Freeview Play vs YouView: Która usługa telewizji cyfrowej jest warta Twojego czasu?

Telewizja się zmienia. Nie siedzimy już, aby oglądać programy na żywo, zamiast tego decydujemy się na usługi nadrabiania zaległości i usługi przesyłania strumieniowego na żądanie, takie jak Netflix. Ta zmiana w sposobie korzystania z rozrywki doprowadziła do uruchomienia Freeview Play, nowej bezpłatnej usługi telewizji cyfrowej, która łączy usługi nadrabiania zaległości bezpośrednio w przewodniku telewizyjnym, zapewniając płynne oglądanie programów, które mogłeś przegapić.

Freeview Play vs YouView: Która usługa telewizji cyfrowej jest warta Twojego czasu?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego brzmi to znajomo, to dlatego, że tak jest. Zasadniczo o to chodzi w skrzynce YouView wspieranej przez BT i TalkTalk.

Zobacz powiązane Co to jest Freeview Play? Pięć rzeczy, które należy wiedzieć o usłudze Smart TV Najlepsze dekodery i telewizory Freeview Play: Który produkt Freeview Play należy kupić? 5 najlepszych streamerów telewizyjnych 2015 roku – które kupić?

Nie martw się o to, która opcja jest dla Ciebie właściwa, oto krótkie zestawienie wszystkiego, co musisz wiedzieć o Freeview Play i YouView, zanim wyjdziesz i odbierzesz nowy telewizor lub cyfrowy dekoder.

Freeview Play lub YouView: urządzenia

freeview_play_humax_mocha-zbliżenie

Ponieważ Freeview Play jest stosunkowo nowy, możesz uzyskać do niego dostęp tylko na jednym dekoderze Humax i wybranych pięciu telewizorach Panasonic Viera. Z biegiem czasu coraz więcej producentów telewizorów zacznie stosować Freeview Play jako standard, a Vestel (twórca serii telewizorów Finlux i urządzeń marki detalicznej) zobowiąże się do wprowadzenia na rynek odtwarzaczy Blu-ray i dekoderów obsługujących Freeview Play.

Kiedy spojrzysz na rynek YouView, sprawy są o wiele bardziej skomplikowane.

Sprzedawcy detaliczni zapewniają łatwą drogę do świata YouView za pomocą standardowego dekodera YouView z funkcją DVR lub jednego z dziewięciu telewizorów Sony Bravia z obsługą YouView. Potem rzeczy zamieniają się w królicze labirynty urządzeń marki YouView.

bt_youview_ultra_hd_box

Firma BT oferuje trzy różne dekodery YouView marki BT: standardowy, YouView+ i YouView Ultra HD.

Klienci Plusnet i TalkTalk mają wybór między standardowym streamerem YouView a wyposażonym w dysk twardy YouView+, chociaż pudełka TalkTalk mają inny wygląd, aby wyglądały nieco ekskluzywnie.

Freeview Play lub YouView: kanały i usługi przesyłania strumieniowego

Bez względu na to, którą usługę wybierzesz, czy to YouView, czy Freeview Play, otrzymasz ten sam zestaw standardowych 60 kanałów telewizyjnych, które zna każdy obecny użytkownik platformy Freeview.

freeview_play_need_to_know_-_ad

YouView twierdzi, że ma ponad 70 kanałów, ale obejmuje to mieszankę stacji regionalnych, dodatkowe dodatki, które otrzymujesz, wybierając swoje pudełko YouView przez BT lub TalkTalk i opcje tylko HD. Chociaż Freeview Play może nie mieć konkretnych kanałów BT i TalkTalk, obejmuje również 12 kanałów HD, które ma YouView.

Jeśli chodzi o dodatkowe usługi, zarówno Freeview Play, jak i YouView mają usługi nadrabiania zaległości bezpośrednio w przewodniku telewizyjnym (lub elektronicznym przewodniku po programach, jak to oficjalnie nazywa).

Obecnie Freeview Play obsługuje tylko BBC iPlayer, ITV Player i All 4, z Demand 5 w drodze. I odwrotnie, YouView ma wszystkie cztery usługi, a także zawiera STV Player, Milkshake!, UKTV, S4C i Quest. Gdyby tego było mało, YouView obsługuje również Netflix, Now TV i Sky Store.

youview_streamer

Najwyraźniej YouView jest teraz lepszą z dwóch usług, ale ponieważ ma ponad rok wyprzedzenia w Freeview Play, tego oczekuje się. Z biegiem czasu Freeview Play planuje wprowadzić więcej usług nadrabiających zaległości i jest wystarczająco elastyczny, aby oferować płatne usługi, takie jak Netflix, jeśli producenci urządzeń czują potrzebę włączenia go do swoich telewizorów lub dekoderów.

Freeview Play lub YouView: interfejs

Największym punktem sprzedaży Freeview Play jest to, że możesz uzyskać dostęp do telewizji z ostatniego tygodnia za pośrednictwem usług na żądanie bezpośrednio z EPG systemu. Oznacza to, że nie musisz wyskakiwać ze standardowego interfejsu telewizyjnego, aby cieszyć się programami typu catch-up.

YouView pozwala również zrobić to w dokładnie ten sam sposób, uzyskując dostęp do treści nadrabiających zaległości z poziomu EPG. Ma również miejsce na płatne usługi przesyłania strumieniowego, ale nie są one dostępne bezpośrednio z przewodnika telewizyjnego.

Freeview Play lub YouView: funkcjonalność DVR

Zarówno Freeview Play, jak i YouView oferują funkcję DVR, jeśli wybierzesz odpowiednie urządzenie.

Dekoder Humax Freeview Play jest wyposażony w 500 GB lub 1 TB pamięci, co pozwala na nagrywanie do 600 godzin telewizji na żywo. Nie jest jasne, czy telewizory Panasonic również mają tę funkcję, ale prawdopodobnie zamiast tego używają standardowych tunerów Freeview Play.

youview_freeview_play_peter_capaldi_drktoPeter Capaldi wolałby, gdybyś oglądał Doktora Who na żywo, zamiast go nagrywać

Dekodery YouView+ i dekoder BT YouView Ultra HD mogą również zapisywać i nagrywać materiał bezpośrednio na nich. YouView+ jest wyposażony w wystarczającą ilość miejsca na 150 godzin nagrań, podczas gdy dysk o pojemności 1 TB w pudełku Ultra HD może przechwycić 250 godzin programów Ultra HD.

Freeview Play lub YouView: cena

Podobnie jak Freeview, Freeview HD i Freeview Plus, Freeview Play można oglądać całkowicie za darmo po jednorazowej płatności za dekoder lub nowy telewizor z obsługą Freeview Play.

Dekoder Humax FVP-4000T 500 GB przywróci Ci 200 funtów, a wersja 1 TB kosztuje o cień więcej za 230 funtów. Jeśli chcesz zintegrować Freeview Play z telewizorem, będziesz szukać od 589 GBP za 40-calowy telewizor Panasonic 4K, do 2400 GBP za 65-calowy zakrzywiony ekran 4K.

freeview_play_panasonic_viera_tx-65cr

Z drugiej strony YouView jest dostępny w szerokiej gamie pakietów i cen dzięki włączeniu do pakietów subskrypcji od dostawców usług internetowych.

Jeśli zdecydujesz się kupić YouView bezpośrednio od sprzedawcy, możesz spodziewać się zapłaty około 100 GBP. Jeśli chcesz mieć pudełko YouView +, aby móc nagrywać telewizję na żywo, zaoszczędzisz około 160 GBP. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na telewizor Sony Bravia z wbudowanym YouView, będziesz musiał wydać około 700 funtów na luksus.

YouView przez TalkTalk, BT i Plusnet są częścią różnych pakietów internetowych i abonamentów, co oznacza, że ​​będziesz musiał zagłębić się w ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jak można się spodziewać, wahają się od około 5 GBP miesięcznie plus abonament do 10 GBP miesięcznie z abonamentem.

Oprócz kosztu pudełka musisz również zapłacić za połączenie internetowe, aby korzystać z usług catch-up. Jeśli zasubskrybujesz YouView przez BT, wyłączy to korzystanie z YouView z limitu danych, umożliwiając oglądanie usług nadrabiania zaległości do woli bez martwienia się o przekroczenie limitu.

Nie oglądasz dużo telewizji, ale nadal chcesz uzyskać dostęp do usług nadrabiania zaległości? Przeczytaj naszą listę pięciu najlepszych streamerów telewizyjnych, które można kupić w 2015 roku.