Recenzja Pinnacle Studio 9 i Studio Plus 9

38 £ Cena w recenzji

Pinnacle Studio to najbardziej udane oprogramowanie do edycji wideo na poziomie podstawowym w historii i nietrudno zrozumieć, dlaczego. Chociaż nie jest to potęga, dla nowicjusza w edycji wideo na komputerze Studio ukrywa większość ciężkiej pracy za prostym albumem z zakładkami i trzema krokami – przechwytywanie, edycja i tworzenie filmów.

Recenzja Pinnacle Studio 9 i Studio Plus 9

Jednak rynek edycji wideo dla początkujących naprawdę ożywił się ostatnio. Nie tylko ostatnia wersja VideoStudio firmy Ulead (patrz str. 165) oferowała kilka dodatkowych funkcji edycji, ale firma Adobe w końcu zrzuciła swojego wysokiego konia i wypuściła okrojoną wersję Premiere Elements.

Mimo to Studio dobrze sobie radzi; ma przyzwoity zestaw filtrów, od praktycznych opcji, takich jak korekcja kolorów, po bardziej stylizowane opcje, takie jak stare efekty filmowe. Można również zastosować wiele filtrów jednocześnie. Zakres przejść jest szeroki i obejmuje kilka zgrabnych ściereczek 3D dzięki uprzejmości silnika Hollywood FX firmy Pinnacle. Zarówno filtry, jak i przejścia można rozszerzyć za pomocą efektów premium – pakietów dodatków, chociaż są one drogie, biorąc pod uwagę niski koszt Studio.

Obsługa dźwięku w Studio jest również godna pochwały. Dostępne jest narzędzie do redukcji szumów i pięć wtyczek VST, w tym korektor i normalizator poziomu. Co najlepsze, Studio może tworzyć ścieżki dźwiękowe 5.1 surround. Tworzenie tytułów jest umiejętnie wykonywane przez potężne narzędzie Title Deko, które dostarcza również silnik do wbudowanego w Studio authoringu DVD. Chociaż ta ostatnia opiera się głównie na szablonach, silnik Title Deko oznacza, że ​​możesz również w znacznym stopniu zmienić układy menu DVD, a nawet stworzyć własne.

Za dodatkowe 20 GBP wersja Plus dodaje kilka przydatnych funkcji. Najważniejszym z nich jest druga ścieżka wideo, za pomocą której można nałożyć jedną warstwę wideo na drugą. W tandemie z tą dodatkową ścieżką firma Pinnacle dodała kluczowanie kolorem i obraz w obrazie. Pierwsza z nich umożliwia usunięcie pojedynczego koloru tła, aby wyciąć temat i nałożyć go na inne tło. Ten ostatni zmienia rozmiar nakładki i umieszcza ją na górze głównej ścieżki. Studio Plus ma również bardziej wyrafinowane narzędzia obrazu, umożliwiające przesuwanie i powiększanie obrazu w celu tworzenia animowanych pokazów slajdów.

Chociaż podstawowa łatwość obsługi programu Studio nadal sprawia, że ​​jest to wiarygodny wybór dla absolutnego nowicjusza, dodatkowe funkcje wersji Plus sprawiają, że jest to lepsza opcja. Pomimo dodatkowych kosztów Pinnacle Studio Plus 9 ma znacznie więcej miejsca na rozwój. Ale nie może konkurować z ogromną mocą edycji Adobe Premiere Elements za jedyne 8 funtów więcej.