Jak zainstalować YouTube na Amazon Fire Stick?

Chociaż ma sporo problemów, nie jest tajemnicą, że YouTube jest obecnie najpopularniejszą aplikacją wideo na świecie. Przepustowość wideo w Internecie przewyższana tylko przez Netflix, YouTube odpowiada za ponad 11 procent globalnej przepustowości Internetu online, co jest ogromną ilością, biorąc pod uwagę, jak popularne są podobne, marnujące czas usługi, takie jak Facebook, a liczba ta całkowicie przyćmiewa inne platformy, takie jak Amazon Prime Video. Podobnie platforma Amazon Fire TV nadal odnosi sukcesy zarówno na rynku dekoderów, jak i jako dołączone oprogramowanie w popularnych telewizorach, stając się sposobem, w jaki miliony ludzi korzystają z rozrywki na całym świecie.

Przez lata rywalizacja między Amazonem a Google uniemożliwiała obu firmom współpracę nad projektami takimi jak YouTube for Fire TV (aplikacja, która kiedyś istniała, zanim została wycofana z istnienia w 2017 roku) i obsługą Chromecasta dla Prime Video. Jednak już nie: teraz oglądanie YouTube na Fire Stick jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Zobaczmy, jak to zrobić.

Oficjalna aplikacja

Nie jest tajemnicą, że Amazon i Google są dziś dwoma największymi konkurentami technologicznymi. Pomimo niechętnej współpracy od lat, obie firmy pracują teraz, aby regularnie podcinać się nawzajem na prawie każdym rogu. Amazon wyciągnął urządzenia takie jak Chromecast i Google Home ze swojego cyfrowego sklepu, podczas gdy Google wyciągnął aplikacje takie jak YouTube z każdego urządzenia Fire OS, w tym tabletów Fire i Fire TV. Trudno powiedzieć, gdzie to wszystko się zaczęło, ponieważ konflikt prawdopodobnie miał swój początek w Amazon Appstore, który został ujawniony w 2011 roku. Niezależnie od tego, jak zaczęła się walka, prawdziwą ofiarą między obiema firmami nie był Amazon ani Google, ale użytkownicy, którzy kupują urządzenia obu firm.

Dla tych, którzy tylko wskoczyli na platformę Amazon Fire TV w ciągu ostatnich kilku lat, możesz nie pamiętać czasu, kiedy Google oferował nawet oficjalnego klienta YouTube na Fire OS. W rzeczywistości urządzenia Amazon Fire TV, w tym Fire Stick i Fire TV Cube, były dostarczane z YouTube preinstalowanym na urządzeniu, ale niestety YouTube został usunięty z urządzenia w listopadzie 2017 roku. W ciągu następnego roku zarówno Amazon, jak i Amazon a deweloperzy zewnętrzni ciężko pracowali, aby stworzyć nowy sposób oglądania YouTube na telewizorze. Jednak 18 kwietnia 2019 r. Google i Amazon ogłosiły we wspólnym komunikacie prasowym, że YouTube powróci do urządzeń Amazon Fire TV, podczas gdy Amazon doda obsługę Chromecasta do aplikacji Amazon Prime Video. Teraz wreszcie, w lipcu 2019 r., oficjalna aplikacja wróciła do Fire TV i możesz ją zainstalować bezpośrednio na swoim urządzeniu.

Aby zainstalować YouTube na Fire Stick, użyj pilota z obsługą Alexa, aby wyszukać YouTube lub wyszukaj na Fire Stick lub w aplikacji przeglądarki Amazon Appstore i naciśnij przycisk instalacji. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji otwórz ją za pomocą środkowego przycisku na pilocie, a następnie przejdź do telefonu lub przeglądarki, aby zalogować się do YouTube na swoim urządzeniu za pomocą dostarczonego kodu. Po tym będziesz gotowy do pracy z nową natywną aplikacją dla Fire OS.

Inne opcje

Chociaż naprawdę nie ma powodu, dla którego musiałbyś odejść od oficjalnej aplikacji teraz, gdy wróciła ona do Amazon Appstore, istnieje wiele sposobów na oglądanie YouTube na Fire Stick bez oficjalnej aplikacji. Oto trzy dodatkowe sposoby korzystania z YouTube na Fire TV.

Wstępnie zainstalowana aplikacja internetowa

Kiedy Google usunęło YouTube z Fire TV w listopadzie 2017 roku, Amazon starał się znaleźć obejście, którego mogliby użyć do obrony swojej platformy przed utratą jednej z najważniejszych aplikacji internetowych. Gdy YouTube został ponownie dodany do listy aplikacji każdego urządzenia Fire TV, zrobiono to bez logo YouTube. Zamiast tego fani najpopularniejszej witryny wideo w sieci zostali powitani niebieskim kafelkiem z napisem „YouTube.com”. Amazon znalazł rozwiązanie: używając otwartej sieci przeciwko Google, aby zapewnić użytkownikom bramę do YouTube.

Dla większości ludzi jest to najprostsza metoda uzyskiwania dostępu do YouTube na ich Fire Stick poza oficjalną aplikacją, ponieważ Fire OS przeprowadzi Cię przez dostęp do platformy. Otwórz listę aplikacji na urządzeniu, przytrzymując przycisk Początek na pilocie przez kilka sekund i wybierając skrót Aplikacje z menu szybkiego uruchamiania. Znajdź niebieski kafelek YouTube.com i wybierz aplikację. Spowoduje to uruchomienie menu w urządzeniu Fire OS, które poinformuje Cię, że możesz uzyskać dostęp do YouTube i innych usług w Internecie, instalując przeglądarkę internetową. Fire OS oferuje dwie opcje do wyboru: własną przeglądarkę Silk firmy Amazon i Firefox, przeglądarkę Mozilli. W przypadku YouTube musisz wybrać Firefox, ponieważ Google lubi blokować YouTube za pośrednictwem przeglądarki Silk.

Po wybraniu przeglądarki Firefox zostaniesz przeniesiony na stronę Appstore dla aplikacji. Pobierz aplikację na swoje urządzenie i poczekaj, aż się zainstaluje, a następnie otwórz Firefoksa na pendrive'ie. Strona główna przeglądarki Firefox zawiera kilka szybkich łączy do wyboru, które umożliwiają automatyczne uruchamianie witryny. W przyszłości możesz kliknąć niebieską ikonę YouTube.com, aby uruchomić bezpośrednio w YouTube, ale na razie wybierz YouTube z tego panelu szybkich łączy. Po załadowaniu YouTube zostaniesz przekierowany na stronę przyjazną dla telewizora, która wygląda dokładnie tak, jak stara aplikacja YouTube na Fire Stick. Możesz zalogować się na swoje konto YouTube, aby przeglądać subskrypcje i polecane filmy, a aplikacja działa prawie identycznie, jak to, co widzieliśmy na innych platformach.

Niestety, ponieważ korzystasz z przeglądarki, aplikacja nie jest tak zgrabna i szybka, jak aplikacje dedykowane, ale dla większości ludzi jest to jeden z najszybszych sposobów na uruchomienie YouTube na Twoim urządzeniu. Jeśli jednak bardziej interesuje Cię posiadanie dedykowanej aplikacji zamiast korzystania z przeglądarki do oglądania ulubionych YouTuberów na telewizorze, istnieją dwie dedykowane aplikacje, które pozwalają właśnie to zrobić.

Warto zauważyć, że ta metoda uzyskiwania dostępu do witryny YouTube w stylu aplikacji w Twojej przeglądarce zostanie wycofana 2 października, więc jeśli jeszcze nie przełączyłeś się na oficjalną aplikację YouTube, może nadszedł czas, aby to zrobić.

Filmy z rur (i inne aplikacje innych firm)

Jeśli nie jesteś zainteresowany używaniem preinstalowanej aplikacji internetowej razem z Firefoksem, masz również możliwość zainstalowania aplikacji innej firmy dostępnej w Appstore. Aplikacja Tube Videos umożliwia oglądanie filmów z YouTube za pomocą tego samego interfejsu, co opcja internetowa, ale bez konieczności instalowania Firefoksa na Twoim urządzeniu. Jest to prosty proces instalacji, nawet łatwiejszy niż użycie niebieskiego łącza przeglądarki w powyższej metodzie i działa mniej więcej tak samo jak wersja Firefox.

Aby zainstalować Tube Videos na swoim urządzeniu, użyj pilota Alexa, aby wyszukać Tube Videos. Wyszukiwanie YouTube spowodowało również wyświetlenie aplikacji w naszym Appstore. Zainstaluj Tube Videos na swoim Fire Stick, a następnie uruchom aplikację, naciskając przycisk menu na ekranie instalacji. Tube Videos to zasadniczo brama przeglądarki bezpośrednio do YouTube, bez potrzeby posiadania osobnej przeglądarki na urządzeniu. Podobnie jak w przypadku metody przeglądarki, możesz zalogować się do aplikacji, aby wyświetlić subskrybowane treści, polubione filmy i wiele więcej.

Inteligentna telewizja YouTube

Jest to oczywiście urządzenie Fire OS, więc twoje opcje nie kończą się na narzędziach sankcjonowanych przez Amazon. Korzystając z funkcji sideloadingu na swoim urządzeniu, możesz zainstalować aplikację YouTube innej firmy, która działa prawie identycznie jak starsza aplikacja usunięta ponad rok temu. Ta aplikacja nie wymaga przeglądarki takiej jak Firefox, a z trzech metod na tej liście była zdecydowanie najłatwiejsza w użyciu. Musisz jednak chcieć pogodzić się z instrukcjami konfiguracji, które są dostarczane z aplikacjami do ładowania bocznego w Fire Stick. Jeśli już wiesz, jak to zrobić, lub nie masz nic przeciwko zagłębieniu się w menu ustawień Fire OS, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zainstalować Smart YouTube TV, aplikację YouTube innej firmy zaprojektowaną dla inteligentnych skrzynek strumieniowych.

Włącz nieznane aplikacje

Aby sideloadować aplikacje, takie jak Smart YouTube TV, na Fire Stick, musisz zacząć od włączenia opcji w ustawieniach urządzenia. Zacznij od otwarcia wyświetlacza Fire TV, wybudzając urządzenie i przytrzymując przycisk Home na pilocie Fire TV, aby otworzyć menu szybkich działań. To menu zawiera listę czterech różnych opcji dla Fire TV: listę aplikacji, tryb uśpienia, dublowanie i ustawienia. Wybierz menu ustawień, aby szybko załadować listę preferencji. Możesz też przejść do ekranu głównego Fire TV i przewinąć w prawo wzdłuż górnej listy menu, wybierając opcję ustawień.

Naciśnij strzałkę w dół na pilocie, aby przejść do menu ustawień wyświetlacza. Fire OS ma menu ustawień ustawione poziomo, a nie pionowo, więc przewijaj menu ustawień od lewej do prawej, aż znajdziesz opcje "My Fire TV". (W starszych wersjach systemu Fire OS jest to oznaczone jako „Urządzenie”). Naciśnij środkowy przycisk na pilocie, aby załadować ustawienia urządzenia. W przypadku większości użytkowników te opcje służą głównie do ponownego uruchamiania lub wymuszania uśpienia urządzenia, a także do przeglądania ustawień oprogramowania Fire Stick. Jest jednak jedna opcja, którą musimy zmienić, zanim będziemy mogli iść do przodu. Kliknij Opcje programisty w ustawieniach urządzenia; to drugi od góry, po About.

Opcje programisty mają tylko dwa ustawienia w systemie Fire OS: debugowanie ADB i aplikacje z nieznanych źródeł. Debugowanie ADB służy do włączania połączeń ADB lub Android Debug Bridge w sieci. Nie będziemy musieli do tego używać ADB (narzędzia zawartego w Android Studio SDK), więc na razie możesz zostawić to ustawienie w spokoju. Zamiast tego przewiń w dół do ustawienia poniżej ADB i naciśnij środkowy przycisk. Umożliwi to Twojemu urządzeniu instalowanie aplikacji ze źródeł innych niż Amazon Appstore, co jest niezbędnym krokiem, jeśli zamierzamy sideloadować YouTube na naszym urządzeniu. Może pojawić się ostrzeżenie informujące, że pobieranie aplikacji ze źródeł zewnętrznych może być niebezpieczne. Kliknij OK w monicie i kliknij przycisk Strona główna na pilocie, aby wrócić do ekranu głównego.

Po włączeniu możliwości instalowania aplikacji z nieznanych źródeł mamy jeszcze tylko jeden krok do zrobienia. Aby poprawnie pobrać i zainstalować te pliki APK, musimy zainstalować aplikację z Amazon Appstore, ponieważ po wyjęciu z pudełka Fire Stick nie może tego zrobić. Chociaż w App Store nie jest dostępna do pobrania konkretna aplikacja przeglądarki, istnieje aplikacja, która umożliwia pobieranie treści bezpośrednio na urządzenie.

Zainstaluj program do pobierania

Korzystając z wbudowanej funkcji wyszukiwania lub używając Alexy na pilocie Fire Stick, wyszukaj „Pobierz”, „Downloader” lub „Przeglądarka”; wszystkie trzy przyniosą dokładnie tę samą aplikację, której szukamy. Ta aplikacja jest odpowiednio nazywana Downloaderem. Ma jasną pomarańczową ikonę ze strzałką skierowaną w dół, a jego nazwa dewelopera to „AFTVnews.com”. Aplikacja ma setki tysięcy użytkowników i jest ogólnie uważana za świetną aplikację na Twoje urządzenie. Naciśnij przycisk pobierania na liście Amazon Appstore dla Downloader, aby dodać aplikację do swojego urządzenia. Nie będziesz musiał trzymać aplikacji na Fire Stick po użyciu jej do tego procesu instalacji, więc nie bój się odinstalować aplikacji, jeśli wolisz nie trzymać jej w pobliżu.

Po zakończeniu instalacji aplikacji naciśnij przycisk Otwórz na liście aplikacji, aby otworzyć Downloader na swoim urządzeniu. Klikaj różne wyskakujące komunikaty i alerty zawierające szczegółowe informacje o aktualizacjach aplikacji, aż dotrzesz do głównego ekranu. Downloader zawiera szereg narzędzi, wszystkie starannie opisane po lewej stronie aplikacji, w tym przeglądarkę, system plików, ustawienia i inne. To powiedziawszy, głównym aspektem aplikacji, której potrzebujemy, jest pole wprowadzania adresu URL, które zajmuje większość ekranu wewnątrz aplikacji.

Pobieranie APK

Po zainstalowaniu Downloadera możemy w końcu przejść do faktycznej instalacji YouTube. Aby to zrobić, potrzebujesz tylko odpowiedniego linku do pobrania APK dla aplikacji, którą chcesz zainstalować, i na szczęście mamy bezpośredni link do YouTube, który możesz podłączyć. Używając pilota Fire Stick, wpisz następujący adres URL w w podanym polu, a następnie naciśnij Go na swoim Fire Stick.

//bit.ly/techjunkieyoutube

Ten link zapewni Ci najnowszą wersję YouTube, a dzięki wbudowanej w aplikację automatycznej aktualizacji możesz zaktualizować aplikację po jej uruchomieniu. Po pobraniu pakietu APK Smart YouTube TV na urządzenie wystarczy teraz zainstalować aplikację bezpośrednio na urządzeniu. Gdy na ekranie pojawi się ekran instalacyjny Smart YouTube TV, zostaniesz powitany wyświetlaczem, który poinformuje Cię o informacjach, do których YouTube może uzyskać dostęp. Dla każdego, kto wcześniej zainstalował pakiety APK na urządzeniach z Androidem, ten ekran od razu będzie wyglądał znajomo; chociaż jest to wersja ekranu instalacyjnego o tematyce Amazon, nadal jest bardzo „Android”. Użyj pilota, aby podświetlić i wybrać przycisk „Zainstaluj”, a urządzenie rozpocznie instalację aplikacji.

Po zakończeniu instalacji aplikacji Smart YouTube TV daje możliwość wyboru spośród czterech różnych opcji wyświetlania aplikacji. Aplikacja ma cztery różne „wyrzutnie” dla YouTube, a ten, który wybierzesz, powinien zależeć od modelu Fire Stick i telewizora. Jeśli masz normalny Fire Stick lub telewizor 1080p, upewnij się, że wybrałeś opcję 1080p lub 1080p Alt. W przypadku osób ze sprzętem 4K wybierz opcję 4K, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystasz zainstalowaną aplikację. Nie ma różnicy między tymi dwoma ustawieniami poza wyborem aplikacji, więc upewnij się, że wybierasz to, które najlepiej pasuje do Twojego urządzenia.

W przeciwieństwie do większości aplikacji ładowanych z boku, Smart YouTube TV nie wymaga dodatkowego oprogramowania, takiego jak VPN, do legalnego korzystania. W przeciwieństwie do niektórych aplikacji, które można zainstalować na Fire Stick, całkowicie dopuszczalne jest sideload YouTube na Fire Stick i chociaż zajmuje to kilka minut, z całego serca zalecamy zainstalowanie Smart YouTube TV na Fire Stick.

***

Dzięki czterem różnym sposobom oglądania YouTube na Fire Stick nie brakuje opcji dla każdego, kto chce oglądać swoich ulubionych twórców treści na telewizorze. Daj nam znać w komentarzach, której wersji YouTube dla Fire Stick używasz, i zajrzyj na TechJunkie, aby uzyskać więcej wskazówek, sztuczek i przewodników dotyczących Fire TV!