Jak zmienić postać w GTA 5

Mimo że wydana ponad siedem lat temu, GTA 5 zdołała zachować swoją popularność do dziś. Po części Rockstar ma za to podziękowanie GTA Online – rozrosło się do ogromnej społeczności, która prawdopodobnie pozostanie popularna do czasu wydania GTA 6 (na razie nie ma oficjalnej daty premiery). Mimo to ludzie nadal cieszą się swoimi kampaniami GTA 5 dla jednego gracza.

Jak zmienić postać w GTA 5

Jedną z innowacyjnych mechanik, która odróżnia piątą część od wcześniejszych wydań GTA, jest trzyznakowa fabuła. Grasz jako Michael, gangster w średnim wieku przechodzący kryzys wieku średniego, Franklin, człowiek związany z ulicznym gangiem, który chce awansować w życiu, oraz Trevor, który… cóż… musisz zagrać w tę grę.

Przełączanie się między tymi trzema postaciami jest możliwe w większości GTA 5, a w niektórych przypadkach nawet podczas misji. Zagłębmy się w przełączanie postaci w GTA 5 na różnych platformach.

Jak zmienić postać w GTA 5

Przede wszystkim tak, można przełączać się między trzema postaciami w trybie swobodnej eksploracji. To tak proste, jak przytrzymanie przycisku i wybranie jednej z dwóch pozostałych postaci (szczegóły omówimy później). W momencie, gdy przełączysz się na inną postać, kamera nawiguje do miejsca, w którym ta postać jest w tej chwili.

Te przełączniki również stały się interesujące i wciągające. Na przykład przejście na Trevora może wtrącić się w momencie, gdy pozornie próbuje wepchnąć martwe ciało do toalety. Może też ścigać kobietę, która próbuje przeprosić za nieprzyzwoite ujawnienie, a nawet wrzucić do wody mężczyznę z deptaku. Inne postacie również mają ciekawe przełączniki; jednak żaden taki jak Trevor.

Podczas misji wprowadzającej zapoznasz się z mechaniką przełączania. Nie będziesz jednak mógł uzyskać dostępu do tej funkcji, dopóki nie połączysz się z pozostałymi dwoma postaciami (po prologu grasz z Franklinem przez kilka misji). Po pewnym czasie będziesz mógł przełączać się między trzema postaciami w większości momentów w grze.

Niektóre misje mogą uniemożliwić wykonanie zmiany lub ograniczyć zmianę do dwóch postaci. W niektórych momentach gry nie będziesz mógł wybrać innej postaci, nawet podczas swobodnej wędrówki. To zależy od fabuły.

Ale zobaczmy, jak faktycznie zmieniaj postacie w GTA 5, z platformy na platformę.

Jak zmienić postać w GTA 5 na PC

Gracze na PC musieli trochę poczekać po wydaniu gry na konsolę (jest to trochę tradycja w Rockstar), ale i tak otrzymali tę samą grę, co gracze konsolowi. Oczywiście przełączanie postaci odgrywało równie ważną rolę na PC, jak na konsolach. Oto jak przełączać się między postaciami GTA 5 na komputerze.

 1. Przytrzymaj klawisz „Alt” po uruchomieniu gry
 2. Użyj klawiszy kierunkowych lub myszy, aby podświetlić postać, na którą chcesz się przełączyć
 3. Zwolnij klawisz „Alt”

Przełączanie się między postaciami GTA 5 jest tak proste.

Jak zmienić postać w GTA 5 na PS4

Ta sama zasada, którą wyjaśniliśmy dla wersji gry na PC, dotyczy konsol, w tym PS4. Jedyna różnica polega na tym, że używane klawisze są różne.

 1. Przytrzymaj przycisk w dół na D-Pad

 2. Zaznacz postać, na którą chcesz się przełączyć, używając prawego drążka analogowego

 3. Zwolnij przycisk w dół, aby przełączyć

Jak zmienić postać w GTA 5 na PS3

Chociaż PS3 brzmi jak dawno, dawno temu (co z PS5 jest już od miesięcy), GTA 5 wciąż było wydawane podczas panowania PS3 jako następna konsola do gier. PS4 ujrzał światło dzienne kilka miesięcy po wydaniu GTA 5. Tak więc gra jest zdecydowanie grywalna na konsolach PS3. Oto jak przełączać postacie podczas gry na starszej konsoli.

 1. Przytrzymaj przycisk w dół na D-Pad
 2. Za pomocą prawego drążka analogowego wybierz postać, na którą chcesz się przełączyć
 3. Puść przycisk w dół, aby dokonać zmiany

Jak zmienić postać w GTA 5 na Xbox

Niezależnie od tego, czy grasz w grę na konsoli Xbox 360 czy Xbox One, zarówno zasada, jak i sekwencja klawiszy są takie same. Oto jak przełączać postacie w GTA 5 na jednej z dwóch konsol.

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk w dół znajdujący się na D-Pad

 2. Wybierz preferowany znak za pomocą prawego drążka analogowego

 3. Zwolnij przycisk w dół, aby wybrać podświetlony znak

Jak zmienić postać w GTA 5 Online

GTA Online pozwala każdemu graczowi stworzyć dwie różne postacie i używać ich w dogodnym dla siebie czasie. Oczywiście gracz może przełączać się między nimi. Jednak zmiany postaci w trybie online gry nie są tak proste, jak w wersji dla jednego gracza. Oto, jak przełączać się między dwiema postaciami w GTA 5 Online.

 1. Aktywuj menu pauzy w grze podczas gry jedną z dwóch postaci
 2. Wybierz zakładkę „Online”

 3. Przejdź do „Zamień postać”

 4. Potwierdź, że chcesz opuścić sesję

 5. Wybierz postać, na którą chcesz się przełączyć, używając klawiszy kierunkowych

 6. Potwierdzać

Jak zmienić sloty postaci w GTA 5?

Po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku „Alt” (PC) lub przycisku w dół na D-Pad (konsola) w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się małe menu znaków. Zobaczysz Michaela (niebieski) po lewej stronie, Franklina (zielony) na górze i Trevora (pomarańczowy) po prawej. Możesz chcieć zamienić te miejsca na postacie, ale niestety nie można tego zrobić w GTA 5. Te trzy postacie są zawsze powiązane ze wspomnianymi pozycjami.

Podobnie na ekranie wyboru postaci w GTA 5 Online postacie są przypisane do swoich pozycji i nie można ich zamienić.

Dodatkowe często zadawane pytania

1. Jak przełączasz tryby w GTA 5?

W zależności od tego, jakim jesteś graczem, możesz preferować różne tryby celowania w GTA 5. Na szczęście istnieje opcja wyboru między trybami celowania.

Jednak niektórzy gracze stwierdzili, że opcja trybu celowania jest wyszarzona w trybie online. Chociaż GTA 5 i GTA Online są ogólnie uważane za oddzielne gry, ustawienia z trybu dla jednego gracza przenoszą się do wersji online.

Przełącz się więc na postać jednoosobową (Michael, Franklin lub Trever), przejdź do menu, przejdź do zakładki Ustawienia, wybierz „Sterowanie” i wybierz preferowany tryb celowania. Zmiany będą dotyczyć również trybu gry wieloosobowej.

2. Jak przejść z pierwszej osoby do trzeciej w GTA 5?

Niezależnie od platformy, na której grasz w GTA 5 online, możesz przełączać się między pierwszą a trzecią osobą w GTA 5. Na PS4 naciśnij touchpad, aby przełączyć. Na Xbox One przycisk „Wybierz” robi to samo. Jeśli chodzi o komputer PC, naciśnięcie klawisza „V” spowoduje przełączenie między widokiem pierwszej i trzeciej osoby.

Podczas gdy niektórzy gracze wolą tryb pierwszej osoby od trzeciej osoby, jazda w pierwszej osobie może być dla nich trudna. Na szczęście gra pozwala na rozgrywkę w pierwszej osobie na piechotę i automatyczne przełączanie się na trzecioosobową w pojeździe (lub odwrotnie). Aby to zrobić, przejdź do menu „Ustawienia”, wybierz „Wyświetlanie” i aktywuj opcję „Zezwalaj na niezależne tryby kamery”.

Co więcej, jeśli wejdziesz do menu Controls, możesz włączyć funkcję pierwszej trzeciej osoby, gdy wejdziesz na okładkę na piechotę. Może to również zwiększyć wydajność gry.

3. Dlaczego nie mogę zmienić swojej postaci w GTA 5?

Istnieją dwa główne powody, dla których możesz nie być w stanie przełączać się między postaciami GTA 5. Po pierwsze, możesz być na misji, która nie pozwala na zmianę postaci. Innym powodem może być to, że jesteś zbyt blisko misji. Jeśli jesteś zbyt blisko punktu misji, menu, które zwykle wyświetla ekran postaci, może zamiast tego wyświetlić ekran stacji radiowej. Odjedź około 10 sekund od punktu misji i spróbuj ponownie.

Jeśli żaden z tych dwóch powodów nie występuje, skontaktuj się z pomocą techniczną Rockstar, aby pomóc Ci rozwiązać ten problem.

4. Jak przełączyć się z powrotem na Franklina w GTA 5?

W określonym momencie w trybie fabularnym gry możesz nie być w stanie grać jako Franklin. Jest to w większości seria kilku kolejnych misji z Trevorem. Nie będziesz mógł przełączyć się na Franklina lub Michaela, nawet w trybie swobodnej wędrówki. Po prostu graj dalej w misje fabularne, aby kontynuować grę, a opcja przełączania stanie się ponownie dostępna. Zachęcamy jednak do zanurzenia się w misjach Trevora; są genialne.

GTA 5 Przełączanie między postaciami

Niezależnie od platformy, na której grasz w GTA 5, przez większość gry możesz przełączać się między trzema dostępnymi postaciami. Wystarczy przytrzymać przycisk menu postaci (Alt na PC, przycisk w dół na padzie kierunkowym na konsolach) i wybrać postać, na którą chcesz się przełączyć.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci nauczyć się przełączać między postaciami w GTA 5 i omijać wszelkie napotkane problemy. Jeśli masz jeszcze coś do dodania lub więcej pytań, kliknij poniższe komentarze i daj nam znać.