Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows 10 i dlaczego powinieneś?

Obraz 1 z 7

Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows 10 i dlaczego powinieneś?zresetuj1_0
reset2_0
zresetuj3_0
reset4_0
reset5_0
reset6_0
reset7_0

Dobrą praktyką jest przywrócenie ustawień fabrycznych komputera przed jego sprzedażą lub utylizacją, niezależnie od tego, czy jest to komputer Mac, czy PC z systemem Windows. Nie ma znaczenia, czy używasz go na co dzień do podstawowej pracy, czy tylko okazjonalnego oglądania zdjęć. Twoje urządzenie musi zawierać wszelkiego rodzaju dane osobowe i poufne.

Jednym z najlepszych sposobów wyczyszczenia dysku twardego jest zresetowanie komputera z systemem Windows, a jeśli używasz systemu Windows 10, jest to stosunkowo łatwe. Tylko pamiętaj, aby utworzyć kopię zapasową ważnych dokumentów, filmów, zapisanych stanów gry, obrazów i innych istotnych danych.

Jeśli chcesz przywrócić ustawienia fabryczne laptopa lub komputera PC i przywrócić oryginalne ustawienia domyślne, ten artykuł poprowadzi Cię przez proces resetowania i działa na dowolnym laptopie, komputerze lub tablecie z systemem Windows 10.

Oto kilka ciekawostek „Pytania i odpowiedzi”, które powinieneś znać przed zresetowaniem systemu operacyjnego Windows 10. W razie potrzeby możesz również przejść od razu do procesu resetowania, ale robisz to na własne ryzyko.

Jaka jest różnica między resetem systemu Windows 10 a nowym startem?

Reset systemu Windows 10 ma na celu ponowną instalację systemu operacyjnego Windows w oryginalnym stanie OEM po zakupie. W związku z tym wszystkie PREINSTALOWANE aplikacje innych firm i licencje dostarczone z urządzeniem zostaną ponownie zainstalowane. Nowy start systemu Windows 10 jest podobny do resetowania, z wyjątkiem tego, że NIE zachowuje OEM i preinstalowanego oprogramowania i licencji innych firm — powoduje ponowną instalację systemu Windows 10 od zera.

Uwaga: system Windows w wersji 2004 (nie rok) i nowszych połączył opcję „Fresh Start” z opcją „Reset my PC”.

Czy to dobra praktyka, aby zresetować system Windows 10?

Tak, dobrym pomysłem jest zresetowanie systemu Windows 10, jeśli to możliwe, najlepiej co sześć miesięcy, jeśli to możliwe. Większość użytkowników ucieka się do resetowania systemu Windows tylko wtedy, gdy mają problemy z komputerem. Jednak z biegiem czasu gromadzi się mnóstwo danych, niektóre z Twoją interwencją, ale większość bez niej.

Najczęściej zbierane dane obejmują działania systemu operacyjnego i dane osobowe. Działania takie jak historia przeglądania, polubienia w mediach społecznościowych, udostępnienia społecznościowe, wyświetlenia wiadomości, historia wyszukiwania, oglądane filmy, automatyczne zapisywanie dokumentów, tymczasowe pliki kopii zapasowych, historia przeglądania plików PDF i inne są przechowywane w systemie i wykorzystywane do określonych celów.

Dane mogą gromadzić się dość szybko i nadal się obracać i spowalniać system, im częściej korzystasz z komputera. Pozostawione bez nadzoru dane można uzyskać ze złośliwego oprogramowania, oprogramowania szpiegującego i innych środków. Resetowanie komputera (tak jak w przypadku smartfona z systemem Android) zapewnia stałą optymalną wydajność i stabilność.

Czy reset systemu Windows 10 zapisuje dokumenty, muzykę, obrazy i kontakty?

Tak, system Windows 10 zachowuje foldery osobiste, takie jak Moje dokumenty, Moje filmy i Moje kontakty podczas resetowania systemu Windows 10. MUSISZ jednak określić, że chcesz zachować swoje dane osobowe, gdy zostaniesz o to poproszony. W przeciwnym razie reset usunie wszystko oprócz oprogramowania OEM/preinstalowanego i rozpocznie się od zera.

Czy resetowanie systemu Windows 10 zachowuje dane gry?

Zazwyczaj reset systemu Windows 10 NIE zapisuje danych gier ani gier. Proces ma na celu zapewnienie czystego systemu operacyjnego Windows, ale oferuje opcję zapisania niektórych danych, takich jak dokumenty, obrazy itp. Niezależnie zainstalowane lub zainstalowane przez osoby trzecie gry nie zostaną zarchiwizowane.

Jeśli masz gry ze sklepu Microsoft Store, zapisane dane mogą zostać odzyskane po ponownej instalacji, ale zależy to od funkcjonalności i opcji gry. Microsoft nie zajmuje się osobiście zapisywaniem gier w Microsoft Store.

Zawsze najlepiej jest wykonać kopię zapasową wszelkich cennych danych gry przed zresetowaniem komputera, a to będzie wymagało badań i unikalnych metod opartych na zapisach gry i ustawieniach, które musisz zachować.

Czy reset systemu Windows 10 zapisuje niestandardowe sterowniki?

Nie, reset systemu Windows 10 nie zachowuje żadnych sterowników. System operacyjny ponownie instaluje domyślne sterowniki lub te, które firma Microsoft ma w swojej bazie danych, więc będziesz musiał samodzielnie zainstalować sterowniki innych firm lub niestandardowe.

Czy zresetowanie mojego komputera w systemie Windows 10 wymaga ponownego aktualizacji?

Tak, reset systemu Windows 10 nie zachowuje aktualizacji, więc będziesz musiał je ponownie zainstalować. Jednak najnowsza polecana aktualizacja zawiera wszystkie poprzednie aktualizacje, więc nie będzie tak źle.

Teraz, gdy podstawowe często zadawane pytania zostały usunięte, oto informacje, na które czekałeś!

Korzystanie z opcji resetowania komputera w systemie Windows 10

Należy pamiętać, że opcja resetowania może wykorzystywać oryginalną licencję OEM, jeśli uaktualniłeś swoją wersję systemu Windows 10, na przykład z Home do Pro. Jeśli ten scenariusz dotyczy Ciebie, spróbuj zmienić licencję w menu Ustawienia.

Jeśli ten proces nie zadziała (najprawdopodobniej nie zadziała), musisz wykonać czystą instalację/uaktualnienie przy użyciu nowszej licencji i oprogramowania. Oto kroki, aby zresetować urządzenie z systemem Windows 10.

  1. Zacznij od kliknięcia Ikona ustawień w Menu Start. Menu Start systemu Windows
  2. Następnie wybierz Aktualizacja i bezpieczeństwo. Alternatywnie wpisz „Resetowanie bez cudzysłowów do Pole wyszukiwania Cortany.Menu ustawień systemu Windows
  3. Od Aktualizacja i bezpieczeństwo menu, wybierz Powrót do zdrowia po lewej stronie ekranu. Menu aktualizacji i zabezpieczeń systemu Windows
  4. Ta opcja spowoduje wyświetlenie nowej strony z dodatkowymi opcjami: Zresetuj ten komputer, Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10, oraz Zaawansowane uruchomienie. Aby przywrócić komputer, będziesz chciał wybrać pierwszą opcję. Strona odzyskiwania systemu Windows
  5. Teraz masz dwie możliwości: (1) Zachowaj moje pliki, (2) Usuń wszystko. Pierwszy wybór zachowa Twoje osobiste pliki i jest odpowiedni do ogólnego odświeżania ustawień i usuwania zainstalowanych aplikacji. Drugi wybór też będzie wszystko. Monit odzyskiwania systemu Windows
  6. Jeśli zdecydujesz się użyć Zachowaj moje pliki opcja, zostanie wyświetlona lista aplikacji, które zostaną usunięte, a następnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie resetowania. Jeśli zdecydujesz się usunąć wszystko, przejdź do następnego kroku.
  7. Jeśli wybierzesz Usuń wszystko, druga opcja wiąże się z dalszymi pytaniami. Zostaniesz poproszony o potwierdzenie wymazania danych osobowych i jeśli chcesz wyczyścić wszystkie dane na dysku systemu operacyjnego lub na wszystkich dyskach.
  8. W przypadku systemu Windows z aktualizacją z maja 2020 r. lub nowszą, będziesz mieć dwie możliwości ponownej instalacji systemu Windows 10: (1) Pobieranie z chmury, (2) Ponowna instalacja lokalna. Opcja chmury powoduje ponowną instalację systemu Windows 10 z najnowszą wersją. Opcja lokalna wykorzystuje istniejące dane instalacyjne z urządzenia. Monit odzyskiwania systemu Windows 2
  9. Na koniec otrzymasz zestawienie tego, co stanie się z twoim laptopem, jeśli przywrócisz go do ustawień fabrycznych. Jeśli jesteś z tego zadowolony, kliknij Przywrócić i proces się rozpocznie.

Po zakończeniu resetowania zobaczysz na pulpicie co najmniej jeden plik HTML z listą wszystkich usuniętych aplikacji, dzięki czemu możesz zdecydować, co ponownie zainstalować od zera.

Ponadto system Windows 10 przechowuje wszystkie stare dane w Windows.old folder, więc zawsze masz tę opcję do wyodrębnienia. Pamiętaj tylko, że większość aplikacji nie będzie mieć informacji o licencji w Eksploratorze Windows, ale nadal możesz wyszukiwać cenne dane.

W zależności od dokonanych wyborów i szybkości systemu resetowanie może potrwać do godziny. Po wyświetleniu monitu o umowę licencyjną dowiesz się, że proces się zakończył.

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do resetowania, ale nastąpi to w przyszłości, możesz ustawić system Windows 10 tak, aby tworzył kopie zapasowe plików i automatycznie je aktualizował, od teraz do chwili, gdy chcesz przywrócić ustawienia fabryczne laptopa. Jednak opcja tworzenia kopii zapasowej nie dotyczy licencji i programów; dotyczy to osobiście zapisanych danych. Niektóre programy do tworzenia kopii zapasowych innych firm oferują niezależne wybieranie plików, które umożliwia przywrócenie zainstalowanych programów (i w niektórych przypadkach licencji).

Resetowanie systemu Windows 10

Jak już zauważyłeś, nie ma wiele do zresetowania systemu Windows 10. Przed rozpoczęciem procesu upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych plików w bezpiecznym miejscu. Nawet jeśli zdecydujesz się zachować swoje pliki i po prostu ponownie zainstalować system operacyjny, lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Czy napotkałeś jakiekolwiek problemy podczas resetowania systemu Windows 10? Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w komentarzach.