SLI vs. Crossfire: czym są i jak działają

SLI i Crossfire mogą służyć ważnemu celowi w twoim systemie, pozwalając drastycznie zwiększyć moc, jaką uzyskasz z kart graficznych — nawet jeśli jest to cena.

SLI vs. Crossfire: czym są i jak działają

Należy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących zarówno SLI, jak i Crossfire. Na przykład, aby uruchomić którykolwiek z nich, będziesz potrzebować kompatybilnej płyty głównej, dwóch kompatybilnych kart graficznych i tak zwanego "mostu".

Ale jak działają te dwa systemy? Czasami ustalenie, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, wiąże się z głębszym zrozumieniem tego, co je napędza. Oto przewodnik, który pomoże Ci się uczyć.

NVIDIA SLI

Zdjęcie dzięki uprzejmości Coaster J

SLI został opracowany przez firmę NVIDIA i zasadniczo działa jako łącze między procesorami graficznymi do przesyłania informacji, takich jak synchronizacja i dane pikseli. SLI działa poprzez produkt o nazwie SLI Bridge — który jest w stanie obsłużyć dwie karty graficzne tego samego modelu. To ważne — nie możesz używać dwóch różnych kart graficznych z SLI, jednak te dwie karty mogą pochodzić od różnych producentów, o ile są oparte na tym samym projekcie.

SLI zasadniczo działa na dwa różne sposoby, przekazując różne informacje dwóm kartom graficznym. SLI zawsze używa karty podrzędnej i karty głównej — przy czym karta główna jest pierwszym procesorem, a podrzędna drugim. Jak sugerują nazwy, karta podrzędna wysyła wszystkie swoje informacje do karty głównej przez most SLI, a karta główna konsoliduje wszystkie informacje, w tym informacje, które przetworzyła, i wysyła je wszystkie do wyświetlacza.

Pierwszy sposób, w jaki działa SLI, nazywa się Renderowanie podzielonej klatki, a to w zasadzie oznacza, że ​​każda klatka jest podzielona na pół w poziomie, a jedna połowa jest wysyłana do każdej z kart. Należy zauważyć, że ramki nie są dzielone na podstawie pikseli — są dzielone na podstawie obciążenia pracą. Tak więc, jeśli w górnej części klatki nie ma prawie nic do renderowania, ale wiele wymaga renderowania w dolnej części, może być więcej rzeczywistej klatki wysłanej do jednej karty, ale tylko 50 procent obciążenia pracą.

Alternatywne renderowanie klatek, z drugiej strony, zasadniczo oznacza, że ​​dwie karty graficzne otrzymują alternatywne klatki do renderowania. Na przykład karta 1 może otrzymać klatki 1, 3 i 5, a karta 2 — klatki 2, 4 i 6. Alternatywne renderowanie klatek jest najczęstszym przykładem działania zarówno SLI, jak i Crossfire.

AMD Crossfire

Zdjęcie dzięki uprzejmości D-Kuru/Wikimedia Commons

Crossfire jest zasadniczo odpowiedzią AMD na SLI i działa nieco inaczej. Podczas gdy Crossfire historycznie potrzebował zarówno karty głównej, jak i karty podrzędnej, najnowsze wersje eliminują taką potrzebę. Najnowsza wersja, zwana Crossfire XDMA, nie potrzebuje nawet portu pomostowego — zamiast tego używa XDMA do otwarcia bezpośredniego kanału między dwoma procesorami graficznymi w systemie Crossfire, który działa przez PCI Express 3.0.

W przeciwieństwie do SLI, Crossfire pozwala na używanie różnych modeli kart graficznych, chociaż naprawdę powinieneś używać bardzo podobnych modeli, jeśli możesz w tym pomóc. Jednak dwie używane karty graficzne muszą być zbudowane przez AMD i muszą być tej samej generacji.

Podobnie jak SLI, Crossfire może używać renderowania z podzieloną ramką lub alternatywnego renderowania ramek, jednak jedną wadą jest to, że Crossfire działa tylko w trybie pełnoekranowym – nie w trybie okienkowym. Mimo to Crossfire jest kompatybilny z większą liczbą płyt głównych i jest ogólnie dostępny na tańszych płytach głównych – co pomaga, jeśli masz ograniczony budżet.

Wnioski

Więc jaka jest główna różnica? Cóż, w końcu SLI jest trochę bardziej spójny i potężny, jednak Crossfire jest bardziej elastyczny, pozwalając na różne konfiguracje. Jeśli możesz sobie pozwolić na SLI, prawdopodobnie uzyskasz lepsze wyniki, ale jeśli nie, Crossfire też jest świetną opcją.