Recenzja Sony Xperia Z3 – niedoceniony bohater wśród smartfonów

471 £ Cena w trakcie recenzji

Sony Xperia Z3 po raz pierwszy trafiła w ręce jakiś czas temu, ale w świątecznym gorączce był to jeden z tych produktów, które prześlizgnęły się przez sieć, przeoczono na rzecz bardziej błyszczących, bardziej wartych opublikowania produktów. Zobacz też: jaki jest najlepszy smartfon 2015 roku?

Recenzja Sony Xperia Z3 - niedoceniony bohater wśród smartfonów

Ale zajęwszy miejsce doskonałego Nexusa 6 w naszej kieszeni, byliśmy pod wrażeniem flagowego smartfona Sony. Jest to telefon z Androidem, który nie przepycha się na początek kolejki, głośno chwaląc się najszybszym lub największym tamtym – zamiast tego stanowi udoskonalenie już udanej formuły.

Sony Xperia Z3 - przód

Recenzja Sony Xperia Z3: kluczowe funkcje i wygląd

Zamiast nadążać za najnowszymi telefonami z przerośniętymi wyświetlaczami AMOLED Quad HD (QHD), Xperia Z3 ma ten sam ekran Full HD o przekątnej 5,2 cala, co jej poprzedniczka, Sony Xperia Z2.

Projekt jest również wystarczająco przyjemny, nie chwytając cię za klapy. Jest dostępny w wielu różnych kolorach, które nam się podobają – zwłaszcza w miedzianym odcieniu naszego testowanego telefonu – a zarówno przód, jak i tył są pokryte twardym, „hartowanym” szkłem.

Sony Xperia Z3 - tył

Wąskie ramki po lewej i prawej stronie ekranu oraz zakrzywione krawędzie ułatwiają trzymanie go jedną ręką, a płaski tył sprawia, że ​​nie kołysze się w tę i z powrotem, gdy wchodzisz z nim w interakcję, gdy znajduje się na płaskiej powierzchni. I tak jak każde inne wysokiej klasy urządzenie Xperia, Z3 jest wodo- i pyłoodporny, ma stopień ochrony IP68 i ma uszczelnione klapki zakrywające wszystkie porty i gniazda. Jeden z nich obejmuje gniazdo microSD obsługujące karty o pojemności do 128 GB.

Generalnie podoba nam się projekt. Jest ciut smuklejszy, lżejszy i bardziej kompaktowy niż Z2 i uważamy, że również wygląda ładniej. Jeden minus: szkło z przodu iz tyłu sprawia, że ​​telefon jest bardzo śliski. Wydaje się, że trzymasz drogą kostkę mydła i uważaj, aby nie kłaść jej na gładkiej powierzchni, która nie jest całkowicie płaska. Oderwij od niego na chwilę oczy, a prawdopodobnie zsunie się ukradkiem i spadnie na podłogę.

Sony Xperia Z3 - przycisk aparatu

Recenzja Sony Xperia Z3: sprzęt i wydajność

Główną elektrownią jest czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 SoC 2,5 GHz, który jest idealnie szybki, ale nie jest to najnowszy w technologii mobilnej. W rzeczywistości jest to ten sam model, co w Xperii Z2, taktowany o 200 MHz szybciej i jest wspierany przez ten sam procesor graficzny – Adreno 330 – i te same 3 GB pamięci RAM.

Jednak dzięki wyświetlaczowi o rozdzielczości 1080p z przodu jest mniej pikseli do obejrzenia niż telefony wyposażone w wyświetlacze QHD o wyższej rozdzielczości – w rezultacie wydajność pozostaje całkowicie akceptowalna. Wyniki Geekbench 3 wynoszące 961 i 2713 w testach jedno- i wielordzeniowych stawiają go na poziomie jego poprzednika, a średnia liczba klatek na sekundę 29 klatek na sekundę w GFXBench T-Rex HD (na ekranie) jest dokładnie taka sama.

Sony Xperia Z3 - logo z przodu

Chociaż ekran nie pakuje się w piksele, jak LG G3 lub Samsung Galaxy Note 4, jakość jest całkiem dobra. Jasność osiąga palące 631 cd/m2 (kandela na metr kwadratowy), znacznie jaśniej niż Z2, a nawet iPhone 6, obiecując znakomitą czytelność w świetle dziennym. Kontrast jest tym, czego można oczekiwać od wyświetlacza IPS, przy 1053:1 i jest w stanie wyświetlić 98,8% gamy kolorów sRGB. Niestety, dokładność kolorów nie jest najlepsza, ale możesz użyć korekt balansu bieli Sony, aby dostosować temperaturę kolorów do swoich upodobań – biel jest niebieskawa i zimna przy ustawieniach domyślnych.

Gdzie indziej jest to wspierane przez typowy zestaw flagowego sprzętu smartfonów: łączność bezprzewodowa obejmuje Bluetooth 4, Wi-Fi 802.11ac, NFC i 4G; a bateria ma zdrowe 3100 mAh.

Co dziwne, ta ostatnia jest obniżeniem wersji Z2, która ma baterię 3200 mAh. Mimo to żywotność baterii jest godna pochwały. W ogólnym zastosowaniu stwierdziliśmy, że Z3 z łatwością przetrwał pełne 24 godziny, a potem kilka, i wypadł dobrze w naszych testach porównawczych baterii, zużywając zaledwie 6,3% na godzinę podczas odtwarzania wideo 720p (z ekranem ustawionym na 120 cd/m2 jasność) i 1,3% na godzinę podczas przesyłania strumieniowego podcastu z SoundCloud. W teście baterii GFXBench Z3 obiecał przewidywany czas pracy 3 godziny 16 minut.

Recenzja Sony Xperia Z3: aparat

Do tej pory nie zdziwi Cię odkrycie, że specyfikacje aparatu Z3 są dokładnie takie same jak Z2. Tylny aparat nadal rejestruje zdjęcia w rozdzielczości 20,7 megapiksela i wideo 4K z czujnika 1/2,3 cala przez obiektyw f/2, podczas gdy przedni aparat ma 2,2 megapiksela. Nie ma tutaj ulepszenia do optycznej stabilizacji ani autofokusa z detekcją fazową, więc autofokus jest powolny dotyk.

Sony Xperia Z3 - tylny aparat 20,7 MP

Jakość jest więcej niż akceptowalna, ale jest w dużej mierze podobna do wydajności Z2: innymi słowy, jest to doskonała, wszechstronna maszyna, która nie może dorównać najlepszym w branży. Nasze główne obawy dotyczą zmiękczenia detali poprzez nadmierną kompresję i dużą dawkę zniekształceń optycznych, które wyginają proste krawędzie i wykrzywiają budynki.

Jednak w większości warunków Z3 jest w stanie przechwytywać doskonale sprawne zdjęcia i dobrze zbalansowane wideo.

Recenzja Sony Xperia Z3: oprogramowanie, jakość połączeń, dźwięk

Jak zwykle w przypadku smartfonów Sony, Xperia Z3 jest wyposażona w dostosowaną wersję Androida. W tym przypadku jest to Android 4.4.4 (uaktualnienie do 5 jest obiecane w lutym) – a po usunięciu wszystkich widżetów Sony z ekranów głównych jest to dość dyskretna skórka z kilkoma praktycznymi dodatkami.

Zawsze lubiliśmy usprawnienia Sony w szufladzie aplikacji, które umożliwiają zamawianie aplikacji na wiele różnych sposobów, ale w ustawieniach telefonu dostępnych jest wiele przydatnych dodatków, w tym nadwrażliwy tryb rękawic, ustawienie który utrzymuje ekran przy życiu, jeśli na niego patrzysz, oraz wybór ustawień oszczędzania energii, które pomogą Ci w pełni wykorzystać baterię, gdy się wyczerpuje.

Sony Xperia Z3 - widok z tyłu pod skosem

Podczas korzystania z telefonu nie znaleźliśmy problemu z jakością połączeń, ale głośniki nie są najgłośniejsze ani najczystsze. HTC One M8 i Nexus 6 na razie trzymają się tej korony.

Recenzja Sony Xperia Z3: werdykt

Podsumowując, Xperia Z3 to więcej niż przyzwoity smartfon, który z radością nosilibyśmy z dnia na dzień. Jest ładnie zaprojektowany, ma świetną żywotność baterii i piękny wyświetlacz.

Ale wtedy Z2 też był całkiem niezły, a teraz jest znacznie tańszy niż Z3 ze względu na prawie identyczny zestaw funkcji i wydajności (oprócz ekranu). Zauważamy, że zapasy wydają się być na wyczerpaniu dla Z2, ale jeśli uda Ci się zdobyć jeden, to właśnie ten, który kupimy. Mamy nadzieję na większy krok naprzód dzięki Xperii Z4.

Dane techniczne Sony Xperia Z3

EdytorCzterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 . 2,5 GHz
Baran3 GB
Rozmiar ekranu5,2 cala
Rozdzielczość ekranu1080 × 1920
Typ ekranuIPS
Przednia kamera2,2 MP
Tylna kamera20,7 MP
Lampa błyskowaPojedyncza dioda LED
GPStak
Kompastak
Przechowywanie16/32 GB
Gniazdo karty pamięci (w zestawie)microSD (do 128 GB)
Wi-Fi802.11ac
Bluetooth4, A2DP, apt-X
NFCtak
Dane bezprzewodowe4G, 3G, 2G
Rozmiar (WDH)72x7,6x146mm
Waga152g
System operacyjnyAndroid 4.4.4
Rozmiar baterii3100 mAh
Kupowanie informacji
GwarancjaRoczna gwarancja RTB
Cena bez karty SIM (z VAT)471 GBP z VAT (w tym 12 GBP/miesiąc goodybag)
Cena na kontrakcie (z VAT)Bezpłatnie przy umowie o wartości 27 GBP/mies., 24 miesiące
Dostawca bez karty SIMwww.giffgaff.com
Dostawca kontraktowywww.trzy.pl