Recenzja Ableton Live 6

302 £ Cena podczas przeglądu

Spośród dziesiątek obecnie dostępnych tytułów oprogramowania do produkcji muzyki, Ableton Live jest wyjątkowy. Wywodzący się z występów na żywo, oferuje użytkownikowi płynny, elastyczny interfejs, który często sprawia, że ​​czuje się bardziej instrumentem muzycznym niż studiem nagraniowym. Mimo to wersja 5 wyróżniała się zarówno podczas wykonywania, jak i nagrywania, z kompleksową edycją i miksowaniem MIDI/audio opartym na zestawie narzędzi do występów na żywo. Wersja 6 jest kontynuowana w tym duchu, z szeregiem nowych funkcji poza niezmienionym interfejsem użytkownika.

Recenzja Ableton Live 6

Według Abletona najbardziej pożądaną funkcją była obsługa wideo. Live 6 zobowiązuje możliwością importowania filmów QuickTime i, w charakterystyczny dla siebie sposób, zawiera niecodzienny zwrot akcji. Znaczniki wypaczenia można dodawać do plików QuickTime w taki sam sposób, w jaki stosuje się je do nagrań audio, ale są używane w taki sposób, aby tempo muzyki podążało za punktami kontrolnymi w wideo. Ułatwia to dopasowywanie wydarzeń audio do wskazówek wideo. Ścieżka dźwiękowa wideo jest przetwarzana tak, jak każdy inny kanał audio, i możliwe jest przycinanie, a nawet łączenie plików wideo na osi czasu. Rozczarowujące jest jednak to, że wideo nie można przycinać i zmieniać kolejności w locie w widoku sesji lub przesyłać do portu FireWire jako strumień DV.

Stojaki na instrumenty i efekty zwiększają elastyczność routingu sygnału Live. Podobnie jak w przypadku grup urządzeń używanych w wersji 5, Rack może składać się z ciągu wtyczek instrumentów lub efektów, co ułatwia ich zapisywanie i przywoływanie. Szafy mogą jednak zawierać również wtyczki poprowadzone równolegle. Umożliwia to tworzenie złożonych konfiguracji multiefektów, ale, co ważniejsze, umożliwia łączenie instrumentów na jednym kanale. Mogą być one ułożone warstwowo w celu uzyskania bogatych, złożonych dźwięków lub podzielone według klucza lub prędkości, dzięki czemu dźwięk zmienia się w zależności od wysokości lub prędkości (głośności) wykonania MIDI. Osiem elementów sterujących makr można ustawić tak, aby kontrolować dowolną kombinację innych elementów sterujących w racku, zarówno w celu szybkiego dostępu do kluczowych funkcji, jak i tworzenia instrumentów lub efektów, które zmieniają się za pomocą jednego pokrętła. Regały rozszerzają zakres wbudowanego podstawowego instrumentu samplera (znanego jako Simpler) i będą nieocenione dla każdego, kto używa Live do występów z klawiaturą MIDI na scenie.

Essential Instrument Collection to 14GB biblioteka instrumentów dla Simpler, która jest dołączona do pudełkowej wersji Live 6. Jest zaskakująco lekka w przypadku dźwięków abstrakcyjnych i elektronicznych, a zamiast tego koncentruje się na realistycznych emulacjach instrumentów orkiestrowych i innych instrumentów akustycznych. Jakość jest ogólnie doskonała, z najważniejszymi elementami, takimi jak fortepian i harfa orkiestrowa. Wszystkie instrumenty są wielopróbkowane w różnych wysokościach i głośności, a wiele z nich używa oddzielnych sampli dla korpusu i ogona nuty, co daje realistyczne zbieżność na końcu dźwięków smyczkowych strun i stuk po dźwiękach klawesynu. Jednak biblioteka jest niejednolita, z fagotem, który przeskakuje od łagodnego do mglistego, gdy wzrasta prędkość MIDI, i kilkoma innymi niezbyt przyjemnymi presetami. Podczas gdy większość Ableton Live jest niesamowicie responsywna i niezawodna, ładowanie niektórych dźwięków z biblioteki również zajmuje kilka sekund, a odtwarzanie może być podatne na zakłócenia przez pierwsze kilka sekund.

Live 5 był dobrze zaopatrzony w ciekawe efekty dźwiękowe, ale jego jedyną słabością były zniekształcenia w stylu analogowym. Wersja 6 naprawia to za pomocą efektu Dynamic Tube, który oferuje wszystko, od subtelnego ciepła lampowego po zniszczony wzmacniacz gitarowy. Elementy sterujące, takie jak Envelope, Attack i Release są niekonwencjonalne w przypadku efektu zniekształcenia, ale zapewniają niezwykły poziom elastyczności. Ponadto ulepszony Saturator oferuje spektakularny wachlarz niezwykłych elementów sterujących i pasującą paletę dźwiękową.