Jak określić rok modelowy telewizora Samsung

Jeśli chcesz znaleźć sposób na zrobienie czegoś na swoim telewizorze Samsung, musisz znać model i generację swojego telewizora. Jeśli jednak nie jesteś zbyt obeznany z technologią, łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Dlatego pokażemy Ci, jak to zrobić.

Jak określić rok modelowy telewizora Samsung

Jak zobaczysz, numer modelu może ujawnić znacznie więcej niż rok (lub lata) produkcji telewizora. Na przykład dowiesz się również o rozmiarze ekranu w calach i być może o regionie, dla którego stworzono Twój telewizor Samsung.

Jak znaleźć numer modelu telewizora Samsung?

To zależy od modelu telewizora. Ponieważ nie masz pewności co do samego modelu, oto trzy sposoby jego sprawdzenia.

 1. Spójrz na prawą stronę telewizora Samsung – Wiele modeli ma napisany numer seryjny i kod modelu. Jest to najczęstsza lokalizacja tych numerów.
 2. Spójrz na tył telewizora Samsung – Jeśli numer nie znajduje się po prawej stronie, może znajdować się z tyłu telewizora, zwłaszcza jeśli masz starszy model. Samsung kiedyś umieszczał numery seryjne z tyłu swoich urządzeń, ale od tego czasu producent musiał zdawać sobie sprawę, że praktyczniej jest umieścić go w bardziej widocznym miejscu.
 3. Skontaktuj się z obsługą klienta — przypadkowo lub celowo Samsung pominął numer seryjny i kod modelu w niektórych swoich najnowszych telewizorach Smart TV. Jeśli nie możesz go znaleźć, włącz telewizor, otwórz Menu, wybierz Pomoc, wybierz Kontakt z Samsung i postępuj zgodnie z instrukcjami.

W jakim roku modelowym jest Twój telewizor Samsung

Zrozumienie numerów modeli sprzed 2017 r.

Mamy nadzieję, że znalazłeś numer swojego modelu. Możesz być zaskoczony, gdy dowiedziałeś się, że ma więcej niż 10 znaków. Nie martw się, ponieważ mają sens, ponieważ każdy z nich zawiera istotną informację.

Istnieje niewielka różnica w modelach numeracji sprzed i po 2017 roku. Nawet jeśli masz pewność, że Twój telewizor ma rok 2017 lub nowszy, przed przejściem do następnego zechcesz przeczytać resztę tej sekcji. (Pierwsze 10 znaków numeru modelu nadal zawiera te same informacje.)

Każdy numer modelu telewizora Samsung zaczyna się od litery U, która wskazuje typ urządzenia, czyli U dla telewizorów. Druga litera wskazuje region, dla którego wyprodukowany jest Twój telewizor: E dla Europy, N dla obu Ameryk, a A dla Australii i Afryki. Kolejna liczba to rozmiar ekranu w calach.

Wreszcie kolejna litera jest tym, co Cię najbardziej interesuje – rok, w którym wyprodukowano Twój telewizor Samsung. Oto możliwości:

 1. Model A – 2008
 2. B – 2009
 3. C – 2010
 4. D – 2011
 5. E – 2012
 6. K – 2013
 7. H – 2014
 8. J – 2015
 9. K – 2016

Po tym jest litera wskazująca matrycę ekranu rozdzielczości, a następnie liczba wskazująca serię. Druga liczba wskazuje, czy Twój model jest pierwszym, drugim itd. w określonej serii. Ostatnia część kodu odnosi się do typu wbudowanego tunera cyfrowego.

Zrozumienie numerów modeli po 2017 roku

Od 2017 roku Samsung instalował w swoich telewizorach pełne zestawy tunerów zgodnie ze standardami obowiązującymi w kraju, dla którego produkowane są telewizory. Dlatego numery modeli również stały się jeszcze dłuższe, gdzie dwie ostatnie litery wskazują kraj.

Na przykład ZA wskazuje, że telewizor został zmontowany na rynek amerykański, ZC w Kanadzie, XU w Wielkiej Brytanii, a XY w Australii. To świetnie, ponieważ Twój telewizor jest teraz wyposażony w tuner odpowiedni dla Twojego kraju.

Wszystko inne jest bardzo podobne do numerów modeli sprzed 2017 roku (patrz wyżej). Oczywiście wszystko oprócz kodu roku produkcji. Opierając się na A do K od góry (2008-2016), masz:

 1. Model M – 2017
 2. N – 2018
 3. R – 2019
 4. T – 2020

A co z telewizorami QLED Samsung?

W 2019 roku Samsung zmienił sposób przypisywania numerów seryjnych telewizorom QLED. Wszystkie numery seryjne QLED zaczynają się teraz od prefiksu Q przed literą wskazującą region. Następnie jest rozmiar ekranu w calach, a następnie kolejny Q dla Quantum Dot TV. Po nim następuje numer serii, który w tej chwili jest ograniczony do 90 dla UHD lub 900 dla 8K.

Następuje rok produkcji, w którym są tylko dwa – modele R dla 2019 i T dla modeli 2020. Kolejną różnicą jest to, że numery seryjne telewizorów QLED zawierają również wskaźnik generacji zaraz po roku:

 1. A – pierwsza generacja
 2. B – druga generacja
 3. S – super telewizor z dodatkowymi funkcjami
 4. G – telewizor wyprodukowany dla Niemiec

Powiedz, w jakim roku modelowym jest Twój telewizor Samsung

Dekodowanie może być zabawne!

Mamy nadzieję, że udało Ci się poznać model i rok swojego telewizora Samsung i, co ważniejsze, dobrze się przy nim bawiłeś.

Czy zaskoczyło Cię, że wszystkie te szczegóły wynikają z numeru modelu Twojego telewizora? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej!