Jak korzystać z podzielonego ekranu na Chromebooku

Nie każdy może wykonywać wiele zadań jednocześnie, ale niezależnie od tego, czy jesteś w tym dobry, czy zły, nieuniknione jest, że w pewnym momencie będziesz musiał wykonywać wiele zadań jednocześnie. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z przyjaciółmi i rodziną, robisz zakupy online, czy pracujesz, wielozadaniowość jest po prostu nieunikniona.

Na szczęście dla użytkowników Chromebooków istnieje metoda, która pozwala pracować nad dwoma zadaniami jednocześnie, intuicyjnie nazywana „Podziałem ekranu”. Zapoznaj się z tym samouczkiem, aby dowiedzieć się, jak lepiej wykonywać wiele zadań jednocześnie i zwiększyć produktywność na Chromebooku.

Jak korzystać z aplikacji obok siebie

Nazywaj to, jak chcesz, trybem side-by-side, trybem wielozadaniowości lub widokiem na podzielonym ekranie, ta funkcja może być niezbędna do zwiększenia produktywności lub gdy musisz dużo zarządzać.

podzielony ekran

Wspaniałą rzeczą jest to, że jest bardzo łatwy w użyciu. Nie ma potrzeby ręcznego zmieniania rozmiaru, ciągnięcia lub przeciągania ani niczego w tym rodzaju, chyba że naprawdę chcesz iść tą trasą. Oto jak podzielić ekran na dwie aplikacje:

 1. Otwórz swoją pierwszą aplikację.
 2. Kliknij przycisk „Maksymalizuj/Przywróć”.
 3. Przytrzymaj przycisk, aż pojawią się dwie strzałki.
 4. Kliknij strzałkę w lewo lub w prawo, aby wysłać aplikację do tej części ekranu.

Możesz też nacisnąć Alt + [ ], aby uzyskać ten sam efekt, jeśli touchpad lub mysz nie działają.

 1. Rozmiar aplikacji zostanie zmieniony, aby wypełnić tę połowę ekranu.
 2. Otwórz drugą aplikację i wykonaj tę samą procedurę.

Daje to równe miejsce na ekranie dla dwóch aplikacji jednocześnie. Możesz także korzystać z więcej niż dwóch aplikacji w trybie podzielonego ekranu. Dzięki temu wielozadaniowość będzie jeszcze płynniejsza.

Istnieje również alternatywna metoda na zrobienie tego. Może to działać lepiej, jeśli nie potrzebujesz dokładnie podziału 50/50.

 1. Przeciągnij dwa okna aplikacji odpowiednio do lewej i prawej krawędzi ekranu.
 2. Przeciągaj okno, aż pojawi się szary kontur.
 3. Zatrzaśnij okno.
 4. Najedź kursorem na środek (powinna być linia podziału), aż pojawi się pasek regulacji.
 5. Kliknij i przeciągnij pasek w lewo i w prawo, aż uzyskasz wygodny podział.

Jak podzielić ekran w trybie tabletu

Nie będziesz przez cały czas używać Chromebooka w trybie laptopa. Ale to nie znaczy, że jako tablet nie pozwoli ci równie łatwo wykonywać wielu zadań. Oto jak podzielić ekran w trybie tabletu:

 1. Wyświetl dwa lub trzy okna aplikacji.
 2. Przesuń trzema palcami w dół od góry ekranu.
 3. Wybierz, które okno idzie gdzie.

Jak przełączać się między aplikacjami

Chromebook działa jak każdy inny komputer, jeśli chodzi o niektóre popularne skróty. Wystarczy nacisnąć Alt + Tab, aby przełączać się między listą otwartych aplikacji. Możesz także użyć Ctrl + Tab, jeśli chcesz przełączać się między kartami przeglądarki. Możesz też przesunąć trzema palcami w bok, jeśli chcesz używać touchpada.

Korzystanie z dwóch monitorów

Niestety, korzystanie z dwóch monitorów i rozszerzonego pulpitu nie jest jeszcze obsługiwane przez Chromebooki. Chociaż niektórzy producenci lub YouTuberzy mogą oferować porady i wskazówki dotyczące tego, nie ma jednoznacznych danych i informacji, jak to zrobić.

Może dlatego, że łączenie łańcuchowe monitorów nie było priorytetem dla Chromebooków. Może to jednak nastąpić w przyszłości. Jednak tam jest coś, co możesz zrobić, aby szybciej obsłużyć swoje obciążenie. Możesz wykonać kopię lustrzaną ekranu swojego Chromebooka na monitorze lub telewizorze, a następnie użyć funkcji podzielonego ekranu na monitorze.

Oto jak możesz to zrobić:

 1. Podłącz monitor do Chromebooka.
 2. Przejdź do ustawień."
 3. Przejdź do „Urządzenia”.
 4. Wybierz „Zarządzaj wyświetlaczami”.

  lustro do Chromebooka

 5. Przejdź do „Wyświetlacz wewnętrzny”.
 6. Wybierz „Mirror Internal Display” lub „Start Mirroring”.

Możesz nawet użyć sztuczki z jasnością, aby wyłączyć ekran Chromebooka, jeśli uważasz, że to rozprasza. Wystarczy nacisnąć, a następnie przytrzymać przycisk zmniejszania jasności. Przytrzymaj, aż nic nie będzie widać na monitorze Chromebooka.

Podzielone opinie na podzielonym ekranie Chromebooka

Chociaż dzielenie ekranu działa dobrze, Chromebookom wciąż brakuje jednej bardzo ważnej funkcji. Korzystanie z wielu monitorów nie jest czasami łatwe, a nawet możliwe. Chociaż Google powiedział w przeszłości, że nad tym trwają prace, wydaje się, że nie ma w tym poczucia pilności.

Co myślisz o korzystaniu z funkcji podzielonego ekranu Chromebooka i czy zamieniłbyś jej funkcje Autouzupełniania i Autodopasowania na możliwość łączenia szeregowego wielu monitorów? Daj nam znać w komentarzach poniżej.