Jak korzystać z podzielonego ekranu na Surface Pro

Każde urządzenie z systemem Windows ma opcję podziału ekranu, w tym Surface Pro. Nie potrzebujesz aplikacji innej firmy, aby podzielić ekran w systemach operacyjnych Windows. W rzeczywistości funkcja podzielonego ekranu w systemie Windows 10 jest bardzo solidna i łatwa w użyciu.

Jak korzystać z podzielonego ekranu na Surface Pro

Zapomnij o alt-Tabing i ręcznym dzieleniu ekranu, co zajmuje zbyt dużo czasu i wysiłku. Możesz to zrobić znacznie łatwiej, a ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić. W szczególności na Surface Pro możesz podzielić ekran za pomocą myszy lub palców.

Będziesz mógł jednocześnie zarządzać wieloma programami na ekranie.

Zły kierunek

Wiele osób ma ten sam problem podczas korzystania z Surface Pro lub dowolnego innego komputera z systemem operacyjnym Windows 10. Nie wiedzą, jak skutecznie podzielić ekran.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz mieć jednocześnie uruchomionych wiele kart. Do porównywania wykresów i tabel mogą być potrzebne otwarte programy Word i Excel. Być może chcesz też posłuchać muzyki, posłuchać podcastu lub sprawdzić pocztę w przeglądarce.

Żyjemy w epoce wielozadaniowości, a jedna karta nigdy nie wystarcza, dlatego może być konieczne podzielenie ekranu. Jednoczesne wciskanie klawiszy Alt i Tab w celu przełączania się między zadaniami to jedna z pierwszych rzeczy, których uczysz się na zajęciach z informatyki.

Jednak robienie tego zajmuje dużo czasu, zwłaszcza jeśli masz jednocześnie uruchomionych kilka aplikacji. Koszmarem jest też ręczna zmiana rozmiaru okien w celu dopasowania do ekranu. Możesz przegapić i rozszerzyć okno na cały ekran, robiąc to od nowa.

Zapomnij o wszystkim, czego się do tej pory nauczyłeś, oto jak prawidłowo podzielić ekran na Surface Pro.

Surface Pro

Właściwy sposób

Oto mały samouczek dotyczący dzielenia ekranu na dwie części na Surface Pro, co może nieco ułatwić Ci życie. Wykonaj poniższe czynności, aby uzyskać maksymalną wydajność wielozadaniowości:

  1. Na Surface Pro otwórz wiele aplikacji lub kart. Nie ma znaczenia, jakie aplikacje lub programy wybierzesz.
  2. Możesz użyć myszy, palca lub pióra, aby chwycić środkowy górny pasek jednej aplikacji, zwany także paskiem tytułu.
  3. Przeciągnij od paska tytułu do lewej krawędzi ekranu.
  4. Puść palec, mysz lub długopis, a aplikacja, którą trzymałeś, wypełni lewą połowę ekranu.
  5. Po drugiej stronie ekranu zobaczysz widok zadania. Z tego widoku zobaczysz inne aplikacje otwarte w tym czasie. Kliknij lub dotknij jednej z aplikacji, a wypełni ona prawą połowę ekranu.

Podziel ekran wiele razy na Surface Pro

Za pomocą Surface Pro możesz podzielić ekran więcej niż dwa razy. Możesz podzielić go na ćwiartki lub mieć dwie aplikacje po lewej stronie i jedną aplikację po prawej stronie ekranu. Oto jak jeszcze bardziej podzielić ekran.

Przeciągnij aplikację palcem, piórem lub kursorem myszy z paska tytułu do prawego górnego rogu ekranu. Aplikacja zmieści się w jednej ćwiartce ekranu. Możesz powtórzyć krok 1 z poprzedniej sekcji cztery razy, aż wypełnisz wszystkie cztery ćwiartki. To cztery aplikacje działające jednocześnie, podzielone na cztery idealnie równe okna.

Podziel ekran w trybie tabletu

Dzielenie ekranów w trybie tabletu jest nieco inne, a oto jak to zrobić.

Przełącz urządzenie Surface Pro w tryb tabletu (kliknij w prawym dolnym rogu ekranu, aby uzyskać dostęp do Centrum akcji, a następnie kliknij Tryb tabletu). Przesuń palcem od lewej krawędzi ekranu, aby wyświetlić widok zadania.

W oknie Widok zadań weź aplikację, za pomocą której chcesz podzielić ekran, i przeciągnij ją na prawą stronę ekranu. Spowoduje to automatyczne podzielenie ekranu na pół, z tą aplikacją w prawej połowie.

W lewej części ekranu nadal zobaczysz Widok zadań, który pokazuje wszystkie nadal uruchomione aplikacje. Jeśli dotkniesz dowolnej aplikacji, wypełni ona lewą połowę ekranu.

Tryb tabletu dzieli ekran na środek ekranu. Możesz dotknąć tej linii i przeciągnąć ją w lewo lub w prawo, aby rozwinąć jedną aplikację i zmniejszyć drugą.

Gdy przesuniesz jedną aplikację całkowicie w lewo lub w prawo, zniknie, a druga aplikacja zajmie cały ekran.

Dodatkowe wskazówki dotyczące podziału ekranu

W dowolnym momencie możesz przeciągnąć pasek tytułu aplikacji na górę ekranu, aby rozszerzyć aplikację na cały ekran.

Istnieje skrót klawiaturowy do dzielenia ekranu w systemie Windows 10. Musisz nacisnąć klawisz Windows i klawisze strzałek w lewo lub w prawo. Spowoduje to przyciągnięcie aplikacji, którą aktualnie masz otwartą na ekranie, do lewej lub prawej połowy ekranu.

Ten skrót jest bardzo przydatny w przypadku konfiguracji wielu monitorów podłączonych do urządzenia Surface Pro za pośrednictwem powierzchniowej stacji dokującej.

Dodatkowe wskazówki dotyczące podziału ekranu

Podziel powierzchnię

Dzielenie ekranu na Surface Pro jest teraz o wiele łatwiejsze, prawda? Te kroki i skróty dotyczą również innych urządzeń z systemem Windows 10. Dzielenie ekranu jest w rzeczywistości bardzo intuicyjne i łatwe, ale w systemie Windows nie ma żadnych wskaźników, które wskazywałyby drogę.

Jak wielozadaniowość? Dzielisz ekran, czy używasz starego dobrego skrótu Alt + Tab? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w komentarzach.