Jak stwierdzić, czy ktoś prześladuje Twoją stronę na Facebooku?

Facebook łączy ludzi z całego świata. Z ponad 2 miliardami użytkowników dociera do ponad 60 proc. internautów. Niewątpliwie stał się wiodącą platformą mediów społecznościowych na świecie.

Jak stwierdzić, czy ktoś prześladuje Twoją stronę na Facebooku?

Bycie w kontakcie ze znajomymi z różnych zakątków globu to zdecydowanie dobra rzecz. Facebook pozwala nam przeglądać profile naszych znajomych, wysyłać wiadomości, prowadzić wideoczaty i rozmowy głosowe i wiele więcej. Jednak niektórzy użytkownicy Facebooka są tak zadowoleni ze sposobu, w jaki udostępniają informacje na swoich profilach, co czyni ich łatwym celem dla stalkerów.

Stalking stał się poważnym problemem w mediach społecznościowych; większość ludzi na Facebooku regularnie aktualizuje swoje profile (jeśli nie codziennie), publikując najnowsze zdjęcia, statusy, a nawet filmy na żywo. To sprawia, że ​​Facebook jest naturalnym terenem łowieckim dla stalkerów. Niestety, odróżnienie zwykłego zainteresowania przyjaciela od zwykłego prześladowania może być bardzo trudne. W tym artykule omówimy sposoby sprawdzania, czy ktoś Cię prześladuje za pośrednictwem Twojej strony na Facebooku.

stalking na facebooku

Co to jest prześladowanie?

Po pierwsze, wyjaśnijmy: prześladowanie może być przestępstwem, w zależności od jurysdykcji, a nikt w TechJunkie nie jest prawnikiem i nie możemy udzielić Ci porady prawnej.

To powiedziawszy, nie ma jasnej granicy między prześladowaniem a sprawdzaniem kogoś. Załóżmy na przykład, że Jack zaczyna nową pracę i pierwszego dnia spotyka Jane. Jane uważa, że ​​Jack jest interesujący i sprawdza go na Facebooku. Widzi jego publiczny profil, ogląda kilka jego zdjęć z niedawnej wyprawy na kemping, dowiaduje się, gdzie chodził do szkoły. Czy Jane śledzi Johna? Nie. Z drugiej strony, jeśli Jane przegląda cały profil Johna, tworzy kopie każdego posiadanego zdjęcia, robi notatki o wszystkich osobach oznaczonych w jego aktualizacjach statusu lub które zalotnie komentują na jego stronie i codziennie sprawdza jego stronę, aby zobaczyć jeśli są jakieś aktualizacje… cóż, to prześladowca.

Oczywiście pomiędzy tymi dwoma przykładami jest ogromna szara strefa. Każdy szukał byłego partnera, sprawdzał stronę potencjalnej randki, aby poszukać swojego gustu muzycznego lub politycznego, albo szukał strony na Facebooku kogoś, kogo właśnie poznaliśmy i którego jesteśmy ciekawi. To nie jest prześladowanie; robią to zwykli ludzie, robią to pracodawcy i każdy, kto ma do czynienia z ludźmi w swoim życiu zawodowym. Ten rodzaj pobieżnego sprawdzania, jaki jesteś jako osoba lub z kim spędzasz czas w prawdziwym świecie, jest nieszkodliwy.

Stalking to poważniejszy problem. Z prawnego punktu widzenia w większości jurysdykcji definicja stalkingu jest bardzo zbliżona do definicji słownikowej. Merriam-Webster definiuje prześladowanie jako „czyn lub przestępstwo polegające na umyślnym i wielokrotnym podążaniu lub nękaniu innej osoby w okolicznościach, które mogłyby spowodować, że rozsądna osoba obawia się obrażeń lub śmierci, zwłaszcza z powodu wyraźnych lub dorozumianych gróźb. Mówiąc ogólnie, jest to przestępstwo polegające na zachowaniu wymierzonym w osobę, która nie służy prawnie uzasadnionemu celowi i poważnie niepokoi, drażni lub zastrasza tę osobę”.

W sensie prawnym jest to prześladowanie tylko wtedy, gdy osoba obserwowana wie, że to się dzieje, czuje się przez to zagrożona, a obserwator nie ma uzasadnionego celu w swojej obserwacji. Możesz czuć się „śledzony”, jeśli twój szef sprawdzi twój profil publiczny, aby zobaczyć, czy naprawdę byłeś chory, kiedy dzwoniłeś w ostatnią sobotę, ale to nie jest prześladowanie.

Czym więc jest stalking na Facebooku?

Co mamy na myśli mówiąc „Facebook stalking”? Cóż, tak naprawdę są dwa elementy: po pierwsze, stalker obserwuje osobę prześladowaną dokładniej, niż osoba prześladowana chciałaby lub czuje się z tym komfortowo; po drugie, stalker robi to ze złymi zamiarami, aby nękać.

Twój były małżonek sprawdza każdy twój ruch, aby mógł być przy tobie i twojemu nowemu partnerowi ciężko? Zdecydowanie podchody. Twoja babcia sprawdza każdy twój ruch, bo kocha cię na kawałki? Nie prześladowanie – nawet jeśli sobie tego życzysz.

Czy można definitywnie stwierdzić, czy jesteś prześladowany, czy nie? Niestety nie bezpośrednio. Wśród góry słów w warunkach korzystania z usługi Facebook znajduje się fraza „Facebook nie pozwala śledzić, kto ogląda Twój profil lub posty”. To twierdzenie wydaje się prawdziwe; firma może śledzić wszystko, co mówisz, myślisz lub robisz, ale nie udostępnia danych o tym, kto przegląda Twoją stronę (choć jest jeden wyjątek… patrz poniżej).

Oto znane nam techniki oceny, czy ktoś prześladuje Twoje konto na Facebooku.

Sprawdź swoje historie

W 2017 roku Facebook wprowadził Stories, podążając ścieżką wyznaczoną przez Snapchat i Instagram. Możesz utworzyć historię, aby opublikować montaż obrazów i opublikować ją dla znajomych. Historie można oglądać tylko w ciągu 24 godzin. Będziesz mógł śledzić, ile osób na to patrzy, a także możesz zobaczyć WHO Pokaż zmiany. Tak, możesz wypłoszyć prześladowcę, publikując Historię i sprawdzając, kto ją sprawdza. Wadą tego jest to, że jeśli Twój prześladowca wie, jak działają relacje na Facebooku, uniknie ich przeglądania. Jeśli nie są tak bystrzy, możesz je złapać. (Aby uzyskać pełny przewodnik po tej technice, zapoznaj się z naszym samouczkiem, jak sprawdzić, kto oglądał Twoją relację na Facebooku).

Szukaj nowych polubień i komentarzy w starych postach

Facebook powiadamia Cię, gdy ktoś polubi lub skomentuje jeden z Twoich postów. Jeśli (nieco bezmyślny) stalker próbuje się do ciebie przypodobać, może przeglądać stare materiały, lubić je i komentować. To pokazuje, że metodycznie przechodzą przez twoją paszę - zdecydowana czerwona flaga stalkera.

Ktoś, kto pojawia się w Twoich grupach

Jeśli inny użytkownik wciąż pojawia się w grupach, do których należysz, jest to wyraźny znak, że czai się. Jakie są szanse, że ktoś lubi tę samą grupę kuchni etnicznych, tę samą grupę brudnych żartów, ten sam lokalny klub dla rodziców i tę samą grupę fanów rasy psów? To jeden ze sposobów na zauważenie bardziej subtelnego stalkera, takiego, który nie będzie krążył nieświadomie lubił twoich treści.

Pomocne jest sprawdzenie list członków grup, w których się znajdujesz. Facebook pomaga Ci, gdy spojrzysz na ich nazwiska na liście, które są z Tobą w innych grupach. Po prostu przejdź do strony grupy i kliknij „Członkowie” na lewym pasku bocznym. Spowoduje to wyświetlenie listy członków grupy, a Facebook umieści osoby, z którymi masz kontakty (przyjaciół lub członków wspólnych grup) na samej górze, aby ułatwić sprawdzenie.

Niezamówione zaproszenia do znajomych

Niektórzy ludzie otrzymują dziesiątki zaproszeń do znajomych każdego dnia, podczas gdy inni otrzymują nowe tylko wtedy, gdy spotykają kogoś nowego w prawdziwym życiu. Niezależnie od tego, jeśli otrzymujesz zaproszenia do znajomych od kogoś, kogo nie znasz, może to być prześladowca próbujący dostać się do twojego wewnętrznego kręgu. Bądź szczególnie podejrzliwy wobec zaproszeń do znajomych od kogoś, kogo znasz, ale kogo nie widziałeś lub z kim nie kontaktowałeś się od dłuższego czasu. Przyjmowanie fałszywej osoby z przeszłości celu jest klasycznym posunięciem stalkera, ponieważ prześlizguje się przez naszą obronę – „och, to panna Johnson, moja stara nauczycielka angielskiego! Oczywiście przyjmę jej prośbę przyjaciela!

Jeśli otrzymasz taką podejrzaną prośbę, nie akceptuj jej. Zamiast tego odeślij tej osobie wiadomość i (uprzejmie) zakwestionuj jej bona fides. „Cześć panno Johnson! Wow, to wspaniale słyszeć od Ciebie? Hej, pamiętasz, jakie moje przezwisko było na twojej klasie? Jeśli pamiętają, co to było, to zaakceptuj. Jeśli cię obszyją lub cię zdmuchną, prawdopodobnie nie są tym, za kogo się podają.

Obrona przed stalkingiem

Najlepszą obroną jest dobra ofensywa, a najprostszym sposobem obrony przed prześladowcami jest wiedzieć, kim są wszyscy na Twojej liście znajomych. Wielu użytkowników Facebooka przyjmuje zupełnie inne podejście; mają setki lub tysiące znajomych na Facebooku, a prawie każda prośba o dodanie do znajomych z niejasno znajomego nazwiska jest automatycznie przyjmowana. To jest w porządku, jeśli w ten sposób chcesz zarządzać swoim życiem online, ale jeśli poważnie martwisz się prześladowaniem, tego rodzaju polityka otwartych drzwi pomoże zapobiec prześladowaniu twojego konta.

Aby profil był poważnie odporny na prześladowcę, musisz zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, wybierz listę znajomych do osób, z którymi masz rzeczywiste relacje i o których wiesz, że cię nie prześladowają. Nie musi to ograniczać się do twoich prawdziwych przyjaciół; jeśli znasz kogoś dobrze w sieci, to prawdopodobnie ufasz mu przynajmniej do pewnego stopnia, że ​​będzie częścią twojego internetowego kręgu. Po drugie, pozbądź się swoich zwolenników. Facebook domyślnie pozwala mniej więcej każdemu śledzić Cię, ale możesz zmienić to ustawienie. Zalecam ustawienie uprawnień obserwatora, aby tylko Znajomi mogli Cię obserwować. Można to łatwo zrobić:

  1. Przejdź do ustawień.

  2. Wybierz Posty publiczne z lewego paska bocznego.

  3. W sekcji „Kto może mnie śledzić” wybierz „Znajomi”.

Jeśli poważnie obawiasz się, że ktoś może Cię prześladować na Facebooku lub jeśli czujesz się niekomfortowo, gdy ktoś przegląda Twoją stronę na Facebooku, pamiętaj o wszystkim, co publikujesz. Nie publikuj w Internecie niczego, czego najprawdopodobniej byś w końcu żałował. Co najważniejsze, nie udostępniaj żadnych zdjęć, filmów ani informacji, których nie powinieneś udostępniać. Pomyśl, zanim opublikujesz; Internet jest bardziej niebezpieczny niż nam się wydaje.

Czy znasz inne sposoby na rozpoznanie stalkera na Facebooku? Opowiedz nam o nich poniżej, jeśli tak!

Prywatność w Internecie to poważny problem, a my dysponujemy zasobami, które pomogą Ci się bronić.

Oto nasz przewodnik na temat informowania, kto najczęściej obserwuje Twoje konto na Instagramie.

Mamy samouczek dotyczący wykrywania prześladowców Snapchata, jak sprawdzić, czy ktoś sprawdził Twoją lokalizację na Snapchacie. i jak włączyć tryb ducha w Snapchacie.

Nie zapomnij o LinkedIn – oto jak zablokować kogoś na LinkedIn.