Jak wyłączyć komputer z telefonem z Androidem

Jeśli komputer nie będzie używany przez dłuższy czas, zawsze najlepiej go wyłączyć. Komputer nie zużywa dużo energii w trybie czuwania, ale pozostawienie go włączonego nadal wyczerpuje jego żywotność, przynajmniej do pewnego stopnia. Laptopy również rozładowują baterię (powoli) w trybie czuwania. Wyłączenie komputera za pomocą smartfona to wygodna metoda, szczególnie w wielu sytuacjach.

Jak wyłączyć komputer z telefonem z Androidem

Może się zdarzyć, że jesteś w innym pokoju i zdecydujesz, że przez jakiś czas nie będziesz korzystać z komputera, lub zaangażujesz się w coś innego i pozostawisz go włączonego. Możesz nawet mieć uruchomione aktualizacje lub kilka pobrań i chcieć je pozostawić. Co więcej, może się zdarzyć, że wyjdziesz i zapomnisz go wyłączyć. Bez względu na napotkaną sytuację istnieje kilka sposobów na wyłączenie komputera za pomocą telefonu z Androidem. W ten sposób nie musisz skracać żywotności urządzenia, marnować energii elektrycznej, czekać na zakończenie pobierania lub aktualizacji ani rozładowywać baterii. Oto jak wyłączyć komputer za pomocą telefonu z Androidem.

Zdalne wyłączanie komputera może być fajną sztuczką, aby uniemożliwić mu działanie, gdy nie jest potrzebne. W tym artykule wyjaśniono dwie metody. Jedna z nich wymaga, aby telefon i komputer były podłączone do tej samej sieci lokalnej (LAN), podczas gdy druga działa z dowolnym połączeniem internetowym. W ten sposób masz to, co najlepsze z obu światów — w domu lub poza nim.

Poniższe metody zdalnego wyłączania komputera za pomocą smartfona z systemem Android polegają na programach innych firm. Jednak te programy są bezpłatne, więc nie musisz się martwić o konieczność płacenia.

Opcja nr 1: Wyłącz komputer za pomocą sieci lokalnej (LAN)

Istnieje kilka aplikacji, których możesz użyć do wyłączenia komputera za pomocą smartfona, gdy oba są połączone z tą samą siecią. Unified Remote to jedna z takich aplikacji, którą możesz wypróbować, ale zdecydowaliśmy się wyróżnić nasz preferowany wybór, Shutdown Start Remote.

Shutdown Start Remote ma dwa składniki, których potrzebuje do działania — jest sama aplikacja, która zostanie zainstalowana na smartfonie, oraz jej serwer, który zostanie skonfigurowany na komputerze.

 1. Pobierz serwer z oficjalnej strony Shutdown Remote. Nie uruchamiaj go jeszcze. Serwer nie wymaga instalacji — działa w środowisku JRE, podobnie jak plik wykonywalny w systemie Windows.

 2. Sprawdź instalację środowiska Jave Runtime Environment (JRE) — wymagane jest uruchomienie pliku serwera od kroku 1. Zainstaluj środowisko JRE, jeśli nie zostało jeszcze zainstalowane.

 3. Zainstaluj aplikację na Androida na swoim smartfonie. Pobierz Shutdown Start Remote ze sklepu Google Play.

 4. Uruchom serwer od kroku 1, jeśli nie został jeszcze aktywowany.

 5. Sprawdź, czy serwer został aktywowany. Powinieneś zobaczyć zegar z opcjami przycisków na ekranie komputera.

 6. Uruchom aplikację na Androida na swoim smartfonie. Aby program działał, serwer i aplikacja na Androida muszą być uruchomione w tym samym czasie.

 7. W aplikacji przejdź do opcji połączenia, jeśli jeszcze ich nie pokazuje, a następnie wybierz metodę (1 z 3), aby znaleźć swój komputer).

 8. Gdy zobaczysz swój komputer w aplikacji na Androida, dotknij go, aby połączyć dwa urządzenia (komputer i smartfon).

 9. Przetestuj aplikację, aby potwierdzić, że działa.

Shutdown Start Remote faktycznie daje kilka opcji. Możesz oczywiście wyłączyć komputer, ale możesz go również zrestartować lub ustawić w stan hibernacji. Dodatkowo możesz wykonać te czynności natychmiast lub utworzyć dla nich timer. Aby utworzyć minutnik, dotknij zegara. Aby przejść z nimi od razu, dotknij odpowiedniego przycisku u dołu ekranu telefonu.

Wyłączanie zdalnego interfejsu

Opcja nr 2: Wyłącz komputer za pomocą zdalnego połączenia IP

Shutdown Start Remote to fajne rozwiązanie, ale wspomnieliśmy już o jego największym czynniku ograniczającym — oba urządzenia muszą znajdować się w tej samej sieci. Jeśli potrzebujesz większej elastyczności, będziesz potrzebować innego programu.

Airytec Switch Off może nie być najnowszym oprogramowaniem, ale nadal działa świetnie, aby kontrolować funkcje zasilania komputera przez Internet.

 1. Zacznij od pobrania programu z oficjalnej strony internetowej i zainstalowania go na swoim komputerze.

 2. Teraz uruchom program, a zobaczysz jego ikonę na pasku zadań (wygląda jak symbol zasilania na pilocie).

 3. Kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz Opcje z wyświetlonego menu.

 4. Przejdź do zakładki oznaczonej Remote. Zaznacz pole obok opcji Włącz interfejs sieciowy, a następnie kliknij Zastosuj.

 5. Opcjonalnie: w celu zwiększenia bezpieczeństwa zaznacz pole obok opcji Włącz uwierzytelnianie (podstawowe). Pozwala to ustawić hasło, co sprawia, że ​​jest ono wymagane, gdy ktoś chce uzyskać zdalny dostęp do programu. Wybierz Zastosuj, aby zapisać zmiany.

 6. Po kliknięciu przycisku Zastosuj powyżej w tym samym menu opcji wyświetlane są dwa nowe łącza: Wyświetl interfejs sieciowy i Wyświetl/aktualizuj statyczny adres IP. Wybierz View/Update static address, aby zobaczyć swój aktualny adres URL wyłączenia — to jest to, czym byłeś przez cały czas, czyli twój zewnętrzny adres IP, po którym następuje port ustalony w opcjach (domyślnie 8000).

  Jeśli połączenie nie powiedzie się z powodu błędu serwera/błędu parsera, musisz otworzyć port w routerze.

 7. Użyj adresu URL w dowolnej przeglądarce, na dowolnym urządzeniu iw dowolnym miejscu, aby kontrolować program przez Internet.

 8. Kliknij łącze Wyświetl interfejs sieciowy, aby uzyskać dostęp do sterowania lokalnego w dowolnej przeglądarce. Różni się to od łącza URL, ponieważ jest to adres komputera PC (localhost) przez port 8000 . Użyj wstępnie ustawionej nazwy użytkownika (Użytkownik) i ustalonego hasła (pokazanego w oknie opcji), aby się zalogować.

 9. Po zalogowaniu się do interfejsu sieciowego przez port 8000, zobaczysz lokalne funkcje sterowania w oknie/zakładce przeglądarki.

Wprowadzając zewnętrzny adres IP komputera do przeglądarki dowolnego urządzenia, będziesz mógł kontrolować program przez Internet. Po prostu skopiuj adres URL do telefonu (aby uzyskać szybki dostęp, możesz go dodać do zakładek). Następnie użyj smartfona, aby otworzyć adres URL, wprowadź hasło, jeśli je ustawiłeś, a zobaczysz interfejs sieciowy programu. Stąd wystarczy wybrać polecenie, aby wyłączyć komputer.

Na marginesie, zapora sieciowa twojego komputera może przeszkadzać temu programowi, więc może być konieczne wyłączenie go w połączeniu z zezwoleniem routerowi na otwarcie portu. Ponadto dostawca usług internetowych może raz na jakiś czas zmienić adres IP.

Powyższe rozwiązania zapewniają ciekawe sposoby na zdalną interakcję z komputerem. Oczywiście serwer Shutdown Start Remote i program Airytec muszą być aktywnie uruchomione na twoim komputerze, abyś mógł uzyskać do nich dostęp za pomocą telefonu, co oznacza, że ​​musisz się wcześniej przygotować. Ale kiedy już to zrobisz, możesz wyłączyć komputer, kiedy tylko chcesz.