5 oznak, że Twoja karta graficzna ma problemy i może umierać

Karty graficzne są krytycznym elementem każdego komputera osobistego, a awaria karty graficznej może uniemożliwić korzystanie z komputera.

5 oznak, że Twoja karta graficzna ma problemy i może umierać

Na szczęście karta graficzna jest również komponentem, który dość łatwo jest zdiagnozować w przypadku problemów. Karty graficzne mogą ulec awarii na wiele różnych sposobów, ale zwykle pojawiają się znaki ostrzegawcze, które dają dużo czasu na ustawienie zamiennika.

W tym artykule pokażę, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się problemu, jak rozwiązywać istniejące problemy i jak dowiedzieć się, co jest nie tak z Twoją kartą.

Skąd wiesz, że twoja karta graficzna umiera?

Jeśli zaczynasz zauważać problemy z komputerem, ważne jest, aby dowiedzieć się, który składnik powoduje te problemy.

Jeśli zastanawiasz się, czy przyczyną problemu jest Twoja karta graficzna, istnieje pięć znaków ostrzegawczych, na które możesz spojrzeć, aby ustalić, czy tak jest.

Znaki ostrzegawcze

Oto kilka wczesnych sygnałów ostrzegawczych awarii karty graficznej.

  1. Jąkanie: Kiedy karta graficzna zaczyna się psuć, na ekranie może być widoczne zacinanie się/zatrzymywanie obrazu. Jednak złośliwe oprogramowanie, umierający dysk twardy, a nawet problemy z pamięcią RAM mogą powodować to samo zachowanie, więc nie wyciągaj pochopnych wniosków. Jeśli jąkasz się wraz z innymi znakami ostrzegawczymi, istnieje duża szansa, że ​​to Twoja karta graficzna.
  2. Usterki ekranu: Jeśli grasz w grę lub oglądasz film i nagle zaczynasz widzieć rozdarcie lub dziwne kolory pojawiające się na całym ekranie, Twoja karta graficzna może umierać.
  3. Dziwne artefakty: Podobnie jak usterki ekranu, zła karta graficzna może powodować dziwne artefakty na całym ekranie. Artefakty mogą być spowodowane nadmiernym podkręcaniem, wysoką temperaturą, a nawet gromadzeniem się kurzu. Czasami można to naprawić przez ponowne uruchomienie, ale ponownie, jeśli masz wadliwą kartę graficzną, spodziewaj się, że problem powróci.
  4. Niebieskie ekrany: Komputer może wyświetlać niebieski ekran z wielu powodów, niezależnie od tego, czy są to problemy z pamięcią RAM, dyskami twardymi, kartami graficznymi lub innymi komponentami. Ale jeśli system ulegnie awarii i/lub pojawi się niebieskie ekrany, gdy zaczniesz wykonywać zadania wymagające dużej ilości grafiki (np. granie w gry wideo, oglądanie filmów itp.), może to wskazywać, że twoja karta graficzna jest na wybiegu.
  5. Hałas wentylatora: Niekoniecznie wiąże się to z koniecznością wymiany karty graficznej, ale uważaj na głośniejszy niż zwykle hałas wentylatora. Jeśli wentylator na karcie działa nieprawidłowo, może to oznaczać, że karta się za bardzo nagrzewa. Jeśli robi się za gorąco, będziesz chciał przerwać to, co robisz i spróbować jak najlepiej go wyczyścić. Jeśli nie możesz wyciszyć wentylatora, możliwe, że coś jest wewnętrznie nie tak.

Rozwiązywanie problemów

szafitowy-ati-radeonJak zawsze wspominamy w naszych przewodnikach rozwiązywania problemów, ustalenie, co jest nie tak i zdiagnozowanie problemu, to zazwyczaj proces eliminacji. Zacznij od sprawdzenia swoich połączeń. Luźne połączenia mogą powodować wiele problemów, zwłaszcza z kartą graficzną. Upewnij się, że jest solidnie osadzony na płycie głównej i że wszelkie dodatkowe połączenia są również bezpieczne.

W niektórych przypadkach nie będziesz w stanie sprawdzić połączeń. Ogólnie rzecz biorąc, nie będziesz mieć problemu z luźnymi połączeniami w laptopie. W przypadku laptopów najczęściej problemem jest kurz, ponieważ znajduje się on w tak zamkniętej przestrzeni. Jeśli możesz go otworzyć i usunąć jak najwięcej kurzu, będzie to pierwsze miejsce, od którego należy zacząć.

Następną rzeczą, którą możesz zrobić, to uruchomić kilka testów oprogramowania. Uruchom GPU-Z i obserwuj temperaturę w czasie rzeczywistym pod kątem wszelkich osobliwości. Aby przetestować kartę, nie ma nic lepszego niż jej użycie w prawdziwym świecie.

Użyj narzędzia Heaven Benchmark, aby przetestować swoją kartę. Uruchom go na kilka godzin — powinien być w stanie obsłużyć go bez awarii lub powodowania jakichkolwiek błędów graficznych, takich jak dziwne artefakty i zacinanie się.

Warto również zauważyć, że jeśli nie masz karty graficznej i używasz zintegrowanej grafiki płyty głównej, problemy mogą być oznaką awarii płyty głównej, a nie problemu z grafiką. Koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem rozwiązywania problemów w przypadku awarii płyty głównej.

Następnie upewnij się, że wszystkie sterowniki karty graficznej (i monitora) są aktualne. Możesz także spróbować odinstalować te, które już masz, a następnie zainstalować je ponownie, aby upewnić się, że nie ma tam żadnych problemów.

Po odinstalowaniu system Windows użyje bardzo podstawowych sterowników do wyświetlania wideo na monitorze, dzięki czemu w rzeczywistości nie utracisz funkcji wideo ani nie spowodujesz żadnych uszkodzeń karty.

Jak zawsze, skonsultuj się z producentem karty graficznej, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące odinstalowywania/ponownej instalacji. Możesz znaleźć konkretne instrukcje od NVIDIA i AMD, odpowiednio, tutaj i tutaj. AMD faktycznie ma darmowe narzędzie do czyszczenia, które automatycznie robi to za Ciebie. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu sterownika należy zapisać stan systemu w punkcie przywracania. Mamy artykuł z instrukcjami, jak cofnąć aktualizację sterownika, jeśli to pogorszy sytuację i potrzebujesz resetu.

Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia, czy problem dotyczy twojej karty graficznej, jest po prostu wymiana karty graficznej na inną i sprawdzenie, czy problemy znikną. Jeśli nowa karta graficzna działa bez problemu, oczywiste jest, że stara karta graficzna wymagała wymiany.

Gdy masz otwartą maszynę, warto sprawdzić, czy nie występują problemy fizyczne. Jeśli wentylator przestał działać na karcie graficznej lub widzisz wyciekające lub wybrzuszone kondensatory, czas na wymianę. W takich przypadkach karta wideo zwykle przestaje działać prawie natychmiast.

Kolejna rzecz do przetestowania: wyłącz kartę dźwiękową. Brzmi to sprzecznie z intuicją (co ma wspólnego system dźwiękowy z kartą graficzną?), ale czasami interakcje między tymi dwoma systemami mogą spowodować niestabilność całego komputera. Jeśli wyłączenie dźwięku rozwiąże problem z grafiką, problem może w rzeczywistości dotyczyć systemu dźwiękowego, a nie samej karty graficznej.

Jeśli Twój komputer ma kartę graficzną AGP, możesz spróbować zwolnić porty AGP, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem. W przypadku karty graficznej NVIDIA AGP możesz użyć RivaTuner, aby spowolnić działanie karty; Właściciele spoza NVIDIA mogą używać PowerStrip. Tak czy inaczej, spróbuj zmniejszyć mnożnik prędkości na karcie z 8x do 4x, a nawet 2x i sprawdź, czy to pomoże w rozwiązaniu problemu.

Możliwe też, że Twoja karta wideo działa zbyt szybko. Niektóre karty mogą być oceniane pod kątem określonej prędkości GPU, ale w rzeczywistości nie mogą stale działać z tą prędkością. Możesz spróbować podkręcić GPU, co kładzie mniejszy nacisk na całą kartę graficzną i może rozwiązać problem.

Jeśli używasz karty wideo ATI, wypróbuj program ATITool, aby spowolnić działanie karty wideo. Karty NVIDIA mogą korzystać z RivaTuner, a inni właściciele kart mogą używać PowerStrip.

Co powoduje awarię karty graficznej?

zakurzony-gpu-wentylatorKarty graficzne mogą zawieść z wielu różnych powodów. Niewłaściwa instalacja komponentu w komputerze może prowadzić do awarii karty graficznej, ale częściej winowajcami są kurz i kłaczki.

Inną rzeczą, która może spowodować awarię karty graficznej, jest zbyt duże przetaktowywanie. Przetaktowywanie przy napięciu zapasowym jest bezpieczne, ale jeśli przesuniesz kartę do granic możliwości za pomocą wysokiego napięcia, zabije to kartę wcześniej niż zwykle.

Poza tym ostatnią rzeczą, która może zabić twoją kartę graficzną, jest standardowa przerwa w dostawie prądu. Awarie i skoki napięcia mogą usmażyć wszystkie komponenty komputera — nawet kartę graficzną.

W większości przypadków, jeśli masz trochę dodatkowej gotówki do stracenia, możesz temu zapobiec. Wszystko, co musisz zrobić, to zainwestować w wysokiej jakości ochronę przeciwprzepięciową, a także w zasilacz bezprzerwowy (UPS). Jak zapewne wiesz, podstawową rolą zasilacza UPS jest zapewnienie tymczasowego zasilania w przypadku odcięcia źródła, dzięki czemu można prawidłowo wyłączyć komputer; jednak jest również w stanie zapobiec uszkodzeniom spowodowanym takimi rzeczami, jak przepięcia. Możesz przeczytać więcej o tym, co robi UPS i ochrona przeciwprzepięciowa tutaj.

Ostatecznie karta graficzna podlega takim samym zużyciu, jak wszystko inne. Jeśli twoja karta się nie powiedzie, być może właśnie nadszedł czas na awarię karty. W takim przypadku zamiennik jest jedynym wyborem.

Wymiana karty graficznej

Jeśli stwierdzisz, że przyczyną problemu jest Twoja karta graficzna i nie jesteś w stanie tego naprawić, być może nadszedł czas na wymianę. Na szczęście masz mnóstwo opcji.

W zależności od rodzaju pracy, którą wykonujesz, niekoniecznie potrzebujesz super drogiej karty graficznej. Jeśli masz ograniczony budżet, mamy świetny przewodnik po zakupie karty graficznej w prawie każdym przedziale cenowym. Jednak zanim wyruszysz i kupisz nową kartę, musisz przyjrzeć się kilku rzeczom i dowiedzieć się, czego potrzebujesz, takich jak szybkość zegara i rozmiar pamięci – zapoznaj się z tym artykułem o rzeczach, o których powinieneś pomyśleć w przypadku własnej kompilacji .

Często Zadawane Pytania

Czy są jakieś strony internetowe do testowania mojej karty graficznej?

Tak, w rzeczywistości istnieje wiele witryn internetowych, które pomogą Ci określić, czy Twoja karta graficzna nie działa, czy też coś innego powoduje problem z komputerem. Oprócz metod wymienionych powyżej, proste wyszukiwanie testów kart graficznych zabierze Cię do wielu stron internetowych. Wybierz taki, który odpowiada Twoim konkretnym potrzebom i stamtąd.

Dlaczego wydajność mojego GPU jest niska?

Istnieje kilka powodów, dla których wydajność GPU jest niska, które w rzeczywistości nie wskazują na wadliwą kartę. Niska wydajność może być związana z przegrzewaniem się karty graficznej, przestarzałymi sterownikami lub umierającym zasilaczem. Zakładając, że wydajność twojego GPU spada po aktualizacji, prawdopodobnie winowajcą są sterowniki.

Jeśli się przegrzewa lub zasilacz jest uszkodzony, sprawdź wentylatory i kable, ponieważ prawdopodobnie stanowią one podstawowy problem powodujący problemy.