Jak wysłać samozniszczające się pliki: Nie pozwól, aby Twoje dane trafiły w niepowołane ręce

Problem z udostępnianiem plików, a nawet wysyłaniem wiadomości e-mail polega na tym, że Twoje dane mogą pozostawać na jednym lub kilku serwerach przez nieokreślony czas. Jeśli wysyłasz prywatne informacje – czy to hasła, informacje bankowe, czy coś bardziej ryzykownego – to naprawdę nie jest coś, czego chcesz.

Jak wysłać samozniszczające się pliki: Nie pozwól, aby Twoje dane trafiły w niepowołane ręce

Na szczęście istnieje prosty sposób na obejście tego, który polega po prostu na użyciu narzędzi, które pozwalają ustawić wiadomości lub pliki na samozniszczenie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów takich narzędzi, które działają na Twoim komputerze, telefonie lub tablecie.

Pamiętaj tylko, że nawet podczas korzystania z samodestrukcyjnych plików zawsze istnieje bardzo małe ryzyko, że dane mogą trafić w niepowołane ręce – w końcu wysyłasz je komuś innemu. Jeśli brzmi to jak ryzyko, na które nie możesz sobie pozwolić, zastanów się dwa razy, zanim w ogóle go wyślesz.

Samozniszczające się narzędzia komputerowe

Jedno z naszych ulubionych narzędzi wygasło we wrześniu 2020 roku, Firefox Send. Usługa umożliwia użytkownikom wysyłanie plików bez tworzenia konta za pośrednictwem zaufanego źródła. Ale ponieważ ta usługa nie jest już dostępna, przygotowaliśmy listę innych usług, które również nie wymagają danych logowania ani danych osobowych.

Prywatność

Privatty to prosta w obsłudze, bezpłatna strona internetowa, która umożliwia wysyłanie samodestrukcyjnych wiadomości przy użyciu różnych metod. Uwielbiamy tę witrynę, ponieważ nie wymaga ona żadnych danych osobowych ani danych logowania, aby z niej korzystać. Ale możesz także wpisać notatkę lub przesłać plik, taki jak obraz lub dokument.

Po odwiedzeniu witryny wystarczy dotknąć pola „Utwórz nowy”, aby wpisać lub skopiować i wkleić treść. Lub Prześlij swój plik po lewej stronie. Następna strona zawiera link do skopiowania do schowka urządzenia. Wklej link do wiadomości SMS, e-mail lub innej usługi i wyślij go do swojego kontaktu.

Gdy Twój kontakt go otrzyma, otrzyma powiadomienie, że otwarcie linku spowoduje jego zniszczenie.

Po odświeżeniu ekranu lub przejściu do innej aplikacji notatka jest automatycznie niszczona.

Ta usługa ma dwie wady, jedną możemy naprawić, a drugą nie. Najpierw musisz wysłać ten link za pośrednictwem klienta e-mail lub SMS-a. Po drugie, odbiorca może łatwo zrobić zrzut ekranu i zachować notatkę na zawsze.

Nie możemy kontrolować, czy odbiorca przechwytuje notatkę, ale możemy zapewnić, że nie wie, skąd pochodzi.

Użycie fałszywego numeru telefonu lub tymczasowego adresu e-mail rozwiąże pierwszy wymieniony przez nas problem. Na szczęście mamy tutaj pełny artykuł na temat korzystania z tymczasowego e-maila.

Na koniec możesz kontrolować, jak długo zawartość jest aktywna i czy Twój odbiorca wie, że ulegnie samozniszczeniu, wybierając „Więcej opcji” u dołu ekranu.

Zaznacz pole „Nie pytaj o potwierdzenie przed pokazaniem i zniszczeniem notatki”, jeśli nie chcesz, aby odbiorca otrzymał ostrzeżenie.

Bezpieczna uwaga

SafeNote jest niesamowicie podobny do Privatty, ale jest jeszcze kilka opcji, a wiadomości są szyfrowane. Podobnie jak Privatty, jest to bezpłatna usługa, która nie wymaga żadnych danych osobowych do wykorzystania.

Wszystko, co musisz zrobić, aby wysłać swoją samozniszczalną wiadomość, to kliknąć „Prześlij plik” u góry strony. Prześlij plik i wybierz „Pokaż opcje zaawansowane”, aby ustawić parametry.

Kliknij „Prześlij pliki” i wybierz platformę, na którą chcesz wysłać wiadomość. SafeNote nie da Ci linku do skopiowania i wklejenia na żadnej wybranej platformie. Zamiast tego musisz wybrać jedną z opcji wymienionych poniżej przycisku „Prześlij pliki”.

Możesz wybrać Facebook, Twitter, Tumblr, E-mail, LinkedIn, Reddit, WA i Telegram. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, możesz wybrać opcję Telegram, w rzeczywistości mamy tutaj artykuł, który pomoże Ci zachować prywatność.

Gdy odbiorca otrzyma wiadomość, ulegnie ona samozniszczeniu w zależności od parametrów, które ustawiłeś powyżej. Pamiętaj, że możesz również dodać ochronę hasłem do swojej notatki. Jeśli chcesz otrzymać wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że Twoja wiadomość zniknęła dla odbiorcy, pamiętaj o umieszczeniu tego na stronie „Opcje zaawansowane” przed przesłaniem.

Na koniec możesz też wysłać notatkę. Zamiast załączać dokument lub plik, po prostu wpisz wiadomość w polu „Wiadomość prywatna”. SafeNote ma również link do TempMail w prawym górnym rogu. Nie jesteś gotowy, aby ujawnić swój prawdziwy adres e-mail? Po prostu dotknij tutaj, a otworzy się nowa strona internetowa.

Samozniszczające się narzędzia do telefonów i tabletów

Pomysł samodestrukcji wiadomości naprawdę wystartował również w społeczności twórców aplikacji! Poniżej wymieniliśmy kilka sposobów wysyłania znikających wiadomości za pomocą niektórych z naszych ulubionych aplikacji!

Telegram

Jeśli chcesz udostępnić swoim znajomym hasła lub inne prywatne informacje, „tajne czaty” Telegrama dają ci pewność, że te informacje nie trafią w niepowołane ręce. Tajne czaty oferują nie tylko kompleksowe szyfrowanie, ale także blokują przekazywanie treści i pozwalają uporządkować wiadomości, zdjęcia, filmy i inne pliki w celu samozniszczenia się przez określony czas po ich przeczytaniu lub otwarciu.

Aby rozpocząć nowy tajny czat na urządzeniu z Androidem, otwórz menu główne Telegrama i wybierz Nowy tajny czat. W systemie iOS stuknij ikonę w prawym górnym rogu Wiadomości, a następnie wybierz Nowy tajny czat. Następnie wybierz odbiorcę i ustaw zegar samozniszczenia, dotykając ikony zegara, a następnie wybierając żądany limit czasu. Teraz, gdy wyślesz wiadomość lub plik, zniknie zgodnie z tym zegarem.

telegram

Warto zauważyć, że tajne czaty są zależne od urządzenia, więc jeśli rozpoczniesz tajny czat na telefonie z Androidem, będzie on widoczny tylko tam, a nie na innych urządzeniach. Wszelkie wiadomości wysłane przed ustawieniem licznika czasu samozniszczenia pozostaną widoczne dla odbiorcy, chyba że usuniesz je ręcznie. Aby to zrobić, naciśnij i przytrzymaj pojedynczą wiadomość (nie czat) i wybierz Usuń. Zdjęcia wysłane z timerem krótszym niż minuta nie są dostępne do pobrania, a zrzuty ekranu są również blokowane.

komunikator facebookowy

Jeśli chcesz wysyłać całkowicie zaszyfrowane, autodestrukcyjne wiadomości, może nie być konieczne pobieranie dedykowanej aplikacji do przesyłania wiadomości, takiej jak Telegram, ponieważ obie te funkcje są teraz obsługiwane przez Facebook Messenger.

Aby otworzyć „Tajną rozmowę” w Messengerze na Androida, otwórz normalną rozmowę z osobą, której chcesz udostępnić prywatne informacje, a następnie dotknij przycisku informacji i wybierz „Przejdź do tajnej rozmowy”. Podobnie jak Telegram, Messenger umożliwia wysyłanie wiadomości, zdjęć i filmów w tajnych rozmowach, ale nie obsługuje innych plików.

Zobacz powiązane Jak korzystać z OneDrive: Przewodnik po usłudze przechowywania w chmurze firmy Microsoft Jak wysyłać duże pliki za darmo: Najłatwiejsze sposoby wysyłania dużych plików

Aby ustawić licznik czasu samozniszczenia, dotknij stopera w polu wprowadzania tekstu i wybierz czas, po którym wiadomości znikną. Przed napisaniem wiadomości zobaczysz pole wprowadzania tekstu wyraźnie oznaczone „znikającą wiadomością”. W przeciwieństwie do Telegrama, nie ma opcji ręcznego usuwania wiadomości z urządzenia odbiorcy, które nie zostały ustawione na samozniszczenie, i nic nie powstrzyma odbiorców przed użyciem zrzutów ekranu do przechwytywania autodestrukcyjnych treści.

Facebook

iMessage (poufne)

Funkcja „Niewidzialnego atramentu” w Apple iMessage pozwala sprawić, że wiadomości będą niewidoczne, dopóki odbiorca nie zdecyduje się ich ujawnić, ale nie ma opcji, aby ustawić je na samozniszczenie, co oznacza, że ​​​​oferuje tylko dodatkową zabawę, a nie bezpieczeństwo. Możliwe jest jednak tworzenie autodestrukcyjnych wiadomości w iMessage, instalując aplikację innej firmy Confide. Stuknij ikonę Aplikacje w iMessage, a następnie stuknij opcję Dodatkowe aplikacje przed wybraniem ikony „+ Sklep”. Gdy znajdziesz się w sklepie, dotknij ikony wyszukiwania, aby wyszukać Confide, a następnie zainstaluj ją.

Aby wysłać autodestrukcyjną wiadomość za pomocą funkcji Confide, ponownie dotknij ikony aplikacji, a następnie przesuń palcem w prawo, aż zobaczysz opcję Confide. Wybierz Rozpocznij, a następnie możesz wybrać, czy chcesz wysłać autodestrukcyjną wiadomość, czy zdjęcie. Po wprowadzeniu wiadomości dotknij opcji Kontynuuj, a następnie przycisku Wyślij w iMessage. Wiadomość pojawia się jako załącznik iMessage na urządzeniu odbiorcy, chyba że musi zainstalować Confide. W takim przypadku zobaczy link, który może kliknąć, aby go zainstalować.

Przesunięcie palcem po wiadomości ujawnia ją i możesz wyświetlić każdą wiadomość tylko raz, po czym automatycznie ulega ona samozniszczeniu. Jeśli uważasz, że proces wysyłania wiadomości Confide w iMessage jest nieco niezgrabny, możesz po prostu użyć aplikacji Confide bezpośrednio, pod warunkiem, że odbiorca również ją posiada. Jest również dostępny dla systemów Windows, Mac i Android, korzystając z powyższego linku.