Recenzja Windows 10 Mobile: Solidna aktualizacja, ale nie wystarczająco błyszcząca

Na początku tego roku Microsoft zaprezentował swoją wizję przyszłości systemu Windows na komputerach stacjonarnych, a system Windows 10 okazał się ogromnym ulepszeniem w stosunku do systemu Windows 8.1. Teraz przyszła kolej na mobilny system operacyjny Microsoftu, który po miesiącach opinii użytkowników jest wreszcie dostępny w swojej ukończonej, oficjalnej postaci: Windows 10 Mobile.

Recenzja Windows 10 Mobile: Solidna aktualizacja, ale nie wystarczająco błyszcząca Zobacz powiązaną recenzję systemu iOS 9: Szczegółowa informacja o najbardziej zaawansowanym mobilnym systemie operacyjnym firmy Apple Recenzja systemu Android 6 Marshmallow: Wiele drobnych ulepszeń

Prawdopodobnie jest to jeszcze większa sprawa niż Windows 10 na pulpicie. Wprowadzenie aplikacji Universal, które uruchamiają ten sam kod na telefonie i komputerze, jest czymś, czego nigdy wcześniej nie próbowano w przestrzeni mobilnej i może ostatecznie wywrócić świat smartfonów do góry nogami. Zmiany wprowadzone przez Microsoft w celu dostosowania interfejsu użytkownika telefonu do tego na pulpicie mogą również pomóc zwiększyć atrakcyjność systemu Windows 10 Mobile.

Recenzja systemu Windows 10 Mobile: ekran główny i menu wszystkich aplikacji

Recenzja systemu Windows 10 Mobile: Które telefony otrzymają bezpłatną aktualizację?

Pierwszymi osobami, które poznają ostateczną, kompletną wersję systemu Windows 10 Mobile – poza osobami biorącymi udział w programie Insider – będzie każdy, kto kupi smartfon Microsoft Lumia 950 lub Lumia 950 XL firmy Microsoft. Właściciele istniejących telefonów również zostaną zmodernizowani, ale będzie to odbywać się etapami.

Telefony w pierwszej fali uaktualnień są wymienione poniżej. Ostateczna pełna lista telefonów, które mają otrzymać uaktualnienie, nie została jeszcze sfinalizowana, ale Microsoft powiedział, że ma ambicje uaktualnienia wszystkich telefonów, na których obecnie jest dostępna aktualizacja Denim do systemu Windows 10.

Należy jednak pamiętać, że niektóre nowe funkcje systemu Windows 10 – a mianowicie Windows Hello i Continuum – są specyficzne dla sprzętu i jako takie nie będą dostępne na starszych telefonach.

  • Lumia 430

  • Lumia 435

  • Lumia 532

  • Lumia 535

  • Lumia 540

  • Lumia 640

  • Lumia 640 XL

  • Lumia 735

  • Lumia 830

  • Lumia 930

Recenzja systemu Windows 10 Mobile: co nowego?

Na pierwszy rzut oka można by Ci wybaczyć, że zastanawiasz się, o co to całe zamieszanie. Ekran blokady i ekran główny wyglądają w dużej mierze tak, jak w Windows Phone 8.1 i to dobrze. W końcu największą siłą Windows Phone i tym, co odróżnia go od Androida i iOS, zawsze były przewijane w pionie, bogate w dane Live Tiles.

Nie trzeba jednak długo szukać, zanim zmiany zaczną się pojawiać, a najbardziej oczywiste znajdują się najbliżej w menu powiadomień Centrum akcji.

Gdy spojrzysz po raz pierwszy, zobaczysz te same cztery przyciski przełączania u góry menu, z powiadomieniami ustawionymi poniżej. Przyjrzyj się jednak bliżej, a zobaczysz kilka subtelnych zmian.

Recenzja systemu Windows 10 Mobile: menu powiadomień

Skrót „Wszystkie ustawienia” zniknął i został zastąpiony przez Rozwiń. Dotknij tego, a pojedynczy rząd przycisków skrótów rozszerzy się do czterech, umożliwiając szybki dostęp do wszystkich 16 dostępnych skrótów systemu Windows 10. Nadal można dostosować cztery, które pojawiają się domyślnie, ale obecnie nie można usuwać ani dodawać elementów do rozwiniętej listy.

Pod przyciskami skrótów powiadomienia również otrzymały aktualizację. Po prawej stronie każdego powiadomienia znajduje się teraz mała strzałka w dół, która po dotknięciu rozwija elementy, umożliwiając czytanie więcej lub nawet interakcję z nimi. Obecnie jednak zakres aplikacji, które łączą się z tą funkcją, jest ograniczony: możesz odpowiadać bezpośrednio na wiadomości tekstowe, ale nie na e-maile lub wiadomości Slack.

Odsuń na chwilę menu powiadomień, a możesz również zauważyć poprawkę lub dwie w wyglądzie ekranu głównego. Tapety tła, które były wcześniej wyświetlane, dość dziwnie, Poprzez kafelki – jakby były oknami na obrazie z tyłu – teraz wypełniają cały ekran za tymi kafelkami, aby uzyskać znacznie bardziej nowoczesny wygląd. Niektóre kafelki, takie jak te dla Outlooka i Microsoft Edge, są teraz przezroczyste i wyglądają jak kwadraty z matowego szkła.

Jest też kilka nowych rozmiarów kafelków do zabawy: ogromna kwadratowa płytka 4×4 i wysoka cienka prostokątna płytka 2×4 – chociaż nie wszystkie aplikacje są kompatybilne z tymi rozmiarami.

W międzyczasie przesuń palcem w prawo do alfabetycznej listy aplikacji Windows Phone, a zobaczysz kolejną ze zmian, z listą ostatnio zainstalowanych aplikacji, wygodnie wyświetlaną w grupie na górze listy w celu łatwego dostępu i stale wyświetlanym polem wyszukiwania na górze.