Jak szyfrować prywatne czaty na WhatsApp i Gmail oraz wysyłać tajne wiadomości na Facebooku

 • Podstawowy przewodnik po szyfrowaniu: co to jest i jak to zrobić
 • Szyfrowanie danych: pliki i foldery
 • Szyfrowanie danych: Komunikacja
 • Szyfrowanie danych: Przeglądanie
 • Szyfrowanie danych: Urządzenia

Czatuj całkowicie bezpiecznie w WhatsApp

WhatsApp wykorzystuje szyfrowanie typu end-to-end, aby Twoje wiadomości były prywatne – coś, co minister spraw wewnętrznych, Amber Rudd, nazwała „całkowicie nie do przyjęcia” w marcu, zanim się cofnie. Ochrona WhatsApp oznacza, że ​​pod warunkiem, że Ty i osoba, z którą rozmawiasz, korzystacie z najnowszej wersji aplikacji, cała komunikacja jest bezpieczna i nawet sama WhatsApp nie może ich zobaczyć. Szyfrowanie jest domyślnie włączone w aplikacji – nie ma potrzeby włączania go ręcznie. Jeśli jednak chcesz sprawdzić, czy Twoje wiadomości są bezpieczne,

 1. Stuknij menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu, wybierz „Wyświetl kontakt”.
 2. W obszarze Szyfrowanie powinieneś zobaczyć informację, że wszystkie czaty i połączenia są bezpieczne.
 3. Aby to sprawdzić, kliknij notatkę i zeskanuj wyświetlony kod QR na telefonie kontaktu lub odwrotnie.
whatsapp_blur

Sekretne rozmowy w Messengerze

Tajne rozmowy to przydatna ukryta funkcja w Facebook Messenger na Androida i iOS, która umożliwia wysyłanie w pełni zaszyfrowanych wiadomości do znajomych. Ta opcja nie jest domyślnie włączona i musisz rozpocząć nową prywatną rozmowę – zamiast kontynuować istniejący wątek – aby z niej skorzystać. Ponadto nie działa w czatach grupowych.

Funkcja tajnych rozmów na Facebooku umożliwia szyfrowanie czatów

Aby rozpocząć tajną rozmowę:

 1. Stuknij swoje zdjęcie profilowe i przewiń w dół do opcji Prywatność.

 2. Kliknij Tajne rozmowy. Upewnij się, że funkcja jest włączona.

 3. Stuknij przycisk Nowa wiadomość i wybierz łącze Tajne w prawym górnym rogu.

 4. Wybierz znajomego ze swoich kontaktów i zacznij pisać wiadomość. Odbiorca musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie z Tobą tajnej rozmowy.

Wysyłaj SMS-y i dzwoń bezpiecznie za pomocą Signal

Rosnąca liczba aplikacji do czatu – w tym wspomniane wcześniej WhatsApp i Facebook – korzysta z szyfrowania typu end-to-end, aby Twoje rozmowy były prywatne, ale Signal (whispersystems.org) jest bezpieczniejszy niż większość. Ta bezpłatna aplikacja, używana i polecana przez informatora NSA Edwarda Snowdena, nie przechowuje informacji o swoich użytkownikach i umożliwia bezpieczne czatowanie z kontaktami w istniejącej książce telefonicznej i adresowej.

Dostępna zarówno dla systemów iOS, jak i Android, aplikacja umożliwia wysyłanie odpornych na włamania wiadomości tekstowych, graficznych i wideo do osób lub grup, a także wykonywanie bezpiecznych połączeń telefonicznych. Ostatnio deweloper dodał obsługę szyfrowanych rozmów wideo typu end-to-end.

Zabezpiecz swoje wiadomości Gmail

Chociaż Gmail oferuje szyfrowanie przez połączenie HTTPS podczas czytania i pisania wiadomości, nie szyfruje ich podczas przesyłania. Możesz znacznie zwiększyć swoją prywatność, instalując rozszerzenie CryptUp (cryptup.org) dla przeglądarek Chrome i Firefox, które zabezpiecza wiadomości i załączniki wysyłane przez Gmaila w Twojej przeglądarce przy użyciu pełnego szyfrowania PGP (Pretty Good Privacy). Działa poprzez dodanie przycisku Bezpieczne tworzenie do Gmaila, dzięki czemu możesz szybko wysyłać bezpieczne wiadomości, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Jeśli Twój odbiorca nie ma zainstalowanego CryptUp ani żadnego innego szyfrowania poczty e-mail, możesz zabezpieczyć swoje wiadomości lub pliki hasłem.

kryptup

Dodaj szyfrowanie typu end-to-end do wiadomości Gmail, instalując CryptUp

Deweloper CryptUp planuje wydać aplikacje na Androida i iOS wraz z dodatkiem do Outlooka jeszcze w tym roku.

Szyfruj kopie zapasowe poczty e-mail

MailStore Home tworzy kopie zapasowe wszystkich wiadomości e-mail i współpracuje z dowolnym dostawcą poczty, w tym Gmailem i Outlook.com. Po prostu wybierz usługę (usługi) do utworzenia kopii zapasowej i zacznie działać. Możesz zabezpieczyć hasłem archiwa, a oprogramowanie w pełni szyfruje wszystkie bazy danych, aby uniemożliwić innym osobom przeglądanie wiadomości.