Jak radzić sobie z spuchniętą baterią w laptopie lub smartfonie?

Może zacząć się od czegoś subtelnego, jak gładzik, który po prostu nie klika tak, jak kiedyś, lub laptopa, który nie leży już dokładnie na biurku – albo może to być coś rażąco oczywistego, jak futerał na notebooka, który się uruchamia. wypaczać się i rosnąć jak worek popcornu w kuchence mikrofalowej.

Tak czy inaczej, masz do czynienia z nowoczesnym technologicznie odpowiednikiem zarazy – spuchniętą baterią litowo-jonową. Chociaż może się to wydawać interesującą usterką, w rzeczywistości jest niezwykle niebezpieczna. Baterie litowo-jonowe są lotne i znajdują się obecnie w większości naszych urządzeń technicznych.

W tym artykule pokażę, jak bezpiecznie obsługiwać spuchniętą baterię w laptopie, smartfonie lub innych zaawansowanych technologicznie urządzeniach.

Dlaczego baterie litowo-jonowe są przydatne?

Baterie litowo-jonowe mają kilka głównych zalet w porównaniu z innymi rodzajami baterii. Akumulatory litowo-jonowe są bardzo energochłonne, co oznacza, że ​​na stosunkowo małej i lekkiej przestrzeni można zmagazynować dużą ilość energii elektrycznej.

Akumulatory charakteryzują się bardzo długimi cyklami i trwałością, co oznacza, że ​​można je ładować i rozładowywać setki razy, zanim stracą wydajność. Można je łatwo ładować za pomocą niedrogich, oszczędnych technologicznie ładowarek i można je ładować dość szybko w porównaniu z innymi typami akumulatorów. Charakteryzują się niskimi współczynnikami samorozładowania, co oznacza, że ​​naładowany akumulator może pozostawać przez pewien czas między użyciami, nie tracąc przy tym znacznej ilości energii.

Ta chemia baterii ma pewne wady. Jedną z wad jest to, że baterie mogą wejść w cykl niekontrolowanej temperatury (tj. Zapalają się), jeśli bateria zostanie poddana pewnym rodzajom stresu. Z tego powodu każde urządzenie wykorzystujące ogniwo litowo-jonowe musi zawierać obwody, które mogą wykryć te niekontrolowane cykle i wyłączyć baterię.

Akumulatory litowo-jonowe są wrażliwe w warunkach wysokiej temperatury i nie można ich ładować przy wysokim napięciu. W niskich temperaturach baterie działają dobrze, ale nie można ich szybko naładować bez powodowania poważnych uszkodzeń.

Wreszcie zagrożenie termiczne, jakie stanowi źle zbudowana bateria, oznacza, że ​​ich transport wymaga środków ostrożności i podlega licznym przepisom.

Pomimo tych wad, zalety baterii litowych są takie, że technologia ta stała się niezwykle użyteczna, a baterie litowo-jonowe są używane praktycznie we wszystkich zaawansowanych technologicznie zastosowaniach.

Co powoduje spuchniętą baterię?

Istnieje wiele możliwych przyczyn pęcznienia akumulatora litowo-jonowego.

Najczęstszą przyczyną jest przeładowanie akumulatora, które powoduje reakcję chemiczną między elektrodami a elektrolitem, w wyniku której uwalniane jest ciepło i gazy, które rozszerzają się wewnątrz akumulatora, powodując pęcznienie lub nawet pękanie obudowy.

Obrzęk może również wynikać z wady producenta. Uszkodzenia mechaniczne akumulatora, takie jak uderzenie w twardą powierzchnię i wgniecenie obudowy, mogą powodować stan pęcznienia, podobnie jak narażenie na zbyt wysokie temperatury.

Wreszcie akumulatory litowo-jonowe mogą puchnąć w wyniku głębokiego rozładowania ogniw; zwykle baterie litowo-jonowe są zarządzane przez obwody (czasami nazywane systemem zarządzania baterią lub BMS), które temu zapobiegają.

W każdym razie, bez względu na główną przyczynę obrzęku, wewnątrz baterii występuje zbyt duży prąd w danym ogniwie baterii. Według artykułu Dona Sadoway'a, profesora chemii materiałowej na MIT in Tygodnik elektroniki: „Istnieją ścisłe ograniczenia dotyczące tego, ile prądu można przepuścić przez ogniwo litowo-jonowe”.

Oznacza to, że awaria akumulatora litowo-jonowego może się zdarzyć, a kiedy to nastąpi, może być katastrofalna.

Spuchnięta bateria MacBooka ProNormalna bateria MacBooka Pro obok mocno spuchniętej baterii MacBooka.

Jak uniknąć spuchniętej baterii?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko awarii baterii. Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka, ponieważ zawsze istnieje możliwość wady fabrycznej, ale złe traktowanie akumulatora przez właściciela jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną spuchnięcia akumulatora.

Oprócz zapobiegania pęcznieniu baterii, te sugestie są również dobre dla optymalizacji żywotności baterii.

Zawsze używaj odpowiedniej ładowarki. Używaj tylko wysokiej jakości ładowarek renomowanych producentów, a nie ładowarek innych firm wyprodukowanych przez fabrykę bez nazwy. Jeśli nie masz oryginalnej ładowarki dostarczonej z baterią, kup ładowarkę o dokładnie takiej samej mocy wyjściowej, jak oryginalna ładowarka. To, że wtyczka do ładowania pasuje, NIE oznacza, że ​​jest odpowiednia dla Twojej konkretnej konfiguracji akumulatora!

Nie zostawiaj urządzenia podłączonego przez cały czas. Jest to szczególnie problem dla użytkowników laptopów, którzy głównie korzystają z laptopa w domu. Urządzenie jest cały czas podłączone do ściany, a bateria nie ma możliwości wykorzystania swojej pojemności. Dla użytkowników komputerów Mac bezpłatne narzędzie CocoBattery może przypomnieć, kiedy nadszedł czas, aby odłączyć przewód zasilający i pozwolić baterii dokończyć cykl rozładowania i naładowania. Użytkownicy systemu Windows mogą sprawdzić szereg opcji oferujących podobną funkcjonalność, takich jak BatteryCare (bezpłatny) i BatteryBar Pro (8 USD). Jeśli to jest coś, co robisz, zapoznaj się z naszym artykułem.

Przechowuj baterię w chłodnym, suchym otoczeniu. Okazjonalne używanie na słońcu jest w porządku, ale nie przechowuj laptopa ani smartfona w nagrzanym samochodzie lub wilgotnym otoczeniu.

Wymień baterię, jeśli jest wyczerpana lub uszkodzona. Baterie są produktami zużywalnymi; mają z czasem powoli spadać wydajność. Jeśli więc bateria nie jest już naładowana lub jeśli ulegnie uszkodzeniu w wyniku upadku lub uderzenia, pamiętaj o jej wymianie, zanim może wystąpić katastrofalna awaria.

Jak radzić sobie z spuchniętą baterią

Jeśli podejrzewasz, że Twoje urządzenie ma spuchniętą baterię, pierwszym krokiem jest zachowanie ostrożności. Przebicie baterii w jakimkolwiek stanie jest niezwykle niebezpieczne, ale spuchnięte baterie są szczególnie podatne na uszkodzenia, ponieważ ich obudowa jest już obciążona nagromadzonymi gazami. Krótko mówiąc, należy ostrożnie obchodzić się z każdym urządzeniem, w przypadku którego istnieje podejrzenie, że bateria jest spuchnięta.

Następnie, jeśli Twoje urządzenie ma baterię wymienną przez użytkownika, możesz spróbować ją ostrożnie wyjąć. Pamiętaj, że spuchnięta obudowa akumulatora może utrudnić wyjęcie. Jeśli napotkasz nietypowy opór podczas wyjmowania baterii, zatrzymaj się i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dla osób z urządzeniami zawierającymi baterie, których nie można wyjąć przez użytkownika.

Jeśli jednak uda Ci się skutecznie usunąć spuchniętą baterię, umieść ją w bezpiecznym, chłodnym pojemniku, aby nie była podatna na przebicia.

Spuchnięta bateria MacBooka ProObudowy baterii są zaprojektowane tak, aby rozszerzać się, aby powstrzymać obrzęk, ale są bardziej podatne na przebicia.

Nie wyrzucaj baterii do kosza ani w inne miejsce. Może to poważnie zaszkodzić zdrowiu pracowników sanitarnych, którzy mogą mieć kontakt z baterią, a także środowisku.

W zamian, zawsze wyrzucaj baterie — spuchnięte lub nie — w autoryzowanym punkcie utylizacji baterii.

Wiele punktów naprawy komputerów posiada sprzęt i procedury do bezpiecznego obchodzenia się ze spuchniętymi bateriami. Na przykład, jeśli masz Apple MacBook Pro, zanieś baterię do najbliższego sklepu Apple Store. Inni sprzedawcy elektroniki, tacy jak Best Buy, również oferują usługi recyklingu i utylizacji. Najlepiej zadzwonić wcześniej i powiadomić sprzedawcę, że przynosisz spuchniętą baterię litowo-jonową, aby mógł być przygotowany na jej obsługę.

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca do utylizacji baterii, skontaktuj się z lokalnymi władzami w celu uzyskania instrukcji.

Najlepsza ofertaLynn Watson/Shutterstock

Jeśli Twoje urządzenie nie nie mieć baterię wymienianą przez użytkownika, nie próbuj jej wyjmować samodzielnie. Po prostu zabierz całe urządzenie do jednej z wyżej wymienionych lokalizacji, aby uzyskać pomoc.

Pamiętaj jednak, że dopóki spuchnięta bateria nie zostanie wymieniona, nie należy podłączać urządzenia do zasilania ani z niego korzystać. Spuchnięte baterie mogą eksplodować, jeśli nie zostaną odpowiednio potraktowane, więc nie chcesz podejmować żadnych działań, które mogą przyspieszyć nadejście tego nieprzyjemnego zdarzenia.

Przede wszystkim bądź bezpieczny. Nie próbuj przebijać baterii, nie zostawiaj jej w nagrzanym samochodzie lub w miejscu, w którym mogłaby zostać zabrana przez dzieci lub zwierzęta i nie ignoruj ​​jej. Twój laptop lub smartfon prawdopodobnie będzie nadal działał z spuchniętą baterią, przynajmniej przez chwilę. Jednak zignorowanie problemu i dalsze korzystanie z akumulatora tylko zwiększy ryzyko przebicia lub wybuchu, co może spowodować poważne obrażenia. Z pewnością wycieki baterii i wybuchy są rzadkie, ale nie chcesz testować szans.

Co zrobić, gdy bateria zacznie palić?

W tym, co często określa się jako „zdarzenie baterii”, spuchnięty litowo-jonowy bateria może zacząć dymić, a nawet zapalić się. Możesz również zauważyć „syczący” dźwięk, nie widząc żadnych widocznych oznak płomieni. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której tak się dzieje, ważne jest, aby zrozumieć, jak sobie z tym poradzić.

NIE RÓB użyj wody do gaszenia akumulatora, co może uwolnić nadmiar wodoru, czyniąc go jeszcze bardziej lotnym. Zamiast tego zanurz baterię w piasku, a nawet w kociej ściółce, aby ugasić płomienie lub kontrolować sytuację. Użycie gaśnicy klasy B jest idealne, ale jeśli nie masz takiej pod ręką, piasek lub śmieci załatwią sprawę.

Jeśli bateria dymi; uwalnia gaz do powietrza, dobrze jest również zwiększyć wentylację pomieszczenia, np. otwarte okna, jednocześnie upewniając się, że nic innego się nie zapali.

Teraz wiesz

Dla tych, którzy pamiętają czasy, gdy na scenie dominowały baterie niklowo-kadmowe, wiele się zmieniło. O bateriach oraz o tym, jak prawidłowo ich używać i przechowywać, trzeba wiedzieć wiele. Pamiętaj o tych wskazówkach, a bateria może wytrzymać dłużej niż Twoje urządzenie.

Pamiętaj, że baterie nie powinny być manipulowane, chyba że wiesz, co robisz, często zawierają lotne chemikalia, które mogą spowodować poważne obrażenia. Zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat spuchniętych baterii w komentarzach poniżej.