Recenzja Adobe OnLocation CS3

Firma Adobe dodała kilka aplikacji do pakietu CS3 Production Premium (identyfikator internetowy: 117832), ale jedna nie była dostępna aż do pełnej wersji detalicznej — OnLocation CS3. Jego przodek, DV Rack, można było kupić jako samodzielną wersję, ale tę iterację można znaleźć tylko w pełnej wersji CS3 Production Premium lub Premiere Pro CS3.

Recenzja Adobe OnLocation CS3

Dziedzictwo OnLocation wywodzi się z Serious Magic, firmy Adobe dodanej do swojego portfolio w 2006 roku. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja ma na celu pracę z wideo w terenie, a nie studio montażowe. Mając to na uwadze, jest on dostarczany na osobnej płycie instalacyjnej z własnym numerem seryjnym, więc nie musisz instalować go na tym samym komputerze, co pozostałe aplikacje z pakietu Production Suite. W rzeczywistości główny host OnLocation ma być laptopem do łatwego wdrażania mobilnego.

Uruchom oprogramowanie i wita Cię interfejs, który wcale nie przypomina obecnego standardowego interfejsu graficznego Adobe, ponieważ komponenty OnLocation próbują wyglądać jak zestaw studyjny, którego małpują. Dla tych, którzy mają doświadczenie z takim sprzętem, będzie to dobrodziejstwem, ale osoby wywodzące się z bardziej programistycznego doświadczenia w tworzeniu filmów mogą się zniechęcić. W szczególności menu konfiguracyjne Monitora polowego, chociaż sterowane myszą, wyglądają jak te, które widzisz w kamerze i nie przypominają okna dialogowego systemu Windows. OnLocation składa się z okna kontenera, do którego można załadować 13 komponentów. Można je dowolnie przenosić i zadokować, ale nie można ich zmieniać. Tak więc niektóre kombinacje komponentów również mogą być nieco nieuporządkowane.

Podstawowym komponentem jest monitor polowy, który może mieć format 4:3, 16:9 lub 720p. Podłącz kamerę przez FireWire, a będziesz mógł wyświetlić podgląd jej wyjścia – albo strumienia na żywo w trybie kamery, albo tego, co jest odtwarzane z trybu VTR, chociaż nie ma zdalnego sterowania tym drugim. Dostępne są pełne instrukcje dotyczące korzystania z kolorowych pasków do regulacji monitora polowego, dzięki czemu zapewnia on dokładniejszy obraz tego, co nagrywa kamera, niż własny wyświetlacz LCD.

Field Monitor współpracuje z kontrolerem bezpośredniego nagrywania DVR-1500, który może przechwytywać wideo ze źródeł DV, HDV i DVCPro HD za pośrednictwem FireWire. DV można nagrywać w formacie AVI Type 1, Type 2 lub QuickTime. HDV i DVCPro HD można przechwytywać jako program MPEG lub strumień transportowy M2T.

Rejestrator posiada wiele przydatnych funkcji. Oprócz możliwości natychmiastowego przeglądania nagrań bez konieczności przesuwania taśmy do przodu i do tyłu, może nagrywać kod czasowy DV. Jest to zgodne z Adobe Premiere Pro, ale także z Apple Final Cut Pro, jeśli nagrywasz QuickTime. Funkcja Shot Saver buforuje wstępnie do 30 sekund, więc jeśli naciśniesz nagrywanie kilka sekund za późno, aby coś uchwycić, plik nadal będzie zawierał wydarzenie, plus trochę preroll.

Nagrywanie można również uruchomić na wiele sposobów. Możesz zsynchronizować to z kamerą — aby uzyskać identyczny materiał na taśmie i dysku twardym — lub zacząć od OnLocation. Istnieją również funkcje wykrywania ruchu, poklatkowej i poklatkowej, chociaż podczas pracy z HDV są one dostępne tylko w formacie nagrywania MPEG, a nie M2T. Możesz także załadować tylko jedną instancję komponentu DVR-1500, więc OnLocation nie może być używany do robienia zdjęć wielokamerowych. W tym celu potrzebujesz wielu laptopów z wieloma kopiami OnLocation, po jednym dla każdej kamery. Możesz podłączyć wiele kamer i przełączać się między nimi, ale dla każdej wymagana jest jedna karta FireWire.

Drugą stroną OnLocation jest zestaw narzędzi do monitorowania. Moduł konfiguracji kamery SureShot współpracuje z dostarczonymi kartami testowymi, pomagając w precyzyjnym dostrojeniu ostrości, ekspozycji i balansu bieli w kamerze w celu uzyskania najlepszych ujęć. Dla inżynierów zaplecza dostępne są monitory Vectorscope i Waveform do odtwarzania wideo, a także Audio Spectrum Analyzer II. Narzędzia te mogą ostrzegać o wszelkich problemach z sygnałem, chociaż musisz wiedzieć, czego szukać. Następnie można odpowiednio dostosować ustawienia kamery. Analizator wideo Spectra 60 umożliwia odczyt rozkładu intensywności w różnych przestrzeniach kolorów. Dostępny jest również automatyczny monitor jakości, który powiadamia o przycinaniu wideo i audio zgodnie z progami ustawionymi za pomocą suwaków.