Recenzja Nero 8

43 £ Cena w recenzji

Pomimo swojej dominacji, Nero tradycyjnie oferował nieco staromodny interfejs. Jednak w wersji 8 jego wygląd został znacznie uporządkowany, a funkcje usprawnione. Nadal otrzymujesz 14 dołączonych aplikacji i osiem narzędzi, ale produkt jest o wiele bardziej skoncentrowany niż kilka poprzednich wersji i nie jest tak nadęty, jak Roxio Easy Media Creator 10 Suite.

Recenzja Nero 8

Główna zmiana dotyczy nowego interfejsu StartSmart. Zapewnia to bezpośredni dostęp do podstawowych narzędzi do nagrywania danych i płyt audio, zgrywania audio i kopiowania płyt za pomocą czterech ikon w dół po lewej stronie. Dzięki temu stał się czymś znacznie więcej niż tylko agregującym frontendem, zwłaszcza, że ​​nie musisz ładować poszczególnych aplikacji, tak jak to robiłeś wcześniej.

Przyciski u góry dzielą pełne aplikacje na pięć kategorii i możesz umieścić swój własny wybór w okienku Uruchom aplikacje na stronie startowej. Zgrywanie i nagrywanie zawiera podstawowe aplikacje do przenoszenia danych na iz dysków. Tworzenie i edycja obejmuje kodowanie audio i wideo, edycję zdjęć i etykietowanie płyt. Sekcja Rozrywka domowa zawiera funkcje odtwarzania, w tym funkcje oglądania telewizji i PVR (do których potrzebny jest dodatkowy sprzęt). Wreszcie jest zakładka zawierająca funkcje tworzenia kopii zapasowych Nero. Niektóre z narzędzi Nero nie są już dostępne w StartSmart, w tym poręczne, ale niszowe DriveSpeed ​​i BurnRights.

Podobnie jak w przypadku pakietu Roxio, Nero ma funkcje przeznaczone specjalnie dla systemu Windows Vista. Gadżet paska bocznego DiscCopy umożliwia kopiowanie dysku w dowolnym formacie, po prostu wkładając go do napędu i klikając gadżet. Możesz także przeciągać i upuszczać pliki, aby zapisać je na dysku. Chociaż narzędzia typu „przeciągnij i upuść” istnieją już od jakiegoś czasu, przynajmniej teraz jest uporządkowane miejsce, w którym można je umieścić w interfejsie systemu Windows Vista.

Wiele nowych funkcji Nero 8 dotyczy Nero Vision 5, narzędzia do tworzenia płyt wideo. Dodano wiele nowych efektów przejścia menu, w tym 25 nowych szablonów SD i HD. Większość z nich to konwencjonalne menu 2D, ale trzy Smart 3D zawierają przyciągające wzrok animacje 3D i układy menu. Vision 5 obsługuje również nagrywanie na HD DVD i Blu-ray, stawiając Nero Vision 5 przed MyDVD w pakiecie z Roxio Easy Media Creator 10 Suite.

Inną funkcją, która stawia Nero przed Roxio, jest importowanie AVCHD. Udało nam się z łatwością załadować pliki z kamery HDV i nagrać je na DVD – można je również zapisać na Blu-ray, aby zachować jakość wideo. Vision obsługuje również HD-Burn, nowy system zapoczątkowany przez firmę Sanyo w zakresie nagrywania do 1,4 GB na standardowej płycie CD-R o pojemności 700 MB.

Vision 5 został również zintegrowany z internetowymi usługami udostępniania wideo. Sześć miesięcy temu była to wciąż rzadka funkcja, ale obecnie staje się tylko polem wyboru. Przynajmniej Nero obsługuje wiele różnych usług, w tym YouTube i MySpace oraz My Nero. Wystarczy podać login i hasło do wybranej usługi online, a Nero Vision zajmie się kodowaniem i przesyłaniem. Musisz jednak upewnić się, że od samego początku wybrałeś właściwą ścieżkę w Vision, czyli Make Movie. Nie możesz na przykład utworzyć projektu DVD, a następnie przesłać go do sieci.

Wiele funkcji Nero zostało również zintegrowanych z interfejsem Windows Media Center. Możesz uzyskać dostęp do lokalnych serwerów strumieniowych Nero, aby oglądać udostępnione treści i nagrywać różne typy płyt w programie Media Center. Podczas nagrywania wideo możesz wybrać dowolny szablon menu Vision. Nero ShowTime łączy się również bezpośrednio ze społecznością My Nero. Możesz dodać multimedia internetowe do listy odtwarzania, ale konfiguracja jest skomplikowana. W rzeczywistości jest to tak skomplikowane, że nie mogliśmy w ogóle dodać usług przesyłania strumieniowego, a pliki pomocy nie były wystarczająco obszerne, aby pomóc.