Recenzja Sony Ericsson Xperia X1

489 £ Cena w recenzji

Coraz więcej producentów wybiera ekrany o wysokiej rozdzielczości w swoich topowych smartfonach. Długo oczekiwana Xperia X1 jest jedną z czterech w tym laboratorium, które to zrobiły, dopasowując się do HTC Touch HD pod kątem czystej rozdzielczości 480 x 800.

Recenzja Sony Ericsson Xperia X1

Ale nie jesteśmy tak pod wrażeniem X1, ponieważ ekran, mający zaledwie 3 cale od rogu do rogu, nie jest wystarczająco duży, aby skorzystać. W tym rozmiarze wysoka rozdzielczość może być bardziej wadą niż dobrodziejstwem, zwłaszcza że to Windows Mobile 6.1 Professional, który stanowi podstawę fantazyjnie wyglądającego interfejsu obsługiwanego palcami tego telefonu.

A ten interfejs niewiele pomaga. Podobało nam się, że możesz wybierać między różnymi typami układów ekranu głównego i pobierać nowe za darmo, ale gdy wyjdziesz poza podstawowy wybór programów, kontakty i zarządzanie multimediami, utkniesz w Windows Mobile. Co gorsza, wrażliwy na dotyk pięciokierunkowy element sterujący pod ekranem nie ułatwia poruszania się po nim niż ekran dotykowy. A te ulepszenia interfejsu użytkownika również nie są szczególnie zgryźliwe. Stukanie w panele często skutkuje sekundowym lub dwukrotnym opóźnieniem, co jest frustrujące, chociaż naciśnięcie przycisku odbierania połączenia przynajmniej natychmiast wyświetla ekran wybierania.

Szkoda, bo gdzie indziej jest co polubić. Konstrukcja jest solidna z metalowym tyłem i ramką ze szczotkowanego aluminium. A sama klawiatura jest całkiem niezła: klawisze są dobrze rozdzielone, dobrze się na nie klikają, a układ jest rozsądny.

Lista oferowanego sprzętu jest równie imponująca, jak większość innych telefonów z wyższej półki, z HSDPA, wspomaganym GPS, Wi-Fi, Bluetooth i tunerem radiowym FM. Wrzucono dobrej jakości przewodowy zestaw słuchawkowy – najlepszy tutaj – a także gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a żywotność baterii jest godna szacunku po 70 godzinach i 42 minutach.

Ale problem z użytecznością po prostu nie zniknie, a w połączeniu z wysoką ceną wystarczy, aby ten telefon znalazł się na liście pretendentów w tym miesiącu.

Detale

Najtańsza cena na kontrakcie
Miesięczna opłata za umowę
Okres umowy 18 miesięcy
Dostawca umowy T Mobile

Żywotność baterii

Czas rozmowy, cytowany 10 godzin
Tryb gotowości, cytowany 35 dni

Fizyczny

Wymiary 80x111x24mm (WDH)
Waga 145g
Ekran dotykowy tak
Klawiatura podstawowa Fizyczny

Podstawowe specyfikacje

Pojemność pamięci RAM 256 MB
Rozmiar ROM 512 MB
Ocena megapikseli aparatu 3,2 MP
Kamera przednia? tak
Nagranie wideo? tak

Wyświetlacz

Rozmiar ekranu 3,0 cale
Rezolucja 480x800
Tryb krajobrazu? tak

Inne standardy bezprzewodowe

Obsługa Bluetooth tak
Zintegrowany GPS tak

Oprogramowanie

Rodzina systemów operacyjnych Windows Mobile