Jak przyspieszyć system Windows 10 – najlepszy przewodnik

System Windows ma historię błędów i usterek oprogramowania, które od lat śledzą system operacyjny. Windows XP był szalenie popularny zarówno wśród konsumentów, jak i firm, ale system operacyjny był znany z luk w zabezpieczeniach i błędów. Windows Vista był główną wizualną zmianą dla firmy Microsoft, ale system operacyjny został skrytykowany zarówno przez dziennikarzy technologicznych, jak i konsumentów za obawy dotyczące prywatności, luki w zabezpieczeniach i problemy z obsługą sterowników. Kiedy Windows 7 został wydany w 2009 roku, był w dużej mierze sprzedawany jako naprawiający problemy stworzone przez Vistę i chociaż Windows 7 był w dużej mierze chwalony przez krytyków, również spotyka się z uczciwą krytyką, zwłaszcza gdy się starzeje.

Jak przyspieszyć system Windows 10 — najlepszy przewodnik

Podobnie jak Windows 7 z Vistą, Windows 10 istnieje, aby poprawić błędy i krytykę w systemie Windows 8, wraz z małymi, co dwa lata aktualizacjami i obowiązkowymi poprawkami bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo komputerów podczas codziennego użytkowania. Nie jest przesadą stwierdzenie, że Windows 10 to najlepszy system operacyjny, jaki Microsoft kiedykolwiek wysłał, ale to nie znaczy, że nie ma miejsca na ulepszenia. Jak każdy inny system operacyjny, Windows 10 może z czasem zwalniać, zwłaszcza gdy codziennie korzystasz z komputera.

W tym artykule przedstawiono szereg ulepszeń i poprawek w systemie Windows 10, które mogą pomóc w przyspieszeniu systemu i przywróceniu pracy komputera. (Jeśli nie masz pewności, jaką masz wersję systemu Windows, pomożemy Ci to rozgryźć tutaj.) Rzućmy okiem na ten ostateczny przewodnik dotyczący przyspieszenia systemu Windows 10.

Naprawy usterek

Nie jest tajemnicą, że Twój komputer z czasem staje się wolniejszy. Niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem systemu Windows, czy macOS, zauważysz, że Twój laptop lub komputer stacjonarny zwalnia w ciągu pierwszych kilku miesięcy posiadania urządzenia. Gdy instalujesz oprogramowanie, pobierasz pliki, przechowujesz multimedia i zdjęcia na urządzeniu oraz przeglądasz internet, Twoje urządzenie stale zużywa więcej zasobów, aby robić to, czego potrzebujesz. Wszystko, od otwierania zbyt wielu kart w przeglądarce Chrome lub Microsoft Edge po instalowanie niepotrzebnego oprogramowania na urządzeniu, może przyczynić się do jego spowolnienia, a nawet zawieszenia się i braku odpowiedzi.

Chociaż są to dość standardowe problemy w codziennym użytkowaniu, widzieliśmy również wiele usterek, które powodują bóle głowy dla użytkowników systemu Windows 10. Jeśli Twój komputer działa coraz wolniej, warto przyjrzeć się niektórym z tych rozwiązań, aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie jest w dobrym stanie, zanim przejdziesz do bardziej precyzyjnych poprawek.

Problemy z dyskiem twardym

Jeśli masz poważne problemy z szybkością komputera, jedną z rzeczy, które chcesz najpierw sprawdzić, jest stan dysku twardego. Dysk twardy (lub HDD) to miejsce przechowywania wszystkiego na komputerze, od plików, zdjęć i dokumentów po sam system operacyjny. Tradycyjnie dyski twarde są elementami sprzętowymi opartymi na dyskach, które wykorzystują pamięć magnetyczną do przechowywania informacji cyfrowych, do których komputer ma dostęp, chociaż dyski SSD (dyski półprzewodnikowe), które nie mają części mechanicznych i wykorzystują pamięć masową opartą na pamięci flash, podobnie jak w smartfonie, są stają się coraz bardziej popularne ze względu na niższe ceny i zwiększoną prędkość w stosunku do tradycyjnych dysków twardych.

Twój dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów komputera — bez zdrowego, dobrze działającego dysku twardego komputer może spowalniać. Ważne jest, aby zarządzać dyskiem twardym w taki sam sposób, w jaki sprząta się dom lub mieszkanie. Poświęcenie kilku godzin na przejrzenie starych plików, folderów i oprogramowania, usuwanie, odinstalowywanie i archiwizowanie w razie potrzeby może sprawić, że komputer znów będzie nowy. Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie tego jest otwarcie Eksploratora plików w systemie Windows 10, przechodzenie folder po folderze w celu usunięcia i zarchiwizowania oprogramowania. Zalecamy rozpoczęcie od plików systemowych, takich jak Dokumenty, Obrazy, Wideo i Pobrane, aby usunąć i usunąć wszelkie dane, które zostały nagromadzone w czasie. Może to nie tylko zwolnić gigabajty miejsca na dysku twardym, ale także zwiększyć prędkość.

Innym doskonałym pomysłem jest archiwizowanie niepotrzebnych na co dzień plików i folderów na zewnętrznym dysku twardym USB. Dyski twarde Terabyte można znaleźć na Amazon za mniej niż 60 USD, co czyni je świetną inwestycją dla użytkowników, którzy chcą przyspieszyć swój komputer bez kupowania nowego urządzenia.

Możesz także użyć monitora dysku, aby w łatwy sposób sprawdzić stan standardowych dysków twardych. Zalecanym przez nas monitorem dysku jest WinDirStat, narzędzie do analizy miejsca na dysku twardym i podejmowania mądrych decyzji dotyczących stanu dysku twardego. Darmowe oprogramowanie zapewnia wizualny sposób przeglądania zawartości dysku, z każdym plikiem i folderem posortowanym w kolorowe pola.

Po zainstalowaniu WinDirStat zostaniesz zapytany, który dysk chcesz wyświetlić w aplikacji (jeśli masz wiele dysków). Możesz wyświetlić wszystkie dyski naraz lub po prostu wybrać niektóre dyski do wyświetlenia. Każdy typ pliku ma swój własny kolor, którego możesz użyć, aby dopasować do bloków na ekranie. Klucz mapy jest wyświetlany w prawym górnym rogu ekranu, co ułatwia określenie, co znajduje się w systemie plików.

Najechanie kursorem na każdy blok spowoduje wyświetlenie nazwy pliku na dole aplikacji, a wybranie bloku umożliwi dostęp do pliku w przeglądarce plików. Możesz usunąć plik lub folder bezpośrednio z WinDirStat, do Kosza lub na stałe. Podczas czyszczenia dysku powinieneś być w stanie odzyskać trochę prędkości ze starszych dysków, ale pamiętaj, że dyski nie mogą działać szybciej niż ich typowa ustawiona prędkość. Na przykład starszy dysk o prędkości 5400 obr./min nie będzie pasował do prędkości dysku o prędkości 7200 obr./min i nigdy nie zbliży się do konkurowania z dyskiem SSD.

Jeśli szukasz czegoś do monitorowania stanu dysku twardego, upewniając się, że wiesz, kiedy komputer się kończy, możesz wypróbować PassMark DiskCheckout, narzędzie, które jest bezpłatne dla konsumentów i kosztuje 19,99 USD za licencje biznesowe. Sama aplikacja jest dość prosta, ale korzystanie z niej może być różnicą między zapisywaniem plików, zdjęć i kolekcji muzyki a utratą wszystkiego, ponieważ nie rozpoznałeś umierającego dysku twardego. Po prostu uruchom aplikację, wybierz dysk z menu głównego i sprawdź podstawowe informacje o dysku.

PassMark korzysta z tego samego systemu SMART, który pozwala dyskom twardym rozpoznawać, kiedy ulegają awarii, dzięki czemu otrzymasz alert, jeśli stan dysku zmieni się nieoczekiwanie. Korzystając z DiskCheckout, możesz wyświetlić bieżące prędkości odczytu i zapisu dysku, średnie opóźnienie dysku oraz informacje SMART dostarczane przez sam dysk. Wreszcie, korzystając z ustawień konfiguracyjnych w aplikacji, możesz skonfigurować zarówno powiadomienia na pulpicie, jak i powiadomienia e-mail o stanie dysku twardego.

Oczywiście system Windows ma również wbudowane polecenie, które pozwala sprawdzić stan dysków. CHKDSK istnieje od czasów MS-DOS i nadal możesz z niego korzystać, jeśli korzystasz z konta z uprawnieniami administratora. W przypadku większości użytkowników nadal zalecamy używanie czegoś takiego jak DiskCheckout do sprawdzania dysku, ale dobrze jest wiedzieć o CHKDSK.

Złośliwe oprogramowanie

Chociaż większość ludzi uważa, że ​​wszystkie wirusy komputerowe to dokładnie to samo, termin ten jest w rzeczywistości terminem uniwersalnym opisującym niebezpieczne oprogramowanie, które infekuje komputer. Istnieje kilka różnych odmian wirusów, z których każdy ma swój własny sposób atakowania systemu, ale zdecydowanie najczęstszą odmianą jest złośliwe oprogramowanie. Kiedy myślisz o tradycyjnym wirusie komputerowym, prawdopodobnie myślisz o złośliwym oprogramowaniu lub złośliwe oprogramowanie, program przeznaczony do uszkadzania lub wyłączania komputerów i innych systemów komputerowych. Złośliwe oprogramowanie samo w sobie jest trochę ogólnym terminem, ale wszystko, co musisz wiedzieć, to: Twój system może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem bez większego wysiłku z Twojej strony, zwykle rozprzestrzeniając się za pośrednictwem niebezpiecznego pliku wykonywalnego. Chociaż pliki wykonywalne (oznaczone rozszerzeniem .exe) są koniecznością w świecie Windows (używane do instalacji prawie każdego programu i aplikacji na twoim komputerze), niebezpieczny plik .exe może oznaczać problemy dla twojego komputera.

Chociaż podstawowy typ złośliwego oprogramowania po prostu wyłącza lub uszkadza ogólne procesy na komputerze, istnieje wiele określonych „smaków” złośliwego oprogramowania, które szkodzą komputerowi na różne sposoby, w tym:

 • Konie trojańskie: Podobnie jak drewniany koń, który doprowadził do upadku Troi, trojany to oprogramowanie, które ma zwodzić użytkowników, co do ich prawdziwych intencji, zamiast przekonywać użytkownika, że ​​jest to prawdziwy program. Po zainfekowaniu komputera trojany mogą robić różne złe rzeczy, w tym wyłączać program antywirusowy, wykradać informacje bankowe, wysyłać hasła do hakerów, infekować użytkowników korzystających ze wspólnych adresów IP i nie tylko. Są jednym z najniebezpieczniejszych rodzajów wirusów, ale na szczęście można ich łatwo uniknąć, weryfikując pliki .exe przed ich otwarciem, a także unikając załączników plików .exe w podejrzanych wiadomościach e-mail.
 • Ransomware: Inna popularna odmiana złośliwego oprogramowania, ransomware, staje się obecnie coraz bardziej popularna, a kilka głośnych ataków na starsze systemy operacyjne w ciągu ostatnich kilku lat. W przeciwieństwie do innych złośliwych programów, które rozprzestrzeniają się i powodują zakłócenia i problemy, ransomware robi dokładnie to, co sugeruje nazwa: żąda okupu za odblokowanie komputera. We współczesnym oprogramowaniu ransomware żąda się tego okupu w postaci Bitcoina, cyfrowej kryptowaluty, która w chwili pisania tego tekstu przyrównuje jeden bitcoin do ponad 4000 USD.
 • Oprogramowanie szpiegujące: to złośliwe oprogramowanie służy głównie do szpiegowania zainfekowanego użytkownika, gromadząc informacje osobiste i prywatne, w tym historię przeglądania, hasła, informacje bankowe i inne. Oprogramowanie szpiegujące często zawiera keylogger, oprogramowanie, które bezpośrednio śledzi to, co jest wpisywane na komputerze i wysyła je do innego zewnętrznego źródła.
 • Oprogramowanie reklamowe: Oprogramowanie reklamowe niekoniecznie jest złośliwym oprogramowaniem; istnieje wiele przyjaznych i bezpiecznych programów reklamowych, w tym aplikacje takie jak Skype lub jakikolwiek inny pakiet oprogramowania, który pokazuje wbudowane reklamy jako sposób na zarabianie pieniędzy przez właściciela oprogramowania. Adware staje się złośliwym oprogramowaniem, gdy zostanie zainstalowane bez zgody właściciela komputera, tworząc w ten sposób sytuację, w której właścicielowi komputera wyświetlane są reklamy i jest wykorzystywany do zarabiania pieniędzy dla firmy bez wyraźnej zgody. Oprogramowanie reklamowe może często przekształcać się w inne formy złośliwego oprogramowania, w tym oprogramowanie ransomware i oprogramowanie szpiegujące.
 • Robaki: W przeciwieństwie do innego złośliwego oprogramowania, robaki istnieją głównie po to, aby rozprzestrzeniać się na inne komputery i systemy komputerowe, często przez współdzieloną sieć urządzeń. Robaki zazwyczaj wyrządzają pewną ilość szkód infekowanym komputerom, w tym zużywając przepustowość sieci użytkowników. Można je zazwyczaj pokonać za pomocą silnego hasła i systemu bezpieczeństwa.
 • Scareware: Jak sama nazwa wskazuje, scareware istnieje przede wszystkim po to, by przerazić użytkownika lub zaszokować go manipulacją, często zmuszając go do zakupu niechcianego i drogiego oprogramowania. Często pojawia się to poprzez informowanie użytkownika za pomocą wyskakujących wiadomości, że został zainfekowany oprogramowaniem lub że FBI śledziło korzystanie z Internetu i uznało użytkownika za niebezpiecznego. Oprogramowanie zakupione przez użytkownika za pomocą taktyk scareware często infekuje komputer użytkownika innym rodzajem złośliwego oprogramowania.

Chociaż może to sprawić, że Twój komputer i sieć będą wydawać się niebezpieczne, ważne jest również, aby pamiętać, że systemy operacyjne są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek. Chociaż wiele tego typu złośliwego oprogramowania nadal istnieje w sieci, system Windows 10 jest znacznie bezpieczniejszy niż jakakolwiek wcześniejsza wersja systemu Windows, a popularność większości tych wirusów wymarła od czasów, gdy dominował system Windows XP. Nawet największy tegoroczny atak złośliwego oprogramowania, oprogramowanie ransomware WannaCry, które wymagało od użytkowników i firm, takich jak szpitale, zapłaty za odblokowanie komputera, w większości atakowanych komputerów z systemem Windows 7, przy czym komputery z systemem Windows 10 stanowiły 0,03 zaatakowanych systemów.

Mimo to musisz bronić się przed napastnikami, uruchamiając na swoim komputerze pakiet oprogramowania antymalware i antywirusowego. Największym problemem związanym z tymi programami jest jednak ich sława, że ​​są błędne, niespójne i drogie. Wiele komputerów zakupionych w miejscach takich jak Amazon lub Best Buy jest wyposażonych w wersje próbne oprogramowania, takiego jak antywirus Norton i McAfee, które często wygasają po pewnym czasie działania na komputerze. Nie musisz płacić za to oprogramowanie, aby chronić swój komputer stacjonarny lub laptop przed niebezpiecznym oprogramowaniem — na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych programów, które chronią Cię przed złośliwym oprogramowaniem, takim jak opisane powyżej. Oto niektóre z naszych najlepszych propozycji:

 • Windows Defender (lub Windows Defender Antivirus w Windows 10 Creators Update): Od systemu Windows 8 ten pakiet oprogramowania jest domyślnie dołączany do systemu Windows, dzięki czemu wszyscy użytkownicy systemu Windows są względnie bezpieczni przed niebezpiecznymi fragmentami oprogramowania. Chociaż jest to kompetentny program antywirusowy, nie jest tak silny, jak to, co widzieliśmy w firmach zewnętrznych. Zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie mogą trzymać się tego jako podstawowej ochrony przed zewnętrznym oprogramowaniem, ale większość użytkowników będzie chciała przejść na pakiet innej firmy.
 • Avast! Darmowy antywirus: jest to nasz najlepszy wybór dla oprogramowania antywirusowego, ponieważ jego status jako bezpłatnego pakietu bezpieczeństwa, a jednocześnie wciąż szybki i szybki, pozostawia go jako jedną z niewielu bezpłatnych aplikacji antywirusowych, które nadal warto pobrać. Istnieją płatne wersje Avast, do których możesz uaktualnić, ale ich nie potrzebujesz — pobierz Avast! Za darmo, skonfiguruj, zrezygnuj z ich paska narzędzi dla Chrome i pozwól mu działać w tle komputera. Jeśli wypróbowałeś Avast! i nie lubisz tego, Avira i AVG oferują również doskonałe pakiety antywirusowe za darmo.
 • MalwareBytes: podczas gdy Avast! obejmuje większość wirusów i innych niebezpiecznych komponentów podczas korzystania z komputera, nadal warto zajrzeć do dedykowanego programu anty-malware i nic nie jest lepsze niż MalwareBytes Free, który pomaga wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie z komputera.

Zalecamy używanie na komputerze zarówno programu antywirusowego, jak i chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, ponieważ oba narzędzia pomagają zniwelować wady drugiego. Uważaj jednak, aby nie zainstalować zbyt wielu programów zabezpieczających; często odbierają nawzajem swoje działania jako złośliwą aktywność, co może spowodować spowolnienie komputera do indeksowania. Upewnij się, że programy są ze sobą kompatybilne, zanim zainstalujesz je jednocześnie na tym samym komputerze.

Większość z tych programów, w tym te zalecane powyżej, działa w tle komputera bez żadnych większych monitów ani działań z Twojej strony, zazwyczaj powiadamiając Cię powiadomieniem o zakończeniu skanowania na Twoim komputerze, wraz z raportem o wszelkie znalezione zagrożenia. Jeśli oprogramowanie coś znajdzie, zostaniesz poproszony o usunięcie go za pomocą wbudowanych narzędzi do usuwania oprogramowania antywirusowego lub chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, co ułatwi usunięcie złego lub niechcianego oprogramowania z komputera i przywrócenie go do działania. jeszcze.

Wadliwa pamięć RAM

Chociaż dysk twardy może być odpowiedzialny za spowalnianie otwierania aplikacji na komputerze, problemy z pamięcią RAM (lub pamięcią o dostępie swobodnym) mogą powodować problemy z przechowywaniem ostatnich i tymczasowych danych, a także problemy z szybkością. Jeśli komputer wydaje się zwalniać w ciągu dnia, może to być przyczyną wadliwej pamięci RAM, która może również powodować awarię, ponowne uruchomienie lub wyświetlanie komunikatów o błędach na niebieskim ekranie. Na szczęście narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows 10 może służyć do sprawdzania stanu pamięci RAM. Aby z niego skorzystać, naciśnij Win + R, aby otworzyć Uruchom, wpisz (lub skopiuj i wklej) „mdsched.exe” i naciśnij Enter. Narzędzie diagnostyczne pamięci komputera zostanie załadowane i możesz użyć aplikacji natychmiast (powodując ponowne uruchomienie komputera) lub przy następnym uruchomieniu komputera.

Win-Memory-diagnostic

Jeśli diagnostyka wyświetla problemy z pamięcią RAM po ponownym uruchomieniu, nieco trudniej jest znaleźć rozwiązanie dla wszystkich komputerów. W przypadku komputerów stacjonarnych problem nie jest całkowicie nierozwiązywalny. Otwarcie pulpitu nie jest trudne (zazwyczaj odkręcasz panel boczny, aby odsłonić płytę główną komputera, w której znajdują się gniazda pamięci RAM), a w Internecie jest wiele przewodników pokazujących, jak wymienić pamięć RAM w komputerze. Wymiana pamięci RAM nie jest zbyt droga, a włożenie pamięci RAM do komputera jest tak proste, jak wciśnięcie pamięci RAM na miejsce, podobnie jak włożenie wkładu do gry wideo do SNES (chociaż z nieco większym naciskiem wymaganym do uruchomienia płyty głównej zamykający mechanizm). Pamięć RAM jest zwykle sprzedawana w paczkach po dwa pendrive'y, więc wymiana lub modernizacja pamięci RAM powinna odbywać się w tym samym czasie.

Jeśli jednak głównym komputerem jest laptop, sprawy stają się nieco trudniejsze. Podczas gdy niektóre nowoczesne laptopy — w szczególności automaty do gier i inne laptopy, które nie są cienkie i lekkie — mogą umożliwiać użytkownikom dostęp do pamięci RAM urządzenia, przed otwarciem dolnej części komputera należy upewnić się, że laptop ma pamięć RAM, którą użytkownik może wymieniać lub rozszerzać. laptop. W wielu przypadkach będziesz chciał mieć pewność, że Twoja gwarancja nie zostanie unieważniona przez otwarcie laptopa. Ponadto, jeśli jesteś właścicielem maszyny w stylu Ultrabook, prawdopodobnie odkryjesz, że pamięć RAM została przylutowana do płyty głównej wewnątrz urządzenia. W takim przypadku musisz skontaktować się z producentem urządzenia, aby umówić się na serwis laptopa.

Przegrzanie

Może wydawać się to proste, ale komputery zwykle działają w bardzo wysokich temperaturach. Procesor twojego komputera zwykle działa w temperaturze około 45 do 50 stopni Celsjusza (113 do 122 stopni Fahrenheita), czasami osiągając maksymalną temperaturę 60 stopni Celsjusza. Jeśli Twój komputer ma dedykowany procesor graficzny, prawdopodobnie zobaczysz jeszcze wyższe temperatury, zwykle w zakresie od 60 do 85 stopni Celsjusza pod obciążeniem i osiągające wartości maksymalne do 95 stopni Celsjusza, zanim komputer wyłączy się, aby uniknąć uszkodzeń. Właśnie dlatego chłodzenie jest tak ważne w maszynach z najwyższej półki. W przypadku komputerów stacjonarnych zazwyczaj zalecane są dedykowane chłodzenie procesora od firm takich jak Cooler Master, a niektórzy zaawansowani użytkownicy przeszli na chłodzenie cieczą, aby zarządzać własnymi systemami. Na laptopach często pojawiają się skargi dotyczące poziomu hałasu wentylatorów w obecnych i starszych laptopach do gier, zwłaszcza tych, które koncentrują się na smukłości, ale jest to wymagane, aby system działał tak mocnym sprzętem.

To powiedziawszy, jeśli komputer stale się przegrzewa z powodu ograniczonego przepływu powietrza lub złych warunków chłodzenia, upewnij się, że komputer nadal działa w rozsądnej temperaturze.Niestety jest to kolejny przykład czegoś, co jest łatwiejsze do zarządzania na komputerze stacjonarnym niż laptopie, ale niezależnie od tego, jest to możliwe na obu typach komputerów.

W przypadku komputerów stacjonarnych wyłącz i odłącz urządzenie, a następnie zacznij od zdjęcia panelu bocznego z urządzenia, aby odsłonić wnętrze urządzenia. Używając kombinacji szczotek i sprężonego powietrza, dokładnie wyczyść maszynę. Wentylatory i chłodnice można czyścić za pomocą sprężonego powietrza, aby wydmuchać kurz z urządzenia, ale upewnij się, że nie rozpylasz sprężonego powietrza na płytę główną lub inne elementy. Wysadzanie w powietrze wentylatorów to najłatwiejszy sposób na zrobienie tego; alternatywnie, jeśli masz doświadczenie w budowaniu komputerów PC, możesz usuwać komponenty z komputera jeden po drugim, aby je wyczyścić. W miejscach, w których nie można usunąć kurzu sprężonym powietrzem, szczoteczka poradzi sobie.

Komputery stacjonarne mają również możliwość wymiany wentylatorów, jeśli komputer nie jest już prawidłowo chłodzony. Wentylatory podłącza się bezpośrednio do płyty głównej w celu uzyskania zasilania i możesz kupić solidną parę wentylatorów za 30 lub 40 USD online. Przed zakupem produktu upewnij się, że sprawdziłeś rozmiar wentylatora, którego potrzebujesz, ale poza tym wymiana wentylatorów na komputerze stacjonarnym to świetny i tani sposób na zapewnienie, że Twoje urządzenie pozostanie chłodne. Na koniec upewnij się, że wentylatory na twoim GPU są aktywne i działają; przegrzewający się procesor graficzny może powodować błędy graficzne, co skutkuje wymuszonym ponownym uruchomieniem komputera. Zarówno NVIDIA, jak i AMD mają wbudowane oprogramowanie do ręcznego sterowania wentylatorami GPU, a GPU-Z to darmowy program dla systemu Windows, który może również kontrolować twoją kartę graficzną z ręcznie ustawionymi prędkościami.

W przypadku laptopów trochę trudniej jest naprawdę wyczyścić maszynę. Jeśli Twoje urządzenie na to pozwala, możesz zdjąć dolną obudowę urządzenia, aby sprawdzić otwory wentylacyjne i usunąć kurz, dokładnie czyszcząc je sprężonym powietrzem. Procesor powinien być osłonięty w większości nowoczesnych maszyn, co oznacza mniejsze ryzyko przypadkowego wystawienia ważnych komponentów na działanie niebezpiecznych elementów. W przypadku laptopów ważne jest również, aby nie blokować otworów wentylacyjnych; dotyczy to zwłaszcza laptopów do gier. Jeśli używasz urządzenia na dywanie lub tkaninie, zainwestuj w jakąś formę stojaka na urządzenie, który uniemożliwi maszynie odcięcie dróg oddechowych.

Aktualizacja komputera

Po upewnieniu się, że komputer jest dobrze chłodzony, chroniony przed złośliwym oprogramowaniem i innym niebezpiecznym oprogramowaniem, a także nie doszło do uszkodzenia sprzętu, nadszedł czas, aby rozważyć możliwe aktualizacje komputera. Komputery stacjonarne są zazwyczaj łatwe do uaktualnienia; to kwestia usunięcia boku wieży i manipulowania częściami i przewodami podłączonymi do płyty głównej komputera. Laptopy można również do pewnego stopnia aktualizować. Niektóre laptopy, zwłaszcza te skoncentrowane na grach lub tworzeniu treści, pozwalają na modernizację konkretnego sprzętu przez użytkownika poprzez usunięcie dolnego panelu laptopa (często oznacza to niestety utratę gwarancji). Poniżej skupimy się głównie na komputerach stacjonarnych, ale jeśli używasz laptopa, sprawdź Google, czy Twój komputer obsługuje jakiekolwiek aktualizacje. Chociaż nie będziesz w stanie dodać nowej karty graficznej lub procesora do laptopa, istnieje duża szansa, że ​​możesz zmienić dysk twardy lub uaktualnić pamięć RAM w zależności od marki i modelu komputera. Zacznijmy.

Więcej pamięci RAM

Jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia uaktualnienia na komputerze podczas próby przyspieszenia komputera jest dodanie dodatkowej pamięci RAM lub pamięci o dostępie swobodnym. Jak omówiliśmy powyżej, brak dostępnej pamięci RAM zmusza komputer do ciągłego ładowania często używanych informacji, plików i oprogramowania z dysku twardego zamiast przechowywania ich w pamięci komputera. Oznacza to, że wszystko na twoim komputerze, zwłaszcza te, których używasz najczęściej, będzie działać wolno i nie będzie odpowiadać. System Windows 10 ma co najmniej 2 GB pamięci RAM dla większości komputerów, ale realistycznie potrzebujesz co najmniej 4 GB, a najlepiej pełnych 8 gigabajtów do zasilania komputera. W 2020 r. aplikacje i systemy operacyjne stają się bardziej głodne pamięci niż kiedykolwiek. Nawet twój telefon prawdopodobnie ma w tym momencie 3 lub 4 GB pamięci RAM. Większość użytkowników nie będzie potrzebować ponad 8 GB pamięci RAM do codziennego użytku, ale jeśli naprawdę martwisz się o zabezpieczenie swojej maszyny w przyszłości, 16 GB wystarczy dla 90 procent użytkowników. Twórcy treści będą chcieli spojrzeć na 16 GB pamięci RAM jako minimum i mogą rozważyć zwiększenie do 32 GB.

menedżer-zadań-użycie-pamięci

Jeśli nie masz pewności, ile pamięci RAM jest obecnie wbudowanej w komputer, nie stresuj się zbytnio. Zacznij od kliknięcia ikony menu Start w lewym dolnym rogu ekranu i wpisz "RAM", a następnie kliknij "Wyświetl informacje o pamięci RAM", aby załadować ustawienia systemu. Ta strona ustawień wyświetli ilość pamięci RAM w twoim komputerze wraz z innymi podstawowymi informacjami o twoim komputerze. Alternatywnie możesz również otworzyć menedżera zadań na swoim komputerze. Naciśnij i przytrzymaj Ctrl + Alt + Usuń i dotknij zakładki "Wydajność", a następnie wybierz "Pamięć" po lewej stronie. Spowoduje to wyświetlenie wykresu wykorzystania pamięci w czasie rzeczywistym. Jeśli twoje użycie jest często spójne na górze wykresu, możesz rozważyć zwiększenie ilości pamięci RAM w twoim komputerze. Jeśli nigdy wcześniej nie aktualizowałeś komputera, z przyjemnością dowiesz się, że jest on niedrogi (zwykle poniżej 150 USD na uaktualnienie do nowej 16 GB pamięci RAM) i jest to jedna z najłatwiejszych aktualizacji do zainstalowania na komputerze.

 • 4 GB: to ilość szkieletów, której powinieneś używać do zasilania dowolnego nowoczesnego komputera. 4 GB są przydatne dla każdego, kto chce przeglądać Internet, pisać dokumenty i oglądać filmy. 4 GB pozwoli również na podstawową manipulację zdjęciami, ale nie oczekuj tutaj niczego szalonego. Wreszcie, jeśli spodziewasz się wykonać dużą wielozadaniowość, będziesz chciał przejść na wyższy poziom pamięci RAM. Nawet trzymanie wielu otwartych kart jednocześnie w przeglądarce (zwłaszcza Chrome, która niesławnie zużywa dużo pamięci) spowoduje spowolnienie indeksowania komputera.
 • 8 GB: idealne miejsce dla większości nowoczesnych użytkowników, 8 GB stanowi dobre połączenie wartości i użyteczności. Możesz zrobić wszystko, na co pozwala 4 GB, ale trochę szybciej i płynniej. Oglądaj Netflix i jednocześnie przeglądaj Internet, a wszystko to przy otwartych dziesiątkach kart. Rozmawiaj na czacie wideo i obejrzyj razem film. Edytuj więcej zdjęć niż wcześniej. 8 GB pamięci RAM pozwoli nawet na granie w niektóre gry, ale pamiętaj, że Twoja zdolność do grania w gry zależy również od procesora graficznego i procesora wewnątrz komputera.
 • 16 GB: W przypadku aktualizacji użytkowników jest to zalecany przez nas przydział pamięci RAM. 16 GB w zasadzie gwarantuje, że wszystko, co chcesz zrobić z komputerem, będzie możliwe. Wielozadaniowość? Nie ma problemu. Bieżące gry? Traktuje je jak mistrz. Produkcja wideo w aplikacjach takich jak Adobe Premiere Pro czy After Effects? Będziesz gotowy. Zwykli konsumenci mogą również chcieć rozważyć tę warstwę, po prostu ze względu na zabezpieczenie komputera w przyszłości. Jeśli chcesz jak najdłużej wisieć na komputerze, jest to najlepsza kwota za tę cenę.
 • 32 GB: Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, niezależnie od tego, czy jesteś mistrzem edycji 4K, miksowania dźwięku, ciągłej edycji zdjęć i manipulacji, czy też graczem na pełny etat, będziesz chciał wskoczyć do 32 GB pamięci RAM, jeśli tylko ze względu na wygodę i moc. 32 GB może obsłużyć te same procesy, co 16 GB pamięci RAM, ale z nieco większą mocą za każdym działaniem. Większość użytkowników nie będzie jednak musiała przeskakiwać do 32 GB pamięci RAM, a jeśli jesteś typem użytkownika, który tego potrzebuje, prawdopodobnie już go masz.

Jedną rzeczą, którą warto rozważyć przed aktualizacją pamięci RAM, są ograniczenia nałożone przez istniejący sprzęt, w tym płytę główną komputera. Upewnij się, że płyta główna komputera może obsługiwać dodatkową pamięć RAM na twoim komputerze. Na szczęście Crucial (jeden z wiodących producentów pamięci RAM komputera) opracował narzędzie, które pozwala szybko przeskanować komputer i zapewnić odpowiednią ilość pamięci RAM, którą obsługuje Twoje urządzenie. Aby to zrobić, przejdź tutaj, aby pobrać narzędzie Crucial System Scanner na swój komputer. Spowoduje to automatyczne sprawdzenie systemu BIOS pod kątem informacji o ilości gniazd pamięci RAM w komputerze, a także maksymalnej pojemności pamięci RAM, którą może obsługiwać płyta główna.

kluczowe-wyniki

Po ustaleniu prawidłowej ilości pamięci RAM dla swojego komputera możesz kupić pamięć RAM z dowolnej liczby stron internetowych i sklepów, w tym Amazon, Best Buy, Newegg i NCIX. Zwróć uwagę na recenzje użytkowników i inne informacje na temat swojej pamięci RAM i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dla maszyn tego typu. Komputery stacjonarne i laptopy zwykle mają różne rozmiary pamięci RAM, więc upewnij się, że kupujesz odpowiednią pamięć RAM dla swojego typu maszyny. Wymiana lub dodanie pamięci RAM jest tak proste, jak wsunięcie pamięci RAM do gniazd pamięci na płycie głównej komputera. W laptopach, które umożliwiają rozbudowę lub wymianę pamięci RAM, wszystko, co musisz zrobić, to włożyć nowe karty pamięci RAM do odpowiedniej komory. Niektóre laptopy nie mogą być w ogóle aktualizowane przez użytkownika, więc zapoznaj się z przewodnikami producenta, aby uzyskać więcej informacji.

Twardy dysk

Rozbudowa pamięci RAM jest ważna dla zwiększenia szybkości i płynności działania komputera, zwłaszcza jeśli chodzi o żonglowanie wieloma aplikacjami, kartami przeglądarki i szybkie ładowanie aplikacji. To powiedziawszy, dodanie lub wymiana pamięci w komputerze do tej pory tylko zwiększy wydajność, zwłaszcza jeśli komputer zwalnia podczas ładowania aplikacji lub plików z dysku twardego. Inwestowanie w nowy dysk twardy może mieć sens dla większości użytkowników, zwłaszcza jeśli:

 • Twój komputer ma kilka lat.
 • Interesuje Cię inwestycja w pamięć flash dla swojego komputera.
 • Twój dysk twardy jest stale zapełniony w ponad 80 procentach.

Omówmy każdą z tych opcji bardziej szczegółowo. Po pierwsze, jeśli Twój komputer ma teraz kilka lat, prawdopodobnie nadal korzysta z napędu dyskowego. Te dyski są tańsze niż ich odpowiedniki oparte na pamięci flash, ale są również znacznie wolniejsze, co powoduje, że komputer ma wolniejsze czasy uruchamiania i dłuższe czasy ładowania. Dyskowe dyski twarde są zwykle oceniane według szybkości dysku, przy czym większość nowoczesnych dysków ma prędkość 5400 obr./min lub 7200 obr./min. Chociaż lepiej jest mieć dysk o prędkości 7200 obr./min niż wolniejszy i bardziej popularny 5400, żaden z tych dysków nie jest w stanie sprostać pełnoprawnemu dyskowi SSD, który wykorzystuje pamięć masową opartą na pamięci flash, tak jak smartfon, do pobierania informacji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a także skrócenie czasu uruchamiania i restartu do sekund.

Innym powodem uaktualnienia lub zakupu nowego dysku twardego jest pojemność pamięci. Jeśli stale wykorzystujesz pełną pojemność dysku twardego, masz większą szansę na wystąpienie pofragmentowanych plików, spowalniając komputer podczas przeszukiwania całej biblioteki pamięci w poszukiwaniu określonej zawartości. Korzystanie z dysku o większej pojemności pomoże wyeliminować potrzebę fragmentacji plików i ogólnie przyspieszy działanie urządzenia.

Jeśli chcesz uaktualnić dysk twardy swojego komputera, rozważ zarówno rodzaj posiadanego komputera (komputer stacjonarny, laptop itp.), Jak i klasę dysku twardego, który chcesz. Istnieje kilka różnych rodzajów pamięci masowej dla komputerów, więc oto, co musisz wziąć pod uwagę:

 • Dysk twardy (HDD): Jest to tradycyjny dyskowy dysk twardy, z którego korzystała większość komputerów. Są dostępne w kilku różnych rozmiarach dla różnych urządzeń i są zdecydowanie najtańszą opcją dodawania nowej pamięci do urządzenia. Jak wspomniano, oczywiście problem z korzystaniem z pamięci dyskowej sprowadza się do szybkości. Jeśli chcesz zmodernizować swój komputer i naprawdę sprawić, że urządzenie będzie szybsze, będziesz chciał pominąć korzystanie z dysku twardego. To powiedziawszy, jeśli chcesz tylko dodać zwykłą pamięć masową lub chcesz ładnego sparowania z nowym dyskiem SSD, użycie standardowego dysku twardego to świetne miejsce do przechowywania dodatkowych plików lub gier.
 • Dysk półprzewodnikowy (SSD): dyski SSD są w dzisiejszych czasach modne i łatwo zrozumieć, dlaczego. W przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych dyski SSD wykorzystują układy scalone bez ruchomych części, zwykle wykorzystując pamięć flash opartą na NAND, podobną do smartfona lub tabletu. Bez ruchomych elementów dyski SSD są ogólnie uważane za bardziej niezawodne, a wzrost prędkości jest zauważalny, gdy tylko zaczniesz korzystać z dysku. Ceny tych dysków powoli spadają, ale generalnie są droższe niż ich odpowiedniki na dyskach. Nie oferują też tego samego miejsca do przechowywania; terabajtowy dysk twardy wystarczy na mniej niż 100 USD, ale terabajtowy dysk SSD podniesie ten limit do około 300 USD, w zależności od zastosowanej technologii.
 • Napęd hybrydowy (SSHD): Dyski hybrydowe są dokładnie tym, na co brzmią: tradycyjnymi dyskami twardymi z dołączoną półprzewodnikową pamięcią podręczną do ładowania dysku rozruchowego systemu operacyjnego i okazjonalnych plików. Dyski hybrydowe to dobry wybór dla każdego, kto szuka przyzwoitego zwiększenia prędkości przy jednoczesnym zachowaniu typowej ilości pamięci masowej oczekiwanej od dysku twardego. Nie są to aż tak wspaniałe ulepszenia jak dyski SSD (i rzeczywiście możesz osiągnąć lepszą kombinację, łącząc dysk twardy i dysk SSD wewnątrz komputera), ale dla każdego z ograniczonym budżetem jest to lepsza opcja niż standardowy dysk twardy.
 • Dysk SSD M.2: To podsekcja standardowego dysku SSD, ale warto zwrócić na nią uwagę z jednego bardzo prostego powodu. Ponieważ dyski SSD M.2 omijają tradycyjne wejście SATA, używają standardu M.2, podobnego do gniazd PCI, ale z większą szybkością i mniejszym rozmiarem. To zdecydowanie najdroższe ulepszenie na tej liście. Będziesz musiał zbadać swój laptop lub płytę główną, aby dowiedzieć się, czy Twój komputer obsługuje dyski M.2, ale jeśli możesz sobie na nie pozwolić, zobaczysz korzyści, gdy tylko zainstalujesz nowy sprzęt.

Po wybraniu nowego sprzętu musisz zainstalować go na swoim urządzeniu. Użytkownicy komputerów stacjonarnych wysiadają z łatwością. Większość nowoczesnych płyt głównych ma więcej niż jeden dostępny port SATA, interfejs używany do podłączenia dysków twardych do płyty głównej. Wymiana dysku lub, co bardziej prawdopodobne, dodanie drugiego dysku do komputera stacjonarnego jest niezwykle proste. Większość komputerów stacjonarnych ma wsporniki montażowe, które umożliwiają przykręcenie dysku twardego na miejscu. Jeśli zdecydujesz się kupić dysk SSD lub mniejszy dysk twardy niż standardowy wewnętrzny dysk twardy 3,5 cala, za kilka dolców możesz kupić tani wspornik adaptera firmy Amazon, który pozwoli Ci bezpiecznie zamontować dysk w komputerze.

Po zamontowaniu dysku w Twojej maszynie jest to tak proste, jak rozwiązanie typu plug-and-play. Upewnij się, że kabel SATA biegnie od nowego dysku twardego do otwartego portu SATA na płycie głównej i użyj złącza zasilania, aby podłączyć dysk twardy do zasilacza komputera. Będziesz chciał upewnić się, że twój zasilacz jest wystarczająco mocny, aby obsłużyć dodatkowy dysk, ale w większości przypadków powinno być dobrze. Po wykonaniu tej czynności uruchom kopię zapasową komputera stacjonarnego i użyj zarządzania dyskami, aby upewnić się, że dysk jest rozpoznawany przez komputer. Jeśli dodajesz tradycyjny dysk twardy, zazwyczaj wystarczy przenieść pliki między nimi w Eksploratorze Windows. Każdy, kto dokonuje aktualizacji na dysk SSD, powinien rozważyć przeniesienie partycji systemu Windows 10 ze starego dysku twardego na nowy dysk SSD. Zazwyczaj nowy dysk SSD będzie zawierał oprogramowanie do przesyłania, które przeprowadzi Cię przez ten proces.

Użytkownicy laptopów będą niestety musieli skontaktować się z ich producentem przed dodaniem lub wymianą dysku. Większość starszych laptopów z systemem Windows ma pewne możliwości wymiany dysku, zazwyczaj na nowy dysk SSD lub na 2,5-calowy dysk twardy do laptopa. Ultrabooki są dostarczane z dyskami SSD jako główny (i zazwyczaj jedyny) napęd i niestety prawdopodobnie nie masz szczęścia, aby dodać do Ultrabooka bez komplikacji. Ponownie skontaktuj się z producentem, aby dowiedzieć się, czy dysk laptopa jest wymienny.

Wreszcie, większość laptopów do gier zazwyczaj jest dostarczana z dyskami twardymi wymienianymi przez użytkownika, a także z dodatkowymi gniazdami na dodatkową pamięć masową. Nowsze laptopy do gier mogą również zawierać miejsca na dyski SSD M.2, które, jak wspomniano powyżej, omijają interfejs SATA, aby zwiększyć szybkość, wydajność i rozmiar. Tymczasem tablety i inne ultraprzenośne urządzenia prawdopodobnie nie mają szczęścia, jeśli chodzi o aktualizacje pamięci masowej. Urządzenia takie jak Surface Pro 4 pierwotnie miały możliwość zastąpienia dysku SSD (choć z umiarkowanym poziomem trudności i know-how), ale najnowszy Surface Pro 5. generacji firmy Microsoft wyeliminował tę opcję.

Dedykowana karta graficzna (GPU)

Procesor twojego komputera jest tym, co napędza większość zadań, które wykonujesz na komputerze, ale twoja karta graficzna (lub GPU) nie powinna zostać przeoczona. Większość użytkowników będzie zadowolona ze zintegrowanego procesora graficznego (zwykle określanego jako grafika Intel HD lub Intel Iris), ale każdy, kto planuje grać lub edytować zdjęcia lub filmy na swoim komputerze, może chcieć uaktualnić procesor graficzny swojego urządzenia. Karta graficzna wewnątrz komputera może pomóc podczas wykonywania ciężkich zadań, z którymi sam procesor może być zbyt słaby. Z tego powodu ważne jest, aby nie ignorować siły GPU podczas budowania lub kupowania komputera, niezależnie od tego, czy jest to laptop, czy komputer stacjonarny.

Aktualizacja karty graficznej na istniejącym pulpicie jest dość prosta. Podobnie jak w przypadku pamięci RAM, karta graficzna po prostu wsuwa się do płyty głównej komputera, dzięki czemu jest to stosunkowo bezbolesny proces. To powiedziawszy, nadal istnieje dość poważny proces, którego musisz przestrzegać podczas aktualizacji procesora graficznego komputera, a jeśli nie będziesz ostrożny, możesz przeciążyć istniejące komponenty. Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to: zakup zupełnie nowego, najwyższej klasy procesora graficznego do komputera z procesorem sprzed pół dekady spowoduje zmniejszenie wydajności gier. Ważne jest, aby zachować równowagę między procesorem i kartą graficzną, więc powinieneś zajrzeć do naszego przewodnika na temat aktualizacji procesorów poniżej, aby uzyskać porady dotyczące poprawy wydajności.

Jeśli ustaliłeś, że twój procesor graficzny nie będzie ograniczany przez użycie procesora, musisz również rozważyć, czy twoja nowa karta graficzna jest obsługiwana przez płytę główną i zasilacz komputera. W tym celu zalecamy użycie narzędzia PC Part Picker. Wpisz swoje istniejące komponenty na listę, a następnie dodaj nową kartę graficzną i sprawdź ich PC Compatibility Check, który oszacuje, czy teraz Twoje komponenty będą przez siebie obsługiwane. Nie jest to doskonały system, ale jest to dobry sposób na upewnienie się, że Twoje urządzenia współpracują ze sobą, zanim zaktualizujesz swoje urządzenia. Wreszcie, gdy masz już nowy procesor graficzny, upewnij się, że odinstalowałeś sterowniki graficzne ze starego procesora graficznego w Menedżerze urządzeń przed kontynuowaniem instalacji nowego procesora graficznego (przy wyłączonym systemie).Po włożeniu nowej karty graficznej do komputera będziesz musiał zainstalować nowe sterowniki od producenta swojego GPU (prawie zawsze albo NVidia lub AMD).

Jeśli używasz laptopa, nie masz wielu opcji aktualizacji GPU. Twoje urządzenie korzysta ze zintegrowanej grafiki lub ma wlutowaną dedykowaną kartę graficzną wewnątrz obudowy, której użytkownicy końcowi nie mogą wymienić. To powiedziawszy, jeśli używasz nowszego laptopa obsługującego Thunderbolt 3, możesz rozważyć użycie zewnętrznego procesora graficznego, aby zwiększyć wydajność gier lub edycji w domu. Te obudowy eGPU to zazwyczaj kilkaset dolarów, i to bez w tym rzeczywisty procesor graficzny do użytku w twoim urządzeniu.

W zależności od budżetu, te moduły mogą znacznie zwiększyć wydajność w grach na dowolnej liczbie Ultrabooków i innych cienkich i lekkich laptopów, a nawet macOS zaczyna obsługiwać eGPU przy użyciu procesorów AMD (nie ma oficjalnej obsługi NVidia dla MacBooków). Mimo to rynek tych urządzeń jest młody, a jeśli twój laptop nie ma portu kompatybilnego z Thunderbolt 3, prawdopodobnie lepiej przeznaczyć te pieniądze na mocniejszy komputer.

Procesor (procesor)

Jeśli używasz laptopa, ta sekcja nie jest dla Ciebie. W przeciwieństwie do pamięci RAM i dysków twardych, nie ma laptopa z łatwym do wymiany procesorem. I chociaż rynek kart graficznych oferuje przynajmniej możliwość korzystania z zewnętrznych kart graficznych w obudowie przy użyciu nowoczesnych IO do połączeń, nie ma możliwości zasilania zewnętrznego procesora. Nawet użytkownicy gotowych komputerów stacjonarnych mogą mieć trudności z wymianą procesora w swoim komputerze bez wiedzy od średnio zaawansowanej do zaawansowanej, więc wymiana procesora może być opcją tylko dla tych, którzy mają techniczną wiedzę, jak zbudować własny komputer w pierwszej kolejności .

To powiedziawszy, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać w nowoczesnych procesorach. Większość sprzedawanych obecnie komputerów jest obsługiwana przez procesory Intela i chociaż komputery i Chromebooki z niższej półki zazwyczaj korzystają z procesorów Intel Celeron, większość komputerów na rynku korzysta z procesorów Intel Core z serii i, zwykle oznaczonych jako Core i3, i5 lub i7 (od najsłabszego do najsilniejszego). Komputery stacjonarne i laptopy mają różne modele procesorów, mimo że mają tę samą markę Core, co Intel, co oznacza, że ​​i7 klasy desktop jest zazwyczaj szybsze i wydajniejsze niż i7 klasy desktop (to samo dotyczy procesorów graficznych, chociaż ta luka zaczyna w miarę wzrostu popularności mobilnych procesorów graficznych).

Laptop z procesorem Core i7 powinien nadal być w stanie wykonywać najpotężniejsze zadania, w tym produkcję wideo i granie w ruchu (zakładając, że dedykowany procesor graficzny jest używany w połączeniu z procesorem). Marka Core również istnieje od kilku lat, obecnie w swojej siódmej generacji. Każda generacja zawierała zmiany i wzrosty wydajności, niektóre większe, a niektóre mniejsze, a także zwiększone zużycie baterii.

Wszystko to powiedziawszy, jeśli chcesz wymienić procesor, prawdopodobnie chcesz odbudować cały pulpit. Zazwyczaj zakup nowego procesora oznacza również zakup nowej płyty głównej, aby włączyć ten procesor, ponieważ różne płyty główne mają różne rozmiary pinów dla różnych procesorów. Trudno jest polecić ogólny procesor każdemu, kto chce wejść w świat budowania komputerów PC, ale oto ogólna zasada: Core i5 Intela to niewiarygodnie solidna wydajność w tej cenie, chociaż zaawansowani użytkownicy będą chcieli przeskoczyć na linię i7 oferowaną przez Intel.

Linia AMD Ryzen to pierwszy raz od lat, kiedy firma wyprodukowała procesory w nowej architekturze, a także są świetne pod względem ceny, często pracując na podobnym poziomie co linia Intela, nie wymagając tak dużej gotówki. Kupowanie procesora może być trudnym zadaniem, ale jeśli wolisz zaoszczędzić jak najwięcej gotówki, używając istniejących części z komputera (wieża, pamięć RAM itp.) I kupując nowe elementy, takie jak zupełnie nowy procesor lub GPU naprawdę może zajść daleko w zaoszczędzeniu trochę gotówki.

Poprawki w systemie Windows 10

Podobnie jak w przypadku każdego komputera lub telefonu, istnieje wiele poprawek i zmian, które możesz wprowadzić w swoich ustawieniach, aby przyspieszyć działanie komputera. Będziesz chciał wypróbować je jeden po drugim, używając komputera tak, jak każdego dnia, aby upewnić się, że poprawki, które wykonujesz na komputerze, działają poprawnie. Może to zająć trochę czasu, ponieważ będziesz testować komputer krok po kroku, ale jeśli wprowadzisz kilka zmian naraz i nagle odkryjesz krytyczny błąd komputera, znacznie trudniej będzie ustalić, co powoduje Twoje problemy, jeśli ostatnio wprowadziłeś szereg dramatycznych zmian na swoim komputerze. Pierwsze cztery kategorie na tej liście to obowiązkowe czynności dla każdego, kto próbuje przyspieszyć swój komputer, ponieważ przechodzą długą drogę w rozwiązywaniu błędów i spowolnień spowodowanych przez nieuczciwe aplikacje i problematyczne zmiany ustawień. Wszystko po tym można uznać za opcjonalne w zależności od używanych aplikacji i usług. Zanurzmy się.

Usuń nadużycie dostawcy

Gdy kupujesz komputer od dużego producenta, który nie jest sprzedawany ani sprzedawany bezpośrednio przez firmę Microsoft, system Windows 10 nie jest jedynym oprogramowaniem zainstalowanym na Twoim urządzeniu. Każda firma komputerowa zawiera umowy z różnymi producentami oprogramowania, aby uwzględnić ich produkty wstępnie zainstalowane na Twoim urządzeniu. Może to być wszystko, od oprogramowania antywirusowego, które zawiera „bezpłatną wersję próbną”, takiego jak oprogramowanie Norton lub McAfee, po oprogramowanie do odtwarzania dysków DVD, takie jak RealPlayer lub PowerDVD. Niektóre z tego oprogramowania mogą być przydatne, a jeśli używasz go na swoim komputerze, nie musisz go usuwać. To powiedziawszy, niektórzy producenci mają paskudny zwyczaj instalowania na komputerze różnego rodzaju aplikacji i wtyczek, które mogą powodować poważne bóle głowy. Co gorsza, nie zawsze jest od razu jasne, jakie oprogramowanie powinno i nie powinno być odinstalowane z urządzenia. Niektóre aplikacje, zwłaszcza te opracowane przez producenta, mogą zazwyczaj dodawać pewne elementy do komputera, w tym sterowanie głośnością i jasnością. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że odinstalowujesz właściwe oprogramowanie.

Aby to zrobić, użyjemy „Should I Remove It?”, strony internetowej, która ma na celu pomóc użytkownikom systemu Windows określić znaczenie i użyteczność oprogramowania zainstalowanego na ich komputerze. Powinienem usunąć to ma różnego rodzaju rankingi i listy zaprojektowane tak, aby znacznie ułatwić usuwanie nadprogramów. Strona główna ich witryny zawiera ranking najgorszych do najlepszych producentów pod względem średniej liczby aplikacji zainstalowanych na ich urządzeniach. Toshiba zajmuje ostatnie miejsce w rankingu, a Acer i Asus mają najmniejszą ilość nadprogramów na swoich komputerach. Każda z tych marek umożliwia przeglądanie list oprogramowania zawartego na ich urządzeniu, co ułatwia podjęcie decyzji, które z nich zostaną, a które odejdą.

Czy powinienem to usunąć ma również własną aplikację i chociaż może to zabrzmieć głupio, aby zainstalować oprogramowanie podczas próby odinstalowania aplikacji z komputera, czy powinienem to usunąć w rzeczywistości sprawia, że ​​proces jest znacznie bardziej uproszczony niż widzieliśmy Inaczej. Aplikacja jest bezpłatna i wyświetla rankingi każdego oprogramowania na Twoim komputerze. Jeśli nie chcesz korzystać z aplikacji, możesz również pozostać przy korzystaniu ze strony internetowej; robi to samo, ale bez wbudowanego linku odinstalowującego.

Aby rozpocząć odinstalowywanie aplikacji, musisz otworzyć opcję „Dodaj lub usuń programy” z panelu sterowania lub naciskając przycisk Start i wpisując „Dodaj lub usuń”, aż sugerowana aplikacja pojawi się na ekranie Start menu. Spowoduje to otwarcie menu ustawień i rozpoczęcie odinstalowywania aplikacji z urządzenia. Możesz wyszukiwać określone aplikacje według nazwy lub przewijać listę alfabetyczną. Uważaj, aby nie odinstalować niczego, czego nie znasz, ponieważ niektóre aplikacje są potrzebne do prawidłowego sterowania komputerem bez komunikatów o błędach.

Na przykład wszystko, co zostało opracowane przez firmę Microsoft, jest zazwyczaj dobrą aplikacją do przechowywania na urządzeniu bez jej usuwania, ale aplikacje pochodzące od nieznanych wydawców zazwyczaj można bezpiecznie odinstalować. Najprostszym sposobem na upewnienie się, że nie usuwasz ważnych aplikacji, jest użycie opcji Czy mam to usunąć, aby wyszukać nazwę swojego programu; podobnie możesz również wygooglować nazwę aplikacji, aby upewnić się, że można ją bezpiecznie usunąć z urządzenia.

Usunięcie programów z komputera może zwykle zająć sporo czasu, więc poświęć kilka godzin na przejrzenie pełnej listy aplikacji. Odinstaluj wszystko, czego nie używasz lub nie rozpoznajesz, ale upewnij się, że sprawdziłeś swoje odpowiedzi, korzystając z zasobów w Internecie. Niektóre aplikacje mogą również wymagać ponownego uruchomienia komputera, chociaż w niektórych przypadkach możesz to wstrzymać, dopóki nie odinstalujesz wielu aplikacji. Po usunięciu programów poświęć dzień lub dwa, aby normalnie korzystać z komputera i poczuć to. Upewnij się, że wszystko nadal działa zgodnie z przeznaczeniem i że nie odinstalowałeś żadnego niezbędnego oprogramowania. Zazwyczaj aplikacje wymagane do ogólnego użytku można ponownie pobrać z witryny producenta.

Możesz również rozważyć rozpoczęcie od nowej kopii systemu Windows 10, co możesz zrobić, tworząc dysk odzyskiwania systemu Windows 10. Wspaniale jest nie tylko wyczyścić komputer przed ponownym uruchomieniem, ale także mieć go pod ręką w nagłych wypadkach.

Pliki i usługi startowe

Podczas instalowania programu na komputerze przewodnik instalacji może poprosić o dodanie aplikacji jako programu startowego na komputerze, co oznacza, że ​​uruchomi się automatycznie po uruchomieniu komputera. W przypadku niektórych aplikacji, takich jak niektóre narzędzia lub aplikacje, może to być dobre, pomagając uzyskać dostęp do programu lub aplikacji, której potrzebujesz znacznie szybciej niż w innym przypadku. Jednak w przypadku innych programów może to spowolnić komputer i znacznie przeciągnąć proces uruchamiania. Niektóre aplikacje, takie jak Spotify lub Steam, mogą wydawać się dobrymi aplikacjami, które umożliwiają uruchamianie się bezpośrednio po ponownym uruchomieniu, ale jeśli nie używasz tych aplikacji codziennie, dobrym pomysłem jest usunięcie ich z menedżera uruchamiania.

Najłatwiejszym sposobem wyłączenia tych aplikacji jest użycie menedżera zadań, do którego można uzyskać dostęp, naciskając Ctrl+Alt+Delete i wybierając opcję menedżera zadań z listy ustawień. Alternatywnie, naciśnięcie Ctrl + Shift + Escape automatycznie otworzy pasek zadań. Wybierz kartę o nazwie Uruchamianie, która załaduje listę aplikacji zaprojektowanych do uruchamiania po uruchomieniu komputera. Ta lista zawiera informacje o każdym z tych wyborów, w tym ich nazwę, wydawcę, status, a nawet ich wpływ na uruchomienie. Ważną częścią jest status: każda z tych aplikacji zostanie wyłączona lub włączona.

Jeśli widzisz aplikację, która spowalnia twój komputer (lub program, którego nie znasz), która również ma włączone uruchamianie, jest to aplikacja, która jest najlepsza do wyłączenia. Aby wyłączyć każdą aplikację, kliknij prawym przyciskiem myszy zaznaczenie i naciśnij opcję „Wyłącz”. Nie zatrzyma to bieżącego działania programu na twoim komputerze, ale spowoduje to, że aplikacja nie będzie już działać po następnym ponownym uruchomieniu. Jeśli uważasz, że aplikacja jest ważna do codziennego użytku na komputerze, zawsze możesz użyć tej samej karty, aby ponownie włączyć te aplikacje, aby działały podczas uruchamiania.

Aplikacje w tle

Aplikacje działające w tle w systemie Windows 10 mogą robić znacznie więcej, niż myślisz. Mogą sporadycznie aktualizować, wysyłać powiadomienia na urządzenie, szukać i wyszukiwać treści i nie tylko. Nie każda aplikacja działająca w tle jest szkodliwa dla komputera, ale niektórzy użytkownicy mogą uznać, że ich urządzenie działa płynniej, gdy mniej aplikacji zajmuje zasoby urządzenia, szczególnie na starszych i mniej wydajnych komputerach. Na szczęście system Windows 10 ma teraz sposób na automatyczne wyłączenie uruchamiania aplikacji w tle na urządzeniu i jest to tak proste, jak zanurzenie się w sekcji Prywatność w menu ustawień. Aby to zrobić, dotknij ikony Start w lewym dolnym rogu i wpisz „Prywatność”, a następnie naciśnij Enter. Przewiń w dół listy po lewej stronie i zacznij usuwać zaznaczenie aplikacji, których nie chcesz uruchamiać w tle komputera. Można je włączać i wyłączać według własnego uznania, a w zależności od wyboru zainstalowanych aplikacji, wyłączenie niektórych aplikacji powinno spowodować niewielki lub znaczny wzrost wydajności.

Przeglądarki Rozszerzenia i pamięci podręczne

Jeśli nie spędzasz większości dnia pracując w kreatywnej aplikacji, takiej jak Adobe Photoshop lub Premiere Pro, lub aplikacji biurowej, takiej jak Microsoft Excel, prawdopodobnie spędzasz dużo czasu na komputerze, korzystając z przeglądarki, aby uzyskać dostęp do ulubionych witryn. Ponieważ twoja przeglądarka internetowa jest używana do wszystkiego, od sprawdzania życia znajomych za pomocą Facebooka lub Instagrama po oglądanie ulubionych filmów i programów telewizyjnych w Netflix i Hulu, ma sens tylko to, aby przeglądarka stała się najważniejszym narzędziem w arsenale oprogramowania na komputerze. Internet jest niesamowicie potężnym miejscem, pełnym ekspresji i sztuki, wiadomości, analiz i mediów, co czyni go niezbędnym narzędziem podczas korzystania z komputera.

Każda główna przeglądarka używana w systemie Windows 10 — Chrome, Firefox i Microsoft Edge — umożliwia również korzystanie z rozszerzeń lub niewielkich elementów oprogramowania, które można podłączyć do przeglądarki i zmienić sposób jej działania. Rozszerzenia są na ogół pomocnymi narzędziami, które umożliwiają modyfikowanie działania komputera bez martwienia się o instalowanie głównych elementów oprogramowania. Jeśli zajrzysz do menu rozszerzeń swojej przeglądarki, zobaczysz pełną listę oprogramowania, które dodałeś do swojego Internetu. Może to być wszystko, od menedżera haseł, takiego jak LastPass lub 1Password, przez wtyczkę VPN, taką jak ExpressVPN, po ulubione rozszerzenie do dodania, bloker reklam. W sieci są miliony różnych rozszerzeń, a programista Twojej przeglądarki często dokłada wszelkich starań, aby zebrać te rozszerzenia w jednym miejscu, takim jak sklep Chrome Web Store lub rynek dodatków Firefox.

Nie każde rozszerzenie jest jednak twoim przyjacielem, a jeśli nie będziesz ostrożny, możesz przypadkowo dodać oprogramowanie do laptopa lub komputera stacjonarnego, które może łatwo spowodować problemy z przeglądaniem. Ważne jest, aby upewnić się, że wszelkie oprogramowanie, którego nie pamiętasz dodawania do urządzenia, zostało usunięte, a wszelkie rozszerzenia, które próbują dodać się do urządzenia, trzymają się z daleka. Chociaż w sieci istnieje wiele niepotrzebnych, wypełnionych spamem rozszerzeń przeglądarki, najważniejsze, aby trzymać się od nich z daleka — nie wspominając o tych, na które najprawdopodobniej natrafisz — są paski narzędzi wyszukiwania, które przejmują domyślną wyszukiwarkę przeglądarki i dostarczać Ci reklamy za każdym razem, gdy otwierasz przeglądarkę. Poniżej przedstawiamy szczegółowe instrukcje dotyczące usuwania rozszerzeń z każdej przeglądarki.

Równie ważne, jak śledzenie rozszerzeń, jest jednak regularne czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki, aby zapewnić płynne i szybkie działanie Internetu. Pamięć podręczna przeglądarki, podobnie jak ogólnie każda pamięć podręczna, to automatyczne przechowywanie danych online, które odwiedzasz na tyle często, że przeglądarka szybciej zapisuje niektóre z tych danych lokalnie, aby uzyskać dostęp szybciej niż cokolwiek, co możesz osiągnąć za pomocą samego połączenia internetowego. W większości przypadków pamięć podręczna to dobra rzecz. Zajmuje mało miejsca na Twoim urządzeniu i zazwyczaj sprawia, że ​​możesz uzyskać dostęp do swoich danych bez konieczności czekania przez kilka dodatkowych sekund, podczas gdy Twoja przeglądarka wielokrotnie ładuje tę samą ikonę Facebooka w kółko.

Niestety pamięć podręczna od czasu do czasu staje się nieco niepewna, nie ma pewności, gdzie znajdują się pliki i znacznie wydłuża ogólny czas ładowania zawartości, gdy czekasz, aż przeglądarka zrezygnuje ze znalezienia pamięci podręcznej i po prostu ponownie załaduje pliki od zera. Jeśli ładowanie Twoich ulubionych stron internetowych zajmuje trochę czasu i zauważyłeś błąd „oczekiwanie na pamięć podręczną” w dolnym rogu przeglądarki, prawdopodobnie musisz wyczyścić i ponownie uruchomić pamięć podręczną, aby kontynuować korzystanie z przeglądarki.

Tak więc, ponieważ zarówno rozszerzenia przeglądarki, jak i pamięć podręczna przeglądarki zajmują to samo miejsce, zagłębimy się w menu ustawień i przyjrzyjmy się, jak usunąć niechciane rozszerzenia przeglądarki i jak wyczyścić pamięć podręczną w przeglądarce.

Chrom

Aby usunąć rozszerzenia z Chrome, wybierz ikonę menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu. Najedź myszą na „Więcej narzędzi”, a następnie wybierz „Rozszerzenia”, aby otworzyć menu ustawień rozszerzeń. Tutaj znajdziesz pełną listę rozszerzeń dodanych do Twojej instancji Chrome w kolejności alfabetycznej. Przewiń listę rozszerzeń i upewnij się, że osobiście dodałeś każde rozszerzenie w menu. Możesz sprawdzić uprawnienia przyznane każdemu rozszerzeniu, klikając ikonę „Szczegóły”, a możesz włączyć lub wyłączyć rozszerzenia, klikając ikonę znacznika wyboru z boku każdego wpisu. Jeśli znajdziesz rozszerzenie, które warto usunąć, kliknij ikonę kosza na śmieci, aby usunąć je z komputera, przeglądarki i konta Google.

Aby wyczyścić pamięć podręczną, dotknij tej samej ikony menu z trzema kropkami i wybierz "Ustawienia" z menu. Po otwarciu „Ustawienia” przewiń do dołu strony i otwórz opcje zaawansowane, a następnie wybierz „Wyczyść dane przeglądania” u dołu sekcji Prywatność i ustawienia. Alternatywnie możesz również użyć sekcji wyszukiwania u góry strony, aby wyszukać „pamięć podręczna”, która załaduje tę opcję na dole listy. Wybierz tę opcję, a następnie wybierz „Pliki i obrazy z pamięci podręcznej”, co spowoduje wyświetlenie rozmiaru pamięci podręcznej przeglądarki w megabajtach lub gigabajtach.

W tym menu możesz również wyczyścić listę pobierania lub historię przeglądarki; wybierz opcje, które chcesz usunąć, lub pozostaw je tylko z danymi z pamięci podręcznej i kliknij niebieską ikonę na dole menu. Po wyczyszczeniu możesz zostać poproszony o ponowne uruchomienie przeglądarki; możesz ręcznie ponownie uruchomić przeglądarkę, aby upewnić się, że została poprawnie wyczyszczona. Pamiętaj, aby kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę Chrome na pasku zadań systemu Windows 10, aby całkowicie wyłączyć działanie Chrome w tle.

Firefox

Aby wyświetlić i usunąć rozszerzenia na swoim urządzeniu, zacznij od otwarcia przeglądarki Firefox i wybrania ikony menu z trzema liniami w prawym górnym rogu ekranu. Podobnie jak Chrome, Firefox daje pełną listę menu, ustawień i preferencji, które można tutaj zmienić. Musimy wybrać „Dodatki” z tego menu, które otworzy zarówno sklep z dodatkami w przeglądarce Firefox, jak i możliwość przeglądania rozszerzeń zainstalowanych w przeglądarce. Wybierz "Rozszerzenia" z menu po lewej stronie ekranu, które załaduje pełną listę rozszerzeń podłączonych do Firefoksa.Wybranie „Więcej” da ci informacje, takie jak wydawca i ogólny pomysł na to, co ma robić rozszerzenie; w międzyczasie wybranie „Wyłącz” zatrzyma działanie rozszerzenia w przeglądarce. Nie każde rozszerzenie ma opcję całkowitego usunięcia z przeglądarki, ale jeśli tak, zobaczysz tam również ikonę „Usuń”. Będziesz także chciał zagłębić się w listę wtyczek, dostępną również z lewej strony menu, aby upewnić się, że usuniesz wszelkie inne oprogramowanie działające w tle przeglądarki.

Aby wyczyścić pamięć podręczną w przeglądarce Firefox, wróć do ikony menu z trzema liniami w prawym górnym rogu ekranu i wybierz "Opcje". Wpisz „Pamięć podręczna” w polu wyszukiwania u góry ekranu i poczekaj na załadowanie pełnej listy, a następnie wybierz „Wyczyść teraz” po prawej stronie menu. Spowoduje to automatyczne zrzucenie pamięci podręcznej utworzonej przez Firefoksa w przeglądarce i będziesz mógł ponownie swobodnie przeglądać sieć, a wszystko to podczas odbudowy alokacji pamięci podręcznej.

Microsoft Edge

Edge stał się znacznie potężniejszą przeglądarką w ciągu ostatnich kilku iteracji i aktualizacji, dodając obsługę rozszerzeń i innych wtyczek i ogólnie czyniąc aplikację nieco bardziej przyjazną i łatwą w użyciu. Aby sprawdzić zainstalowane rozszerzenia, otwórz Edge na komputerze i dotknij ikony menu z poziomą kropką w prawym górnym rogu ekranu. Po otwarciu menu rozszerzeń możesz usunąć z Edge to, co robisz i czego nie potrzebujesz, wyłączając i usuwając rozszerzenia według własnego uznania. Aby zarządzać pamięcią podręczną, musisz ponownie dotknąć tej ikony ustawień, wybrać Ustawienia u dołu menu i dotknąć ikony "Wybierz, co chcesz wyczyścić" w obszarze "Wyczyść dane przeglądania". Tutaj możesz usunąć historię przeglądania, pliki cookie, zapisane hasła i wszystko, co chcesz usunąć z Edge; najważniejsze są oczywiście dane i pliki w pamięci podręcznej. Usuń je z przeglądarki i uruchom ponownie Edge, aby przetestować ulepszenia.

krawędź-wyczyść-ekran danych

Wyłącz animacje i inne efekty wizualne

Na słabszych komputerach możesz rozważyć wyłączenie niektórych bardziej błyskotliwych efektów wizualnych zapewnianych przez system Windows. Od czasu premiery systemu Windows Vista ponad dekadę temu firma Microsoft dobrze wykorzystała animacje, przezroczyste ikony, a dawniej technikę projektowania zwaną Windows Aero. Chociaż Aero zostało zastąpione przez „Projekt metra” (nieoficjalny tytuł po skontaktowaniu się z firmą Microsoft w związku z nazwą znaku towarowego, chociaż niektóre z tych raportów pozostają niepotwierdzone przez firmę Microsoft), przejrzystość i animacja pozostały podstawą projektowania w systemie Windows i są krzykliwe ponieważ Windows 10 może być, ważne jest, aby pamiętać, że te efekty mogą naprawdę obniżyć wydajność twojego systemu, jeśli używasz słabszego sprzętu. Efekty te mogą naprawdę popchnąć procesor do krawędzi, uniemożliwiając mu wykonywanie niektórych innych ważnych zadań komputera i sprawiając, że wszystko wydaje się znacznie wolniejsze niż jest. Nawet na szybszych komputerach czas potrzebny na wykonanie animacji przez laptopa lub komputer stacjonarny może pochłonąć cenny czas w ciągu dnia, jeśli zawsze pracujesz na komputerze.

przezroczystość

Jest kilka rzeczy, które należy poprawić, aby naprawić działanie systemu Windows 10. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zanurzenie się w menu Personalizacja w Ustawieniach w systemie Windows 10. Otwórz menu Ustawienia na swoim urządzeniu lub wpisz Personalizacja w menu Windows, aby załadować listę Motywy i ustawienia pokrewne. Z boku menu znajdziesz listę możliwych do zmiany ustawień i opcji menu. Wybierz Kolory drugi od góry i przewiń na dół strony. Zmiana koloru urządzenia z systemem Windows 10 nie spowolni procesora, ale efekty przezroczystości, które mogą, ale nie muszą być włączone, spowodują. Jeśli przezroczystość jest włączona, wyłącz ją, aby wyłączyć wszystkie opcje przezroczystości na urządzeniu. Górne części menu i okien nie będą już przezroczyste, ale poza wizualną zmianą może to pomóc w zmniejszeniu obciążenia procesora.

animacje wyłączone

Udaj się do domu w menu Ustawienia i przejdź do ułatwień dostępu. Te opcje ułatwień dostępu pozwalają zmienić sposób działania urządzenia, czyniąc go mniej lub bardziej komfortowym dla poziomu dostępności w zależności od osobistych potrzeb. To ustawienie można szybko i łatwo zmienić: w lewym menu kliknij Inne opcje, a na górze tego menu wyłącz i odznacz "Odtwarzaj animacje w systemie Windows". Spowoduje to całkowite zatrzymanie wszystkich animacji w systemie Windows 10, dzięki czemu gesty zostaną ukończone w jednej ramce, w przeciwieństwie do pokazywania ruchu okien na ekranie. Jest o wiele mniej krzykliwy, ale jednocześnie jest trochę przyjemniejszy, jeśli chcesz mieć dobre wyczucie ogólnej prędkości. Jeszcze ważniejsze jest jednak obciążenie, jakie zdejmie to z twojego procesora. Poważnie, nie tylko wszystko ładuje się i działa szybciej, gdy poruszasz się po komputerze, ale ogólnie rzecz biorąc, procesor ci podziękuje. Jeśli chcesz, możesz również wyłączyć obraz tła tutaj, zamiast po prostu wyświetlać czarny ekran.

Jedno ostatnie ustawienie do zmiany, tym razem w menu Zaawansowane ustawienia systemu na Twoim urządzeniu. Aby to otworzyć, zamknij normalne menu ustawień i naciśnij klawisz Windows na klawiaturze. Wpisz „con” w swoim menu i naciśnij Enter, co szybko otworzy Panel sterowania. Wybierz System i zabezpieczenia z tego menu, a następnie wybierz System, aby wyświetlić informacje o systemie. W menu po lewej stronie zobaczysz opcję Zaawansowane ustawienia systemu. Stuknij w to, aby załadować wyskakujące menu wyświetlające preferencje systemowe. Upewnij się, że wybrana jest karta Zaawansowane, a na górze tego menu zobaczysz opcję Wydajność. Na koniec kliknij menu Ustawienia, aby załadować opcje wydajności.

efekty wizualne

Domyślnie to menu jest ustawione tak, aby system Windows mógł wybrać najlepsze opcje dla twojego komputera, ale można je łatwo dostosować, aby uzyskać najlepszą wydajność i najlepszy wygląd. To, co chcesz tutaj zrobić, naprawdę zależy od twoich preferencji. Jeśli chcesz po prostu zezwolić systemowi Windows na dostosowanie się w celu uzyskania najlepszej wydajności, wybierz tę opcję. Wszystko, co jest zaznaczone w menu opcji poniżej, zostanie automatycznie odznaczone. Możesz to zostawić, jeśli chcesz, ale alternatywnie sugerujemy przejrzenie listy ustawień i opcji, aby upewnić się, że nie ma niczego do wybrania. Zaznaczenie pola spowoduje przełączenie trybu na niestandardowy, ale jest to w porządku dla naszych celów. Jeśli korzystasz z wydajnego komputera, możesz wybrać "Dostosuj, aby uzyskać najlepszy wygląd", aby automatycznie sprawdzić każdą opcję. Po wybraniu opcji, które chcesz zachować, kliknij Zastosuj i OK, aby zamknąć menu.

Ustawienia pamięci wirtualnej

Pamięć wirtualna jest jednym z najważniejszych aspektów Twojego komputera, nawet jeśli nie znasz tego terminu. Ważne jest również, aby zapewnić możliwość szybkiego ładowania danych przy niskich kosztach dla użytkowników. Podczas gdy pamięć RAM obsługuje pamięć komputera, aby aplikacje były otwarte i aktywne w tle (i gotowe do szybkiego uruchomienia), pamięć wirtualna umożliwia używanie dysku twardego lub dysku SSD jako pamięci, jeśli w systemie brakuje pamięci RAM. Jeśli uaktualnienie pamięci RAM nie jest opcją ze względu na możliwość uaktualnienia komputera lub ze względu na czysty koszt zakupu większej ilości pamięci, możesz sprawdzić ustawienia pamięci wirtualnej, aby upewnić się, że zapewniasz urządzeniu jak najwięcej miejsca do poruszania się.

Aby sprawdzić ustawienia pamięci wirtualnej, dotknij ikony Start w lewym dolnym rogu ekranu i wpisz „Sterowanie” na urządzeniu, aby otworzyć Panel sterowania. Z głównego menu Panelu sterowania wybierz "System i zabezpieczenia", a następnie wybierz "System" z tej listy. W lewym panelu wyświetlacza zobaczysz opcje wyboru "Zaawansowane ustawienia systemu". Kliknij to i zaakceptuj monit bezpieczeństwa, jeśli się pojawi. To menu zawiera mnóstwo informacji, ale będziesz chciał jeszcze raz wybrać "Zaawansowane", a następnie "Ustawienia wydajności" i "Zaawansowane". To menu zawiera opcje ustawień pamięci wirtualnej i możesz dotknąć „Zmień…”, aby edytować kwotę podaną urządzeniu.

Gdy otworzy się okno "Zmień", musisz odznaczyć "Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków", aby ręcznie edytować ilość pamięci wirtualnej dozwolonej przez urządzenie. Na dole tego okna znajduje się sekcja, która ostrzega o aktualnie przydzielonej ilości pamięci wraz z zalecaną ilością dla komputera. W większości przypadków możesz przydzielić tę zalecaną kwotę, co powinno zwiększyć wydajność Twojego urządzenia.

Aby to zrobić, po odznaczeniu „Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków”, możesz zmienić wybrane ustawienie z „Rozmiar zarządzany przez system” na „Rozmiar niestandardowy”. Ustaw rozmiar początkowy i rozmiar maksymalny jako wartość zalecaną przez urządzenie, co spowoduje, że komputer zawsze pozostawi tę wartość (w megabajtach) otwartą na komputerze. Na koniec upewnij się również, że lokalizacja pliku wymiany znajduje się na najszybszym dysku komputera (jeśli masz wiele dysków; w przeciwnym razie ten krok nie jest dla Ciebie). Jeśli twój dysk C: jest dyskiem SSD, a dysk D: jest tradycyjnym dyskiem twardym, upewnij się, że dysk C: jest lokalizacją pamięci wirtualnej, aby upewnić się, że komputer jest ustawiony na szybkość.

Ustawienia zasilania

Jeśli używasz laptopa, możesz sprawdzić ustawienia zasilania, aby upewnić się, że są ustawione na najlepsze dla Ciebie opcje. Chociaż obniżenie ustawień zasilania na laptopie może wydłużyć działanie komputera w podróży, zmniejsza również wydajność urządzenia. Jeśli Twój laptop jest podłączony, system Windows zazwyczaj automatycznie zwiększa wydajność urządzenia. Podobnie, jeśli twój laptop ma dedykowaną kartę graficzną (np. GTX 1060 lub GTX 1070 w laptopach NVidia Max-Q), włączy się automatycznie po podłączeniu urządzenia, zwiększając w ten sposób moc komputera. Najnowsze aktualizacje systemu Windows 10 sprawiły, że aktualizacja ustawień zasilania jest niezwykle łatwa, więc nie stresuj się zbytnio zagłębianiem się w ustawienia za każdym razem, gdy chcesz kontrolować swoją moc.

Aby kontrolować ustawienia zasilania za pomocą skrótu na pasku zadań systemu Windows, poszukaj ikony baterii w lewym dolnym rogu ekranu. Kliknięcie ikony baterii spowoduje załadowanie menu szybkich ustawień opcji zasilania. Po podłączeniu będziesz mieć suwak z trzema opcjami wydajności zasilania: Lepsza bateria, Lepsza wydajność i Najlepsza wydajność. Będziesz także mógł zobaczyć, po jakim czasie urządzenie będzie w pełni naładowane.

Po odłączeniu urządzenia na dołączonym suwaku pojawia się dodatkowa opcja, która pozwala wybrać jedną z trzech pierwszych opcji wymienionych powyżej lub, jeśli chcesz, wybrać opcję po lewej stronie: Oszczędzanie baterii. Przełączenie urządzenia w tryb oszczędzania baterii automatycznie przyciemni wyświetlacz i zmniejszy wydajność jeszcze bardziej niż opcja Lepsza bateria, ale jeśli jesteś w samolocie lub z dala od źródła zasilania, może to być dobra opcja, aby zachować komputer działa szybciej.

Aby uzyskać pełną listę opcji baterii na komputerze, otwórz skrót na laptopie za pomocą ikony baterii na pasku zadań i wybierz "Ustawienia baterii", co otworzy menu Ustawienia na komputerze. Tutaj możesz zobaczyć pełny przegląd statystyk baterii, od czasu pozostałego na urządzeniu, przez zużycie baterii przez aplikację, po możliwość automatycznego włączenia trybu oszczędzania baterii, gdy procent baterii osiągnie określony próg. System Windows umożliwia przeglądanie niektórych wskazówek dotyczących oszczędzania baterii z poziomu menu ustawień, a nawet możesz zmienić ustawienia baterii do odtwarzania wideo na urządzeniu.

Ostatni krok, zanim przejdziemy od ustawień zasilania: dotknij ikony Start w lewym dolnym rogu ekranu i wpisz „Sterowanie”, aby otworzyć Panel sterowania. Wybierz „Sprzęt i dźwięk”, a następnie „Opcje zasilania”. Wersja menu Zasilanie w Panelu sterowania ma znacznie więcej opcji niż menu ustawień podstawowych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że to menu istnieje. Tutaj możesz ręcznie zmienić ustawienia planu zasilania (w tym opcje wyłączania ekranu i usypiania komputera), a jeśli wybierzesz "Zaawansowane opcje zasilania", możesz dostosować każdy aspekt komputera i jego pobór mocy, maksymalizowanie lub minimalizowanie według własnego uznania.

Większość ludzi będzie dobrze po prostu dostosować podstawowe opcje zasilania w skrótach na pasku zadań, ale jeśli szukasz sposobu na edycję opcji zasilania PCI Express lub gdy wtyczki USB zawieszają zasilanie, opcja Zaawansowane zasilanie jest świetny sposób, aby naprawdę przejąć kontrolę nad swoim urządzeniem. To powiedziawszy, jeśli dostosujesz tutaj opcje i zauważysz, że twój komputer działa dziwnie, pamiętaj, aby przywrócić domyślne ustawienia zasilania.

Indeksowanie wyszukiwania

Indeksowanie wyszukiwania może być potężnym narzędziem we właściwych rękach, używanym do zwiększania szybkości wyszukiwania i przyspieszania wszystkiego na komputerze. Jeśli masz dużą bibliotekę plików na starszym dysku twardym, znalezienie plików za pomocą wyszukiwania wbudowanego w Eksploratorze i menu Start na komputerze może zająć dużo czasu. Indeksowanie wyszukiwania pomaga przyspieszyć to wszystko, indeksując pliki w tle. Jeśli masz starszy komputer z wolnym procesorem, możesz go wyłączyć — zwłaszcza, jeśli nie wykonujesz wielu pełnowymiarowych wyszukiwań treści na swoim komputerze. Osoby, które często wyszukują pliki, mogą chcieć pozostawić tę opcję włączoną, ale niezależnie od tego, co wybierzesz, z przyjemnością dowiesz się, że w ten czy inny sposób pomagasz przyspieszyć swój komputer.

Aby otworzyć indeksowanie wyszukiwania, kliknij ikonę Start u dołu ekranu i wpisz „Indeks”, aby załadować opcje indeksowania, a następnie naciśnij Enter, aby otworzyć. Twoje lokalizacje indeksowania zostaną wymienione w białej części menu i możesz edytować lub dodawać opcje według własnego uznania. Ikona "Modyfikuj" otwiera okno, w którym możesz wybrać i odznaczyć lokalizacje, które zostały zindeksowane, ale jeśli menu wydaje ci się skomplikowane, lepiej albo wyłączyć indeksowanie razem, albo zostawić je na dobre.

indeksowanie wyszukiwania

OneDrive

Jedną z głównych funkcji systemu Windows 10 jest integracja Microsoft z OneDrive, usługą przechowywania w chmurze firmy i usługą hostingu plików, która aktywnie konkuruje z Dropbox i Dyskiem Google. Chociaż obie te konkurencyjne usługi pozwalają na prostą integrację pulpitu, nic nie jest tak zsynchronizowane z systemem Windows jak OneDrive, dzięki synergii między usługą przechowywania w chmurze firmy Microsoft a jej systemem operacyjnym. Usługa działa w tle aktywnie, aby zsynchronizować pliki z pamięcią przydzieloną do Twojego konta, ale jeśli jej nie używasz, OneDrive może po prostu zużywać moc obliczeniową, której możesz użyć na czymś innym. Wyłączenie OneDrive nie jest zbyt trudne, chociaż całkowite jego wyłączenie to inna historia.

od_settings-1

Jeśli chcesz tylko wyłączyć OneDrive, jest to całkiem proste, kliknij ikonę ^ na pasku zadań w pobliżu zegara w prawym dolnym rogu ekranu i poszukaj ikony chmury. Kliknij tę ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wyjdź” lub „Zamknij OneDrive”, w zależności od wersji aplikacji, aby zamknąć usługę. OneDrive ostrzeże Cię, że Twoje pliki nie będą już synchronizowane z usługą z komputera i możesz kliknąć monit, aby zakończyć zamykanie systemu. Możesz i powinieneś również wybrać tutaj opcję ustawień, która pozwoli ci wyłączyć OneDrive z automatycznego uruchamiania na twoim komputerze po zalogowaniu się do systemu Windows.

onedrive-wyłącz

W przypadku większości osób powinno to wystarczyć do całkowitego zaprzestania korzystania z OneDrive; nie będzie działać w tle komputera i możesz przestać się martwić o zużycie mocy obliczeniowej komputera za pomocą bezwartościowych zadań, których nie potrzebujesz lub nie używasz. Jest jednak inna opcja. Jeśli czujesz się wystarczająco komfortowo, edytując rejestr komputera, możesz całkowicie wyłączyć OneDrive ręcznie za pomocą ustawień komputera. Otwórz Regedit, wpisując go w menu Start, a następnie przejdź do następującego klucza: „HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREpoliciesMicrosoftWindows”. Utwórz tutaj nowy klucz o nazwie One Drive i nadaj kluczowi DWORD o nazwie DisableFileSyncNGSC o wartości 1. Spowoduje to całkowite wyłączenie opcji synchronizowania zawartości na komputerze za pośrednictwem OneDrive, chociaż zawsze możesz wrócić do tego klucza, aby edytować i usunąć to.

Uruchomienie

Twój komputer powinien mieć hasło w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony, zwłaszcza jeśli mieszkasz z innymi ludźmi, przechowujesz ważne dokumenty, takie jak informacje podatkowe, na dysku twardym lub nosisz komputer ze sobą na co dzień. Jeśli jednak naprawdę nie interesuje Cię ochrona laptopa, możesz wyłączyć wymaganie systemu Windows 10, aby zachować hasło na swoim urządzeniu, korzystając z okna dialogowego Uruchom, którego używaliśmy w tym przewodniku. Aby to zrobić, naciśnij Win + R na swoim urządzeniu, aby otworzyć Uruchom i wpisz „netplwiz” w oknie dialogowym. Spowoduje to otwarcie ekranu Konta użytkowników na twoim komputerze, który pokazuje każde konto użytkownika na twoim komputerze. Co najmniej jedno z Twoich kont będzie wymagało dostępu administratora, ale sugeruje się wyłączenie go na kontach, na których nie jest to konieczne.

hasło-wyłącz

Wybierz nazwę swojego konta i podświetl ją za pomocą myszy, a następnie usuń zaznaczenie „Użytkownicy muszą wprowadzić nazwę i hasło, aby korzystać z tego komputera”, aby usunąć potrzebę hasła do swojego urządzenia. Przyspieszy to proces logowania, dzięki czemu dostęp do dokumentów będzie znacznie szybszy w ciągu normalnego dnia użytkowania. To powiedziawszy, jeśli masz wspólne urządzenie z wieloma kontami, zdecydowanie zalecamy, aby nie używać tej metody do ochrony danych.

Jednak nawet jeśli nie chcesz usuwać hasła i opcji zabezpieczeń z urządzenia, nadal możesz zaoszczędzić trochę czasu na procesie uruchamiania, włączając Szybkie uruchamianie systemu Windows. Jest to jedna z najważniejszych opcji, które można wybrać w systemie Windows, aby skrócić czas uruchamiania, ale Microsoft domyślnie pomija tę opcję dla większości użytkowników. Zasadniczo opcja ta pozwala systemowi Windows utworzyć coś, co nazywa się hiberfilem, dokumentem, który przechowuje informacje o najnowszym obrazie zapisanych jąder i sterowników z pamięci RAM, zamiast zrzucać wszystko na koniec sesji. Po uruchomieniu komputera następnego dnia system Windows użyje informacji z tego hiberfilu, aby szybciej załadować informacje.

Należy zauważyć, że włączenie szybkiego uruchamiania oznacza, że ​​komputer nie zostanie całkowicie wyłączony. Korzystanie z funkcji szybkiego uruchamiania powoduje przejście urządzenia w stan głębokiej hibernacji.Dla większości użytkowników jest to w rzeczywistości to samo, co wyłączenie urządzenia; nigdy nie będziesz w stanie stwierdzić, że twój komputer nie jest w trybie zerowego poboru mocy i różni się on od standardowego trybu hibernacji, który możesz aktywować z menu Start w systemie Windows. Niektórzy ludzie mają pewne drobne problemy z zasilaniem, ale większość ludzi nie znajdzie żadnej różnicy między tymi dwiema opcjami.

szybki start

Aby aktywować szybkie uruchamianie lub upewnić się, że jest włączone, naciśnij ikonę Start i wpisz „polecenie”, aby wyszukać wiersz polecenia. Kliknij opcję prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom jako administrator”, aby otworzyć wiersz polecenia. Następnie wpisz to polecenie: powercfg / hibernate on

Zamknij wiersz polecenia i otwórz menu Start i wpisz „moc”, a następnie naciśnij Enter. Zobaczysz opcje zasilania otwarte na urządzeniu. Wybierz "Wybierz, co robi przycisk zasilania", a następnie wybierz "zmień opcje, które są obecnie niedostępne". Upewnij się, że pole wyboru „Włącz szybkie uruchamianie” jest zaznaczone, a następnie zapisz zmiany na urządzeniu. Powinniśmy zauważyć, że każdy, kto korzysta z aktualnych wersji systemu Windows 10 (wszystko po aktualizacji Fall Creators z 2017 r.), powinien już mieć to włączone, ale osoby na starszych urządzeniach będą chciały upewnić się, że zostało to wybrane ręcznie.

Zamknąć

Podobnie jak w przypadku startupu, warto przyjrzeć się swoim nawykom wyłączania, aby upewnić się, że proces wyłączania urządzenia jest tak szybki, jak to tylko możliwe. Można to zrobić na dwa sposoby, a naszą pierwszą sugestią jest upewnienie się, że przycisk zasilania na urządzeniu jest ustawiony tak, aby robił to, co chcesz. Można to kontrolować w Panelu sterowania i warto upewnić się, że przycisk zasilania na urządzeniu jest ustawiony tak, aby robił wszystko, co najbardziej przyspiesza proces.

Aby to zrobić, wyszukaj „Zasilanie” w menu Windows i naciśnij Enter, aby otworzyć Ustawienia. Po prawej stronie menu znajdź "Dodatkowe ustawienia zasilania", aby otworzyć Panel sterowania, a następnie użyj lewej strony tego menu, aby wybrać "Wybierz działanie przycisków zasilania". Spowoduje to otwarcie nowego menu, które pozwala kontrolować działanie przycisku zasilania na urządzeniu. Niektóre komputery, w tym większość laptopów, mają wbudowane przyciski zasilania i uśpienia, co pozwala na kontrolowanie zasilania i uśpienia. Inne komputery, zwłaszcza laptopy, zwykle mają tylko jeden fizyczny przycisk zasilania, ale mogą mieć klawisz funkcyjny, który pełni również funkcję przycisku uśpienia.

Możesz kontrolować, co robią oba te przyciski, w zależności od potrzeb, co jest świetne dla każdego, kto chce z trudem dowodzić swoim laptopem. Oba przyciski mają następujące opcje:

 • Nic nie robić
 • Sen
 • Hibernować
 • Zamknąć
 • Wyłącz wyświetlacz (może to zależeć od sprzętu)

Na komputerach stacjonarnych, jak widać na powyższym zrzucie ekranu, większość komputerów utrzymuje rzeczy dość podstawowe. Laptopy mają o wiele większą elastyczność, jeśli chodzi o to. Z laptopem masz trzy opcje, w tym możliwość użycia przycisku zasilania, przycisku uśpienia i zamknięcia pokrywy. Każdy z nich ma również opcje kontrolowania tego, co dzieje się podczas pracy na baterii i po podłączeniu; na przykład, jeśli pracujesz na laptopie i chcesz pozostawić go w normalnym trybie z zamkniętym wyświetlaczem, gdy jest zasilany, możesz powiedzieć laptopowi, aby nic nie robił, gdy pokrywa jest zamknięta. Podobnie, jeśli wolisz wyłączać komputer za każdym razem, gdy laptop jest zamknięty, system Windows może automatycznie wyłączyć laptopa, zamykając ekran.

skrót do wyłączania

Jeśli nadal chcesz zaoszczędzić trochę czasu na wyłączaniu urządzenia, możesz utworzyć skrót na pulpicie, który automatycznie wyłączy laptopa lub komputer stacjonarny. Aby go utworzyć, kliknij prawym przyciskiem myszy pustą sekcję pulpitu i wybierz „Nowy” z menu kontekstowego. Wybierz skrót i wpisz następujące polecenie w oknie dialogowym, które pojawi się na ekranie, jak widać na powyższym zrzucie ekranu:

%windir%System32shutdown.exe /s /t 0

Kliknij "Dalej", aby nazwać skrót, i naciśnij Zakończ. Po naciśnięciu skrótu na urządzeniu automatycznie się wyłączy, więc używaj go ostrożnie. Gdy go aktywujesz, w zasadzie nie masz szczęścia, aby zatrzymać skrót przed wyłączeniem urządzenia, przez co nie możesz zatrzymać procesu.

Opcje folderu

Eksplorator Windows ma opcję zmiany niektórych ustawień w folderach, co może pomóc zwiększyć wydajność komputera podczas korzystania z folderów. Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, otwórz Eksplorator i kliknij Widok u góry interfejsu. Po prawej stronie interfejsu znajdziesz menu rozwijane Opcje, które pozwala zmienić niektóre opcje lub otworzyć okno dialogowe. Kliknij klawisz opcji, aby otworzyć okno, a następnie wybierz z tej listy kartę Widok.

opcje-widoku

W tym menu opcji zobaczysz mnóstwo informacji dotyczących wyświetlania plików, folderów, sterowników i innych. Wyłączając niektóre z tych opcji, możesz przyspieszyć wizualny aspekt Eksploratora plików, aby wszystko było ładowane w Eksploratorze plików tak szybko, jak to możliwe. Nie musisz (lub nie chcesz) odznaczać ich wszystkich, ale oto kilka opcji, które powinieneś wyłączyć tak szybko, jak to możliwe:

 • Wyświetlaj informacje o rozmiarze pliku we wskazówkach dotyczących folderów
 • Ukryj puste dyski
 • Ukryj rozszerzenia znanych typów plików (jest to również dobry środek bezpieczeństwa, aby to wyłączyć)
 • Pokaż zaszyfrowane lub skompresowane pliki NTFS w kolorze
 • Pokaż wyskakujący opis dla folderów i elementów pulpitu
opcje folderu

Powiadomienia dźwiękowe

Dźwięki

Wyłączenie dźwięku powiadomień na dłuższą metę nie pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu, ale może pomóc, jeśli Twój komputer nie ma lub nie potrzebuje głośników i chcesz wyłączyć moc przetwarzania, która jest wciskana za każdym razem, gdy pojawia się powiadomienie wyłączony. Aby wyłączyć powiadomienia dźwiękowe, kliknij menu Start w lewym dolnym rogu i wpisz Panel sterowania w Start przed naciśnięciem Enter. Po otwarciu panelu sterowania wybierz Dźwięk i przejdź do zakładki Dźwięki. Stąd możesz wyłączyć wszystkie dźwięki, które nie wymagają odtwarzania na twoim urządzeniu, nawet klikając ikonę głośnika po lewej stronie każdego programu. Jeśli chcesz, możesz także włączyć "Brak dźwięków" na dole schematu dźwiękowego, który wyłącza wszystkie dźwięki jednocześnie.

Ustawienia prywatności

Nie, nie powiemy Ci, aby wyłączyć określone ustawienia prywatności. Zamiast tego uważamy, że dobrym pomysłem jest wyłączenie opcji zbierania i wysyłania danych z komputera przez system Windows do niestandardowych dzienników, co pomaga identyfikować błędy, awarie i zastosowania systemu Windows. Te dane są anonimowe, więc ich pozostawienie niekoniecznie szkodzi Twojej prywatności. Zamiast tego powinieneś go wyłączyć, jeśli chcesz, aby Twój komputer zużywał mniej zasobów, wysyłając dane do centrów Microsoft.

Aby to zrobić, kliknij menu Start w lewym dolnym rogu i wpisz „Prywatność”, aby otworzyć ustawienia prywatności. W tym miejscu możesz wybrać, które opcje pozostawić włączone, a które wyłączone, w zależności od Twoich potrzeb i tego, co chcesz, aby firma Microsoft otrzymywała od Ciebie w zakresie danych. Na przykład możesz chcieć wyłączyć wybór identyfikatora wyświetlania reklam, ale pozostawić włączone „sugerowane opcje” w menu ustawień. To, co tutaj zmienisz, na dłuższą metę zależy od Ciebie jako użytkownika.

Wskazówki i powiadomienia

System Windows 10 zawiera szereg wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak najlepiej korzystać z systemu operacyjnego. Są one świetne dla początkujących, ale jeśli korzystasz z systemu Windows 10 od lat, prawdopodobnie okaże się, że nie potrzebujesz tych powiadomień, aby dowiedzieć się, jak korzystać z systemu operacyjnego. Te wskazówki i inne powiadomienia, które próbują wyróżnić aplikacje lub pomagają odkryć, jak wykonać określone czynności w systemie Windows, mogą naprawdę sparaliżować komputer lub po prostu zmienić urządzenie w frustrujące doświadczenie. Jeśli nie masz już do czynienia z tymi powiadomieniami, możesz je wyłączyć bezpośrednio w menu Ustawienia.

Aby to zrobić, przejdź do Ustawień z menu Start i wybierz "System" z listy opcji. Zobaczysz, że panel ustawień załaduje długą listę opcji i wyborów, z których możesz wybrać, aby zmienić opcje w menu systemu Windows. Wybierz „Powiadomienia i działania” z lewej strony, trzy lub cztery opcje w dół od góry. Z tej opcji możesz faktycznie włączyć lub wyłączyć wiele opcji powiadomień, w tym możliwość otrzymywania powiadomień od aplikacji i innych nadawców (wyłącz tę opcję) oraz otrzymywania wskazówek, wskazówek i sugestii podczas korzystania z systemu Windows (wyłącz to także). Gdy wszystkie trzy są wyłączone i wyłączone, będziesz mieć znacznie lepsze wrażenia z korzystania z systemu Windows, zwłaszcza jeśli jesteś już profesjonalnym użytkownikiem systemu Windows.

Przytnij menu Start

Menu Start w systemie Windows 10 powróciło z rykiem po opuszczeniu systemu Windows 8, a dzięki ulepszeniom wprowadzonym w menu jest potężniejsze niż kiedykolwiek. To powiedziawszy, jeśli szukasz sposobu na odchudzenie systemu Windows i ułatwienie korzystania z niego, utrzymywanie menu Start w obecnym stanie nie jest właściwą drogą. Po pierwszym uruchomieniu systemu Windows 10 menu Start jest wypełnione rzeczami, których po prostu nie potrzebujesz, aby działać poprawnie na swoim komputerze. Wiadomości, pogoda i inne skróty obrotowe zajmują znaczną część miejsca w menu Start i ładują zawartość w tle urządzenia, spowalniając działanie i znacznie utrudniając pracę na komputerze, jeśli korzystasz z niższej klasy okular.

Możesz poświęcić trochę czasu na dostosowanie menu Start, ale jeśli chcesz po prostu zachować czystość i prostotę bez żadnych komplikacji, możesz otworzyć menu ustawień, aby osobiście zmienić opcje menu Start. Otwórz Start i wybierz Ustawienia z opcji w menu, a następnie wybierz Personalizacja z aktualnego menu. Personalizacja umożliwia zmianę wszelkiego rodzaju opcji na komputerze, od tła komputera po tapetę ekranu blokady. Z tego menu wybierz Start, drugi od dołu w lewym panelu menu.

Tutaj możesz szybko dostosować menu ustawień, aby zmienić je na takie, które najlepiej sprawdza się zarówno na komputerze osobistym, jak i na własnym przepływie pracy. Jeśli szukasz najbardziej podstawowej wersji menu Start, jaką możesz mieć, zacznij od wyłączenia "Pokaż więcej kafelków", "Pokazuj sugestie od czasu do czasu w Start" i Użyj Start na pełnym ekranie. Pierwsza opcja rozszerza menu Start bardziej niż to konieczne, druga opcja umieszcza sugestie i reklamy aplikacji z Microsoft Store w menu Start, a trzecia opcja tworzy pełnoekranowe menu Start, podobne do Windows 8 i Windows 8.1.

Jeśli chcesz iść dalej, możesz wyłączyć opcję "Pokaż najczęściej używane aplikacje", która wyświetla listę sześciu lub siedmiu sugerowanych aplikacji u góry menu Start po jego otwarciu oraz "Pokaż ostatnio dodane aplikacje", która wyróżnia aplikacje i programy, które ostatnio zainstalowałeś na swoim urządzeniu. Nie zalecamy jednak wyłączania opcji wyświetlania listy aplikacji w Start, ponieważ jest to podstawowy cel narzędzia na początek.

Gdy skończysz w menu Ustawienia, przejdź do samego menu Start, aby upewnić się, że wszystko jest ułożone tak, jak chcesz. Możesz także dodatkowo wyłączyć kafelki na żywo i inne treści, w tym usuwając treści, takie jak pogoda i wiadomości z menu Start, aby upewnić się, że komputer ładuje się tak szybko, jak to możliwe, bez podejmowania procesów w tle.

Ustaw godziny aktywności

Ten jest ważny. Dzięki nowemu systemowi aktualizacji systemu Windows będziesz chciał się upewnić, że poprawnie ustawiłeś godziny aktywności, w przeciwnym razie możesz stracić godziny pracy lub postępy w aktualizowaniu treści. Zaufaj nam — mówimy z doświadczenia. Godziny aktywności mogą wydłużyć się do osiemnastu godzin, więc upewnij się, że odpowiednio ustawiłeś swój czas, aby mieć pewność, że Twoja praca jest objęta ubezpieczeniem. Aby zmienić aktywne godziny, otwórz menu Ustawienia w Start i wybierz "Aktualizacja i zabezpieczenia" lub wyszukaj "Aktywne godziny" w polu wyszukiwania. W witrynie Windows Update znajdź opcję zmiany godzin aktywności.

W przypadku tej opcji system Windows ograniczał czas do dwunastu godzin, ale nowsze funkcje w ramach Aktywnych godzin pozwalają teraz wydłużyć czas do osiemnastu godzin. Powinieneś bezwzględnie z tego skorzystać, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która ma trudności z utrzymaniem określonych godzin pracy lub zawsze wydaje się, że używa komputera do pracy, szkoły i zabawy. Aby ustawić godziny aktywności, należy zacząć od ustawienia czasu, w którym pracujesz po raz pierwszy w ciągu dnia (6 rano, 8 rano, 10 rano itd.) i iść w nocy tak daleko, jak zwykle pracujesz. Dzięki limitowi osiemnastu godzin możesz ewentualnie przedłużyć swoje godziny pracy do północy w przypadku dnia pracy, który zaczyna się o 6 rano, i 4 rano w przypadku dnia, który zaczyna się o 10 rano. Wybierz odpowiednie dla siebie godziny.

Reakcja myszy

Jeśli niecierpliwie czekasz, aż mysz pokaże menu po najechaniu kursorem na element, możesz zmienić czas opóźnienia w rejestrze. W Edytorze rejestru znajdź następujące klucze. Domyślnie są ustawione na 400 milisekund, czyli 4 dziesiąte sekundy. Możesz sprawić, że będą prawie natychmiastowe, zmieniając wartości na 10.

 • HKEY_CURRENT_USER > Panel sterowania > Mysz
 • HKEY_CURRENT_USER > Panel sterowania > Pulpit

Może to nie wpłynąć na ogólną szybkość komputera, ale pomoże zwiększyć ogólną wydajność i szybkość reakcji poruszania myszą.

Przedmioty konserwacji

Podczas gdy w starszych wersjach systemu Windows użytkownicy często zwracali uwagę na określone elementy konserwacji, system Windows 10 znacznie ułatwia użytkownikowi skupienie się przede wszystkim na korzystaniu z komputera zamiast ciągłego zwracania uwagi na problemy z konserwacją, które w dużej mierze nie sprawa w wielkim schemacie rzeczy. Mimo to, jeśli ostatnio nie nadrobiłeś zaległości w zakresie ogólnej konserwacji komputera, warto przyjrzeć się, aby upewnić się, że komputer jest czysty i przejrzysty. Chociaż możesz przejść miesiące, a nawet rok, nie zajmując się tymi problemami, zalecamy przeglądanie ich przynajmniej raz w roku, aby upewnić się, że Twój komputer działa z najwyższą wydajnością.

Pliki tymczasowe

Twój komputer jest wypełniony plikami tymczasowymi, które są tworzone w celu załadowania danych lub śledzenia zawartości urządzenia. Chociaż w tej chwili są ważne, mogą prowadzić do poważnych problemów, jeśli pozwolisz im się rozwijać bez zajmowania się nimi. Twoje pliki tymczasowe są przechowywane w jednym folderze, co ułatwia szybkie wyczyszczenie, ale nie będziesz chciał po prostu usuwać zawartości z urządzenia w Eksploratorze plików. Zamiast tego dobrze jest upewnić się, że używasz folderu właściwości na dysku głównym (zazwyczaj dysku C:), aby użyć opcji Oczyszczanie dysku na komputerze.

Aby to zrobić, zacznij od otwarcia Eksploratora plików na swoim komputerze, a następnie wybierz Ten komputer z lewego panelu na wyświetlaczu. Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk C: (lub inny dysk główny). W następnym oknie pojawi się przycisk Oczyszczanie dysku. Kliknij to i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć czyszczenie urządzenia.

Jeśli szukasz alternatywnej opcji do użycia na swoim urządzeniu, Cleaner to bezpłatny program innej firmy, który łączy to i inne zadania konserwacyjne w jednym, łatwym do zarządzania miejscu.

Rejestr

Twój rejestr w systemie Windows przechowuje rzeczy rejestrowane i rejestrowane, dzięki czemu wszystko, co robisz w systemie operacyjnym, może być śledzone i oznaczane. Obejmuje to wszystko, od otwierania dokumentu na komputerze po przeglądanie sieci. Zazwyczaj rejestr nie spowolni komputera, chyba że coś pójdzie nie tak, ale i tak warto się temu przyjrzeć, zwłaszcza jeśli ostatnio odinstalowywałeś wiele programów z komputera. Będziesz chciał skorzystać z aplikacji, takiej jak Revo Uninstaller, Ccleaner i JV Powertools, aby wyczyścić rejestr, z których wszystkie są w stanie wyczyścić rejestr.

Defragmentuj

Normalne operacje na plikach na dysku powodują, że bity plików są zapisywane na całym dysku twardym, gdziekolwiek jest dostępne miejsce. Im bardziej rozproszone lub pofragmentowane stają się pliki, tym dłużej trwa ich odczytanie. Windows 10 dobrze radzi sobie z kontrolowaniem fragmentacji. Możesz sprawdzić stan dysków i uruchomić ręczną optymalizację na karcie Narzędzia w oknie Właściwości dysku C:. Wybierz przycisk Optymalizuj na tej karcie, aby wyświetlić okno Optymalizuj dyski. Wybierz dysk i naciśnij Analizuj, aby uzyskać najnowszy stan. Hit Optimize, jeśli chcesz defragmentować dysk.

optymalizacja-dysków

Pamiętaj, że dyski SSD działają inaczej i nie powinny być defragmentowane. Defragmentacja jest wyłączona dla dysków SSD w systemie Windows 10.

Obrazy dysków i czyste instalacje

Jeśli uaktualniłeś komputer z poprzedniej wersji systemu Windows, być może nadszedł czas na wykonanie czystej instalacji. Opis całego procesu wykracza poza zakres tego artykułu, ale proces ten rozwiązałby wszelkie problemy, które zostały przeniesione ze starego systemu. Pamiętaj: ponowne zainstalowanie wszystkich potrzebnych aplikacji zajmie dużo czasu, więc upewnij się, że nie wykonujesz tego w środku dnia roboczego. Wszystko to mówi, że warto wiedzieć, że zaczynasz od najczystszej możliwej konfiguracji.

Jeśli wykonasz całą pracę związaną z optymalizacją systemu lub czystą instalacją, najlepszym narzędziem do czyszczenia/przywracania jest kompletny obraz dysku w pełni wyczyszczonego systemu ze wszystkimi zainstalowanymi i gotowymi do uruchomienia programami, wraz z bieżącą kopią zapasową wszystkich Twoje dane. Następnie, następnym razem, gdy system osiągnie punkt, w którym działa wolniej lub wymaga gruntownego czyszczenia, wystarczy przywrócić obraz, a następnie przywrócić dane z bieżącej kopii zapasowej.

Wniosek

Ten przewodnik może sprawić, że system Windows 10 będzie wydawać się skomplikowanym systemem operacyjnym, ale prawda jest taka, że ​​sztuczki i poprawki, które możesz wykonać, aby przyspieszyć starzejącą się maszynę, sprawiają, że jest on o wiele bardziej elastyczny niż system operacyjny. Nie każdy komputerowy system operacyjny pozwala zagłębić się w platformę, aby zmienić drobne ustawienia, aby Twoje urządzenie nadal działało wydajnie, ale dzięki Windows 10 możesz polegać na tym, że laptop lub komputer stacjonarny pozostaną rentowną maszyną przez wiele lat.

Oczywiście, jeśli zdecydujesz, że jesteś gotowy na uaktualnienie do zupełnie nowego komputera, mamy dla Ciebie przewodniki. Sprawdź nasz przewodnik po najlepszych laptopach dla studentów, a jeśli bardziej interesuje Cię budowa komputera, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym budowania komputera tutaj.