Recenzja Adobe Photoshop CC 2015

8,57 £ Cena w recenzji

Ze wszystkich aplikacji Creative Cloud Photoshop jest najdłużej i ma najwięcej funkcji. Obejmuje dostosowywanie zdjęć, retusz, montaż, ilustrację, rysunki wektorowe, sztukę plastyczną, edycję wideo, obróbkę obrazów medycznych, grafikę internetową, animację, modelowanie i drukowanie 3D, nie wspominając o nieskończonych innych zadaniach, do których jest regularnie wykonywany, ale do których to nie jest zamierzone.

Recenzja Adobe Photoshop CC 2015 Zobacz powiązaną recenzję Adobe Creative Cloud 2015: Mocna aktualizacja — dla niektórych

To nie powstrzymuje firmy Adobe od wymyślania nowych funkcji każdego roku – nawet częściej niż co roku, teraz, gdy mamy model subskrypcji. Można jednak śmiało powiedzieć, że oczekiwania dotyczące oszałamiających innowacji są wyciszone. Tym razem jest kilka dodatków do zestawu narzędzi do edycji obrazu i mieszana torba zmian przepływu pracy, szczególnie dla projektantów aplikacji i stron internetowych.

Dzięki przejęciu przez Adobe ogromnej biblioteki Fotolia zeszłej zimy, możesz teraz wyszukiwać i kupować zdjęcia i filmy stockowe z panelu Biblioteki Photoshopa. Kompozycje ze znakiem wodnym są gotowe do użycia i mogą być automatycznie zastępowane kopiami objętymi licencją. Ceny są bardzo konkurencyjne w stosunku do konkurentów, takich jak iStock, 7 funtów za dowolny obraz, 24 funty za 10 obrazów miesięcznie lub 180 funtów za 750 (144 funtów w przypadku płatności rocznych).

Nie ma jednak licencji rozszerzonych, licencji na wyłączność ani planów z wieloma miejscami, a firma Adobe stanowczo nalega, aby w przypadku korzystania z tego samego obrazu dla dwóch klientów ponownie uzyskać licencję (chociaż subskrypcja sprawi, że będzie to bez znaczenia). Przypuszczam, że wczesne dni.

photoshop2015-adobestock

Filtr usuwający mgłę

Nowy filtr na 2015 rok to Dehaze. Kiedy złamiesz zasadę nie strzelania w światło, ale nie tak dramatycznie, żeby wydarzyło się coś ciekawego, otrzymujesz niski kontrast i rozczarowujący obraz. Dehaze to rozwiązanie firmy Adobe. Jest dostępny tylko w module Camera Raw (na karcie Efekty), ale można go zastosować do plików JPEG lub innych plików graficznych za pomocą opcji Filtr | Filtr Camera Raw, a także surowe obrazy podczas importu.

Dehaze jest również dostępny w Lightroomie, ale nie w Premiere, gdzie może być równie przydatny. Właściwie możesz oceniać wideo za pomocą Camera Raw w Photoshopie, ale nie próbowałem w ten sposób Dehaze, ponieważ każdy filtr, który używa analizy klatka po klatce, może migotać (cześć, Auto Color), a edycja wideo w Photoshopie jest przeznaczona dla hipsterów .

Wypróbowałem Dehaze na kilku surowych ujęciach i stwierdziłem, że wyniki są dość zadowalające. Podobnie jak odpowiedniki innych firm, takie jak DxO ClearView, ewidentnie wykorzystuje proces podobny do cieni/podświetleń, ale artefakty halo, na które trzeba uważać z tym filtrem, są bardzo dobrze kontrolowane.

Bardziej zauważalna jest tendencja do przesunięć odcienia lub desaturacji pasma barw w środku pasma. Nieuczciwe tony czasami wyglądają tak, jakby zostały legalnie usunięte z oryginalnego obrazu, a czasami nie.

photoshop2015-dehaze2before

photoshop2015-dehaze2dehaze

Porównaj obraz farmy wiatrowej skorygowany za pomocą suwaków podstawowych i za pomocą funkcji Dehaze: ten ostatni powoduje wyświetlenie czerwonawego paska na niebie. Pojedynczy suwak Kwota to wszystko, co masz; nie ma zaawansowanego trybu dostrajania. Kiedy to działa, jest ratownikiem strzałowym, ale nie działa za każdym razem.

Możesz dodać ziarno na tej samej karcie Camera Raw, a teraz, wraz z szumem jednolitym i gaussowskim, we wszystkich filtrach Galerii rozmyć. Oszczędza to dodatkowego kroku dodawania szumu po tym, jak oryginalne ziarno obrazu zostanie wygładzone przez fantazyjny efekt rozmycia.