Jak sprawdzić, o której godzinie komputer został wyłączony?

Mieszkanie w tym samym domu lub akademiku z innymi ludźmi może pozostawić komputer bez ochrony podczas Twojej nieobecności. Twoi snoopy współlokatorzy mogą chcieć sprawdzić, co robisz na komputerze, gdy jesteś w klasie, myśląc, że nie ma sposobu, abyś kiedykolwiek powiedział, że to zrobili.

Jak sprawdzić, o której godzinie komputer został wyłączony?

Nie wiedzą, że istnieje sposób na określenie, kiedy komputer został ostatnio wyłączony. Możesz łatwo dowiedzieć się, czy Twój komputer był używany podczas Twojej nieobecności, ale powinieneś zachować to w tajemnicy. Podamy Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby dowiedzieć się, czy ktoś używał Twojego komputera za Twoimi plecami.

W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić w systemie Windows 10 i Mac OS X.

Sprawdzanie czasu ostatniego zamknięcia w systemie Windows 10

System Windows prowadzi szczegółowy dziennik zdarzeń dotyczący wszystkiego, co dzieje się z systemem. Dzienniki zawierają wszelkiego rodzaju szczegółowe informacje na temat korzystania z komputera, w tym czas każdego uruchomienia i wyłączenia. Możesz użyć dziennika zdarzeń, aby szybko dowiedzieć się, czy ktoś użył twojego komputera bez pozwolenia. Nie będziesz w stanie powiedzieć, kto to był, ale będziesz wiedział, że coś się działo podczas Twojej nieobecności.

Jak sprawdzić czas ostatniego wyłączenia za pomocą przeglądarki zdarzeń

Oto szczegółowy proces krok po kroku:

 1. Otwórz menu Start.

  krok 1

 2. Wpisz „Przeglądarka zdarzeń” w polu wyszukiwania i naciśnij Enter.

  krok 2

 3. Kliknij dwukrotnie folder Dzienniki systemu Windows w lewym okienku.

  krok 3

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy „System” i wybierz „Filtruj bieżący dziennik…”

  krok 4

 5. Pojawi się okno. Musisz poszukać paska rozwijanego Źródła zdarzeń. Otwórz opcje rozwijane i znajdź „Narzędzie do rozwiązywania problemów z zasilaniem”. Zauważysz, że opcji jest wiele, więc nie spiesz się i znajdź tę, której potrzebujesz. Kiedy to zrobisz, kliknij OK.

Przeglądarka zdarzeń pokaże Ci wszystkie potrzebne informacje. Spójrz na środkową szybę w oknie. W górnej części możesz sprawdzić wszystkie ostatnie wydarzenia. Możesz zobaczyć dokładne sygnatury czasowe wszystkich uruchomień komputera w niedawnej przeszłości. Wszystkie startupy zostaną pokazane w dzienniku w kolejności malejącej. Będziesz musiał śledzić, kiedy ostatnio korzystałeś z komputera. Jeśli komputer był używany podczas Twojej nieobecności, dziennik pokaże dokładny czas, w którym to się stało.

Jeśli znajdziesz podejrzany dziennik, możesz go kliknąć i zobaczyć, co obudziło Twój komputer. Informacje pojawią się w dolnej części środkowego panelu.

krok 6

Do tej pory będziesz miał jaśniejszy obraz tego, co się dzieje. Możesz uzyskać więcej informacji o tym, do czego był używany Twój komputer, sprawdzając Ostatnie dokumenty, historię przeglądarki i inne podobne lokalizacje. Upewnij się, że znalazłeś wszystkie wskazówki, zanim zaczniesz wskazywać palcami współlokatorów.

Jak sprawdzić czas ostatniego wyłączenia za pomocą wiersza polecenia

Za pomocą jednego prostego polecenia możesz łatwo sprawdzić czas ostatniego zamknięcia systemu Windows 10.

 1. Kliknij menu Start i wpisz „com‘ w pasku wyszukiwania. Możesz napisać „wiersz polecenia„, ale to nie jest konieczne.
 2. Rodzaj 'wevtutil qe system „/q:*[System [(Identyfikator zdarzenia=1074)]]” /rd:true /f:text /c:1‘ w wierszu poleceń i naciśnij Enter.

Nie będę wdawał się zbyt szczegółowo w powyższe polecenie, więc oto szybki i prosty podział. Zdarzenie systemowe o identyfikatorze 1074 jest zamknięciem, więc sprawdzasz dzienniki systemowe dla tego identyfikatora i wyświetlasz go w wierszu polecenia.

Jak sprawdzić czas ostatniego zamknięcia za pomocą przeglądarki zdarzeń za pomocą programu Windows PowerShell

Jeśli lubisz korzystać z PowerShell, spodoba ci się ten samouczek dotyczący przeglądania ostatniego czasu wyłączenia komputera.

 1. Zacznij od otwarcia aplikacji Windows PowerShell. Kliknij menu Start i wpisz „wygrać‘ w pasku wyszukiwania możesz wpisać ‘Windows powershell„, ale to nie jest konieczne. Kliknij aplikację, aby ją otworzyć.
 2. Następnie wpisz „Get-WinEvent -FilterHashtable @{logname = „System”; id = 1074} | Format-Tabela -zawijanie‘ i naciśnij Enter.

Ze względu na zwięzłość nie będę wdawał się w szczegóły polecenia. Polecenie Get-WinEvent przejdzie przez dzienniki w poszukiwaniu identyfikatora zdarzenia 1074 i zwróci wyniki w uporządkowanej tabeli za pomocą polecenia Format-Table -wrap.

Sprawdzanie czasu ostatniego zamknięcia w systemie Mac OS X

Sprawdzenie czasu ostatniego wyłączenia na komputerze Mac jest nieco trudniejsze. Informacje, które otrzymujesz, nie są tak dokładne i precyzyjne, jak te, które otrzymujesz z systemu Windows, ale nadal są wystarczająco dobre, aby dać ci wyobrażenie o tym, co się dzieje.

Oto, co robisz:

 1. Kliknij ikonę Spotlight i wpisz „Konsola” w pasku wyszukiwania. Otwórz aplikację Konsola, gdy ją znajdziesz.
 2. Kliknij plik kernel.log znajdujący się na lewym pasku bocznym. Jeśli nie masz lewego paska bocznego, najpierw kliknij „Pokaż listę dzienników” i rozwiń /private/var/log.
 3. Wpisz „Powód budzenia: EC.LidOpen” bez cudzysłowów.

Otrzymasz listę każdego przebudzenia komputera Mac. Możesz zobaczyć nawet dwa tygodnie wstecz, dzięki czemu możesz przewinąć w dół i znaleźć dokładny czas, w którym ktoś użył Twojego komputera bez pozwolenia.

Ponownie, bardzo ważne jest, aby śledzić ostatnie kilka przypadków korzystania z komputera. Nie możesz stwierdzić, kto to zrobił, patrząc na dzienniki, ale na pewno możesz dowiedzieć się, kiedy był używany za twoimi plecami. Jeśli znajdziesz taki zapis, będziesz wiedział na pewno, że ktoś węszył. Możesz także sprawdzić historię przeglądarki, aplikacje i programy, aby uzyskać bardziej szczegółowy wgląd w to, co się dzieje.

Czas ostatniego zamknięcia w systemie Linux

Biorąc pod uwagę, że większość dystrybucji Linuksa korzysta z jednego z kilku jąder, proces będzie podobny dla większości.

 1. Użyj klawiszy skrótów lub menu, aby otworzyć terminal.
 2. Następnie wpisz „last -x zamknięcie | głowa -1‘ do terminala i naciśnij Enter.

ten ostatnie -x zamknięcie polecenie jest przesyłane do głowa -1 polecenie, które zwraca czas ostatniego zamknięcia z dziennika zamiast całej jego zawartości.

Pobierz aplikację antykradzieżową

Jeśli chcesz złapać podejrzanego na gorącym uczynku, powinieneś zdobyć przeznaczoną do tego celu aplikację antykradzieżową. Te aplikacje będą działać w tle, więc sprawca nie będzie w stanie stwierdzić, czy są włączone. Jeśli ktoś włączy Twój komputer, aplikacja zarejestruje, co się dzieje. Możesz nawet podłączyć go do kamery internetowej, aby zrobić zdjęcie winowajcy. W ten sposób będziesz mieć rzeczywiste dowody, których możesz użyć do konfrontacji z tą osobą.

Czy kiedykolwiek podejrzewałeś, że ktoś używa Twojego komputera bez pozwolenia? Jak potwierdziłeś, że tak było naprawdę? Podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej.