Wyjaśnienie technologii telewizyjnej 4K: co to jest 4K i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Być może słyszałeś o terminach 4K, Ultra HD i UHD. Terminy te zostały szybko przyjęte i używane na całym świecie. Wysokiej klasy telewizory oferują nie tylko rozdzielczość 4K UHD, ale także inne urządzenia, które się z nimi łączą.

Wyjaśnienie technologii telewizyjnej 4K: co to jest 4K i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

PlayStation 4 Pro firmy Sony i Xbox One X firmy Microsoft trąbią o możliwości uruchamiania gier w rozdzielczościach 4K. Sky promuje swoją platformę Sky Q obsługującą UHD, podczas gdy Apple TV oferuje programy w 4K. Nawet Sony Xperia XZ Premium chwali się tym, że ma 5,5-calowy ekran 4K.

Ale czym jest 4K i czym różni się od Ultra HD i Full HD? Rozbijmy to.

Co to jest 4K?

W najbardziej podstawowej funkcjonalności 4K i Ultra HD są czterokrotnie większa rozdzielczość niż Full HD. Standardowy ekran Full HD będzie miał rozdzielczość 1920 x 1080 (łącznie 2073600 pikseli). Ekrany Ultra HD i 4K mają rozdzielczość 3840 x 2160 (łącznie 8294400 pikseli). Im więcej pikseli, tym więcej szczegółów zawiera zdjęcie.

what_is_4k_-_resolution_comparison

Telewizory 4K HDTV mają zwykle większe rozmiary niż ich odpowiedniki Full HD ze względu na różnicę między liczbą pikseli, ale nawet przy tym samym rozmiarze można zobaczyć zalety obrazu 4K w porównaniu z obrazem Full HD. Obok siebie obraz Full HD będzie zazwyczaj wyglądał bardziej płasko i bardziej miękko, podczas gdy obraz 4K uwydatnia więcej szczegółów i lepszą gradację kolorów, dzięki czemu obraz jest ostrzejszy i żywszy.

Oprócz rozdzielczości, terminy 4K i Ultra HD pozwalają na wyższą liczbę klatek na sekundę i lepszą replikację kolorów, aby zapewnić bardziej „realistyczny” obraz. Telewizory 4K i Ultra HD obsługują 10- i 12-bitowy kolor w porównaniu z 8-bitowymi możliwościami Full HD. To stwierdzenie oznacza, że ​​na ekranie 4K dostępna jest szersza gama kolorów, dzięki czemu obrazy wyglądają bardziej realistycznie.

Zwiększenie liczby klatek na sekundę do 60 klatek na sekundę oznacza również płynniejsze sceny akcji i ostrzejszy obraz podczas szaleńczych ruchów, takich jak gra NFL lub najnowszy film Szybcy i wściekli. Obecna telewizja jest transmitowana z szybkością 25 klatek na sekundę (z filmami wyświetlanymi z szybkością 24 klatek na sekundę), więc wzrost liczby klatek na sekundę jest z pewnością zauważalny i na początku może wyglądać nieco nienaturalnie, ale zdecydowanie jest to poprawa.

Co to jest 4K HDR?

what_is_4k_-_hdr_vs_sdr

4K HDR (wysoki zakres dynamiki) to kolejna zmienna pozwalająca zrozumieć telewizory 4K, Ultra HD i treści 4K. Nie wszystkie telewizory 4K Ultra HD obsługują HDR, dlatego warto poczekać, aż zestawy obsługujące HDR spadną.

HDR to przede wszystkim współczynnik kontrastu obrazu. Opisuje zakres pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi odcieniami na obrazie. Pomyśl o tym jako o trybie HDR w aparacie telefonu, dzięki któremu zdjęcia wyglądają na bardziej szczegółowe z subtelnymi cieniami i jasnymi obszarami, które są wyraźnie widoczne bez wpływu na resztę obrazu. 4K HDR jest absolutnie oszałamiający w ruchu.

Technicznie rzecz biorąc, nie można uzyskać HDR na panelach Full HD, chociaż niektórzy sprzedawcy sprzedają swoje ekrany Full HD jako takie. Stwierdzenie oznacza po prostu, że użyli technologii kontrastu, aby naśladować efekty HDR. Odbierając telewizor 4K Ultra HD, będziesz mógł skorzystać z technologii HDR, jeśli kupiony telewizor ją obsługuje.

Gdzie można oglądać wideo 4K?

Coraz więcej serwisów oferuje treści 4K, przy czym Netflix i YouTube są standardowymi nośnikami usługi. Sky oferuje treści 4K za pośrednictwem Sky Q, a Amazon Prime Video można również przesyłać strumieniowo w 4K. Jeśli masz na to ochotę, możesz dodatkowo zdobyć odtwarzacze Blu-ray 4K lub po prostu kupić Xbox One X z natywnym 4K lub Xbox One S z przeskalowaną rozdzielczością 4K. Sony PS4 Pro zawiera również natywną rozdzielczość 4K, ale oryginalne PS4 nie.

Sieć BBC również zanurzyła się w puli 4K, wypuszczając całą serię Błękitna Planeta 2 w 4K zaraz po wyemitowaniu każdego odcinka w BBC One. W próbie wzięło udział ponad 400 urządzeń, o ile miały wystarczająco szybkie połączenie internetowe, aby przesyłać piksele. Następnie BBC ogłosiło, że będzie transmitować Mistrzostwa Świata w 4K.

Wszystkie powyższe usługi obsługują 4K HDR, ale musisz upewnić się, że kupiłeś odtwarzacz Blu-ray obsługujący HDR i płytę Blu-ray zakodowaną dla HDR. Wiele gier na PS4 Pro wymaga również aktualizacji, aby wyświetlać je w rozdzielczości 4K HDR. Standardowe PS4 może nie obsługiwać 4K, a Xbox One S go przeskalowuje, ale nadal wyświetla HDR, nawet w przypadku gier działających w rozdzielczości Full HD, a nie 4K.