Recenzja Sony SmartBand 2: palec na pulsie

100 £ Cena podczas przeglądu

Wybór trackera fitness w 2015 roku musi być jednym z najtrudniejszych zadań znanych ludzkości. Istnieją setki produktów, które przyciągają Twoją uwagę, od aplikacji na smartfony przez proste urządzenia do śledzenia kroków, aż po specjalistyczne urządzenia dla poważnych sportowców. Sony SmartBand 2 ma nadzieję przyciągnąć Twoją uwagę, dołączając czujnik tętna.

Recenzja Sony SmartBand 2: palec na pulsie Zobacz pokrewną recenzję Sony Xperia Z5 Premium: Piękna, droga, bezsensowna recenzja Jawbone UP3: Firma w likwidacji Najlepsze smartwatche 2018: Najlepsze zegarki, które można dać (i dostać!) w te Święta

Noszona na nadgarstku jak zegarek, SmartBand 2 podąża podobną ścieżką projektowania do oryginalnej opaski Sony SmartBand. Cały sprzęt śledzący, w tym optyczny czujnik tętna, jest umieszczony w malutkim, zakrzywionym module, który zatrzaskuje się z tyłu miękkiej opaski silikonowo-gumowej.

Pod względem wzornictwa opaska Sony SmartBand 2 jest atrakcyjnie minimalistyczna i dostępna w kolorze białym lub czarnym, a później w wersjach różowych i indygo. Warto zauważyć, że Sony ulepszyło konstrukcję zatrzasku za pomocą opaski SmartBand 2, wprowadzając zatrzaskową metalową klamrę, która bardzo mocno mocuje urządzenie śledzące do nadgarstka – jest to niezbędne, jeśli planujesz używać go do śledzenia biegów, a także przyziemnej codziennej aktywności fizycznej. Jest bardzo wygodny w noszeniu.

Recenzja Sony SmartBand 2: czujnik tętna

Po jednej stronie opaski SmartBand 2 znajduje się jeden przycisk, który służy do włączania i wyłączania urządzenia, drzemki alarmów i wykonywania różnych innych zadań. Towarzyszą temu trzy wielokolorowe diody LED stanu, które wskazują stan naładowania, połączenie i tryb, w którym znajduje się tracker.

To tyle, jeśli chodzi o cechy fizyczne. Nie ma wyświetlacza czasu ani monitorowania kroków i tętna. Urządzenie jest jednak zgodne z IP68, co oznacza, że ​​jest odpowiednio wodoodporne i nie trzeba go zdejmować podczas pływania lub kąpieli pod prysznicem.

Recenzja Sony SmartBand 2: Nowa klamra

Korzystanie z opaski Sony SmartBand 2

Sony nie chce, abyś zbytnio bawił się opaską SmartBand 2, gdy masz ją przypiętą do nadgarstka, to jasne. Zamiast tego jest to bardzo dobry tracker typu „dopasuj i zapomnij”.

Podczas wykonywania codziennych czynności opaska SmartBand 2 wykorzystuje akcelerometr do śledzenia kroków, snu i spalania kalorii, podczas gdy pulsometr w regularnych odstępach czasu rejestruje tętno — domyślnie około sześć razy na godzinę — i dostarcza jego werdykt na temat poziomu stresu. Czyni to poprzez śledzenie zmienności rytmu serca (HRV): im stabilniejsze tętno, tym bardziej jesteś zestresowany; im większa zmienność czasu między uderzeniami, tym bardziej zrelaksowany jest twój stan bycia.

Recenzja Sony SmartBand 2: Na boku

Podczas treningu możesz przełączyć opaskę SmartBand 2 w tryb pomiaru ciągłego, aby zwiększyć dokładność, naciskając dwukrotnie przycisk urządzenia (Sony nazywa to trybem aktywności serca). Jednak przez większość czasu można to pozostawić samym sobie. Nie musisz mówić, że biegasz, chodzisz lub śpisz; powinien być w stanie odróżnić i zarejestrować to automatycznie.

Powiedziałbym, że powinien, ponieważ jest to jedna ze słabości SmartBand 2: regularnie popełniał szczątkowe błędy dotyczące rodzaju wykonywanej przeze mnie aktywności. Myślał, że śpię, kiedy siedziałem na kanapie oglądając telewizję, i więcej niż jeden raz zarejestrował, że „biegnę”, kiedy nic w tym rodzaju nie robiłem.

Recenzja Sony SmartBand 2: Widok z boku

Być może dlatego SmartBand 2 śledzi tylko bardzo ograniczony wybór aktywności. Nie ma trybu jazdy na rowerze, pływania ani treningu na siłowni; wszystko, co dostajesz, to chodzenie, bieganie, analiza stresu i snu.

Plusem jest to, że śledzenie wszystkich tych parametrów wydawało się wystarczająco dokładne, gdy testowałem zespół, a tutaj jest też garść dodatkowych funkcji. Pierwszy to inteligentny alarm, który monitoruje twoje wzorce snu, budząc cię tylko wtedy, gdy śpisz lekko, abyś nie budził się oszołomiony i zdezorientowany.

Jest też elementarna kontrola muzyki. Naciśnij przycisk i dotknij, aby wstrzymać, odtwarzać i pomijać utwory w telefonie. Opaska SmartBand 2 może być ustawiona tak, aby brzęczała, gdy odbierasz połączenia telefoniczne, SMS-y i inne powiadomienia.

Żywotność baterii jest rozsądna, ładowanie przez micro-USB w około godzinę i trwa około dwóch dni na jednym ładowaniu z włączonym czujnikiem tętna. Przydatne jest, że opaska SmartBand 2 ma również tryb Stamina, który wyłącza czujnik tętna, aby pomóc ci wydłużyć nieco żywotność baterii.

Recenzja Sony SmartBand 2: Jednostka centralna

Oprogramowanie

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń do monitorowania kondycji, wszystkie dane, analizy i ustawienia są dostępne za pośrednictwem dołączonej do opaski Sony SmartBand 2 aplikacji na smartfony. Dobrze wiedzieć, że obsługuje zarówno telefony iPhone (z systemem iOS 8.2 lub nowszym), jak i telefony z systemem Android (z systemem 4.4 lub nowszym). ).

Na obu platformach do połączenia i przeglądania aktualnych statystyk, takich jak tętno na żywo, dzisiejsze kroki, czas snu i biegu, wymagana jest aplikacja SmartBand 2, a dane historyczne przejmuje inna aplikacja. W systemie Android aplikacja Sony Lifelog spełnia ten obowiązek; na iPhonie używasz Apple Health. Użytkownicy Androida, którzy wolą korzystać z Google Fit, mogą przełączyć przełącznik, aby dane śledzenia również tam były automatycznie przesyłane.

Recenzja Sony SmartBand 2: aplikacja na iOS

Konfiguracja jest tak prosta, jak to tylko możliwe, a połączenie odbywa się niemal natychmiast. Dostępna jest wbudowana komunikacja bliskiego zasięgu (NFC), która pomaga użytkownikom Androida szybciej nawiązać połączenie poprzez zetknięcie telefonu i opaski na nadgarstek. Aplikacje są również dość łatwe w użyciu, chociaż wolę oprogramowanie na Androida od aplikacji na iOS. Dostępnych jest więcej informacji, które pomogą Ci zinterpretować wyniki, a aplikacja Sony Lifelog przedstawia Twoje dane fitness w znacznie bardziej szczegółowy i pomocny sposób niż Apple Health.

Jednym z przykładów jest sposób prezentacji danych dotyczących snu. Zazwyczaj dobry sen obejmuje kilka okresów głębokiego snu, po których następują okresy snu płytkiego. Bez podłączania aplikacji innej firmy do Apple Health i pobierania danych nie ma możliwości szybkiego wyświetlenia tego na iPhonie. Nie jestem też fanem sposobu, w jaki Apple Health wyświetla dane historyczne: jest to zbyt uproszczone, jak na mój gust.

Jednak niezależnie od modelu telefonu, którego używasz, wydaje się, że tryb aktywności serca nie ma większego sensu. To monitoruje twój puls częściej niż wtedy, gdy opaska SmartBand 2 jest w trybie śledzenia w tle, ale nie ma możliwości szczegółowego wyświetlenia tych działań w oprogramowaniu, co jest rozczarowujące.

Recenzja Sony SmartBand 2: aplikacja na Androida (po lewej) i aplikacja Sony LIfelog (po prawej)

Werdykt

Pomimo swoich wad, Sony SmartBand 2 jest przyzwoitym trackerem fitness. Jest to dobra wartość dla trackera fitness z dołączonym monitorem tętna i dostarcza bardziej przydatnych danych o tętnie niż Jawbone UP3, który śledzi puls tylko podczas snu.

Mimo to spodziewałbym się dokładniejszego śledzenia aktywności w zespole fitness o wartości 100 funtów, a także większej różnorodności działań do śledzenia. W związku z tym prawdopodobnie warto zbadać alternatywy, zanim zdecydujesz się na Sony SmartBand 2. Jedną z opcji jest Fitbit Charge HR, w tym czujnik tętna i wyświetlacz OLED oraz bogatszy zestaw opcji śledzenia aktywności, za mniej więcej tę samą cenę .