Adobe Flash jest prawie martwy, ponieważ 95% stron internetowych porzuca oprogramowanie przed jego przejściem na emeryturę

Nowe informacje ujawniły, że mniej niż 5% witryn na całym świecie używa Flasha, a większość witryn preferuje JavaScript do uruchamiania funkcji.

Adobe Flash jest prawie martwy, ponieważ 95% stron internetowych porzuca oprogramowanie przed jego przejściem na emeryturę

Flash jest używany najczęściej w witrynach Google, chociaż są też inne, takie jak 6rrb.net, Monabrat.org i Intourist. Ostatnio Slate.com i Wappalyzer.com zaczęły korzystać z tej technologii, zgodnie ze stroną internetową W3Techs badającą wykorzystanie technologii, co wydaje się raczej sprzecznym z intuicją posunięciem, ponieważ prawie każda inna witryna przestała z niej korzystać.

Zobacz powiązane Oto dlaczego Facebook rezygnuje z Adobe Flash na rzecz HTML5 Adobe Flash dotknięty kolejną luką zero-day HTML5: czy zabije Flasha? Firefox nakłania użytkowników do aktualizacji Adobe Flash Player

Rok temu prawie 7% stron internetowych korzystało z tej technologii, aw 2011 roku 28,5% stron internetowych używało Flasha. Własne dane Google potwierdzają to. Na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w San Diego, dyrektor techniczny Google powiedział, że liczba osób przeglądających stronę w Chrome z Flashem spadła z 80% w 2014 roku do mniej niż 8% w 2018 roku.

To właśnie ten znaczący spadek skłonił Adobe do podjęcia decyzji o wycofaniu swojej technologii w 2020 roku, ponieważ nie warto jej wspierać. Oprócz zwiększonych luk w oprogramowaniu, z których jedna była znana jako CVE-2018-4878 i pozwalała hakerom z Korei Północnej na wykorzystanie tej technologii, Flash jest obecnie zastępowany przez alternatywne technologie, takie jak HTML5 i CSS3.

Nawet twórcy przeglądarek internetowych wycofują wsparcie dla Flasha, zamiast tego zachęcając programistów do korzystania z alternatyw, jeśli chcą, aby ich zawartość była wyświetlana w przeglądarkach takich jak Chrome i Firefox.

CZYTAJ DALEJ: Flash umrze w 2020 roku: twórcy gier dyskutują o niegdyś świetnym formacie

Kiedy Adobe ogłosiło swoją decyzję o wycofaniu Flasha w lutym, rzecznik powiedział: „Dzisiaj większość dostawców przeglądarek integruje funkcje zapewniane niegdyś przez wtyczki bezpośrednio w przeglądarkach i wycofuje wtyczki.

„Przestaniemy aktualizować i rozpowszechniać Flash Playera pod koniec 2020 roku i zachęcamy twórców treści do migracji istniejącej treści Flash do tych nowych otwartych formatów”.

Należy zauważyć, że większość witryn nadal korzystających z Flasha to albo uśpione witryny, które nie zostały zaktualizowane, albo wymagają znacznych inwestycji, aby zastąpić obiekty Flash funkcjami innymi niż Flash.