Recenzja Sony Acid Music Studio 10

Recenzja Sony Acid Music Studio 10

Obraz 1 z 3

Studio muzyczne Sony Acid 10

Studio muzyczne Sony Acid 10
Studio muzyczne Sony Acid 10
48 £ Cena w recenzji

Acid był kiedyś pionierem komputerowej produkcji muzyki, ale w ostatnich kilku aktualizacjach postęp znacznie zwolnił. Zorientowane na konsumentów Acid Music Studio otrzymało powolny strumień nowych funkcji od droższego Acid Pro, ale w wersji 9 te ulepszenia przyniosły niewiele praktycznych korzyści.

Szybkie spojrzenie na nowe funkcje w Acid Music Studio 10 sugeruje, że czeka nas więcej tego samego. Nie ma remontu interfejsu, aby rozwiązać niektóre z pełzających idiosynkrazji, które narosły przez lata. Nie został przeprojektowany, aby pomieścić urządzenia z ekranem dotykowym, jak zrobiło to Sony Movie Studio Platinum.

Maksymalna częstotliwość próbkowania wzrosła z 96 kHz do 192 kHz. Zgodnie z listą nowych funkcji w pomocy Acid Music Studio 9, obsługuje on już 192 kHz. To zamieszanie pokazuje, jak nieistotna jest to zmiana i nie możemy uwierzyć, że użytkownicy domowi i tak skorzystają z szansy przejścia z 96 kHz na 192 kHz.

Studio muzyczne Sony Acid 10

Edycja MIDI korzysta teraz z map perkusyjnych, które wyświetlają nazwę każdego dźwięku w zestawie, zamiast wyświetlać wirtualną klawiaturę MIDI. Jest to pomocne podczas rysowania wzorów perkusyjnych za pomocą myszy, ale mniej podczas gry na klawiaturze, ponieważ nie widać związku między nazwami a klawiszami. Możliwe jest teraz również filtrowanie wejścia MIDI, aby uniknąć nagrywania niechcianego aftertouch i innych typów danych, które nie są do niczego przypisane. To kolejny mile widziany dodatek, ale frustrujące, że musi być ustawiony dla każdego utworu, a nie jako preferencja globalna.

Ta aktualizacja wprowadza przycisk Freeze Track, który odbija ścieżki wirtualnych instrumentów jako plik WAV, aby uwolnić moc obliczeniową. Jest to powszechna funkcja w innych programach do nagrywania, ale nie jest tak naprawdę konieczna w przypadku dołączonych wirtualnych instrumentów, które są stosunkowo proste i niezbyt zasobożerne. Acid Music Studio obsługuje również instrumenty VST innych firm, ale każdy, kto wydaje pieniądze na wtyczki instrumentów, prawdopodobnie będzie chciał bardziej wyrafinowanych możliwości edycji MIDI niż oferuje Acid Music Studio. Mówi się, że wejścia MIDI są domyślnie całkowicie wyłączone.

Prościej mile widziane jest wprowadzenie grup eventowych. Klipy audio i MIDI mogą być grupowane na wielu ścieżkach, dzięki czemu poruszają się jako jedna. Dzielenie klipu stosuje podział do wszystkich w grupie, chociaż pozostawia to grupowanie w nieco przypadkowym stanie. Jego zachowanie staje się bardziej złożone, gdy jeden z klipów w grupie zostanie przycięty. Mimo to, dopóki pilnujesz wyników swoich edycji, nie jest trudno czerpać korzyści z tej funkcji.

Najlepszą nową funkcją jest możliwość przypisywania efektów do poszczególnych zdarzeń audio, a nie tylko do kanałów. Efekty są nakładane po prostu przez przeciąganie i upuszczanie na nagranie lub pętlę albo przez kliknięcie przycisku Efekty wydarzenia na zdarzeniu audio. Będzie to znajoma rzecz dla każdego, kto jest przyzwyczajony do oprogramowania do edycji wideo. To także ludzie, którzy prawdopodobnie docenią to najbardziej. Stosowanie efektów do poszczególnych wydarzeń nie jest powszechną techniką produkcji muzycznej, ale jest bardziej przydatne przy projektowaniu dźwięku i tworzeniu nastrojowych pejzaży dźwiękowych. W związku z tym jest to idealne rozwiązanie dla producentów wideo, którzy chcą tworzyć własne ścieżki dźwiękowe.

Studio muzyczne Sony Acid 10

To jest klucz do tego, dlaczego czujemy się bardziej pozytywnie nastawieni do Acid Music Studio niż ostatnio, pomimo jego skromnych ulepszeń. Dla muzyków jego niezgrabna obsługa MIDI, wirtualnych instrumentów i automatyzacji miksu sprawia, że ​​trudno go polecić – Steinberg Sequel 3 jest pod tym względem znacznie lepszy, a jego połączone efekty są również znacznie lepsze. Jednak rozważ Acid Music Studio jako część zestawu do produkcji wideo i zaczyna nabierać sensu.

Jego największym atutem jest możliwość szybkiego montażu pomysłów muzycznych, przy czym oprogramowanie automatycznie radzi sobie z kłopotliwymi kwestiami dopasowania tempa i tonacji. W zestawie znajduje się biblioteka 1645 pętli audio oraz 1371 więcej na płycie z próbkami, aby reklamować dodatkowe treści dostępne od Sony. Kosztują one od 21 do 48 funtów za bibliotekę tematyczną i obejmują występy instrumentów akustycznych po abstrakcyjne pejzaże dźwiękowe. Wiele z nich jest zaprojektowanych jako zestawy konstrukcyjne, z kolekcjami pętli, które dobrze ze sobą współpracują. Wypróbowaliśmy kilka z tych bibliotek, które szczególnie dobrze nadają się do tworzenia ścieżek dźwiękowych wideo – Cinemascapes i White Rabbit Asylum – i przypomniało nam to, jak zabawne może być podejście Acida do malowania pętli.

Ostatecznie to podejście polegające na łączeniu i dopasowywaniu nie jest tak satysfakcjonujące, jak zmaganie się z klawiaturą MIDI lub instrumentem akustycznym podczas komponowania dla samego siebie. To jak współpraca z utalentowanym multiinstrumentalistą, którego umysł nie jest tak naprawdę zajęty. Ma to jednak sens dla nie-muzyków, którzy chcą tworzyć wiarygodne, klimatyczne tła do swoich produkcji wideo, zwłaszcza że jest dostępny w pakiecie z najnowszymi wersjami Movie Studio Platinum i Sound Forge Audio Studio za jedyne 86 funtów (103 funtów). z VAT).

Detale

Podkategoria oprogramowania Oprogramowanie do produkcji dźwięku

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? nie
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? nie
Obsługiwany system operacyjny Linux? nie
Obsługiwany system operacyjny Mac OS X? nie
Obsługa innych systemów operacyjnych Windows 8 i 8.1