Czy telefony Straight Talk są odblokowane?

Straight Talk nie jest idealnym dostawcą komórek – do diabła, tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak „doskonały” dostawca komórek – ale wyróżnia się w robieniu jednej rzeczy naprawdę dobrze: byciu tanim. Straight Talk to sieć oferowana wyłącznie przez Walmart, ale możesz uzupełnić swój plan urządzenia, jeśli jesteś już klientem usługi. W przeciwieństwie do innych operatorów przedpłaconych, Straight Talk pozwala wybrać sieć wirtualną spośród wszystkich czterech krajowych operatorów: Verizon, AT&T, Sprint i T-Mobile. Oznacza to, że możesz wybrać sieć, w której Twój obecny telefon — w rzeczywistości prawie każdy telefon dostępny obecnie na rynku — jest obsługiwany przez Straight Talk. Na przykład, jeśli rachunek za Verizon jest zbyt wysoki, aby to uzasadnić, ale jest to również jedyna sieć w Twojej okolicy, która odbiera jakiekolwiek pozory sygnału, możesz przełączyć się na Straight Talk, korzystając z operatora, którego uważasz za najlepszy w Twojej okolicy.

Czy telefony Straight Talk są odblokowane?

To imponująca oferta sama w sobie, ale w naszych badaniach odkryliśmy, że ceny były o kilkadziesiąt dolarów miesięcznie niższe niż rejestracja za pośrednictwem Verizon, przy tej samej sile sieci. Niestety Straight Talk rozpada się w dwóch obszarach: wielkości danych i planów rodzinnych. Utrudnia to czteroosobowej rodzinie uzasadnienie przejścia na Straight Talk z czegoś takiego jak Verizon lub AT&T, chociaż pojedynczy klient za pośrednictwem ich linii może zaoszczędzić setki dolarów rocznie na samych danych.

Jeśli więc chcesz zrezygnować z Straight Talk dla operatora z wyższymi poziomami danych lub lepszymi opcjami dla swojej rodziny, co z telefonem, który już posiadasz? Czy urządzenia kupione przez Straight Talk są odblokowane, czy utkniesz z operatorem na dobre? Przyjrzyjmy się, czym jest odblokowany smartfon i jak możesz go wykorzystać na swoją korzyść.

Na co pozwala odblokowany smartfon?

Największą różnicą między odblokowanym i zablokowanym smartfonem jest możliwość korzystania z urządzenia u innych operatorów po włożeniu kompatybilnej karty SIM do urządzenia. To naprawdę jedyna różnica między zablokowanym a odblokowanym urządzeniem; blokowanie lub odblokowywanie nie ma żadnego wpływu na instalowanie aplikacji lub wykonywanie normalnych zadań na smartfonie, takich jak wysyłanie wiadomości tekstowych, wykonywanie połączeń telefonicznych i przeglądanie sieci. To powiedziawszy, istnieje kilka innych różnic między odblokowanym a zablokowanym urządzeniem. Podczas gdy Apple obsługuje aktualizacje wszystkich swoich telefonów bezpośrednio, aktualizacje Androida są zazwyczaj wypychane przez operatora po zakończeniu przez producenta tworzenia oprogramowania dla urządzenia. Oznacza to, że czasami aktualizacje systemu operacyjnego dla urządzeń z Androidem mogą zostać wciągnięte w „testy operatorów”, podczas gdy odblokowane urządzenia i urządzenia innych operatorów już zakończyły aktualizację.

Jest to przede wszystkim problem z Androidem. Udział Apple w rynku jest tak potężny, że mogą one zasadniczo ominąć ograniczenia operatorów takich jak Verizon i AT&T. Producenci Androida w dużej mierze nie mają takiego wpływu na operatorów; one potrzebować sprzedawać swoje urządzenia w sklepach, aby zarabiać na swoich urządzeniach, i są gotowi ładować swój telefon aplikacjami firmowanymi przez operatora i sponsorowanymi nadprogramami, które wielu fanów Androida jest przyzwyczajonych do odinstalowywania lub wyłączania na swoim urządzeniu po wyjęciu z pudełka. Jedynym producentem OEM Androida z taką samą mocą jak Apple jest Samsung, ale oni również mają tendencję do pozostawania w tyle za liniami nośnymi. W pozytywnym rozwoju Samsung wydaje się pracować nad porozumieniem bardziej podobnym do Apple z przewoźnikami – ich ostatnie kilka generacji urządzeń, wszystkie wysyłane bez marki przewoźnika – ale nadal pozwalają producentom takim jak AT&T i Verizon na instalowanie aplikacji takich jak DirecTV i Message + .

Powinniśmy również wspomnieć, że odblokowane urządzenia nie zawsze mają ulepszone wsparcie w stosunku do modeli przewoźnika. Odblokowane wersje Galaxy S7 i S7 Edge zostały, niesławnie, pozostawione na Androidzie 6.0 Marshmallow przez miesiące dłużej niż modele przewoźników, w końcu otrzymały aktualizację w maju 2017 r. Dla porównania, modele przewoźników zaczęły otrzymywać aktualizację w styczniu, a nawet model Verizon (znacznie najwolniejszy z czterech dostawców usług w całym kraju) został zaktualizowany do Nougat w marcu.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś użytkownikiem iOS, jedyną różnicą między odblokowanym i zablokowanym iPhonem jest możliwość łatwego korzystania z urządzenia na alternatywnych operatorach. Na Androidzie różnica jest nieco większa. Aktualizacje oprogramowania pojawią się w różnym czasie, a Twoje urządzenie będzie zawierało aplikacje, a inne wstępnie zainstalowane oprogramowanie, które Cię nie zainteresuje, zostanie znalezione na Twoim urządzeniu. Możesz mieć logo przewoźnika z tyłu (lub, w niektórych przypadkach, z przodu) urządzenia, chociaż niektórzy producenci OEM w końcu zaczynają od tego odchodzić. Oczywiście będziesz mógł z łatwością korzystać ze swojego urządzenia u wybranego operatora, a jednocześnie korzystać z połączeń Wi-Fi i HD Voice u większości operatorów.

Prosty. Bez długoterminowej umowy nigdy nie utkniesz w Straight Talk. Możesz zdecydować się na zmianę planów co miesiąc. Wiesz, że będziesz na wakacjach i z dala od zwykłych hotspotów Wi-Fi? Możesz uaktualnić do nieograniczonego planu na ten miesiąc. Masz kryzys gotówkowy i potrzebujesz oszczędzać na abonamencie? Przejście na plan podstawowy i obniżenie rachunku o połowę. Nie ma umów długoterminowych, kontroli kredytowej ani wymagań dotyczących wieku. Jeśli możesz dostać się do Walmart lub połączyć się z Internetem, możesz zdobyć telefon i połączyć się. Nie ma żadnych opłat konfiguracyjnych ani opłat za anulowanie ani żadnego z tych bzdur. To całkiem proste: płacisz na bieżąco.

Co to znaczy, gdy ludzie mówią, że telefon jest zablokowany lub odblokowany?

Istnieją dwa rodzaje sieci telefonii komórkowej: GSM (globalny system dla telefonów komórkowych) i CDMA (wielokrotny dostęp z podziałem kodu). Sprint i Verizon używają CDMA, podczas gdy T-Mobile, AT&T i prawie wszyscy na świecie używają GSM. Różnice między sieciami są techniczne i nie mają większego znaczenia dla konsumentów; jedyną praktyczną różnicą jest to, że telefon GSM ma w sobie kartę SIM, a telefon CDMA nie. Oznacza to, że telefony CDMA mogą być używane tylko na nośniku CDMA; jeśli zaczniesz od wiosny, utkniesz ze Sprintem, a może Verizon.

Więc co to ma wspólnego z „zablokowaniem” telefonu? Cóż, ponieważ telefony GSM są tak elastyczne, że łatwo je przenieść z jednej sieci do drugiej, zmieniając tylko kartę SIM. Jedyny problem z tym z punktu widzenia operatora polega na tym, że często przewoźnicy finansują telefon dla konsumentów w ramach swojej oferty usługowej. Wiele osób nie płaci 1000 USD lub nawet więcej za ten niesamowity nowy iPhone 17 lub cokolwiek innego; zamiast tego płacą wyższą stawkę miesięczną i co miesiąc spłacają telefon. Przewoźnik nie chce więc, abyś „kupił” ten wymyślny telefon, a potem odszedł z nim, wkładając nową kartę SIM i przełączając się na innego operatora! Zapobiegają temu, „blokując” telefon, używając kombinacji sprzętu i oprogramowania, aby telefon działał tylko w ich sieci.

Większość przewoźników ma zasady odblokowywania. Zasadniczo odblokują Twój telefon na żądanie, pod warunkiem, że spełniasz określone kryteria – zwykle jesteś właścicielem telefonu i nie jesteś winien przewoźnikowi żadnych pieniędzy i jesteś z nimi przez określony czas. Zastrzegają sobie jednak prawo do odmowy, zmuszając Cię do pozostania w pobliżu, gdy nie chcesz. Po odblokowaniu telefonu GSM możesz go używać u dowolnego operatora GSM, który sprzeda ci kartę SIM.

Czy telefony Straight Talk są zablokowane?

Jeśli kupiłeś telefon za pośrednictwem Straight Talk, telefon jest domyślnie zablokowany dla operatora na podstawie umowy podpisanej z firmą podczas zakupu urządzenia. Jednak Straight Talk ma zasady odblokowywania (sekcja VII), a jeśli Twój telefon można odblokować, Straight Talk spełni żądanie, pod warunkiem, że zastosujesz się do następujących wskazówek:

    • Musisz poprosić o odblokowanie telefonu, które jest bezpłatne dla obecnych i byłych klientów Straight Talk, ale może wymagać opłaty od niebyłych klientów.
    • Telefon musi być aktywowany w Straight Talk przez co najmniej 12 miesięcy wraz z planem serwisowym.
    • Telefon nie może być zgłoszony jako skradziony lub zgubiony.

Istnieje wyjątek dla personelu wojskowego, gdzie Straight Talk odblokuje urządzenie po dostarczeniu dokumentów rozmieszczenia. Jeśli Twój telefon nie może zostać odblokowany, ale spełniasz wymagania wstępne wymagane przez Straight Talk w umowie konsumenckiej, operator zapewni Ci opcję otrzymania kredytu na nowe urządzenie.

Po odblokowaniu możesz używać tego urządzenia na dowolnym operatorze obsługiwanym przez Twój telefon. Sprawdź, które pasma obsługuje Twoje urządzenie, zanim spróbujesz użyć innego operatora z tym telefonem.