzeżeniem, że utworzenie zwykłego tekstu spowoduje usunięcie całego formatowania; upewnij się, że uważnie tego przestrzegasz. Jeśli wybierzesz OK, wszystko z wyjątkiem tekstu dokumentu zostanie usunięty. Obejmuje to niestandardowe czcionki, rozmiary i style czcionek, kolory, pogrubienie, kursywę i podkreślenie, osadzone obrazy i hiperłącza. Rezultatem będzie czysty, prosty, zwykły tekst.

textedit-czysty-tekst

Konwersja dokumentu na zwykły tekst usuwa całe formatowanie

Zawsze możesz przekonwertować zwykły dokument tekstowy TextEdit z powrotem na dokument z tekstem sformatowanym, ale dotyczy to tylko Nowy formatowanie; nie odzyskasz oryginalnego formatowania. Mając to na uwadze, upewnij się, że naprawdę chcesz przekonwertować tekst sformatowany na zwykły tekst i wykonać kopię zapasową dokumentu, jeśli nie masz całkowitej pewności.

Używaj domyślnie zwykłego tekstu w TextEdit

Jeśli jesteś początkującym programistą lub blogerem i chcesz mieć środowisko tekstowe do pisania kodu lub HTML, prawdopodobnie będziesz chciał używać trybu zwykłego tekstu TextEdit prawie wyłącznie. Zamiast ręcznie przełączać każdy nowy dokument w tryb zwykłego tekstu, wykonując powyższe kroki, dlaczego nie ustawić TextEdit tak, aby domyślnie otwierał się w trybie zwykłego tekstu?

Aby domyślnie używać zwykłego tekstu w TextEdit, przejdź do TextEdit > Preferencje na pasku menu. Na karcie Nowy dokument wybierz Zwykły tekst w sekcji Format. Nie musisz nawet zamykać okna preferencji, aby zainicjować zmianę. Jak tylko klikniesz przycisk Zwykły tekst, wszystkie nowe okna TextEdit zostaną otwarte w trybie Zwykły tekst.

preferencje-edycji tekstu

Alternatywnie możesz oczywiście wrócić do tego okna preferencji i wybrać opcję Tekst sformatowany, jeśli kiedykolwiek chcesz domyślnie przełączyć się z powrotem na tekst sformatowany. Warto zauważyć, że możesz również użyć tego okna preferencji do ustawienia innych przydatnych opcji domyślnych, takich jak włączanie lub wyłączanie oblewania tekstem, domyślna czcionka dla dokumentów z tekstem zwykłym i sformatowanym oraz domyślny rozmiar nowych okien TextEdit.

Jeśli kiedykolwiek dokonasz zbyt wielu zmian i zechcesz powrócić do pierwotnych ustawień konfiguracyjnych, po prostu kliknij Przywróć wszystkie ustawienia domyślne na dole okna preferencji.

Istnieje wiele potężnych aplikacji innych firm poświęconych zwykłemu tekstowi i kodowaniu na Macu — przychodzą na myśl takie opcje, jak BBEdit, TextWrangler, TextMate, Sublime Text i Coda — ale TextEdit jest darmowy, zawsze dostępny i całkiem zdolny do obsługi wszystkich podstaw . Dzięki prawidłowej nawigacji po odpowiednich zastosowaniach dla tekstu sformatowanego i zwykłego, TextEdit powinien być pierwszym przystankiem do edycji zwykłego tekstu w systemie OS X.