Recenzja Google SketchUp 6

Przez lata SketchUp @Last Software zdołał zdobyć małą rzeszę fanów, szczególnie wśród architektów, dzięki odważnej próbie uczynienia modelowania 3D tak prostym, jak rysowanie 2D. Losy programu zmieniły się radykalnie, gdy dodano wtyczkę umożliwiającą bezpośrednią integrację jego modeli z Google Earth. Google zauważyło, kupiło firmę, dodało nowe możliwości wyszukiwania i udostępniania modeli w Internecie i otworzyło program Google SketchUp o zmienionej nazwie, teraz całkowicie darmowy, na zupełnie nowy rynek.

Recenzja Google SketchUp 6

W tej pierwszej dużej aktualizacji pod marką Google interfejs SketchUp został przerobiony, aby był bardziej dostępny dla nowej szerszej publiczności. Domyślnie główny pasek narzędzi został uproszczony, pojawiła się nowa paleta instruktorów, przeglądarki komponentów i materiałów zostały uproszczone, a nowe kolory nieba i płaszczyzn podłoża oraz dodanie domyślnej figury w nowych scenach znacznie ułatwiają orientację. Co najważniejsze, SketchUp oferuje teraz szybszą obsługę – Google twierdzi, że niektóre operacje są nawet pięciokrotnie szybsze.

Podstawowe funkcje programu SketchUp do rysowania zostały również ułatwione dzięki nowym klawiszom modyfikującym, które pozwalają szybko tworzyć kopie obiektów i wymuszać kierunek, w którym linia powinna być zablokowana. Bardziej zaawansowana moc rysowania wynika z ulepszeń funkcji przecinania, które można teraz ograniczyć do aktualnie wybranych obiektów lub bieżącej grupy lub komponentu. Dostępne jest również polecenie Wklej na miejscu, które ułatwia przenoszenie zaznaczeń do iz geometrii zgodnie z potrzebami.

Zmodernizowano również możliwości tekstowe programu SketchUp. Oprócz istniejącej możliwości tworzenia tekstu i połączonych adnotacji, które pozostają nieruchome na ekranie lub podążają za obiektem, z którym są połączone, możesz teraz ustawić stałą wysokość tekstu, aby zmieniał się jego rozmiar, podobnie jak sam model, w zależności od powiększenia poziom. Dostępne jest również nowe narzędzie Tekst 3D, które pozwala ustawić czcionkę, rozmiar i głębokość wytłaczania, a także tworzy rzeczywistą geometrię, którą można umieścić w scenie.

Najbardziej imponującym nowym dodatkiem jest funkcja dopasowania zdjęć. Jest to dostępne z nowej ruchomej palety, z której ładujesz swoje obrazy. Na podstawie zdjęcia możesz szybko zaznaczyć poziome i pionowe linie, na przykład na podstawie okien budynku, a następnie ustawić centralny punkt początkowy, taki jak punkt, w którym spotykają się dwie ściany. Korzystając z tych informacji, SketchUp oblicza odpowiednio pozycję kamery, pole widzenia i perspektywę, co oznacza, że ​​możesz szybko zbudować geometrię modelu, korzystając z obrazu — najlepiej wielu obrazów traktowanych jako sceny — jako przewodnika. Co najlepsze, po zakończeniu tworzenia geometrii możesz po prostu rzutować na nią swoje zdjęcia, aby stworzyć natychmiast rozpoznawalny model z teksturą.

Następnie możesz zintegrować gotowe modele z Google Earth i opublikować je w Galerii 3D Google, jeśli chcesz je udostępnić. Aby wykorzystać swoje modele w dalszych przepływach pracy opartych na 3D, będziesz potrzebować komercyjnego programu Google SketchUp Pro 6, chociaż natywna obsługa formatu plików SKP jest coraz większa. Jednak nadal można drukować bezpośrednio, a także drukować w wielu formatach bitmapowych. Jednak zanim to zrobisz, musisz sprawić, by Twoja scena wyglądała dokładnie tak, jak chcesz.

SketchUp nie jest przeznaczony do tworzenia fotorealistycznych renderów, więc nie ma zaawansowanej kontroli nad materiałami ani oświetleniem, chociaż możesz szybko zastosować tekstury bitmapowe i ustawić dokładne cienie oparte na lokalizacji i czasie, a także dodać mgłę, aby stworzyć wrażenie głębi . Zamiast tego SketchUp jest przeznaczony do tworzenia rysunków, które wyglądają, jakby zostały stworzone przez rysownika. W najnowszej wersji opcje oferowane do tworzenia bardziej artystycznych renderingów zostały rozszerzone o „efekty szkicowania”, które sprawiają, że linie wyglądają na luźniejsze i rysowane ręcznie, oraz znaki wodne, które można wykorzystać do oznaczenia obrazów lub nadania im teksturowanej powierzchni takich jak płótno. Dostępna jest również centralna paleta Style, w której możesz wybierać spośród zestawu gotowych efektów renderowania, dostosowywać je i tworzyć własny styl domu.